Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

@azazil1190, από όσο βλέπω τώρα που ψαχουλεύω, πρέπει να έχει bad sectors ο S11.

Πέταξα τους φακέλους του BF2042 (85+γίγα), του BFV (90+) και του 1 (40+) από τον S11 στον KC με 2.80GB/s σταθερά και μόνο στο 1 κόλλησε πετώντας μήνυμα ότι δεν μπορεί να διαβάσει ένα συγκεκριμένο αρχείο (1GB), το έκανα skip και συνέχισε κανονικά.

Όλες οι προηγούμενες προσπάθειες (είτε για clone, είτε για μεταφορά μέσω steam κλπ, είτε με copy-paste) πρέπει να είχαν μέσα το προβληματικό σημείο, για αυτό και "έσκαγε" εκεί (το παρατήρησα όταν πήγα να μεταφέρω μέσω steam συγκεκριμένο παιγνίδι το οποίο 3/3 φορές κόλλησε ακριβώς στο ίδιο σημείο της μπάρας προόδου).

Δεν παίρνω όρκο, προφανώς, ότι αυτό είναι το θέμα και μόνο, αλλά έχει καλές πιθανότητες.

Ελπίζω φορμάροντας τον S11 να λυθεί.

Δες το κι εσύ, γιατί το trim/defrag που λες ίσως και να έχει σχέση.

Εμένα είναι καινούριος ο δίσκος.αλλα πέρα από αυτό και φορμάτ τον έκανα αλλά δεν έστρωσε.Ο συγκεκριμένος ήρθε ως αντικατασταση του 980προ που έκανε τα ίδια σχέδια.Το 980 προ πριν τον κάνω rma είπα να τον δοκιμάσω σε άλλη θέση και να τον κάνω φορμάτ να του περάσω λειτουργικό.

Ε τόσα bsod μαζεμένα δεν έχω ξαναφάει στην ζωή μου.Οσες δοκιμές ήταν να κάνω από πλευράς μου τις έκανα.

Έχουν αναλάβει τώρα οι επιστήμονες του msystems ( δεν το λέω κακοπροαίρετα ,απλά εγώ παρέδωσα)  οι οποίοι και αυτοί μου λένε ότι όντως είναι πολύ περίεργη η συμπεριφορά της μητρικής 

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Εμένα είναι καινούριος ο δίσκος.αλλα πέρα από αυτό και φορμάτ τον έκανα αλλά δεν έστρωσε.Ο συγκεκριμένος ήρθε ως αντικατασταση του 980προ που έκανε τα ίδια σχέδια.Το 980 προ πριν τον κάνω rma είπα να τον δοκιμάσω σε άλλη θέση και να τον κάνω φορμάτ να του περάσω λειτουργικό.

Ε τόσα bsod μαζεμένα δεν έχω ξαναφάει στην ζωή μου.Οσες δοκιμές ήταν να κάνω από πλευράς μου τις έκανα.

Έχουν αναλάβει τώρα οι επιστήμονες του msystems ( δεν το λέω κακοπροαίρετα ,απλά εγώ παρέδωσα)  οι οποίοι και αυτοί μου λένε ότι όντως είναι πολύ περίεργη η συμπεριφορά της μητρικής 

Σκ.τούλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, gpapad20 said:

Καλησπέρα ψάχνω μητρική για τον 14700κ που να έχει και gen 5 ssd αυτή πως σας φαίνεται τη βρίσκω 380 και έχει και ωραία looks
https://www.gigabyte.com/Motherboard/Z790-AORUS-PRO-X#kf

Αν θες native gen 5 καλυτερα να πας σε AM5.

25 minutes ago, azazil1190 said:

Εμένα είναι καινούριος ο δίσκος.αλλα πέρα από αυτό και φορμάτ τον έκανα αλλά δεν έστρωσε.Ο συγκεκριμένος ήρθε ως αντικατασταση του 980προ που έκανε τα ίδια σχέδια.Το 980 προ πριν τον κάνω rma είπα να τον δοκιμάσω σε άλλη θέση και να τον κάνω φορμάτ να του περάσω λειτουργικό.

Ε τόσα bsod μαζεμένα δεν έχω ξαναφάει στην ζωή μου.Οσες δοκιμές ήταν να κάνω από πλευράς μου τις έκανα.

