Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, CMOS_Z είπε

Διάβασε το ποστ που έκανα εδώ πριν λίγες μέρες, είχα pcie whea errors στον controller εγώ.

Από όταν τα άλλαξα δεν είχα θέμα ξανά. Έχω επίσης χειροκίνητα τα gens σε κάθε θύρα.

Δείτε ξανά ram config / sa voltages για σιγουριά εάν δεν αλλάξει κάτι.

Εγώ είμαι σε amd σύστημα (Β650Ε), δεν έχει άμεση σχέση.

Θα κοιτάξω εννοείται μήπως υπάρχει κάποια αντιστοιχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Κάποια ίωση πρέπει να κυκλοφορεί, τώρα έχω εγώ τα ίδια.

Έβαλα έναν 2ο nvme (kc3000, gen4) στην gen5 m2 και προσπαθώ να μεταφέρω από τον s11 (gen3) που είναι στη gen4 m2.

Σε όλα τα bench, πετάνε οι δίσκοι. Βάζω μεταφορά μικρού/μεσαίου αρχείου (μέχρι 30-40 γιγα), όλα καλά.

Σε >50 γιγα (ίσως και σε μικρότερο) αρχείο ή φάκελο, ξεκινά καλά και μετά τρώω cyclic redundancy error ή απλά "άκυρο", χάνεται ο s11 και πρέπει να κλείσω εντελώς το μηχάνημα και να το ανοίξω ξανά για να τον δει.

Ο s11 μέχρι και την Κυριακή το βράδυ λειτουργούσε άψογα, δεν είχε το παραμικρό θέμα.

Έβαλα χειροκίνητα στο bios τις γενιές στην κάθε θύρα, δεν βλέπω μέλλον.

Δεν ξέρω...

Μια από τα ίδια Πέτρο.

Και η πλάκα είναι ότι το δίσκο τον βλέπει στον εξπλορερ αλλά δεν έχω πρόσβαση.

Στην αρχή λέω ο δίσκος (kc3000) αλλά τα ίδια είχα και με τον 980 προ.Και οι δύο 2Τβ.

Και επίσης αυτό που παρατήρησα είναι ότι τα κάνει στους pcix4.Στους τρία δουλεύει μια χαρά ,όπως και στον pcix4 που έχω το λειτουργικό δουλεύει επίσης καλά.

Την μητρική την έχω rma(msystems) αυριο κλείνω 7 εργάσιμες και ακόμα δεν ξέρουν εάν είναι η μητρική .Την μια δουλεύει καλά την άλλη όχι.Δεν έχει μείνει τπτ άλλο να τεσταρουν στην μητρική.Βαλανε και δικούς τους μ2 .Οπότε η μητρική η τροφοδοτικό είναι.Θα σας ενημερώσω μόλις έχω και εγώ νέα.

*Θέμα bios δεν είναι άλλαξα τρία διαφορετικά,όπως και λειτουργικό.Απο win11 πέρασα 10 μπας και ...αλλά τα ίδια 

 

38 λεπτά πριν, CMOS_Z είπε

Διάβασε το ποστ που έκανα εδώ πριν λίγες μέρες, είχα pcie whea errors στον controller εγώ.

Από όταν τα άλλαξα δεν είχα θέμα ξανά. Έχω επίσης χειροκίνητα τα gens σε κάθε θύρα.

Δείτε ξανά ram config / sa voltages για σιγουριά εάν δεν αλλάξει κάτι.

Αυτά τα έχω κλείσει day one γιατί και με την κάρτα γραφικών πέταγε όταν ζοριζε.

Δεν είναι αυτό παίδες,πιστεύω ότι έχει να κάνει με ελαττωματικo chipset lanes κτλ.Στην περίπτωση που είναι τελικά μητρική

16 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Μια από τα ίδια Πέτρο.

Και η πλάκα είναι ότι το δίσκο τον βλέπει στον εξπλορερ αλλά δεν έχω πρόσβαση.Μεχρι να κάνω restart .

Στην αρχή λέω ο δίσκος (kc3000) αλλά τα ίδια είχα και με τον 980 προ.Και οι δύο 2Τβ.

Και επίσης αυτό που παρατήρησα είναι ότι τα κάνει στους pcix4.Στους τρία δουλεύει μια χαρά ,όπως και στον pcix4 που έχω το λειτουργικό δουλεύει επίσης καλά.

