Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, akoinonitos είπε

νταξει δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο αραξε ετσι

Το άφησα όλο το βράδυ idle, δες διαφορά vid με vcore δεξιά. 0.373 min? Μετράει εντελώς λάθος τώρα? Σε load δεν έχουν διαφορά.

image.png.975ff5baf7abe048938d014a0a63a487.png

2 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Εάν εννοείς θερμοκρασίες...

Βάλε στο bios "best case scenario" στο svid behaviour εάν δεν το έχεις βάλει.

Έχει μεγάλη διαφορά στις θερμοκρασίες αλλά ξανατσεκαρε  σταθερότητα.

Εμένα πάντως σε ίδιο sp 99 (αν και δε βλέπω Psp στην φώτο του φίλου) με best case scenario (0.01/0.98 mOhm δλδ) ούτε cinebench δε βγάζει. Γενικά το 0.01 θεωρώ πως είναι πολύ δύσκολο και για λίγα top-tier cpus.

Επεξ/σία από CMOS_Z
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CMOS_Z είπε

Το άφησα όλο το βράδυ idle, δες διαφορά vid με vcore δεξιά. 0.373 min? Μετράει εντελώς λάθος τώρα? Σε load δεν έχουν διαφορά.

image.png.975ff5baf7abe048938d014a0a63a487.png

Εμένα πάντως σε ίδιο sp 99 (αν και δε βλέπω Psp στην φώτο του φίλου) με best case scenario (0.01/0.98 mOhm δλδ) ούτε cinebench δε βγάζει. Γενικά το 0.01 θεωρώ πως είναι πολύ δύσκολο και για λίγα top-tier cpus.

μην το κοιτας το min ,σε load να ειναι ιδιο

6 ώρες πριν, netmin909 είπε

Το πρόβλημα φαίνεται να συνεχίζει και μετα το bios update. 

Μπορώ να κάνω κάτι άλλο? 

2023-11-12 10.14.34.jpg

2023-11-12 10.14.05.jpg

image.png

δεν ξερω τι παιζει ,κανονικα θα επρεπε να ακουει στο Pl

5 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Εάν εννοείς θερμοκρασίες...

Βάλε στο bios "best case scenario" στο svid behaviour εάν δεν το έχεις βάλει.

Έχει μεγάλη διαφορά στις θερμοκρασίες αλλά ξανατσεκαρε  σταθερότητα.

εγω με το best case παω για τσαγαλα ,φαγαμε τη μπανανα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά έχω μια aorus z790 elite ax με ένα 13700κ και 32gb g.skill 6400mhz.

Το έχω σχεδόν 1 χρόνο το σύστημα και ενώ δεν είχα ποτε πρόβλημα είχα την φαεινή ιδέα να κάνω πριν λίγο update το bios. H μητρική φορούσε την f2 έκδοση και εβαλα την f9 και από τότε μόλις πάω να φορτώσω XMP profile κολλάει σε μαύρη εικόνα και δεν κάνει post. Αν πατήσω παρατεταμένα το κουμπί του shutdown κλείνει το pc και μόλις το ανοίγω κάνει κανονικά post με τις μνήμες στα 6400. Σκέφτηκα ότι θα έχει κανένα bug το bios βάζω ένα πιο πίσω (f8) αλλά πάλι τα ίδια. Έχει κανείς καμία ιδέα γιατί συμβαίνει ; Στο f2 bios που φορούσε από μαμά η μητρική ποτε δεν είχε τέτοια συμπεριφορά, να γυρίσω πάλι στο f2?

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

μην το κοιτας το min ,σε load να ειναι ιδιο

δεν ξερω τι παιζει ,κανονικα θα επρεπε να ακουει στο Pl

εγω με το best case παω για τσαγαλα ,φαγαμε τη μπανανα

Εγώ παίζω λίγο διαφορετικά.

Με offset - 0.0300 εκεί στην επιλογή actual vrm voltage. Best case scenario k llc6

 

1 ώρα πριν, Pwpwpw είπε

Παιδιά έχω μια aorus z790 elite ax με ένα 13700κ και 32gb g.skill 6400mhz.

Το έχω σχεδόν 1 χρόνο το σύστημα και ενώ δεν είχα ποτε πρόβλημα είχα την φαεινή ιδέα να κάνω πριν λίγο update το bios. H μητρική φορούσε την f2 έκδοση και εβαλα την f9 και από τότε μόλις πάω να φορτώσω XMP profile κολλάει σε μαύρη εικόνα και δεν κάνει post. Αν πατήσω παρατεταμένα το κουμπί του shutdown κλείνει το pc και μόλις το ανοίγω κάνει κανονικά post με τις μνήμες στα 6400. Σκέφτηκα ότι θα έχει κανένα bug το bios βάζω ένα πιο πίσω (f8) αλλά πάλι τα ίδια. Έχει κανείς καμία ιδέα γιατί συμβαίνει ; Στο f2 bios που φορούσε από μαμά η μητρική ποτε δεν είχε τέτοια συμπεριφορά, να γυρίσω πάλι στο f2?

Για μένα φλασαρε το f2 .

Εάν σου κάνει τα ίδια κάνε μια αλλαγή τις μνήμες θέση.

Εάν δεν βαριέσαι κάνε και ένα reseat το cpu 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Εγώ παίζω λίγο διαφορετικά.

