Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, GeorgeVasil είπε

Παιδια για νεο σύστημα για αποκλειστικά για V-Ray Rendering λέω για 14600Κ.

Με περιορισμό το form factor σε m-atx λόγω κουτιού θα επιλέγατε..

Μητρική ταβάνι τα 180€ και μνήμες τα 130-140€.

1)Β760Μ+14600Κ+ 64GB DDR4 3600Mhz

2)Z690Μ+14600Κ+ 32GB DDR5 6000 ή 6400Μhz

3)B760M+14600K+ 32GB DDR5 

Για Ζ790M ξεφεύγει το Budget, και μια που υπαρχει με DDR4 ειναι ξεβράκωτη.

Διαβάζω οτι δεν γινεται να κανεις ευκολα Undervolt στα B Chipset ή γινεται με παλιοτερα BIOS και ειναι λίγο Lotto. Επισης με καιει το να μην εχω δυνατοτητα να γαργαλίσω.

Πιά η γνωμη σας?

 

 

 

a.png.ca8d88a14e2ccf0dfcb3afbf57de3d27.png

20 ευρω πανω  και θα μπορεις να κανεις και undervolt και οτι θελεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 minutes ago, akoinonitos said:

a.png.ca8d88a14e2ccf0dfcb3afbf57de3d27.png

20 ευρω πανω  και θα μπορεις να κανεις και undervolt και οτι θελεις

Δυστυχώς το κουτι ειναι ροζ (με οτι αυτο συνεπάγεται :P) και παιρνει μονο M-ATX. 

https://www.skroutz.gr/s/36155302/ASRock-Z690M-PG-Riptide-D5-Motherboard-Micro-ATX-me-Intel-1700-Socket.html

https://www.skroutz.gr/s/40695386/Asus-Prime-Z790M-Plus-Motherboard-Micro-ATX-me-Intel-1700-Socket.html

Αυτες τις 2 επιλογές εχω αν παω σε DDR5.

Η δεύτερη εχει 1GBit LAN.

 

Επεξ/σία από GeorgeVasil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, xartemporas είπε

Μπλεξατε παιδια.. ελπιζω να ξεμπερδεψετε το συντομοτερο με το καλο. Παντως και εγω πιστευω οτι ειναι θεμα μητρικης και στις δυο περιπτωσεις.

φιλε χαρτεμπορα δε φταίει το χαρντγουερ τα παιδιά να το πω και έτσι δεν έχουν ιδέα από πισιά το πιθανότερο είναι να βάλανε στο τέρμα το 3D και τα κάψανε τα καβουρδιστήρια τους, για τον πέτρο και τον azazil μιλάμε τι περιμένεις... τι να πω αν θέλουν ας στείλουν κάνα pm μήπως καταφέρω να κάνω τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 13/11/2023 at 16:26, this.is.elia said:

Εντωμεταξύ, δεν υπάρχει κανένα εργαλείο που να σου λέει ποιο ακριβώς κλειδί έχει κάθε PC. Κάποια utlilities που έψαχνα στο internet σου δείχνουν ένα generic product number ότι να'ναι. Ούτε η ίδια η MS έχει κάποιο εργαλείο, έχει χαθεί η μπάλα.

Τις προάλλες έκανα μια εγκατάσταση, και στο activation πέταξε Unable to activate this PC using this product key.

Από περιέργεια τσέκαρα το 16δικό error code που προκαλούσε την αδυναμία ενεργοποίησης στο ίδιο το site της microsoft. Η δικαιολογία που έγραφε δίπλα στο error code ήταν:

'Something went wrong'

😂

 

15 hours ago, azazil1190 said:

Μια από τα ίδια Πέτρο.

Και η πλάκα είναι ότι το δίσκο τον βλέπει στον εξπλορερ αλλά δεν έχω πρόσβαση.

Στην αρχή λέω ο δίσκος (kc3000) αλλά τα ίδια είχα και με τον 980 προ.Και οι δύο 2Τβ.