Την μητρική την έχω rma(msystems) αυριο κλείνω 7 εργάσιμες και ακόμα δεν ξέρουν εάν είναι η μητρική .Την μια δουλεύει καλά την άλλη όχι.Δεν έχει μείνει τπτ άλλο να τεσταρουν στην μητρική.Βαλανε και δικούς τους μ2 .Οπότε η μητρική η τροφοδοτικό είναι.Θα σας ενημερώσω μόλις έχω και εγώ νέα.

*Θέμα bios δεν είναι άλλαξα τρία διαφορετικά,όπως και λειτουργικό.Απο win11 πέρασα 10 μπας και ...αλλά τα ίδια 

 

Αυτά τα έχω κλείσει day one γιατί και με την κάρτα γραφικών πέταγε όταν ζοριζε.

Δεν είναι αυτό παίδες,πιστεύω ότι έχει να κάνει με ελαττωματικo chipset lanes κτλ.Στην περίπτωση που είναι τελικά μητρική

Aυτα μου πέταγε ως ερρορ σε viewer και μετά δεν είχα πρόσβαση στον μ2 άσχετα εάν το έβλεπε.

 

IMG_20231121_233511.jpg

IMG_20231121_233452.jpg

IMG_20231121_233428.jpg

Επίσης ραμς μέχρι και με.κλειστο xmp δοκίμασα αλλά και με xmp και με oc 8k .

Τμ5 κτλ περνάει κανονικά με 1.24 sa ,δοκίμασα και με 1.27 αλλά και με auto και γενικά με στοκ σύστημα.

Κοινώς δοκίμασα τα πάντα .

Μόνο ουλτρεξ δεν του έβαλα .α και δεν έβαλα τα σλοτς χειροκίνητα,αυτά τα είχα αφήσει auto

 

Πέτρο την ώρα που σου κάνει μεταφορά ο δίσκος πριν σκάσει σου μειώνει ταχύτητα μέχρι που μηδενίζει?

Εμένα ναι.

Όταν κάνω μεταφορά από pci3 σε 4.

Επίσης εάν τρέξεις 4-5 απανωτά  defrag? Των win. Σου βγάζει ntfs error στο event viewer?

Στον συγκεκριμένο δίσκο μόνο.

Επεξ/σία από azazil1190
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Μια από τα ίδια Πέτρο.

Και η πλάκα είναι ότι το δίσκο τον βλέπει στον εξπλορερ αλλά δεν έχω πρόσβαση.

Στην αρχή λέω ο δίσκος (kc3000) αλλά τα ίδια είχα και με τον 980 προ.Και οι δύο 2Τβ.

Και επίσης αυτό που παρατήρησα είναι ότι τα κάνει στους pcix4.Στους τρία δουλεύει μια χαρά ,όπως και στον pcix4 που έχω το λειτουργικό δουλεύει επίσης καλά.

Την μητρική την έχω rma(msystems) αυριο κλείνω 7 εργάσιμες και ακόμα δεν ξέρουν εάν είναι η μητρική .Την μια δουλεύει καλά την άλλη όχι.Δεν έχει μείνει τπτ άλλο να τεσταρουν στην μητρική.Βαλανε και δικούς τους μ2 .Οπότε η μητρική η τροφοδοτικό είναι.Θα σας ενημερώσω μόλις έχω και εγώ νέα.

*Θέμα bios δεν είναι άλλαξα τρία διαφορετικά,όπως και λειτουργικό.Απο win11 πέρασα 10 μπας και ...αλλά τα ίδια 

 

Αυτά τα έχω κλείσει day one γιατί και με την κάρτα γραφικών πέταγε όταν ζοριζε.

Δεν είναι αυτό παίδες,πιστεύω ότι έχει να κάνει με ελαττωματικo chipset lanes κτλ.Στην περίπτωση που είναι τελικά μητρική

Aυτα μου πέταγε ως ερρορ σε viewer και μετά δεν είχα πρόσβαση στον μ2 άσχετα εάν το έβλεπε.

 

IMG_20231121_233511.jpg

IMG_20231121_233452.jpg

IMG_20231121_233428.jpg

Επίσης ραμς μέχρι και με.κλειστο xmp δοκίμασα αλλά και με xmp και με oc 8k .

