Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, akoinonitos said:

εξαρταται απο το τι ταση δινει η καθε μητρικη  ,αλλο 1.2v αλλο 1.3v

Εμ, πάτε και παίρνετε ακριβές μητρικές. Δε σας αρέσουν οι φτωχές πλην τίμιες Gigabyte των 1.2v. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, 33Bird33 είπε

Tα παιδιά που έχουν θέμα με το activation μετά τα updates.

Ναι εγώ τώρα που άλλαξα μητρική και δεν έκανε ενεργοποίηση γιατί έβλεπε άλλο hw.

Για αρχή μου έβγαζε 2 τηλ ένα σταθερό με χρέωση ένα 800 δωρεάν από το activation screen στα 11. Το σταθερό 210 μου έβγαζε μήνυμα η cosmote δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή, από κινητό έκλεινε με τη μία. Το 800ρι δούλευε. Βγαίνει ένα αυτοματοποιημένο με turbo tvb 3.0 ταχύτητα λέει τα δικά της πολύ γρήγορα και μετά αλλάζει σε άλλη αυτοματοποιημένη με λίγο σπαστά ελληνικά που λέει να πατήσω 2 αριθμούς για bot check. Ε δε τους άκουγε με τίποτα λέμε. Λάθος και λάθος επαναλάβετε.

Το κλείσα και αγόρασα key.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Amazon δεν έστειλε ποτέ την msi και είπα να ξαναδοκιμάσω asus μετά την απαράδεκτη z690 apex.Θα μείνω με τον

γερόλυκο για αρχή να δω τι θα κάνει με τις μνήμες και βλέπουμε....

image.jpeg.72b102d32b714bb769d2f5f1b20cc58a.jpeg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xartemporas είπε

Εδω δεν το εδωσε καν στον 14600k σιγα μην το δωσει σε παλιοτερες γενιες. Αν το υποστηριξει καλα θα γινει σαν το dlss και το fg της nvidia. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kirileman είπε

Εμ, πάτε και παίρνετε ακριβές μητρικές. Δε σας αρέσουν οι φτωχές πλην τίμιες Gigabyte των 1.2v. 😁

Δεν εχει να κανει με το φθηνες η ακριβες

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, kirileman είπε

Εμ, πάτε και παίρνετε ακριβές μητρικές. Δε σας αρέσουν οι φτωχές πλην τίμιες Gigabyte των 1.2v. 😁

πέρα από τον κάθε κατασκευαστή mobo που δίνει στοιχεία στο bios για cpu vcore , παίζει ρόλο και η ποιότητα του τσίπ

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Mpiftekis είπε

Καλημέρα γλυκά αγόρια!!

Θέλω τη γνώμη σας για το ποιός επεξεργαστής είναι καλύτερος σε single-core performance. Μέχρι τα 400€.

Ευχαριστώ!!!

οταν λες single core? για τι εφαρμογες ενδιαφερεσαι γτ το single core δεν λεει πολλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/11/2023 στις 7:56 ΜΜ, Psyber είπε

Εκμεταλλεύτηκα τις 12 άτοκες δόσεις που δίνει το Skroutz λόγω Black Friday και έρχεται ο i5 14600k! Θα μπει προσωρινά (ή και πιο μόνιμα) σε Msi B660m Mortar DDR4 και βλέπουμε. Από 12100F πιστεύω είναι με μεγάλη η απόσταση! Μόνο μη βαράει με την Arctic 360 60άρια σε idle!

Καλορίζικος 

Έχω ίδια ψύξη με 13900 ποτέ δε πάει πάνω από 38 σε idle με τα πάντα stock, βασικά μεγάλες θερμοκρασίες σε gaming σενάρια δεν υπάρχουν, στη συντριπτική πλειοψηφία των παιχνιδιών, σε benchmarks ναι θέλει λίγο ρύθμιση, δε θα χεις κανένα θέμα με θερμοκρασίες 

Την arctic την είχες και στο 12100? 👀 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Mr Aris said:

Καλορίζικος 

Έχω ίδια ψύξη με 13900 ποτέ δε πάει πάνω από 38 σε idle με τα πάντα stock, βασικά μεγάλες θερμοκρασίες σε gaming σενάρια δεν υπάρχουν, στη συντριπτική πλειοψηφία των παιχνιδιών, σε benchmarks ναι θέλει λίγο ρύθμιση, δε θα χεις κανένα θέμα με θερμοκρασίες 

Την arctic την είχες και στο 12100? 👀 

Ναι! Και πριν από αυτήν Noctua D15!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/11/2023 στις 7:24 ΜΜ, Pwpwpw είπε

Παιδιά έχω μια aorus z790 elite ax με ένα 13700κ και 32gb g.skill 6400mhz.