Έχουν αναλάβει τώρα οι επιστήμονες του msystems ( δεν το λέω κακοπροαίρετα ,απλά εγώ παρέδωσα)  οι οποίοι και αυτοί μου λένε ότι όντως είναι πολύ περίεργη η συμπεριφορά της μητρικής 

αν του εκανες δεξι κλικ-->φορματ ειναι σαν να μην εκανες κατι. To partition table εσβησες και τα αρχεια εμειναν και ξανα γραφτήκαν απο πανω. 

Secure erase ψαξε να κανεις που γραφει μηδενικα σε ολο τον δισκο, αν και δεν νομιζω να ειναι τροπος αντιμετωπισης bad sector. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, this.is.elia είπε

Αν βάλεις gen 5 δίσκο θα κόβεις οκτώ lanes από την κάρτα γραφικών.

Δεν έχω ιδέα για αυτό που είπες δλδ 4090 με intel και pci5 nvme δεν παίζει το σενάριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, gpapad20 said:

Δεν έχω ιδέα για αυτό που είπες δλδ 4090 με intel και pci5 nvme δεν παίζει το σενάριο;

Παίζει μια χαρά. 

Απλά η 4090 θα πέφτει σε PCIe x 8 αντί για 16, μιας και το slot που μπαίνει η gpu μοιράζεται bandwidth με το Μ2_1 (το επάνω slot για Μ.2 drives, το οποίο δέχεται PCIe5 δίσκους σε ορισμένα motherboards με το Z790). Εάν η μητρική δει PCIe5 δίσκο, θα κόψει lanes από το slot της GPU. 

Καλύτερα να πας σε PCIe4 δίσκο, άλλωστε οι PCIe5 δίσκοι, σε σχέση με τους PCIe4) δεν προσφέρουν τίποτα πέρα από μια εικονική ανωτερότητα μόνο σε sequential ταχύτητες και (υπερβολική) έξτρα θερμότητα. Με PCIe4 δίσκο, δεν κόβονται lanes από το slot της κάρτας γραφικών.

Εάν θες όλα τα lanes της θύρας M2_1 και της PCIe_1 (που μπαίνει η 4090), πρέπει να πάς αποκλειστικά και μόνο σε X670 chipset και AMD (μπορεί και B550, δε ξέρω).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

αποκλειστικά και μόνο σε X670 chipset και AMD (μπορεί και B550, δε ξέρω).

Χ570, Β650Ε, Χ670(Ε).

Τουλάχιστον έτσι υποστηρίζει η μητρική μου (Β650Ε), λέει ότι δεν κόβει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gpapad20 είπε

Καλησπέρα ψάχνω μητρική για τον 14700κ που να έχει και gen 5 ssd αυτή πως σας φαίνεται τη βρίσκω 380 και έχει και ωραία looks
https://www.gigabyte.com/Motherboard/Z790-AORUS-PRO-X#kf

Καλησπέρα, υπάρχει κάποιος λόγος που θες οπωσδήποτε PCIe 5.0 δίσκο. Τι εννοώ, αν δεν κάνεις χρήση κάποιου επαγγελματικού προγράμματος που να απαιτεί το best case scenario σε IO, είναι κρίμα να σου καθορίσει την επιλογή ολόκληρης πλατφόρμας ή να σε περιορίσει. Με έναν 990 pro, αν δεν ισχύει η παραπάνω συνθήκη, θα κάνεις εξαιρετικά την δουλειά σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Grisos είπε

Καλησπέρα, υπάρχει κάποιος λόγος που θες οπωσδήποτε PCIe 5.0 δίσκο. Τι εννοώ, αν δεν κάνεις χρήση κάποιου επαγγελματικού προγράμματος που να απαιτεί το best case scenario σε IO, είναι κρίμα να σου καθορίσει την επιλογή ολόκληρης πλατφόρμας ή να σε περιορίσει. Με έναν 990 pro, αν δεν ισχύει η παραπάνω συνθήκη, θα κάνεις εξαιρετικά την δουλειά σου.

Όχι για gaming τον θέλω αρα για τοπ pci4 να πάω σε 990 pro;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, gpapad20 said:

Καλησπέρα ψάχνω μητρική για τον 14700κ που να έχει και gen 5 ssd αυτή πως σας φαίνεται τη βρίσκω 380 και έχει και ωραία looks
https://www.gigabyte.com/Motherboard/Z790-AORUS-PRO-X#kf

Πρεπει να πας σε AMD για να εχεις pci5 ssd και 16 lanes γραφικών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GeorgeVasil είπε

Αν θες native gen 5 καλυτερα να πας σε AM5.

