Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Chris2756 είπε

  Εγω ειμαι ενα σκαλι πιο κατω. Περιμενω i7 14700kf και 4070τι. Πειτε μου μια καλη μητρικη και πιο chipset θα ταιριαζε (δδρ5)

vfm μητρικη ,αν ειχα ddr5 θα πηγαινα σε αυτην

https://www.skroutz.gr/s/39118818/MSI-PRO-Z790-A-WIFI-Motherboard-ATX-me-Intel-1700-Socket.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χμμμ ερωτευσιμη κοπελια δεν λεω, αλλα θελω μια σε gen 4.0. δεν ειμαι και στην πρωτη νιοτη μου πλεον, ρετρομοντερνος πουρειτζερ ειμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Chris2756 είπε

Χμμμ ερωτευσιμη κοπελια δεν λεω, αλλα θελω μια σε gen 4.0. δεν ειμαι και στην πρωτη νιοτη μου πλεον, ρετρομοντερνος πουρειτζερ ειμαι.

τι εννοεις gen 4?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

τι εννοεις gen 4?

 Λαθος μου, υποστηριζει gen 4.0 δισκους, οπως ειδα. Μαλλον θα το προχωρισω το προξενιο. Mηπως ξερεις ποσα Μ2 slot εχει? Δυο μου αρκουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Chris2756 είπε

 Λαθος μου, υποστηριζει gen 4.0 δισκους, οπως ειδα. Μαλλον θα το προχωρισω το προξενιο. Mηπως ξερεις ποσα Μ2 slot εχει? Δυο μου αρκουν

4 έχει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Για να εφαρμοσει το vf curve θα πας στο digi+vrm και αν θυμαμαι καλα εχει επιλογη  να κανει calibrate ac dc vrm. Δεν θυμαμαι πως ακριβως ειναι το ονομα αλλα καπως ετσι ειναι. Οταν το βαλεις enabled θα δεις 1.40φευγα volt και θα θες undervolt αλλα απεφυγε το.  Μπορεις να το κανεις με το να βαλει ac 1.0 και dc 1.0 . Αλλα ξανα λεω δεν εχει νοημα αυτο.Θα καει το πελεκουδι.

Απο τη στιγμη που θα βαλεις χερι στο multi των cores ολα θα ειναι χειροτερα στο σεταρισμα ,το περασα και εγω γιαυτο τα αφησα default και εβαλα tvb+1 με 0.06 στο 9 του vf curve.

Για εμενα μην πειραξεις core clocks αστο auto. Ουτε σε 1-2 πυρηνες.

Βαλτα ολα auto κλεισε mce ,ξεκινα με το calibration του llc. Βαλε 1 πανω απο αυτο που σου δινει στο auto. Βρες το σωστο impedience στο dc για το llc αυτο και μετα ριχνε ac. Ασε τα tvb για την ωρα off και ψαξε το all core  stable.  Κατεβασε το  benchmate και τρεξε ολα τα test,ολα τα cb και το ycruncher ,μονο οταν τα περνας ολα θα τεσταρεις με καποιο stress test. Αν ολα πανε καλα και εισαι ok τοτε μετα θα πας tvb  και θα δωσεις +1 η+2 ,αναλογως που εισαι stable και θα δωσεις και στο vf curve + ταση  στο σημειο πριν ανεβασει την συχνοτητα το tvb αν θυμαμαι καλα. Δλδ εμενα ανεβαζει στα 5600 και δινω στο τελευταιο 5500 +0.06 

Μετα βλεπεις αναλογα την ταση και τα temps σε ποσα watt θα το κοψεις αν χρειαζεται.

 

Οκ κατάλαβα γιατί έγραψες +0.06 στο v/f...

Το παλεύω τόση ώρα. Cinebench μπορώ να αφήσω όση ώρα θέλω, y-cruncher έφαγα μέχρι και freeze. Τρελή διάφορα. Ανέβασα ACDC 0.43/0.85 αντί να δώσω+ από v/f. Θα το δοκιμάσω όμως.