Και επίσης αυτό που παρατήρησα είναι ότι τα κάνει στους pcix4.Στους τρία δουλεύει μια χαρά ,όπως και στον pcix4 που έχω το λειτουργικό δουλεύει επίσης καλά.

Την μητρική την έχω rma(msystems) αυριο κλείνω 7 εργάσιμες και ακόμα δεν ξέρουν εάν είναι η μητρική .Την μια δουλεύει καλά την άλλη όχι.Δεν έχει μείνει τπτ άλλο να τεσταρουν στην μητρική.Βαλανε και δικούς τους μ2 .Οπότε η μητρική η τροφοδοτικό είναι.Θα σας ενημερώσω μόλις έχω και εγώ νέα.

*Θέμα bios δεν είναι άλλαξα τρία διαφορετικά,όπως και λειτουργικό.Απο win11 πέρασα 10 μπας και ...αλλά τα ίδια 

 

Αυτά τα έχω κλείσει day one γιατί και με την κάρτα γραφικών πέταγε όταν ζοριζε.

Δεν είναι αυτό παίδες,πιστεύω ότι έχει να κάνει με ελαττωματικo chipset lanes κτλ.Στην περίπτωση που είναι τελικά μητρική

Aυτα μου πέταγε ως ερρορ σε viewer και μετά δεν είχα πρόσβαση στον μ2 άσχετα εάν το έβλεπε.

 

IMG_20231121_233511.jpg

IMG_20231121_233452.jpg

IMG_20231121_233428.jpg

Επίσης ραμς μέχρι και με.κλειστο xmp δοκίμασα αλλά και με xmp και με oc 8k .

Τμ5 κτλ περνάει κανονικά με 1.24 sa ,δοκίμασα και με 1.27 αλλά και με auto και γενικά με στοκ σύστημα.

Κοινώς δοκίμασα τα πάντα .

Μόνο ουλτρεξ δεν του έβαλα .α και δεν έβαλα τα σλοτς χειροκίνητα,αυτά τα είχα αφήσει auto

 

Πέτρο την ώρα που σου κάνει μεταφορά ο δίσκος πριν σκάσει σου μειώνει ταχύτητα μέχρι που μηδενίζει?

Εμένα ναι.

Όταν κάνω μεταφορά από pci3 σε 4.

Επίσης εάν τρέξεις 4-5 απανωτά  defrag? Των win. Σου βγάζει ntfs error στο event viewer?

Στον συγκεκριμένο δίσκο μόνο.

 

4 hours ago, Πέτρος said:

Άλλαξα bios χτες πριν περάσω το νέο δίσκο, με νέο agesa επιπλέον, αλλά κατά 99% δεν είναι αυτό.

Μνήμες, oc κλπ είναι κατά 99% επίσης σταθερά. Θα ρίξω μερικούς ελέγχους ακόμα εννοείται, αλλά δεν πιστεύω ότι θα βγει κάτι από εκεί.

Η ταχύτητα συνήθως πέφτει για λίγο και μετά μηδενίζει, περίπου όπως λες, αλλά έχω την εντύπωση ότι απλά είναι θέμα "ανάγνωσης" των win μέχρι να αποφασίσουν ότι δεν υπάρχει το μέσο.

Ναι, ο δίσκος φαίνεται κανονικά, μπαίνω στην αρχική δομή του, ίσως και σε υποφάκελο ακόμα, αλλά πιο "μέσα" τρώω μήνυμα ότι δεν έχει πρόσβαση πια/δεν υπάρχει. Αν κάνω επανεκκίνηση, δεν τον βλέπει καν το bios. Αν κλείσω το σύστημα, μετά τον βλέπει κανονικά. Να ζεσταινόταν ξαφνικά ο S11 μετά από λίγη ώρα μεταφοράς με τον άλλον nvme (οκ, τον τεντώνει), στα 20'' διακοπής θα έπρεπε να έχει συνέλθει. Έχει και την ψυκτρούλα του, δεν είχε ποτέ θέμα. Θα τον τσεκάρω εννοείται, γιατί είχα όλα τα monitoring s/w κλειστά για να μην δημιουργούν κάποια κουλαμάρα. Σε υγεία εννοείται πως είναι 100%.

