Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Mr Aris είπε

Επιλέγω το προφίλ, κάνω boot και.... Όπως είπα ρίχνω κάρβουνο 🤣🤣, τη πρώτη φορά και εγώ του έκανα hard reset, νόμιζα ότι κόλλησε, απλά κάνει λίγη έως πολύ ώρα, μόνο τη πρώτη φορά που διαλέγω το προφίλ όχι σε κάθε εκκίνηση του πισι

Εμένα πάντως τις μνήμες, με το αρχικό bios δεν τις φόρτωνε στην overclock ταχύτητα μέσο του xmp, δύο φορές έχω κάνει bios update

Και γω πριν κανα χρόνο το έστησα το πισι

Nαι μονο την πρωτη φορα που μπαινεις bios να φορτωσεις το xmp, οχι σε καθε εκκινηση του pc. Εκανα hardreseτ την πρωτη φορα που εβαλα το xmp γιατι δεν το προχωρουσε , παραδοξος με το Hardreset πηρε κανονικα το xmp profile και απο τοτε δουλευει απροβληματιστα και εντος windows και σε καθε boot εννοειται.

Φυσικα αν παω ξανα στο Bios και πατησω Load defaults και  παω ξανα να φορτωσω το xmp θελει καρβουνο που λες και εσυ, αλλα απαξ και το παρει μια φορα εστω και με hard reset μετα δουλευει συνεχεια Like a charm😂

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, harrybani είπε

Amazon δεν έστειλε ποτέ την msi και είπα να ξαναδοκιμάσω asus μετά την απαράδεκτη z690 apex.Θα μείνω με τον

γερόλυκο για αρχή να δω τι θα κάνει με τις μνήμες και βλέπουμε....

image.jpeg.72b102d32b714bb769d2f5f1b20cc58a.jpeg

με γεια το κορίτσι φίλε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nvidiafan είπε

με γεια το κορίτσι φίλε!

Δε ξέρω τι κορίτσια ξέρεις εσύ, αλλά αυτό APEXONI έχει 3 πόδια, εκεί στα memory slots! 😂😂

 

Με γειες HarryB

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Arkin είπε

Δες στα requests που εχεις κανει στο λογαριασμο σου στην nzxt. Τριτη φορα τους χρειαζομαι και απλα ειναι οτι καλυτερο απο support εχω δει. Λογικα σε 3-4 μερες θα εχω και το bracket το οποιο απο οτι βλεπω θα ταιριαζει και σε 1851 με τους arrow lake οποτε βλεπω να πηγαινει ακομα 5 6 χρονια η x62. Μολις τους εστειλα αποδειξη για ψυκτρα+επεξεργαστη το εστειλαν αμεσα. 

τι να δω , αφού έχω αλλάξει 5 επεξεργαστές και μητρικές από τότε, τσιγκουνιά στα coolers ευτυχώς δεν με πιάνει, πρέπει να έχω αλλάξει καμιά 10ρια από τότε από περιέργεια,το support της Artic είναι το καλύτερο με μεγάλη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, akoinonitos είπε

οταν λες single core? για τι εφαρμογες ενδιαφερεσαι γτ το single core δεν λεει πολλα

Είναι προγράμματα ανάλυσης αιολικού δυναμικού και αυτός που το έγραψε χρησιμοποιεί μόνο έναν πυρήνα. Κατά τ'άλλα Office (Excel με μακροσκελή VBA κώδικα) και Teams με ~20 άτομα συνδεδεμένα και browsing.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Mpiftekis είπε

Είναι προγράμματα ανάλυσης αιολικού δυναμικού και αυτός που το έγραψε χρησιμοποιεί μόνο έναν πυρήνα. Κατά τ'άλλα Office (Excel με μακροσκελή VBA κώδικα) και Teams με ~20 άτομα συνδεδεμένα και browsing.

Aναγκαστικα λογω τιμης πας σε 14600k/kf αλλιως αν μπορεις να δωσεις κατι παραπανω πας σε 14700k/kf

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ICE-T είπε

τι να δω , αφού έχω αλλάξει 5 επεξεργαστές και μητρικές από τότε, τσιγκουνιά στα coolers ευτυχώς δεν με πιάνει, πρέπει να έχω αλλάξει καμιά 10ρια από τότε από περιέργεια,το support της Artic είναι το καλύτερο με μεγάλη διαφορά.