Δε γίνεται πιο κάτω με τίποτα όμως. Μπανανο-SP 99. Θέλω 70mv πάνω για να είμαι σταθερός πέρα από cinebench. Μέγιστο που βλέπω 1.374 σε normal load. vid/vcore πάνε μαζί ακριβώς. Heavy full load έχω ανεβάσει pl1 200w παίζει περίπου με 1.15v για p5.2/e4.1. Normal full load κάτω από 200w (ή αν κόψω threads στο y-cruncher), 1.292v για p5.7/e4.4.

Πώς το βλέπεις γενικά; 

Επεξ/σία από CMOS_Z
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, CMOS_Z είπε

Οκ κατάλαβα γιατί έγραψες +0.06 στο v/f...

Το παλεύω τόση ώρα. Cinebench μπορώ να αφήσω όση ώρα θέλω, y-cruncher έφαγα μέχρι και freeze. Τρελή διάφορα. Ανέβασα ACDC 0.43/0.85 αντί να δώσω+ από v/f. Θα το δοκιμάσω όμως.

Δε γίνεται πιο κάτω με τίποτα όμως. Μπανανο-SP 99. Θέλω 70mv πάνω για να είμαι σταθερός πέρα από cinebench. Μέγιστο που βλέπω 1.374 σε normal load. vid/vcore πάνε μαζί ακριβώς. Heavy full load έχω ανεβάσει pl1 200w παίζει περίπου με 1.15v για p5.2/e4.1. Normal full load κάτω από 200w (ή αν κόψω threads στο y-cruncher), 1.292v για p5.7/e4.4.

Πώς το βλέπεις γενικά; 

Οι μνημες σου ειναι οκ? xmp τρεχεις?  To  ring clock ποσο στο βαζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Οι μνημες σου ειναι οκ? xmp τρεχεις?  To  ring clock ποσο στο βαζει?

Xmp ναι, δεν ασχολούμαι με μνήμες προς το παρών (sa vid 0.85 βλέπω)

Ring/llc παίζει 4.5 με 5 max.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CMOS_Z είπε

Xmp ναι, δεν ασχολούμαι με μνήμες προς το παρών (sa vid 0.85 βλέπω)

Ring/llc παίζει 4.5 με 5 max.

νταξει δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο αραξε ετσι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, netmin909 είπε

Το πρόβλημα φαίνεται να συνεχίζει και μετα το bios update. 

Μπορώ να κάνω κάτι άλλο? 

2023-11-12 10.14.34.jpg

2023-11-12 10.14.05.jpg

image.png

Εάν εννοείς θερμοκρασίες...

Βάλε στο bios "best case scenario" στο svid behaviour εάν δεν το έχεις βάλει.

Έχει μεγάλη διαφορά στις θερμοκρασίες αλλά ξανατσεκαρε  σταθερότητα.

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, netmin909 είπε

Εννοώ ότι ενώ έχω ορίσει pl στα 253watt η κατανάλωση ανεβαίνει σε μεγαλύτερα νούμερα.

Α δεν το είχα προσέξει.

Κανονικά δεν θα έπρεπε εφόσον είσαι με ιντελ λιμιτς. Κάνε μου την χάρη όμως και βάλε και αυτό που σου είπα και ξανά δες.

Εγώ βέβαια στον δικό μου τα έχω ανοικτά τα λιμιτς.

5 λεπτά πριν, xartemporas είπε

@azazil1190 Τελικά με το pc σου , κομπλέ; Έστρωσε;

Εάν πω ναι, θα πω ψέματα .Το παρακολουθώ γιατί έτσι που δουλευει δεν θα περάσει rma θα την βρουν σωστή την μητρική.

Από χτες το έχω σκίσει στις μεταφορές αρχείων κοντά 1τβ από τον έναν Μ2 στον άλλο και δεν κάνει το παραμικρό.

Έστρωσε από την ώρα που έβαλα ξανά το στοκ ilm και το έσφιξα αντρικά. Πριν το είχα σφίξει χαλαρα και ίσως να μην έκανε επαφή το cpu.

Αλλά θα δω στην πορεία γιατί μπορεί να το ξαναπιάσει 

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...