Έβαλα μεταφορά συγκεκριμένο αρχείο από τον s11 σε ssd, ακριβώς η ίδια συμπεριφορά, στο ίδιο χοντρικά σημείο (με σαφώς μικρότερες ταχύτητες και ζόρι) που είχε και προς τον KC. Δεν είναι το αρχείο (φάκελος είναι), δεν θα προκαλούσε "απώλεια" όλου του δίσκου.

Ίδια μηνύματα με εσένα ουσιαστικά βλέπω.

Το θέμα είναι ότι την περισσότερη δουλειά την έκανα με τμηματικό copy-paste, για να παρακάμψω το "όριο" των περίπου 50γίγα, αλλά θέλω να αδειάσω τον s11 και να κάνω κλώνο εκεί του OS ssd. Δεν ξέρω, έχω τσαντιστεί.

 

Κανει τα ιδια αν κανετε την ιδια μεταφορα και απο ενα Bootable USB τύπoυ Sergei Strelec ή Ubuntu Linux?

Δεν δοκιμάζεται για να αποκλείστε Windows/Drivers?

 

Επεξ/σία από GeorgeVasil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GeorgeVasil είπε

 

 

Κανει τα ιδια αν κανετε την ιδια μεταφορα και απο ενα Bootable USB τύπoυ Sergei Strelec ή Ubuntu Linux?

Δεν δοκιμάζεται για να αποκλείστε Windows/Drivers?

 

Δεν δοκίμασα αλλα η με drivers η χωρίς να και το αυτό είναι.

Σε λινουξ προσωπικά δεν βλέπω τον λόγο μιας και είμαι με win ,οπότε και καλά να δουλεύει σε λινουξ πρέπει να βρεθεί η λύση στα win που έχω ως λειτουργικό.

Τεσπά έτσι και αλλιώς πήγε για έλεγχο και λογικά rma .θα σας ενημερώσω μόλις έχω νέα.

16 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

φιλε χαρτεμπορα δε φταίει το χαρντγουερ τα παιδιά να το πω και έτσι δεν έχουν ιδέα από πισιά το πιθανότερο είναι να βάλανε στο τέρμα το 3D και τα κάψανε τα καβουρδιστήρια τους, για τον πέτρο και τον azazil μιλάμε τι περιμένεις... τι να πω αν θέλουν ας στείλουν κάνα pm μήπως καταφέρω να κάνω τίποτα

Ρε συ το 3δ το ανοίγεις όλο ? Η αφήνεις τα @@ έξω ? Εννοώ τα μισά cores

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 minutes ago, azazil1190 said:

Δεν δοκίμασα αλλα η με drivers η χωρίς να και το αυτό είναι.

Σε λινουξ προσωπικά δεν βλέπω τον λόγο μιας και είμαι με win ,οπότε και καλά να δουλεύει σε λινουξ πρέπει να βρεθεί η λύση στα win που έχω ως λειτουργικό.

Τεσπά έτσι και αλλιώς πήγε για έλεγχο και λογικά rma .θα σας ενημερώσω μόλις έχω νέα.

Εγω το λεω για να βρεις τι ειναι..Αν δεν το κανει πχ στο Linux ή στα Windows PE που ειναι βρακι.. δεν εχει θεμα το HW. 

Μετα στα win θα βαλλεις παλιοτερους ή θα εχεις κατι να πεις στην εταιρία...

Απο θερμοκρασίες πως πανε τα Drives?

Επεξ/σία από GeorgeVasil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, GeorgeVasil είπε

Παιδια για νεο σύστημα για αποκλειστικά για V-Ray Rendering λέω για 14600Κ.

Με περιορισμό το form factor σε m-atx λόγω κουτιού θα επιλέγατε..

Μητρική ταβάνι τα 180€ και μνήμες τα 130-140€.