Το έχω σχεδόν 1 χρόνο το σύστημα και ενώ δεν είχα ποτε πρόβλημα είχα την φαεινή ιδέα να κάνω πριν λίγο update το bios. H μητρική φορούσε την f2 έκδοση και εβαλα την f9 και από τότε μόλις πάω να φορτώσω XMP profile κολλάει σε μαύρη εικόνα και δεν κάνει post. Αν πατήσω παρατεταμένα το κουμπί του shutdown κλείνει το pc και μόλις το ανοίγω κάνει κανονικά post με τις μνήμες στα 6400. Σκέφτηκα ότι θα έχει κανένα bug το bios βάζω ένα πιο πίσω (f8) αλλά πάλι τα ίδια. Έχει κανείς καμία ιδέα γιατί συμβαίνει ; Στο f2 bios που φορούσε από μαμά η μητρική ποτε δεν είχε τέτοια συμπεριφορά, να γυρίσω πάλι στο f2?

Έχω ίδια μητρική και ίδιες μνήμες, bios τελευταίο δε θυμάμαι πιο🤣 νομίζω f9, είχε και ένα πιο καινούργιο beta. 

Εκτός από  αυτό το σετακι έχω και ένα 7600 και τα δύο τρέχουν απροβληματιστα, αλλά, στο πρώτο άνοιγμα του πισιου με νέες μνήμες ανοίγω το πλαϊνό πορτάκι και ρίχνω κάρβουνα μέσα 🤣🤣🤣 θέλει χρόνο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2023 στις 2:59 ΜΜ, Arkin είπε

Βρε οχι ενταξει η NZXT 2 φορες που τους χρειαστηκα μου εστειλαν και 2 ανεμιστηρακια για την Χ62 και τζαμι για το κουτι αψογη εξυπηρετηση. Απλα για να στειλουν τωρα το bracket θελουν αποδειξη απο μητρικη η cpu και την αποδειξη της ψυκτρας. Μιας και επεσε ακυρωση για τα πρωτα ψαχνω απλα να τους δειξω μια αποδειξη απο μητρικη η cpu ωστε να μου στειλουν το bracket. 

βρε αδερφέ λες να μην τα είχα στείλει? Εγώ μάλλον ήμουν η εξαίρεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ICE-T είπε

βρε αδερφέ λες να μην τα είχα στείλει? Εγώ μάλλον ήμουν η εξαίρεση.

Δες στα requests που εχεις κανει στο λογαριασμο σου στην nzxt. Τριτη φορα τους χρειαζομαι και απλα ειναι οτι καλυτερο απο support εχω δει. Λογικα σε 3-4 μερες θα εχω και το bracket το οποιο απο οτι βλεπω θα ταιριαζει και σε 1851 με τους arrow lake οποτε βλεπω να πηγαινει ακομα 5 6 χρονια η x62. Μολις τους εστειλα αποδειξη για ψυκτρα+επεξεργαστη το εστειλαν αμεσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ICE-T είπε

βρε αδερφέ λες να μην τα είχα στείλει? Εγώ μάλλον ήμουν η εξαίρεση.

Τετοια πραγματα χανονται ευκολα. Εγω ειχα ζητησει 2 φορες bracket απο την evga γιατι την πρωτη δεν ηρθε ποτε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Mr Aris είπε

Έχω ίδια μητρική και ίδιες μνήμες, bios τελευταίο δε θυμάμαι πιο🤣 νομίζω f9, είχε και ένα πιο καινούργιο beta. 

Εκτός από  αυτό το σετακι έχω και ένα 7600 και τα δύο τρέχουν απροβληματιστα, αλλά, στο πρώτο άνοιγμα του πισιου με νέες μνήμες ανοίγω το πλαϊνό πορτάκι και ρίχνω κάρβουνα μέσα 🤣🤣🤣 θέλει χρόνο... 

Σου παρουσιάζει το ίδιο που περιγράφω μολις πας να φορτώσεις το xmp στο bios?

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Σου παρουσιάζει το ίδιο που περιγράφω μολις πας να φορτώσεις το xmp στο bios?

Επιλέγω το προφίλ, κάνω boot και.... Όπως είπα ρίχνω κάρβουνο 🤣🤣, τη πρώτη φορά και εγώ του έκανα hard reset, νόμιζα ότι κόλλησε, απλά κάνει λίγη έως πολύ ώρα, μόνο τη πρώτη φορά που διαλέγω το προφίλ όχι σε κάθε εκκίνηση του πισι

Εμένα πάντως τις μνήμες, με το αρχικό bios δεν τις φόρτωνε στην overclock ταχύτητα μέσο του xmp, δύο φορές έχω κάνει bios update

Και γω πριν κανα χρόνο το έστησα το πισι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...