Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Arkin είπε

Εκδοση του παιχνιδιου? Αν ειναι η αρχικη η σπασμενη παλι καλα να λεμε παει. Αν ειναι με την τελευταια δεν εφτιαξαν τιποτα αν τρεχει ετσι με top cpu τι θα γινετε στους πιο κατω?

Του θειου ειναι αλλα δεν θυμαμαι ποια ,αλλα δεν εχει διαφορα απο την τελευταια νομιζω. Σημασια εχει οτι ο 13600k δεν χανει τπτ ιδιαιτερο απο τον 14700κ 6fps διαφορα στα average

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Του θειου ειναι αλλα δεν θυμαμαι ποια ,αλλα δεν εχει διαφορα απο την τελευταια νομιζω. Σημασια εχει οτι ο 13600k δεν χανει τπτ ιδιαιτερο απο τον 14700κ 6fps διαφορα στα average

στα ίδια είναι πάνω κάτω (το έχω απ το steam) εγώ το έχω προχωρήσει λίγο και έχει χιονια στην ίδια περιοχή δεν ξέρω ποσο ρολο παίζει με uv χωρίς HT βγάζω 5-10 fps λιγότερα από εσένα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Tambas91 είπε

στα ίδια είναι πάνω κάτω (το έχω απ το steam) εγώ το έχω προχωρήσει λίγο και έχει χιονια στην ίδια περιοχή δεν ξέρω ποσο ρολο παίζει με uv χωρίς HT βγάζω 5-10 fps λιγότερα από εσένα

Με Ht off εχω αυτα ,ελαχιστα πανω σε max και avg

2023-11-18133505.png.82d4f04992e0f35deea88fc04189ed13.png

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Με Ht off εχω αυτα ,ελαχιστα πανω σε max και avg

2023-11-18133505.png.82d4f04992e0f35deea88fc04189ed13.png

 

Κάτι ήξερε ο heraldios και έλεγε να το κλείσω … έχει και καλύτερες θερμοκρασίες…μόνο για gaming δεν αξίζει να το έχεις ανοιχτό … 

παντως και εγώ που δοκίμασα λίγο να αυξήσω ρολόγια δεν αξίζει πολύ μεγάλες καταναλώσεις ρε συ …

Btw με το cpu lite στο 2 τρώει crash είτε δωσω στο p-cores είτε στα e-cores, διαφορά βέβαια στην ανάλυση που παίζω εγώ δε θα κάνει αφού είμαι cpu bound,στα 1% φαντάζομαι θα έδινε κάτι ψιλά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Κάτι ήξερε ο heraldios και έλεγε να το κλείσω … έχει και καλύτερες θερμοκρασίες…μόνο για gaming δεν αξίζει να το έχεις ανοιχτό … 

παντως και εγώ που δοκίμασα λίγο να αυξήσω ρολόγια δεν αξίζει πολύ μεγάλες καταναλώσεις ρε συ …

Btw με το cpu lite στο 2 τρώει crash είτε δωσω στο p-cores είτε στα e-cores, διαφορά βέβαια στην ανάλυση που παίζω εγώ δε θα κάνει αφού είμαι cpu bound,στα 1% φαντάζομαι θα έδινε κάτι ψιλά 

Καποια Games ειναι καλυτερα με ht on αλλα σε γενικες γραμμες το Ht off προσφερει περισσοτερα αν βαλεις και τα χαμηλοτερα temps. Εγω απο τοτε που τον πηραμε εχθες καταφερα να το στησω σωστα. Θελει πολυ ψαξιμο και πολυ τεσταρισμα. Δυσκολα cpu.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Καποια Games ειναι καλυτερα με ht on αλλα σε γενικες γραμμες το Ht off προσφερει περισσοτερα αν βαλεις και τα χαμηλοτερα temps. Εγω απο τοτε που τον πηραμε εχθες καταφερα να το στησω σωστα. Θελει πολυ ψαξιμο και πολυ τεσταρισμα. Δυσκολα cpu.

για πόσταρε μια όλα τα settings ή στείλε και σε pm αν δε σου κάνει κόπο να τα δοκιμάσω (οποτε έχεις χρόνο)... αν δεν κάνω λάθος εσύ είσαι με ddr4 έτσι? γενικά με τα settings που έχω τώρα εγώ είμαι 100% ικανοποιημένος απλά έτσι για τη δοκιμη

τώρα με έχει πιάσει καινούργια λακιαμα να πάω να πάρω άλλον έναν SN850X black να τους βάλω σε raid αλλα δε ξέρω αν θα αξίζει ή αν θα έχει διαφορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

για πόσταρε μια όλα τα settings ή στείλε και σε pm αν δε σου κάνει κόπο να τα δοκιμάσω (οποτε έχεις χρόνο)... αν δεν κάνω λάθος εσύ είσαι με ddr4 έτσι? γενικά με τα settings που έχω τώρα εγώ είμαι 100% ικανοποιημένος απλά έτσι για τη δοκιμη

τώρα με έχει πιάσει καινούργια λακιαμα να πάω να πάρω άλλον έναν SN850X black να τους βάλω σε raid αλλα δε ξέρω αν θα αξίζει ή αν θα έχει διαφορες

τι διαφορες να εχει μωρε ,δεν νομιζω οτι αξιζει εκτος αν θες το raid για ασφαλεια και οχι για ταχυτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

τι διαφορες να εχει μωρε ,δεν νομιζω οτι αξιζει εκτος αν θες το raid για ασφαλεια και οχι για ταχυτητα.

σε raid 0 εννοώ :P 

να τρέχουν παράλληλα τα μισά αρχεία στον έναν τα μισά στον άλλο που διπλασιάζεται η ταχύτητα σα να λέμε sli στους δίσκους (έλα βρίσε με αλύπητα στο επιτρέπω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

σε raid 0 εννοώ :P 

να τρέχουν παράλληλα τα μισά αρχεία στον έναν τα μισά στον άλλο που διπλασιάζεται η ταχύτητα σα να λέμε sli στους δίσκους (έλα βρίσε με αλύπητα στο επιτρέπω)

ναι ρε το καταλαβα ,αλλα τι διαφορες να δεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

ναι ρε το καταλαβα ,αλλα τι διαφορες να δεις?

δε ξέρω κατά καιρούς μου έρχονται διαφορες τέτοιες φαεινές ιδέες :P 

φαντάζομαι θα έχει ταχύτερα loadings στο starfield lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

@Tambas91 εγω εχω Llc 6 σε εσενα πρεπει να ειναι το 2 το αντιστοιχο

https://ibb.co/WFvTPZh

https://ibb.co/GPvRWj1

https://ibb.co/YDKVQx6

https://ibb.co/t89KqzW

https://ibb.co/j5qmqKk

αμάν και εσύ ρε παιδάκι μου χάθηκε να έχεις msi μητρική πάλι θα ψάχνω τα settings πανάθεμα σας ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

αμάν και εσύ ρε παιδάκι μου χάθηκε να έχεις msi μητρική πάλι θα ψάχνω τα settings πανάθεμα σας ....

α και κατι βασικο , το ac σε εσενα θα βαλεις 10 και στο dc 20

Το ετρεξα με ht off 5500mhz (εκλεισα απλα το tvb και εβγαλα το +0.1V απο το vf curve) και εβαλα την cache stock απο 5000mhz που την ειχα . Στην ουσια δεν υπαρχει διαφορα

5500htoffhl.png.91b3d64a4d2bf575bd2054f9134f4409.png

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...