1)Β760Μ+14600Κ+ 64GB DDR4 3600Mhz

2)Z690Μ+14600Κ+ 32GB DDR5 6000 ή 6400Μhz

3)B760M+14600K+ 32GB DDR5 

Για Ζ790M ξεφεύγει το Budget, και μια που υπαρχει με DDR4 ειναι ξεβράκωτη.

Διαβάζω οτι δεν γινεται να κανεις ευκολα Undervolt στα B Chipset ή γινεται με παλιοτερα BIOS και ειναι λίγο Lotto. Επισης με καιει το να μην εχω δυνατοτητα να γαργαλίσω.

Πιά η γνωμη σας?

 

 

 

 

Εγω πηγα σε Asrock B760M PG Lightning. Ειναι η μονη κατω απο 130€ με DrMos, 7+1+1 πραγματικες φασεις και validated ram speed 7200+. (Τσεκαρε ριβιου απο βιετναμ)

Riptide και Pro RS (τουλαχιστον σε Β760) ειναι με συμβατικα μοσφετ. Τις επιλεγεις, για μενα, μονο αν θες bclk oc.

 

btw εχει το ιτσοπ τις patriot ddr5 6800 2x16GB με HynixA στα 121 περιπου. κατι καλυτερο δεν παιζει αυτη τη στιγμη.

Επεξ/σία από NoDsl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, NoDsl said:

 

Εγω πηγα σε Asrock B760M PG Lightning. Ειναι η μονη κατω απο 130€ με DrMos, 7+1+1 πραγματικες φασεις και validated ram speed 7200+. (Τσεκαρε ριβιου απο βιετναμ)

Riptide και Pro RS (τουλαχιστον σε Β760) ειναι με συμβατικα μοσφετ. Τις επιλεγεις, για μενα, μονο αν θες bclk oc.

Γεια σου παλιοσειρά :P

Με το undevolt τι γινεται? Μπορεις να κανεις εσυ? κατι για 0x104 microcode διαβαζω και δεν καταλαβαινω :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ζουμε αναμεσα μας αδερφε. Δεν ξερω τι λες για microcodes. Εχω καιρο να ασχοληθω και εχω χασει επεισοδια. Θα κατσω να διαβασω οταν ερθουν τα πραγματα το στυσω, if you know what i mean 🤪

Επεξ/σία από NoDsl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, NoDsl said:

Ζουμε αναμεσα μας αδερφε. Δεν ξερω τι λες για microcodes. Εχω καιρο να ασχοληθω και εχω χασει επεισοδια. Θα κατσω να διαβασω οταν ερθουν τα πραγματα το στυσω, if you know what i mean 🤪

https://www.reddit.com/r/intel/comments/14y1mle/are_you_able_to_undervolt_with_msi_b760_or/

https://linustechtips.com/topic/1520848-undervolting-on-a-b760-was-more-difficult-than-i-expected-and-cooling-intels-14th-gen/

Μια αποτα ιδια τπτ δεν ειναι οπως παλια :P Επι τις ουσίας βαζουν Cap στο ελαχιστο ρευμα για να μην τρωει BSOD το μηχανημα, αλλα με μια μικρη αλλαγη ριχνεις 10 βαθμους + για πλακα. Λενε οτι το κοψανε στο B αλλα το εχουν αφησει στο Z chipset...και ειναι ολοι δουλευει δεν δουλευει.

 

Επεξ/σία από GeorgeVasil
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, azazil1190 said:

Έλα ντε γιατί?

Μόνο αυτό ότι μπορεί να είναι κάτι από εκεί που δεν το περιμένεις.Μονο psu δεν έχω αλλάξει και την ίδια την μητρική .Όλα τα υπόλοιπα επάνω έχουν αλλάξει.

Κάτσε θα δούμε και με νέο psu.

