Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Τίποτα το ίδιο, δοκίμασα και 1v δοκιμασα και 1.2v τίποτα. Ο μόνος τρόπος είναι να βάλω xmp Και να κάνω hard reset για να κάνει post με xmp φορτωμένο. Μόλις γίνει αυτό κάνει boot απροβλημάτιστα μετά σε κάθε start up.

Βγαλε μια και τις μνημες και αλλαξε τες μεταξυ τους ,ετσι μπας και

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Βγαλε μια και τις μνημες και αλλαξε τες μεταξυ τους ,ετσι μπας και

Θα το κάνω και αυτό. Το θέμα είναι με τον περίεργο τρόπο  που κάνω για μα πάρει το xmp θα είναι stable το σύστημα η θα είναι ότι να ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Θα το κάνω και αυτό. Το θέμα είναι με τον περίεργο τρόπο  που κάνω για μα πάρει το xmp θα είναι stable το σύστημα η θα είναι ότι να ναι.

πρεπει να το τσεκαρεις , αλλα δεν ειναι λυση αυτο που κανεις τωρα πρεπει να βρεις τι γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

πρεπει να το τσεκαρεις , αλλα δεν ειναι λυση αυτο που κανεις τωρα πρεπει να βρεις τι γινεται

Το θέμα είναι ότι  δεν ξέρω τι να κάνω για να καταλάβω γιατί συμβαίνει αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Pwpwpw πόσο ρεύμα δίνεις στις μνήμες; (τα vddq/vdd2 στο bios)

ίδια μητρική έχω, μόλις έβαλα το f9 για τον 14700k έκανε και σε εμένα κάτι κουλά στην αρχή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

@Pwpwpw πόσο ρεύμα δίνεις στις μνήμες; (τα vddq/vdd2 στο bios)

ίδια μητρική έχω, μόλις έβαλα το f9 για τον 14700k έκανε και σε εμένα κάτι κουλά στην αρχή

Ότι δίνει η μητρική, απλά φορτώνω το xmp και πατάω save and exit δεν πειράζω καμία άλλη ρύθμιση

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, this.is.elia είπε

Δώσε πράμα ανδρικό καρφωτό (1.46 στο vddq + 1.47 στο vdd2) & μην αφήνεις την giga να κοντρολάρει τη ζωή σου.

Θα το δοκιμάσω και αυτό μόλις γυρίσω σπίτι γιατί τώρα είμαι εκτός. Αν θυμάμαι καλά το xmp υποτίθεται δίνει 1.4 για τα 6400mhz που είναι οι μνήμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, this.is.elia είπε

Δώσε πράμα ανδρικό καρφωτό (1.46 στο vddq + 1.47 στο vdd2) & μην αφήνεις την giga να κοντρολάρει τη ζωή σου.

Τίποτα ούτε αυτό δούλεψε. Δοκίμασα και με μόνο μια μνήμη πάνω τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η τρελα συνεχιζεται, τωρα απο την μερια της microsoft. Εβαλα το τελευταιο Bios και τα windows εγιναν deactivated και μου λεει να αγορασω  κλειδι γιατι αλλαξα hardware. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Και η τρελα συνεχιζεται, τωρα απο την μερια της microsoft. Εβαλα το τελευταιο Bios και τα windows εγιναν deactivated και μου λεει να αγορασω  κλειδι γιατι αλλαξα hardware. 

Και εγώ την πάτησα έτσι την τελευταία φορά (πριν κανά μήνα) που έκανα φορμάτ τα win11.Εβαζα το κλειδί που είχα αγοράσει και δεν ..Και όλο αυτό επειδή φλασαρα τελευταίο bios.Tελικα αγόρασα και αλλο κλειδί.

Προχτές που πέρασα τα 10αρια όμως τα οποία τα είχα εποχή 10900κ και περίμενα να θέλω πάλι κλειδι.

