Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

οχι ειναι πλεμπα

Ούτε εμένα έχει η itx. Πόση λιγότερη τάση να υπολογίζουμε άραγε πως φτάνει στο die... Έβλεπα έναν κινέζο στο yt που δοκίμασε και τα δύο, μέχρι και 100mv κάτω έδειχνε στο die-sense. Τρελό μου φάνηκε.

Δοκίμαζω πόσες μέρες να πετύχω το σωστό DCLL με βάση το VRM power / CPU power αλλά με τίποτα. Πολύ ασταθές το VRM μεγάλη απόκλιση. Το γύρισα όσο δίνει η asus για llc6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, CMOS_Z είπε

Ούτε εμένα έχει η itx. Πόση λιγότερη τάση να υπολογίζουμε άραγε πως φτάνει στο die... Έβλεπα έναν κινέζο στο yt που δοκίμασε και τα δύο, μέχρι και 100mv κάτω έδειχνε στο die-sense. Τρελό μου φάνηκε.

Δοκίμαζω πόσες μέρες να πετύχω το σωστό DCLL με βάση το VRM power / CPU power αλλά με τίποτα. Πολύ ασταθές το VRM μεγάλη απόκλιση. Το γύρισα όσο δίνει η asus για llc6.

εχει και την επιλογη  αυτη ρε αλλα θα ριξεις svid Adaptive  Offset γτ θα σου παει την ταση οσο το vf curve.

πιο πολυ για τα Limits ειναι το ματσαρισμα για να βλεπει σωστα watt ,περαν αυτου δεν εχει καποια αλλη ουσια ,αν δεν ειναι και 100% ιδια μην σκας. Ασε που μπορει να υπαρχει χρονικη καθυστερηση αναμεσα στους δυο αυτους σενσορες και στο Reporting τους

6.png.1ebf43808cecf88b67ce55a75cc8623e.png

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

εχει και την επιλογη  αυτη ρε αλλα θα ριξεις svid Adaptive  Offset γτ θα σου παει την ταση οσο το vf curve.

πιο πολυ για τα Limits ειναι το ματσαρισμα για να βλεπει σωστα watt ,περαν αυτου δεν εχει καποια αλλη ουσια ,αν δεν ειναι και 100% ιδια μην σκας. Ασε που μπορει να υπαρχει χρονικη καθυστερηση αναμεσα στους δυο αυτους σενσορες και στο Reporting τους

6.png.1ebf43808cecf88b67ce55a75cc8623e.png

Το τσέκαρα το option αυτό και πάλι όμως δεν ξέρουμε τι τάση φτάνει όντως στο die σωστά; 

Σε αντίθεση με όσους έχουν die-sense εάν σε εμάς γράφει 1.350 vcore, στο die μπορεί να είναι 1.30 και πιο κάτω αν ισχύουν αυτά που βλέπω. Ο buildzoid μετρούσε διαφορά από 70mv και πάνω οσο ανέβαινε η θερμοκρασία. 

Άρα δεν είναι σωστό να συγκρίνουμε τα CPUs σε μητρικές που μετράνε αλλιώς το vcore. Αυτό γιατί βλέπω στο overclock.net τι ανεβάζουν και δε γίνεται να θέλω τόσα mv παραπάνω και να μην μπορώ να πιάσω ούτε 50x ring σταθερά. Εάν όμως τα 1.3 μου σε die-sense mb τα διάβαζε 1.25 αλλάζει το θέμα.

Είμαι λάθος στην σκέψη μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, CMOS_Z είπε

Το τσέκαρα το option αυτό και πάλι όμως δεν ξέρουμε τι τάση φτάνει όντως στο die σωστά; 

Σε αντίθεση με όσους έχουν die-sense εάν σε εμάς γράφει 1.350 vcore, στο die μπορεί να είναι 1.30 και πιο κάτω αν ισχύουν αυτά που βλέπω. Ο buildzoid μετρούσε διαφορά από 70mv και πάνω οσο ανέβαινε η θερμοκρασία. 