Το περίεργο είναι ότι από kc μπορώ να μεταφέρω σε έναν από τους δύο pcix3 κ στον wd 850(που έχω λειτουργικό ) καθώς και σε έναν ssd .Με το που κάνω το αντίστροφο ο kc κλάνει.Επισης το ίδιο κάνει όταν πάω να κατεβάσω σε αυτόν κανά game από epic/steam κτλ μιλάμε για άνω των 50gb αλλά εάν θυμάμαι καλά μου το έχει κάνει καιε λιγότερα κάπου στα 25-30gb download κακαρωνε. Επίσης όταν τρέξω defrag πάλι έχει ίδια συμπεριφορά,θέλει 3-5 απανωτά να τρέξω.

Είναι σαν να μην γουστάρει η μητρική να έχει παραπάνω από έναν pcix4 επάνω.

 

'Εβαλες καναν ανεμιστήρα να χτυπά τον δίσκο που κλατάρει; Για να αποκλείσεις τon παράγοντα θερμοκρασία (ειδικά εάν ο δίσκος είναι σε θύρα κάτω από τη κάρτα γραφικών)

(Επίσης, defrag; Ελπίζω να εννοείς trim...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

'Εβαλες καναν ανεμιστήρα να χτυπά τον δίσκο που κλατάρει; Για να αποκλείσεις τon παράγοντα θερμοκρασία (ειδικά εάν ο δίσκος είναι σε θύρα κάτω από τη κάρτα γραφικών)

(Επίσης, defrag; Ελπίζω να εννοείς trim...)

Ρε δεν έχει θέμα με θερμοκρασίες.Του άλλαξα και θέση να τον βαράει και ανεμιστήρας.Ναι σωστά τριμ.

Μέγιστες θερμοκρασίες όταν κάνει write μέχρι 40c και μια φορά να έχω δει 44c μέσο Ινφο άσχετα εάν στην πορεία πάλι κλαταρε.

Την μητρική την έχω πάει στο msystems(από εκεί έχει γίνει αγορά) και με δικούς τους μ2 έχει ίδια συμπεριφορά.

Και αυτοί ακόμα ψάχνονται.Με την σημερινή μέρα κλείνουμε 7 εργάσιμες και ακόμα δεν έχει βγει πόρισμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα ψάχνω μητρική για τον 14700κ που να έχει και gen 5 ssd αυτή πως σας φαίνεται τη βρίσκω 380 και έχει και ωραία looks
https://www.gigabyte.com/Motherboard/Z790-AORUS-PRO-X#kf

Επεξ/σία από gpapad20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, gpapad20 said:

Καλησπέρα ψάχνω μητρική για τον 14700κ που να έχει και gen 5 ssd αυτή πως σας φαίνεται τη βρίσκω 380 και έχει και ωραία looks
https://www.gigabyte.com/Motherboard/Z790-AORUS-PRO-X#kf

Αν βάλεις gen 5 δίσκο θα κόβεις οκτώ lanes από την κάρτα γραφικών.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@azazil1190, από όσο βλέπω τώρα που ψαχουλεύω, πρέπει να έχει bad sectors ο S11.

Πέταξα τους φακέλους του BF2042 (85+γίγα), του BFV (90+) και του 1 (40+) από τον S11 στον KC με 2.80GB/s σταθερά και μόνο στο 1 κόλλησε πετώντας μήνυμα ότι δεν μπορεί να διαβάσει ένα συγκεκριμένο αρχείο (1GB), το έκανα skip και συνέχισε κανονικά.

Όλες οι προηγούμενες προσπάθειες (είτε για clone, είτε για μεταφορά μέσω steam κλπ, είτε με copy-paste) πρέπει να είχαν μέσα το προβληματικό σημείο, για αυτό και "έσκαγε" εκεί (το παρατήρησα όταν πήγα να μεταφέρω μέσω steam συγκεκριμένο παιγνίδι το οποίο 3/3 φορές κόλλησε ακριβώς στο ίδιο σημείο της μπάρας προόδου).

Δεν παίρνω όρκο, προφανώς, ότι αυτό είναι το θέμα και μόνο, αλλά έχει καλές πιθανότητες.

Ελπίζω φορμάροντας τον S11 να λυθεί.

Δες το κι εσύ, γιατί το trim/defrag που λες ίσως και να έχει σχέση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...