Τμ5 κτλ περνάει κανονικά με 1.24 sa ,δοκίμασα και με 1.27 αλλά και με auto και γενικά με στοκ σύστημα.

Κοινώς δοκίμασα τα πάντα .

Μόνο ουλτρεξ δεν του έβαλα .α και δεν έβαλα τα σλοτς χειροκίνητα,αυτά τα είχα αφήσει auto

 

Πέτρο την ώρα που σου κάνει μεταφορά ο δίσκος πριν σκάσει σου μειώνει ταχύτητα μέχρι που μηδενίζει?

Εμένα ναι.

Όταν κάνω μεταφορά από pci3 σε 4.

Επίσης εάν τρέξεις 4-5 απανωτά  defrag? Των win. Σου βγάζει ntfs error στο event viewer?

Στον συγκεκριμένο δίσκο μόνο.

Άλλαξα bios χτες πριν περάσω το νέο δίσκο, με νέο agesa επιπλέον, αλλά κατά 99% δεν είναι αυτό.

Μνήμες, oc κλπ είναι κατά 99% επίσης σταθερά. Θα ρίξω μερικούς ελέγχους ακόμα εννοείται, αλλά δεν πιστεύω ότι θα βγει κάτι από εκεί.

Η ταχύτητα συνήθως πέφτει για λίγο και μετά μηδενίζει, περίπου όπως λες, αλλά έχω την εντύπωση ότι απλά είναι θέμα "ανάγνωσης" των win μέχρι να αποφασίσουν ότι δεν υπάρχει το μέσο.

Ναι, ο δίσκος φαίνεται κανονικά, μπαίνω στην αρχική δομή του, ίσως και σε υποφάκελο ακόμα, αλλά πιο "μέσα" τρώω μήνυμα ότι δεν έχει πρόσβαση πια/δεν υπάρχει. Αν κάνω επανεκκίνηση, δεν τον βλέπει καν το bios. Αν κλείσω το σύστημα, μετά τον βλέπει κανονικά. Να ζεσταινόταν ξαφνικά ο S11 μετά από λίγη ώρα μεταφοράς με τον άλλον nvme (οκ, τον τεντώνει), στα 20'' διακοπής θα έπρεπε να έχει συνέλθει. Έχει και την ψυκτρούλα του, δεν είχε ποτέ θέμα. Θα τον τσεκάρω εννοείται, γιατί είχα όλα τα monitoring s/w κλειστά για να μην δημιουργούν κάποια κουλαμάρα. Σε υγεία εννοείται πως είναι 100%.

Έβαλα μεταφορά συγκεκριμένο αρχείο από τον s11 σε ssd, ακριβώς η ίδια συμπεριφορά, στο ίδιο χοντρικά σημείο (με σαφώς μικρότερες ταχύτητες και ζόρι) που είχε και προς τον KC. Δεν είναι το αρχείο (φάκελος είναι), δεν θα προκαλούσε "απώλεια" όλου του δίσκου.

Ίδια μηνύματα με εσένα ουσιαστικά βλέπω.

Το θέμα είναι ότι την περισσότερη δουλειά την έκανα με τμηματικό copy-paste, για να παρακάμψω το "όριο" των περίπου 50γίγα, αλλά θέλω να αδειάσω τον s11 και να κάνω κλώνο εκεί του OS ssd. Δεν ξέρω, έχω τσαντιστεί.

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Άλλαξα bios χτες πριν περάσω το νέο δίσκο, με νέο agesa επιπλέον, αλλά κατά 99% δεν είναι αυτό.

Μνήμες, oc κλπ είναι κατά 99% επίσης σταθερά. Θα ρίξω μερικούς ελέγχους ακόμα εννοείται, αλλά δεν πιστεύω ότι θα βγει κάτι από εκεί.

Η ταχύτητα συνήθως πέφτει για λίγο και μετά μηδενίζει, περίπου όπως λες, αλλά έχω την εντύπωση ότι απλά είναι θέμα "ανάγνωσης" των win μέχρι να αποφασίσουν ότι δεν υπάρχει το μέσο.