Άρα δεν είναι σωστό να συγκρίνουμε τα CPUs σε μητρικές που μετράνε αλλιώς το vcore. Αυτό γιατί βλέπω στο overclock.net τι ανεβάζουν και δε γίνεται να θέλω τόσα mv παραπάνω και να μην μπορώ να πιάσω ούτε 50x ring σταθερά. Εάν όμως τα 1.3 μου σε die-sense mb τα διάβαζε 1.25 αλλάζει το θέμα.

Είμαι λάθος στην σκέψη μου;

Καλα οι μισοι στο overclock γραφουν και μπαρουφες ,επισης αλλαζουν 300 cpu για να πετυχουν το πιο Binned, καπως ετσι ειναι αλλα δεν εχει νοημα να καθεσαι να σκας.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, CMOS_Z είπε

Το τσέκαρα το option αυτό και πάλι όμως δεν ξέρουμε τι τάση φτάνει όντως στο die σωστά; 

Σε αντίθεση με όσους έχουν die-sense εάν σε εμάς γράφει 1.350 vcore, στο die μπορεί να είναι 1.30 και πιο κάτω

19 ώρες πριν, CMOS_Z είπε

Ούτε εμένα έχει η itx. Πόση λιγότερη τάση να υπολογίζουμε άραγε πως φτάνει στο die... μέχρι και 100mv κάτω έδειχνε στο die-sense. Τρελό μου φάνηκε.

προσωπικά δεν πιστεύω σε τόσο μεγάλες διαφορές χωρίς να ξέρω σίγουρα....ένα ~0,03v είναι πιο κοντά στην αλήθεια για μένα καθώς και πάντα παίζει ρόλο το llc της κάθε μητρικής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/11/2023 στις 3:35 ΜΜ, akoinonitos είπε

@Tambas91 εγω εχω Llc 6 σε εσενα πρεπει να ειναι το 2 το αντιστοιχο

https://ibb.co/WFvTPZh

https://ibb.co/GPvRWj1

https://ibb.co/YDKVQx6

https://ibb.co/t89KqzW

https://ibb.co/j5qmqKk

Λοιπόν το δικό μου bios έχει τελείως διαφορετικές ονομασίες και δε βγάζω άκρη όποτε φοβάμαι να πειράξω τίποτα μη το χαλάσω λολ…. 
Έχει όμως μερικές τιμές στο intel extreme tuning με το cpu lite στο 2 αξίζει λες να ρίξω το offset? Αυτά έσω έχω : IMG_1973.jpeg.caef2e1886935c771c827cfa4182c8c8.jpeg

Επεξ/σία από Tambas91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Καλα οι μισοι στο overclock γραφουν και μπαρουφες ,επισης αλλαζουν 300 cpu για να πετυχουν το πιο Binned, καπως ετσι ειναι αλλα δεν εχει νοημα να καθεσαι να σκας.

Ισχύει φουλ αυτό, ειδικά όταν βλέπω να θεωρούν stable oc με 10 pass cinebench. Μπορώ να τρέχω όση ώρα θέλω cinebench και να σκάει στο ycruncher στο... Pi. Για να μη πω σε gaming. Τέλος πάντων, it is what it is.

3 ώρες πριν, BabisTs είπε

προσωπικά δεν πιστεύω σε τόσο μεγάλες διαφορές χωρίς να ξέρω σίγουρα....ένα ~0,03v είναι πιο κοντά στην αλήθεια για μένα καθώς και πάντα παίζει ρόλο το llc της κάθε μητρικής.

Παίζει μεγάλο ρόλο το llc σίγουρα.

Εάν κάποιος έχει κάποια strix hero apex ας κάνει μια δοκιμή να αλλάξει από die sense σε socket sense να δούμε τι θα δείξει μετά στο hwinfo. Με fixed vcore από πριν μην έχουμε και το vid να μας μπερδεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

Λοιπόν το δικό μου bios έχει τελείως διαφορετικές ονομασίες και δε βγάζω άκρη όποτε φοβάμαι να πειράξω τίποτα μη το χαλάσω λολ…. 
Έχει όμως μερικές τιμές στο intel extreme tuning με το cpu lite στο 2 αξίζει λες να ρίξω το offset? Αυτά έσω έχω : IMG_1973.jpeg.caef2e1886935c771c827cfa4182c8c8.jpeg

παρατα το οπως το εχεις μην ασχολεισαι ,πονοκεφαλο θα βαλεις στο κεφαλι σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

παρατα το οπως το εχεις μην ασχολεισαι ,πονοκεφαλο θα βαλεις στο κεφαλι σου

ωραίος τρόπος να με ξεφορτωθείς και εγώ το ίδιο θα έκανα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

ωραίος τρόπος να με ξεφορτωθείς και εγώ το ίδιο θα έκανα :P 

Οχι ρε σοβαρα το λεω ,αφου εισαι σταθερος στα 5.5 και με οκ temps γιατι να το σκαλισεις ?

