Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και στο ταχυδρομειο θα τραγουδαμε παρεα, "παρτο λιζα και καντο κορνιζα" καθως θα βλεπουμε μητρικες και i9 να φευγουν για ταιβαν;

Λες να μας περασουν RMA τα ιντελ στην AMD και να μας στειλουν κανα 3D;

Ωραια θα ηταν να το εκαναν οπως η λοτζιτεκ παλαιοτερα που σου εστελναν καινουργια ηχεια και σου ελεγαν απλως στειλε φωτο οτι κατεστρεψες τα παλια και ολα οκ!

🤪

Επεξ/σία από NoDsl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, NoDsl είπε

Και στο ταχυδρομειο θα τραγουδαμε παρεα, "παρτο λιζα και καντο κορνιζα" καθως θα βλεπουμε μητρικες και i9 να φευγουν για ταιβαν;

Λες να μας περασουν RMA τα ιντελ στην AMD και να μας στειλουν κανα 3D;

Ωραια θα ηταν να το εκαναν οπως η λοτζιτεκ παλαιοτερα που σου εστελναν καινουργια ηχεια και σου ελεγαν απλως στειλε φωτο οτι κατεστρεψες τα παλια και ολα οκ!

🤪

Εγώ έχω έτοιμο σετ χ670 hero k 7950x3d εάν το πάρω απόφαση και δίνω τα δικά μου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, prefuse said:

δεν εχω διαθεσιμη την πηγή τώρα, αλλα για workstation, ειτε 16x, είτε 8x για την GPU, η διαφορά ειναι απειροελάχιστη.

δεν γνωρίζω αν ισχύει το ίδιο και για gaming builds, αλλα όλοι με intel, εχετε built με 1 MVME για να εχετε 16x στην GPU?

γιατι αν βάλετε οποιαδήποτε αλλη PCIE κάρτα ή δευτερο nvme, τα lanes στην GPU πέφτουν σε 8x.

Αυτό, όπως αναφέρθηκε, συμβαίνει εφόσον μπει gen5 NVMe στο αντίστοιχο slot της μητρικής - και μόνο. Οι υπόλοιπες θύρες δεν επηρεάζονται, μόνο το πρώτο PCIe slot μοιράζεται lanes με το πρώτο M2 slot και μόνο όταν ανιχθευθεί gen5 δίσκος.

π.χ εχώ 3 gen4 drives στα 3 M2 slots της μητρικής, 1 gen4 drive στo δεύτερο 16x PCIe slot (σε PCIe controller ας πουμε) και την κάρτα γραφικών κανονικά σε gen4 16x στο πρώτο PCIe slot. Όλα σε φουλ ταχύτητα. Εάν βάλω gen5 δίσκο στο 1ο M2 slot, η κάρτα γραφικών (η οτιδήποτε άλλο τρέχει εκείνη τη στιγμή σε x16) θα κοπεί αυτόματα σε x8. Οι υπόλοιπες θύρες δεν θα επηρεαστούν.

Είναι καθαρά κακή σχεδίαση του chipset για να μην βάζουν επιπλέον traces στο motherboard. Ψιλογυφτιά, εάν μου επιτρέπεται η έκφραση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεθαύριο θα εγκαταστήσω τον νεοαποκτηθέντα 14600k. Θα μπει με την Αrctic LF2 360 και για πάστα λεώ να βάλω την Noctua NT-H2 που έχω ήδη. Λέτε να δοκιμάσω κάποια άλλη; Π.Χ. Arctic MX6;...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 hour ago, Psyber said:

Μεθαύριο θα εγκαταστήσω τον νεοαποκτηθέντα 14600k. Θα μπει με την Αrctic LF2 360 και για πάστα λεώ να βάλω την Noctua NT-H2 που έχω ήδη. Λέτε να δοκιμάσω κάποια άλλη; Π.Χ. Arctic MX6;...

Καλυτερα απο οσα διαβαζω για τις προηγουμενες γενιες να βαλλεις κανενα πλακακι...

Σε τι μητρική? Τι μνημες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, this.is.elia said:

Αυτό, όπως αναφέρθηκε, συμβαίνει εφόσον μπει gen5 NVMe στο αντίστοιχο slot της μητρικής - και μόνο. Οι υπόλοιπες θύρες δεν επηρεάζονται, μόνο το πρώτο PCIe slot μοιράζεται lanes με το πρώτο M2 slot και μόνο όταν ανιχθευθεί gen5 δίσκος.