Ναι, ο δίσκος φαίνεται κανονικά, μπαίνω στην αρχική δομή του, ίσως και σε υποφάκελο ακόμα, αλλά πιο "μέσα" τρώω μήνυμα ότι δεν έχει πρόσβαση πια/δεν υπάρχει. Αν κάνω επανεκκίνηση, δεν τον βλέπει καν το bios. Αν κλείσω το σύστημα, μετά τον βλέπει κανονικά. Να ζεσταινόταν ξαφνικά ο S11 μετά από λίγη ώρα μεταφοράς με τον άλλον nvme (οκ, τον τεντώνει), στα 20'' διακοπής θα έπρεπε να έχει συνέλθει. Έχει και την ψυκτρούλα του, δεν είχε ποτέ θέμα. Θα τον τσεκάρω εννοείται, γιατί είχα όλα τα monitoring s/w κλειστά για να μην δημιουργούν κάποια κουλαμάρα. Σε υγεία εννοείται πως είναι 100%.

Έβαλα μεταφορά συγκεκριμένο αρχείο από τον s11 σε ssd, ακριβώς η ίδια συμπεριφορά, στο ίδιο χοντρικά σημείο (με σαφώς μικρότερες ταχύτητες και ζόρι) που είχε και προς τον KC. Δεν είναι το αρχείο (φάκελος είναι), δεν θα προκαλούσε "απώλεια" όλου του δίσκου.

Ίδια μηνύματα με εσένα ουσιαστικά βλέπω.

Το θέμα είναι ότι την περισσότερη δουλειά την έκανα με τμηματικό copy-paste, για να παρακάμψω το "όριο" των περίπου 50γίγα, αλλά θέλω να αδειάσω τον s11 και να κάνω κλώνο εκεί του OS ssd. Δεν ξέρω, έχω τσαντιστεί.

 

Ίδια συμπεριφορά έχω Πέτρο.

Ξεκίνησε ξαφνικά ,ούτε το msystems έχει βρει ακόμα τι είναι.

Πάντως δοκίμασα τα πάντα εκτός από νέο τροφοδοτικό.Μιλησα μαζί τους και μου είπαν με αλλαγή δικού τους psu δεν τους το έχει κάνει αλλά θελουν χρόνο να κάνουν και άλλες δοκιμές.

Παιχνίδια, μπεντς κ στρες δεν έχω κανένα θέμα.

Εγώ πιστεύω ότι είναι η μητρική 

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπλεξατε παιδια.. ελπιζω να ξεμπερδεψετε το συντομοτερο με το καλο. Παντως και εγω πιστευω οτι ειναι θεμα μητρικης και στις δυο περιπτωσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xartemporas είπε

Μπλεξατε παιδια.. ελπιζω να ξεμπερδεψετε το συντομοτερο με το καλο. Παντως και εγω πιστευω οτι ειναι θεμα μητρικης και στις δυο περιπτωσεις.

Και η πλάκα είναι ότι εκραζα ιντελ και ζ790 και έλεγα να πάω σε χ670 με 79503δ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Πάντως δοκίμασα τα πάντα εκτός από νέο τροφοδοτικό.

Να ζορίζεται με το υπόλοιπο σύστημα σε idle, γιατί? Ναι, ξέρω, του Σατανά τα μηχανήματα δεν έχουν λογική (ironic...), αλλά πραγματικά, γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Να ζορίζεται με το υπόλοιπο σύστημα σε idle, γιατί? Ναι, ξέρω, του Σατανά τα μηχανήματα δεν έχουν λογική (ironic...), αλλά πραγματικά, γιατί?

Έλα ντε γιατί?

Μόνο αυτό ότι μπορεί να είναι κάτι από εκεί που δεν το περιμένεις.Μονο psu δεν έχω αλλάξει και την ίδια την μητρική .Όλα τα υπόλοιπα επάνω έχουν αλλάξει.

Κάτσε θα δούμε και με νέο psu.

Το περίεργο είναι ότι από kc μπορώ να μεταφέρω σε έναν από τους δύο pcix3 κ στον wd 850(που έχω λειτουργικό ) καθώς και σε έναν ssd .Με το που κάνω το αντίστροφο ο kc κλάνει.Επισης το ίδιο κάνει όταν πάω να κατεβάσω σε αυτόν κανά game από epic/steam κτλ μιλάμε για άνω των 50gb αλλά εάν θυμάμαι καλά μου το έχει κάνει καιε λιγότερα κάπου στα 25-30gb download κακαρωνε. Επίσης όταν τρέξω defrag πάλι έχει ίδια συμπεριφορά,θέλει 3-5 απανωτά να τρέξω.