αν του εκανες δεξι κλικ-->φορματ ειναι σαν να μην εκανες κατι. To partition table εσβησες και τα αρχεια εμειναν και ξανα γραφτήκαν απο πανω. 

Secure erase ψαξε να κανεις που γραφει μηδενικα σε ολο τον δισκο, αν και δεν νομιζω να ειναι τροπος αντιμετωπισης bad sector. 

Κανονικά έκανα secure μέσα από bios μητρικής.

Δεν είναι ρε σεις ο δίσκος

Ο δίσκος μου είπαν στο msystems μπήκε επάνω σε σύστημα τους και δουλεύει κανονικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν εχω διαθεσιμη την πηγή τώρα, αλλα για workstation, ειτε 16x, είτε 8x για την GPU, η διαφορά ειναι απειροελάχιστη.

δεν γνωρίζω αν ισχύει το ίδιο και για gaming builds, αλλα όλοι με intel, εχετε built με 1 MVME για να εχετε 16x στην GPU?

γιατι αν βάλετε οποιαδήποτε αλλη PCIE κάρτα ή δευτερο nvme, τα lanes στην GPU πέφτουν σε 8x.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, prefuse είπε

δεν εχω διαθεσιμη την πηγή τώρα, αλλα για workstation, ειτε 16x, είτε 8x για την GPU, η διαφορά ειναι απειροελάχιστη.

δεν γνωρίζω αν ισχύει το ίδιο και για gaming builds, αλλα όλοι με intel, εχετε built με 1 MVME για να εχετε 16x στην GPU?

γιατι αν βάλετε οποιαδήποτε αλλη PCIE κάρτα ή δευτερο nvme, τα lanes στην GPU πέφτουν σε 8x.

Εγώ έχω τέσσερις επάνω μ2 .

Δύο pcix4 k δύο pcix3 οι οποίοι 3 είναι επάνω σε εξωτερική καρτουλα ανταπτορα της asus η οποία κουμπώνει δίπλα από τα σλοτ της ραμς.

Από όσο έχω δει στο gpuz δουλεύει χ16 η κάρτα .

Στην περίπτωση που βάλω pcix5 ξέρω ότι εκεί πέφτω στα χ8 και το γράφει και στο μανιουαλ της μητρικής 

IMG_20231122_201933.jpg

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GeorgeVasil είπε

https://www.reddit.com/r/intel/comments/14y1mle/are_you_able_to_undervolt_with_msi_b760_or/

https://linustechtips.com/topic/1520848-undervolting-on-a-b760-was-more-difficult-than-i-expected-and-cooling-intels-14th-gen/

Μια αποτα ιδια τπτ δεν ειναι οπως παλια :P Επι τις ουσίας βαζουν Cap στο ελαχιστο ρευμα για να μην τρωει BSOD το μηχανημα, αλλα με μια μικρη αλλαγη ριχνεις 10 βαθμους + για πλακα. Λενε οτι το κοψανε στο B αλλα το εχουν αφησει στο Z chipset...και ειναι ολοι δουλευει δεν δουλευει.

 

Ευχαριστω για την πληροφορια δεν ειχα υποψιν μου τα χαλια της ιντελας. Τελευταια πλατφορμα ειχα ΑΜ4 και 5600.

 

Αποσο ειδα εδω http://brand.danawa.com/brand.php?id=aswin&menu_seq=51453&listSeq=5465844&method=boardView

 

το τελευταιο της riptide εχει επιλογη για 0x104 με ημερομηνια 20/9/23 οποτε θελω να πιστευω οτι και η lightning εχει την επιλογη στο αντιστοιχο bios της με ημερομηνια 18/9/23. 

Εχουν και το ιδιο λεκτικο 

flashicon help 1. Update Intel Microcode and ME.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NoDsl είπε

Ευχαριστω για την πληροφορια δεν ειχα υποψιν μου τα χαλια της ιντελας. Τελευταια πλατφορμα ειχα ΑΜ4 και 5600.

 

Αποσο ειδα εδω http://brand.danawa.com/brand.php?id=aswin&menu_seq=51453&listSeq=5465844&method=boardView

 

το τελευταιο της riptide εχει επιλογη για 0x104 με ημερομηνια 20/9/23 οποτε θελω να πιστευω οτι και η lightning εχει την επιλογη στο αντιστοιχο bios της με ημερομηνια 18/9/23. 

Εχουν και το ιδιο λεκτικο 

flashicon help 1. Update Intel Microcode and ME.

Μια είναι η λύση αγορίνα...

Πάμε σε ρύζι και άσε τα me firmware 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...