Με offset - 0.0300 εκεί στην επιλογή actual vrm voltage. Best case scenario k llc6

 

Για μένα φλασαρε το f2 .

Εάν σου κάνει τα ίδια κάνε μια αλλαγή τις μνήμες θέση.

Εάν δεν βαριέσαι κάνε και ένα reseat το cpu 

Bασικα εγω θελω να βλεπω σωστα watt γιαυτο παιζω με dc llc. Δεν με πολυ νοιαζει και το all core να σου πω την αληθεια θελω ησυχια κυριως και καλα temps στο gaming με καλα ρολογια γιαυτο δεν θελω πολυ μεγαλο llc γτ ειναι και μπανανα το δικο μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

 

 

Για μένα φλασαρε το f2 .

Εάν σου κάνει τα ίδια κάνε μια αλλαγή τις μνήμες θέση.

Εάν δεν βαριέσαι κάνε και ένα reseat το cpu 

Φλασαρα το f2 έκανα και clear cmos και κάνει ξανά τα ίδια. Ο μόνος τρόπος να παίξουν οι μνήμες  με το Xmp profile είναι να μπω bios να το βάλω, να πατήσω save and exit και στην συνέχεια να κάνω hard reset το σύστημα από το κουμπί του shutdown καθώς αν δεν το κάνω αυτό το σύστημα ειανι συνεχώς σε μαύρη οθόνη και το λαμπακι της μητρικής πήγαινει συνεχώς μεταξύ cpu και ram χωρίς να ολοκληρωνει post. Μόλις κάνω hard reset και τον ανοίξω, κάνει post κανονικά με το xmp profile ενεργοποιημένο και παίζει κανονικά.

Μιλάμε για ανωμαλία όχι αστεία.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Bασικα εγω θελω να βλεπω σωστα watt γιαυτο παιζω με dc llc. Δεν με πολυ νοιαζει και το all core να σου πω την αληθεια θελω ησυχια κυριως και καλα temps στο gaming με καλα ρολογια γιαυτο δεν θελω πολυ μεγαλο llc γτ ειναι και μπανανα το δικο μου

Δεν παίζω all core ρε συ .

Με στοκ και +2boost είμαι. Άλλες φορές το αφήνω και χωρίς αυτό γιατί τραβάει λιγότερο ρεύμα.Στα παιχνίδια τώρα χωρίς το frame είμαι 45-50c με το παντ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, azazil1190 είπε

Δεν παίζω all core ρε συ .

Με στοκ και +2boost είμαι. Άλλες φορές το αφήνω και χωρίς αυτό γιατί τραβάει λιγότερο ρεύμα.Στα παιχνίδια τώρα χωρίς το frame είμαι 45-50c με το παντ

θα το δοκιμασω και ετσι απο περιεργεια.

10 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Φλασαρα το f2 έκανα και clear cmos και κάνει ξανά τα ίδια. Ο μόνος τρόπος να παίξουν οι μνήμες  με το Xmp profile είναι να μπω bios να το βάλω, να πατήσω save and exit και στην συνέχεια να κάνω hard reset το σύστημα από το κουμπί του shutdown καθώς αν δεν το κάνω αυτό το σύστημα ειανι συνεχώς σε μαύρη οθόνη και το λαμπακι της μητρικής πήγαινει συνεχώς μεταξύ cpu και ram χωρίς να ολοκληρωνει post. Μόλις κάνω hard reset και τον ανοίξω, κάνει post κανονικά με το xmp profile ενεργοποιημένο και παίζει κανονικά.

Μιλάμε για ανωμαλία όχι αστεία.

κατι γινεται με το training ,για  δοκιμασε να ανεβασεις λιγο το sa voltage

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

.

κατι γινεται με το training ,για  δοκιμασε να ανεβασεις λιγο το sa voltage

Για να είμαι ειλικρινής δεν καταλαβα τι γράφεις και πιο voltage μου είπες να ανεβάσω.

Είναι τα πάντα default και απλά φορτώνω το xmp.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Για να είμαι ειλικρινής δεν καταλαβα τι γράφεις και πιο voltage μου είπες να ανεβάσω.

Είναι τα πάντα default και απλά φορτώνω το xmp.

Ναι το καταλαβα , βρες το system agent voltage και ανεβασε το λιγο να δεις αν θα ποσταρει μετα το Training

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ναι το καταλαβα , βρες το system agent voltage και ανεβασε το λιγο να δεις αν θα ποσταρει μετα το Training

Το βρηκα τι τιμη να δωσω; Είναι στο auto και δεν δεν μπορώ να καταλάβω πια είναι τα φυσιολογικά/safe όρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Το βρηκα τι τιμη να δωσω; Είναι στο auto και δεν δεν μπορώ να καταλάβω πια είναι τα φυσιολογικά/safe όρια.

δεν εχει offset να βαλεις πχ + 0.02v  ?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

ok δοκιμασε 1v 

Τίποτα το ίδιο, δοκίμασα και 1v δοκιμασα και 1.2v τίποτα. Ο μόνος τρόπος είναι να βάλω xmp Και να κάνω hard reset για να κάνει post με xmp φορτωμένο. Μόλις γίνει αυτό κάνει boot απροβλημάτιστα μετά σε κάθε start up.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...