Είναι σαν να μην γουστάρει η μητρική να έχει παραπάνω από έναν pcix4 επάνω.

 

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Και η πλάκα είναι ότι εκραζα ιντελ και ζ790 και έλεγα να πάω σε χ670 με 79503δ

Καλά, εσύ έχεις και μητρική/δίσκους 2 και 3 φορές πάνω σε κόστος από εμένα (για τα υπόλοιπα δεν συζητάμε καν) και από τις πολύ καλές υλοποιήσεις. Εγώ με την As του φτωχομπινέ, τί να πω?

Πάντως, το κλασσικό "cyclic redundancy error" διαχρονικά είναι μεγάλη φίφα. Το έχω δει σε μισοχτυπημένους IDE, σε SATA, σε ssd, σε nvme τώρα, και πρακτικά δεν "λέει" τίποτα.

Συνήθως είτε πέθαινε ο δίσκος, είτε ήταν κάποιο bad sector (defrag δεν έχω δοκιμάσει ακόμα...αν καταφέρω και τελειώσω σήμερα τις μεταφορές θα φάει έτσι κι αλλιώς format ο s11) ή θέμα σύνδεσης. Το m2 είναι πάρα πολύ επισφαλές, ότι κι αν πει ο οποιοσδήποτε. Αν έχει και λίγο γκουμουτσοψύκτρα ο δίσκος (είτε δική του είτε της μητρικής), γίνεται ακόμα χειρότερη η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Καλά, εσύ έχεις και μητρική/δίσκους 2 και 3 φορές πάνω σε κόστος από εμένα (για τα υπόλοιπα δεν συζητάμε καν) και από τις πολύ καλές υλοποιήσεις. Εγώ με την As του φτωχομπινέ, τί να πω?

Πάντως, το κλασσικό "cyclic redundancy error" διαχρονικά είναι μεγάλη φίφα. Το έχω δει σε μισοχτυπημένους IDE, σε SATA, σε ssd, σε nvme τώρα, και πρακτικά δεν "λέει" τίποτα.

Συνήθως είτε πέθαινε ο δίσκος, είτε ήταν κάποιο bad sector (defrag δεν έχω δοκιμάσει ακόμα...αν καταφέρω και τελειώσω σήμερα τις μεταφορές θα φάει έτσι κι αλλιώς format ο s11) ή θέμα σύνδεσης. Το m2 είναι πάρα πολύ επισφαλές, ότι κι αν πει ο οποιοσδήποτε. Αν έχει και λίγο γκουμουτσοψύκτρα ο δίσκος (είτε δική του είτε της μητρικής), γίνεται ακόμα χειρότερη η κατάσταση.

Δεν ξέρω έχω λαλήσει καιρό με την μαλακία .

Δεν πιστεύω ότι είναι θέμα κόστους μητρικής απλά μην σου κάτσει.

Α επίσης θερμοκρασίες δεν έχω στους μ2 ούτε κατά την μεταφορά,απλά σκάει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, azazil1190 είπε

Το περίεργο είναι ότι από kc μπορώ να μεταφέρω σε έναν από τους δύο pcix3 κ στον wd 850(που έχω λειτουργικό ) καθώς και σε έναν ssd .Με το που κάνω το αντίστροφο ο kc κλάνει.Επισης το ίδιο κάνει όταν πάω να κατεβάσω σε αυτόν κανά game από epic/steam κτλ μιλάμε για άνω των 50gb αλλά εάν θυμάμαι καλά μου το έχει κάνει καιε λιγότερα κάπου στα 25-30gb download κακαρωνε. Επίσης όταν τρέξω defrag πάλι έχει ίδια συμπεριφορά,θέλει 3-5 απανωτά να τρέξω.

Είναι σαν να μην γουστάρει η μητρική να έχει παραπάνω από έναν pcix4 επάνω.

Κατεβάσματα στον S11 έριχνα χωρίς πρόβλημα, βέβαια με 100ρα γραμμή, οπότε το όποιο ζόρι ήταν ελάχιστο, αλλά και μεγάλα παιγνίδια (πχ BF, 80-120γίγα).

