Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  

1 hour ago, netmin909 said:

Ναι ξέχασα να την γράψω. 4090 MSI GAMING X.

Είδα ένα βιντεάκι που μειώνουν τα volt κατά 0,05. Να μην το κάνω ε?

IMG_7685.jpeg

Παρατήρησε κανείς ότι το max του package έφτασε τα 394w; Θηρίο.

Αχ, μου θύμισε τον 10980xe, ωραίες εποχές.

Επί του θέματος, η μητρική σου (άρε asusαρα) πιθανότατα δίνει πολύ γενναιόδωρο ρεύμα στον επεξεργαστή. Εφόσον δεν κλοκάρεις, πάνε bios και βάλε το llc (loadline calibration) στη χαμηλότερη τιμή (ή και στο off), βάλε ένα ελαρφρύ αρνητικό offset στο vcore (ας πούμε 0.05v-0.1v), βάλε και τα power limits στα 250-270w όπως ειπώθηκε. Και πες μας εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εξαιρετικο το support της NZXT για ακομα μια φορα. Μολις εστειλα τις αποδειξεις εστειλαν αμεσα να στειλω διευθυνση κτλ και θα σταλει το bracket μεσα σε 3 μερες. Ευγενικοι και αμεσοι στις απαντησεις τους οπως παντα. 

Σκεφτομαι το support της ubisoft που γραφουν σαν bots και λεω ευτυχως υπαρχουν και σωστες εταριες που σεβονται τον πελατη. Κλεινω 6 χρονια με την Χ62 σε 20 μερες αλλα πιστευω οτι θα εστελναν το bracket ακομα και μετα το περας της εγγυησης. 

Screenshot-2.png


Screenshot-3.png

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

έβαλα στο pl1 και στο pl2 τα 253 watt.

Η θερμοκρασία έπεσε γύρω στους 12 βαθμούς. 

τα αποτελέσματα που βγάζει φαίνονται στις παρακάτω εικόνες.

Πιστεύετε είμαι καλά,  η χρείαζομαι και άλλες ρυθμίσεις?

Screenshot 2023-11-11 082548.png

Screenshot 2023-11-11 082650.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, netmin909 είπε

Καλημέρα,

έβαλα στο pl1 και στο pl2 τα 253 watt.

Η θερμοκρασία έπεσε γύρω στους 12 βαθμούς. 

τα αποτελέσματα που βγάζει φαίνονται στις παρακάτω εικόνες.

Πιστεύετε είμαι καλά,  η χρείαζομαι και άλλες ρυθμίσεις?

Screenshot 2023-11-11 082548.png

Screenshot 2023-11-11 082650.png

Κατεβασε αν θες το hwinfo64 γιατι το hwmonitor απο οτι φαινεται δειχνει οτι να ναι.  Δεν γινεται με Pl 253w να δειχνει 300 watt αυτο. Οταν το ανοιξεις επελεγε μονο αισθητηρες και πατα start.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, netmin909 είπε

Κατά την διάρκεια stress test τα αποτελέσματα

Screenshot 2023-11-11 092846.png

Εχεις περασει τελευταιο Bios στην μητρικη? Για καποιο λογο δεν ακουει στα Limits που βαζεις η δεν δουλευει σωστα. Κανε το mce (multicore enhancement) disable αν δεν το εχεις κανει και enforce stock limits παλι στην καρτελα ai tweaker ειναι.

Κανονικα δεν θα επρεπε να βλεπεις πανω απο τα watt που εχεις στα pl

πχ

watt.png

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, Arkin said:

Έχει κανείς καμιά απόδειξη από μητρική ή cpu για 1700 socket να στείλω στην nzxt να μου στείλουν το bracket για την x62? Γιατί δεν βρίσκω Ελλάδα. 

Σε πειράζει αν είναι Ζ690;

Αν όχι remind me με μήνυμα το απόγευμα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Σε πειράζει αν είναι Ζ690;

Αν όχι remind me με μήνυμα το απόγευμα. 

Έστειλα χθες με έστειλε και ο kogos και ο akoinonitos αποδείξεις και ήδη έστειλαν το bracket από την nzxt. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, netmin909 είπε

Φοράω aio arctic360
Δεν τσέκαρα για bios είναι η αλήθεια γιατί η μητρική έχει 2 εβδομάδες που κυκλοφόρησε.

θα το δω.