Δεν ειναι θέμα τσιγκουνιάς απλά όταν έχεις καλό cooler των 200 ευρώ δεν έχει νοήμα να πας σε άλλο είναι από τα hardware που δεν θα δεις κάποια διαφορά σε βάθος χρόνου αν δεν χαλάσει θα είναι εκεί να παγώνει τη cpu όπως την πρώτη μέρα ακόμα και 10 χρόνια μετά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν ειναι θέμα τσιγκουνιάς απλά όταν έχεις καλό cooler των 200 ευρώ δεν έχει νοήμα να πας σε άλλο είναι από τα hardware που δεν θα δεις κάποια διαφορά σε βάθος χρόνου αν δεν χαλάσει θα είναι εκεί να παγώνει τη cpu όπως την πρώτη μέρα ακόμα και 10 χρόνια μετά. 

Καλα μετα απο δεκα χρονια σιγουρα θα εχει χασει αποδοση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, 33Bird33 είπε

Δε ξέρω τι κορίτσια ξέρεις εσύ, αλλά αυτό APEXONI έχει 3 πόδια, εκεί στα memory slots! 😂😂

Σοβαρα? Για να σκεφτεις ετσι μαλλον εσυ κατι θα ξερεις χαχαχα😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Arkin είπε

Δεν ειναι θέμα τσιγκουνιάς απλά όταν έχεις καλό cooler των 200 ευρώ δεν έχει νοήμα να πας σε άλλο είναι από τα hardware που δεν θα δεις κάποια διαφορά σε βάθος χρόνου αν δεν χαλάσει θα είναι εκεί να παγώνει τη cpu όπως την πρώτη μέρα ακόμα και 10 χρόνια μετά. 

υπερβολη ειναι αυτο που λες ,στο κατω κατω στα μισα σχεδον  λεφτα απο οτι εκανε η Χ73, αγορασεις πολυ καλυτερα προιοντα χωρις software bloatware ,αν συνεχισει αυτη την πολιτικη τιμολογηση στα προιοντα της θα τρωει χωνακι παγωτο .

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, harrybani είπε

Amazon δεν έστειλε ποτέ την msi και είπα να ξαναδοκιμάσω asus μετά την απαράδεκτη z690 apex.Θα μείνω με τον

γερόλυκο για αρχή να δω τι θα κάνει με τις μνήμες και βλέπουμε....

image.jpeg.72b102d32b714bb769d2f5f1b20cc58a.jpeg

καλορίζικη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις παραγγειλα 14900KF Asus rog z790 maximus hero και Corsair dominator 6400 64gb. Αντικαταστω 9900k στον οποίο τρώω τρελο bottleneck με την 4090 στα 2k. Σε δοκιμή σε ίδιο setup είχα 45% διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, cyberguy είπε

Μόλις παραγγειλα 14900KF Asus rog z790 maximus hero και Corsair dominator 6400 64gb. Αντικαταστω 9900k στον οποίο τρώω τρελο bottleneck με την 4090 στα 2k. Σε δοκιμή σε ίδιο setup είχα 45% διαφορα

Mε γειες ,δεν τα εδινες καλυτερα σε πιο γρηγορες μνημες τα λεφτα που ζηταει η hero με μια πιο φθηνη μητρικη ?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον @akoinonitos

Μέτρια timings οι dominatrix και σχεδόν 1,5 φορές ακριβότερες από αντίστοιχα κιτάκια με παρόμοια dies. Πέρα από τα λαμπάκια τους, δεν καταλαβαίνω τί παραπάνω προσφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, cyberguy είπε

Μόλις παραγγειλα 14900KF Asus rog z790 maximus hero και Corsair dominator 6400 64gb. Αντικαταστω 9900k στον οποίο τρώω τρελο bottleneck με την 4090 στα 2k. Σε δοκιμή σε ίδιο setup είχα 45% διαφορα

Μιας και από 9900Κ πήγες εξολοκλήρου σε νέα πλατφόρμα μαζί με ddr5 , το am5+7800X3D θα ήταν πιο future proof επιλογή....όπως και να έχει καλορίζικα!

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...