Θα δω το defrag το μεσημέρι που θα κάθεται ο υπολογιστής.

Θα βάλω και σε gen5 τον KC και σε gen3 τον s11 (τους είχα σε 4/4 καρφωτά, από auto αρχικά), μήπως ξεμπερδέψουν τα μπουτάκια τους, θα δοκιμάσω διάφορα.

Είναι και σε εντελώς μλκσμένη θέση η μία m2, πρέπει να ξηλώνω gpu κάθε φορά για να αλλάζω θέση μήπως τυχόν κάτσει καλύτερα/σωστότερα.

2 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Α επίσης θερμοκρασίες δεν έχω στους μ2 ούτε κατά την μεταφορά,απλά σκάει 

Ο ελεγκτής του KC είναι μόνιμα στους 70, σύμφωνα με το HWinfo. Σε bench (ΑS, Crystal Mark) ο δίσκος φτάνει στους 50, σε λοιπή χρήση ούτε 40.

Ο S11 θα ξανακοιτάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Κατεβάσματα στον S11 έριχνα χωρίς πρόβλημα, βέβαια με 100ρα γραμμή, οπότε το όποιο ζόρι ήταν ελάχιστο, αλλά και μεγάλα παιγνίδια (πχ BF, 80-120γίγα).

Θα δω το defrag το μεσημέρι που θα κάθεται ο υπολογιστής.

Θα βάλω και σε gen5 τον KC και σε gen3 τον s11 (τους είχα σε 4/4 καρφωτά, από auto αρχικά), μήπως ξεμπερδέψουν τα μπουτάκια τους, θα δοκιμάσω διάφορα.

Είναι και σε εντελώς μλκσμένη θέση η μία m2, πρέπει να ξηλώνω gpu κάθε φορά για να αλλάζω θέση μήπως τυχόν κάτσει καλύτερα/σωστότερα.

Ο ελεγκτής του KC είναι μόνιμα στους 70, σύμφωνα με το HWinfo. Σε bench (ΑS, Crystal Mark) ο δίσκος φτάνει στους 50, σε λοιπή χρήση ούτε 40.

Ο S11 θα ξανακοιτάξω.

Ο kc είναι ψυγείο σε όποια θέση και να τον βάλω .Δεν έχω δει στο Ινφο πάνω από 38-40c .Επίσης σε όποια θέση και να τον έβαλα έχει ίδια μαλακισμενη συμπεριφορά.Εχω αλλάξει θέσεις όλους του δίσκους πέντε φορές. Επίσης δοκίμασα μόνο τους δυο  pcix4 επάνω στην μητρική αλλά τζιφος τα ίδια .

Στην ουσία ο kc έχει θέμα στο write εάν είναι θέμα του δίσκου,που δεν νομίζω 

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Στην ουσία ο kc έχει θέμα στο write εάν είναι θέμα του δίσκου,που δεν νομίζω 

Εμένα ο KC δείχνει να λειτουργεί εξαιρετικά, ο S11 μου την κάνει.

Άντε βγάλε άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πέτρος είπε

Εμένα ο KC δείχνει να λειτουργεί εξαιρετικά, ο S11 μου την κάνει.

Άντε βγάλε άκρη.

Θες να ανταλλάξουμε δίσκους?😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια για νεο σύστημα για αποκλειστικά για V-Ray Rendering λέω για 14600Κ.

Με περιορισμό το form factor σε m-atx λόγω κουτιού θα επιλέγατε..

Μητρική ταβάνι τα 180€ και μνήμες τα 130-140€.

1)Β760Μ+14600Κ+ 64GB DDR4 3600Mhz

2)Z690Μ+14600Κ+ 32GB DDR5 6000 ή 6400Μhz

3)B760M+14600K+ 32GB DDR5 

Για Ζ790M ξεφεύγει το Budget, και μια που υπαρχει με DDR4 ειναι ξεβράκωτη.

Διαβάζω οτι δεν γινεται να κανεις ευκολα Undervolt στα B Chipset ή γινεται με παλιοτερα BIOS και ειναι λίγο Lotto. Επισης με καιει το να μην εχω δυνατοτητα να γαργαλίσω.

Πιά η γνωμη σας?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...