π.χ εχώ 3 gen4 drives στα 3 M2 slots της μητρικής, 1 gen4 drive στo δεύτερο 16x PCIe slot (σε PCIe controller ας πουμε) και την κάρτα γραφικών κανονικά σε gen4 16x στο πρώτο PCIe slot. Όλα σε φουλ ταχύτητα. Εάν βάλω gen5 δίσκο στο 1ο M2 slot, η κάρτα γραφικών (η οτιδήποτε άλλο τρέχει εκείνη τη στιγμή σε x16) θα κοπεί αυτόματα σε x8. Οι υπόλοιπες θύρες δεν θα επηρεαστούν.

Είναι καθαρά κακή σχεδίαση του chipset για να μην βάζουν επιπλέον traces στο motherboard. Ψιλογυφτιά, εάν μου επιτρέπεται η έκφραση.

δεν αντιλέγω οτι μπορεί να ειναι ακριβώς οπως τα γράφεις και να μπερδεύομαι κάπου, αλλα οταν το ειχα ψάξει (αρκετους μήνες πριν..) θυμάμαι, ισως και λανθασμένα, οτι δεν γίνοταν να εχω 2-3 nvme και η GPU να τρέχει x16.. γιαυτό έψαξα αν επηρεάζεται η GPU αν τρέχει x16 ή x8 και εγραφαν οτι ναι μεν υπάρχει διαφορά αλλα ειναι αμελητέα.

δεν ειναι τα σωστά λινκ απο ολα τα παραπάνω που γράφω, αλλα γιαυτη την μητρική εψαχνα

https://www.asus.com/support/FAQ/1037507/

https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/LGA1700/ProArt_Z790-CREATOR_WIFI/E20704_ProArt_Z790-CREATOR_WIFI_UM_WEB.pdf?model=ProArt Z790-CREATOR WIFI

 

image.png.46163729522d9af3d273655feef5ffc8.png

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 minutes ago, prefuse said:

δεν αντιλέγω οτι μπορεί να ειναι ακριβώς οπως τα γράφεις και να μπερδεύομαι κάπου, αλλα οταν το ειχα ψάξει (αρκετά πριν μήνες) θυμάμαι (ισως και λανθασμένα) οτι δεν γίνοταν να εχω 2-3 nvme και η GPU να τρέχει x16.. γιαυτό έψαξα αν επηρεάζεται η GPU αν τρέχει x16 ή x8 και (νομίζω στο puget systems) εγραφαν οτι ναι μεν υπάρχει διαφορά αλλα ειναι αμελητέα.

δεν ειναι τα λινκ σωστά απο τα παραπάνω που γράφω, αλλα γιαυτη την μητρική εψαχνα

https://www.asus.com/support/FAQ/1037507/

https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/LGA1700/ProArt_Z790-CREATOR_WIFI/E20704_ProArt_Z790-CREATOR_WIFI_UM_WEB.pdf?model=ProArt Z790-CREATOR WIFI

το βρηκα

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/impact-of-gpu-pci-e-bandwidth-on-content-creation-performance/#Introduction

image.png.46163729522d9af3d273655feef5ffc8.png

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, μπορείς να γεμίσεις όλα τα Μ.2 της μητρικής με δίσκους, όλοι θα τρέχουν σε gen4 (σε όλες τις z790 μητρικές, συμπεριλαμβανομένης και της proart που αναφέρεις). 

Στο επιβεβαιώνω ως storage πρεζόνι, έχω 4 gen4 nvme στη μητρική (z790 aorus), μια 4080 κανονικά σε x16 και μπόλικες θύρες sata πιασμένες. Όλες δουλεύουν στη max ταχύτητα. Επισυνάπτω και ένα screenshot για να δεις.

Όμως (και μόνο σε αυτή την περίπτωση), εάν έβαζα Gen5 δίσκο στην πρώτη Μ.2 θύρα, η 4080 θα έπεφτε σε x8. Αυτό είναι το μόνο θέμα.

Και όντως, οι διαφορές x8 και x16 είναι κατά κανόνα αμελητέες και περιστασιακές, όχι μόνο σε productivity αλλά και σε gaming. Είχε κάνει και ο μαλλιάς στο gamers nexus σχετικό βιντεάκι πρόσφατα. 

 

Untitled-2.png

Επεξ/σία από this.is.elia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 minutes ago, this.is.elia said:

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, μπορείς να γεμίσεις όλα τα Μ.2 της μητρικής με δίσκους, όλοι θα τρέχουν σε gen4 (σε όλες τις z790 μητρικές, συμπεριλαμβανομένης και της proart που αναφέρεις). 

Στο επιβεβαιώνω ως storage πρεζόνι, έχω 4 gen4 nvme στη μητρική (z790 aorus), μια 4080 κανονικά σε x16 και μπόλικες θύρες sata πιασμένες. Όλες δουλεύουν στη max ταχύτητα. Επισυνάπτω και ένα screenshot για να δεις.