Ήταν μια χαρά ενεργοποιημένα 😆

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, Pwpwpw said:

Και η τρελα συνεχιζεται, τωρα απο την μερια της microsoft. Εβαλα το τελευταιο Bios και τα windows εγιναν deactivated και μου λεει να αγορασω  κλειδι γιατι αλλαξα hardware. 

Αν πας στην καρτέλα που λέει "activation" κάνε κλικ "troubleshoot" και μετά κλικ "I did changes to the hardware" η κάτι αντίστοιχο και θα ενεργοποιηθούν πάλι. Είναι κανονική συμπεριφορά αυτή μιας και τα windows βλέπουν "νέο" hardware μετά από κάθε bios update. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, αποστόλης είπε

Αν πας στην καρτέλα που λέει "activation" κάνε κλικ "troubleshoot" και μετά κλικ "I did changes to the hardware" η κάτι αντίστοιχο και θα ενεργοποιηθούν πάλι. Είναι κανονική συμπεριφορά αυτή μιας και τα windows βλέπουν "νέο" hardware μετά από κάθε bios update. 

To εκανα αυτο που γραφεις, το ειχα διαβασει καπου στο ψαξιμο που εκανα μπας και λυσω το θεμα. Σε μενα δυστηχως δεν δουλεψε ουτε αυτο, οτι και αν δοκιμασα αρνιοταν να ενεργοποιηθουν και μου ελεγε συνεχως να παω στο store να αγορασω νεο κλειδι. 

20 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Και εγώ την πάτησα έτσι την τελευταία φορά (πριν κανά μήνα) που έκανα φορμάτ τα win11.Εβαζα το κλειδί που είχα αγοράσει και δεν ..Και όλο αυτό επειδή φλασαρα τελευταίο bios.Tελικα αγόρασα και αλλο κλειδί.

Προχτές που πέρασα τα 10αρια όμως τα οποία τα είχα εποχή 10900κ και περίμενα να θέλω πάλι κλειδι.

Ήταν μια χαρά ενεργοποιημένα 😆

Το ιδιο εκανα και εγω μολις, αγορασα ενα κλειδι και τα ενεργοποιησα, απο δω και περα δεν θα κανουμε bios update 😂

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

To εκανα αυτο που γραφεις, το ειχα διαβασει καπου στο ψαξιμο που εκανα μπας και λυσω το θεμα. Σε μενα δυστηχως δεν δουλεψε ουτε αυτο, οτι και αν δοκιμασα αρνιοταν να ενεργοποιηθουν και μου ελεγε συνεχως να παω στο store να αγορασω νεο κλειδι. 

Το ιδιο εκανα και εγω μολις, αγορασα ενα κλειδι και τα ενεργοποιησα, απο δω και περα δεν θα κανουμε bios update 😂

Όχι απλά τα 11 είναι γτπ .

Με τα 10αρια φλασαρα και άλλο bios χτες και δεν έκαναν τπτ

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλάζω μητρικές συνέχεια, οπότε αυτό είναι συνεχώς αυξανόμενο και ενοχλητικό φαινόμενο. Δεν είναι μόνο τα windows, κάθε συνδρομή που έχω (π.χ Adobe CC, Autodesk Access, Chaos Vray/Corona) έχει συνδεθεί με το firmware του bios, με αποτέλεσμα να με πετάνε συνεχώς έξω (ακόμα και με απλό BIOS update). Τρομερά εκνευριστική και ελεεινή πρακτική. Τα windows τα έχω μόνιμα deactivated πλέον, δεν ασχολούμαι, ακόμα και εάν έχω όλα τα κλειδιά. Τις υπόλοιπες εφαρμογές θα τις μεταφέρω όλες σε μια φορητή VM ώστε να νομίζουν πάντα ότι είναι πάντα στον ίδιο απαράλλαχτο υπολογιστή. Το έχουν ξεφτιλίσει πια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...