Τρεξε ενα cb και πες ποσο vcore βλεπεις να σου πω αν εγω παιζω πιο χαμηλα η οχι για να δεις αν μπορεις να το ριξεις και αλλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/11/2023 στις 11:56 ΠΜ, azazil1190 είπε

 

Εάν πω ναι, θα πω ψέματα .Το παρακολουθώ γιατί έτσι που δουλευει δεν θα περάσει rma θα την βρουν σωστή την μητρική.

Από χτες το έχω σκίσει στις μεταφορές αρχείων κοντά 1τβ από τον έναν Μ2 στον άλλο και δεν κάνει το παραμικρό.

Έστρωσε από την ώρα που έβαλα ξανά το στοκ ilm και το έσφιξα αντρικά. Πριν το είχα σφίξει χαλαρα και ίσως να μην έκανε επαφή το cpu.

Αλλά θα δω στην πορεία γιατί μπορεί να το ξαναπιάσει 

Κάποια ίωση πρέπει να κυκλοφορεί, τώρα έχω εγώ τα ίδια.

Έβαλα έναν 2ο nvme (kc3000, gen4) στην gen5 m2 και προσπαθώ να μεταφέρω από τον s11 (gen3) που είναι στη gen4 m2.

Σε όλα τα bench, πετάνε οι δίσκοι. Βάζω μεταφορά μικρού/μεσαίου αρχείου (μέχρι 30-40 γιγα), όλα καλά.

Σε >50 γιγα (ίσως και σε μικρότερο) αρχείο ή φάκελο, ξεκινά καλά και μετά τρώω cyclic redundancy error ή απλά "άκυρο", χάνεται ο s11 και πρέπει να κλείσω εντελώς το μηχάνημα και να το ανοίξω ξανά για να τον δει.

Ο s11 μέχρι και την Κυριακή το βράδυ λειτουργούσε άψογα, δεν είχε το παραμικρό θέμα.

Έβαλα χειροκίνητα στο bios τις γενιές στην κάθε θύρα, δεν βλέπω μέλλον.

Δεν ξέρω...

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Κάποια ίωση πρέπει να κυκλοφορεί, τώρα έχω εγώ τα ίδια.

Έβαλα έναν 2ο nvme (kc3000, gen4) στην gen5 m2 και προσπαθώ να μεταφέρω από τον s11 (gen3) που είναι στη gen4 m2.

Σε όλα τα bench, πετάνε οι δίσκοι. Βάζω μεταφορά μικρού/μεσαίου αρχείου (μέχρι 30-40 γιγα), όλα καλά.

Σε >50 γιγα (ίσως και σε μικρότερο) αρχείο ή φάκελο, ξεκινά καλά και μετά τρώω cyclic redundancy error ή απλά "άκυρο", χάνεται ο s11 και πρέπει να κλείσω εντελώς το μηχάνημα και να το ανοίξω ξανά για να τον δει.

Ο s11 μέχρι και την Κυριακή το βράδυ λειτουργούσε άψογα, δεν είχε το παραμικρό θέμα.

Έβαλα χειροκίνητα στο bios τις γενιές στην κάθε θύρα, δεν βλέπω μέλλον.

Δεν ξέρω...

Διάβασε το ποστ που έκανα εδώ πριν λίγες μέρες, είχα pcie whea errors στον controller εγώ.

Από όταν τα άλλαξα δεν είχα θέμα ξανά. Έχω επίσης χειροκίνητα τα gens σε κάθε θύρα.

Δείτε ξανά ram config / sa voltages για σιγουριά εάν δεν αλλάξει κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...