Όμως (και μόνο σε αυτή την περίπτωση), εάν έβαζα Gen5 δίσκο στην πρώτη Μ.2 θύρα, η 4080 θα έπεφτε σε x8. Αυτό είναι το μόνο θέμα.

Και όντως, οι διαφορές x8 και x16 είναι κατά κανόνα αμελητέες και περιστασιακές, όχι μόνο σε productivity αλλά και σε gaming. Είχε κάνει και ο μαλλιάς στο gamers nexus σχετικό βιντεάκι πρόσφατα. 

 

Untitled-2.png

Μόλις έφυγα από γραφείο και δεν μπορώ να κάνω screenshot αλλά πάνω κάτω στα ίδια είμαστε. 3 nvme 2tb Seagate firecuda 530, WD black sn850x και για λειτουργικό SK hynix Platinum P41 που είναι ο καλύτερος από τους 3 αυτούς για small random read.

Πάντως ίσως έχω θέμα γιατί πέρα από GPU, έχω pcie κάρτα video και θα προσθέσω και μια pcie record video οπότε και οι 3 PCI θα είναι occupied, συν τους 3 nvme..

Θα ψάξω και το βίντεο που αναφέρεις, ευχαριστώ.

 

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκάρετε λίγο πόσα gen5 δίνει ο κάθε επεξεργαστής στον οποίο αναφέρεστε, νομίζω δεν δίνει όλη η σειρά τα ίδια.

Επίσης, πόσα gen5/4 το εκάστοτε chipset και η κάθε μητρική ενίοτε.

Οι gpu πάνε στον επεξεργαστή, όπως και κάποιες από τις m2, ανάλογα τις παραπάνω διαφορές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, prefuse said:

Μόλις έφυγα από γραφείο και δεν μπορώ να κάνω screenshot αλλά πάνω κάτω στα ίδια είμαστε. 3 nvme 2tb Seagate firecuda 530, WD black sn850x και για λειτουργικό SK hynix Platinum P41 που είναι ο καλύτερος από τους 3 αυτούς για small random read.

Πάντως ίσως έχω θέμα γιατί πέρα από GPU, έχω pcie κάρτα video και θα προσθέσω και μια pcie record video οπότε και οι 3 PCI θα είναι occupied, συν τους 3 nvme..

Θα ψάξω και το βίντεο που αναφέρεις, ευχαριστώ.

 

Εδώ είναι το video.

Δε νομίζω ότι οι επιπλέον PCIe κάρτες θα μειώσουν το bandwidth, έτσι και αλλιώς οι θύρες στα 'κάτω' PCIe slots είναι physically 16x αλλά electrically 4x (μιας και το sli δεν υφίσταται πλέον).

Έχω τη γνώμη ότι κάποιες premium μητρικές μπορούν να κάνουν 8x + 8x για τα δυο πρώτα PCIe slots (γι'αυτούς που θέλουν να τρέξουν το 3d mark με δυο 3090 ίσως;) αλλά δεν είμαι σίγουρος. Έχει να κάνει με την ποιότητα των πολυπλεκτών (multiplexers) που χρησιμοποιούν οι κατασκευαστές στις ενώσεις των slots, ας με διορθώσει όποιος έχει εντρυφήσει στο θέμα, εγώ έχω μείνει λίγο πίσω, σε sli με gtx 285 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Psyber είπε

Μεθαύριο θα εγκαταστήσω τον νεοαποκτηθέντα 14600k. Θα μπει με την Αrctic LF2 360 και για πάστα λεώ να βάλω την Noctua NT-H2 που έχω ήδη. Λέτε να δοκιμάσω κάποια άλλη; Π.Χ. Arctic MX6;...

Βάλε την nt-h2 .Και πάρα πολύ καλή και δεν στεγνώνει.Σε βγάζει μήνες πολύ άνετα.

Καλύτερη από αυτή μόνο η grizzly extreme η οποία δεν ξέρω τι διάρκεια έχει.Την έχω δοκιμάσει αλλά δεν την άφησα πολύ ώστε να δω ποσο βγάζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, GeorgeVasil said:

 

Καλυτερα απο οσα διαβαζω για τις προηγουμενες γενιες να βαλλεις κανενα πλακακι...

Σε τι μητρική? Τι μνημες?

Τι εννοείς πλακάκι; μητρική έχω mortar b660m και ραμ ddr4 στα 3600.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Εγώ έχω έτοιμο σετ χ670 hero k 7950x3d εάν το πάρω απόφαση και δίνω τα δικά μου.

https://www.bestprice.gr/item/2158380156/amd-ryzen-9-7950x3d-box.html @536...

Επεξ/σία από NoDsl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...