Εχει βγει δευτερο απο αυτο που κυκλοφορησε με το ME μεσα

Screenshot_20231111_151306_SamsungInternet.jpg.bd9dd2a1de619c98cc9c9fcc1e053338.jpg

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/11/2023 στις 8:33 ΜΜ, akoinonitos είπε

Κατα 99% στις msi ειναι 100/100 ,στις asus ειναι 1/1

Εγω με ac dc παιζω για undrervolt δεν ειναι δυσκολο και ακουνε καλυτερα ετσι τα cpu αυτα. Eιμαι με llc4 , ac 0.1 και dc 0.75.

To μονο που εχεις να κανεις ειναι να διαλεξεις ενα llc για εμενα η καλυτερη επιλογη ειναι το 4 στην μητρικη μου πχ , και μετα να φτιαξεις το dc ωστε να σου δειχνει το ιδιο vid και το ιδιο Vcore σε Load. Μετα μολις βρεις το σωστο dc για το llc που εχεις βαλει αρχιζεις και κατεβαζεις το ac για να ριξεις την ταση μεχρι να βρεις την ασταθεια.

παιζει λιγο πανω κατω το vid  αλλα ειναι το ιδιο κατα μεσο ορο

894621847_.png.fd6393af2532674acf2dc9951dc4a64c.png

Εντωμεταξυ αν τους κοψεις λιγο τα watt γινονται παγακι

185wcb.png.03e4835f65fbc217eca548fe72f9971e.png

 

Έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι, τα έβαλα όλα Auto, κανένα Offset ούτε svid ούτε vrm ούτε v/f curve. ΤVB voltages disabled, sync cores 56 (το έριξα λίγο για τα τεστ)

0.1/0.75 ενώ περνάω cinebench για λίγα threads με max frequency (λίγο κάτω άπο 1.30v σταθερά vid/vcore σχεδόν ίδια <0.10mv σε τυχαίες στιγμές ίσως αργεί απλά ο sensor δηλαδή), σε all threads θα κρασάρει το cinebench. 

0.2 AC βγάζει all threads αλλά idle μου έβγαλε whea μετά από ώρες. Το πήγα 0.3 AC τώρα αλλά idle βαράει παραπάνω volt peak σε άκυρες στιγμές (1.43v), δε ξέρω εάν μας ενδιαφέρουν και τόσο όμως.

Το περίεργο είναι πως σε all thread cinebench tests, αφού με κόψει το PL2 και πέσω σε PL1 κρατάω 200mhz πιο πάνω (p και e cores) από ότι είχα πριν που πείραζα svid και v/f curve voltages (με Auto senario δηλαδή 0.43/0.98 mOhm). Νομίζω έχει να κάνει με το πως μετράει το wattage αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Το πρόβλημα που έχω τώρα είναι άλλο.

Στο v/f curve μας δίνει κάποια hardcoded voltages το cpu. Ότι και αν δοκίμασα στα AC/DC LL δεν τα βλέπω στην πραγματικότητα αυτά τα voltages. Είμαι πολύ πιο κάτω. Δηλαδή για 5.6 μου δίνει στο v/f 1.389v αλλά στην πραγματικότητα ακόμη και με worst-case (0.600 AC) δίνει πολύ πιο κάτω. Θέλει 0.01/0.01 για να εφαρμόζει ακριβώς το v/f;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, CMOS_Z είπε

Έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι, τα έβαλα όλα Auto, κανένα Offset ούτε svid ούτε vrm ούτε v/f curve. ΤVB voltages disabled, sync cores 56 (το έριξα λίγο για τα τεστ)

0.1/0.75 ενώ περνάω cinebench για λίγα threads με max frequency (λίγο κάτω άπο 1.30v σταθερά vid/vcore σχεδόν ίδια <0.10mv σε τυχαίες στιγμές ίσως αργεί απλά ο sensor δηλαδή), σε all threads θα κρασάρει το cinebench. 

0.2 AC βγάζει all threads αλλά idle μου έβγαλε whea μετά από ώρες. Το πήγα 0.3 AC τώρα αλλά idle βαράει παραπάνω volt peak σε άκυρες στιγμές (1.43v), δε ξέρω εάν μας ενδιαφέρουν και τόσο όμως.

Το περίεργο είναι πως σε all thread cinebench tests, αφού με κόψει το PL2 και πέσω σε PL1 κρατάω 200mhz πιο πάνω (p και e cores) από ότι είχα πριν που πείραζα svid και v/f curve voltages (με Auto senario δηλαδή 0.43/0.98 mOhm). Νομίζω έχει να κάνει με το πως μετράει το wattage αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Το πρόβλημα που έχω τώρα είναι άλλο.

Στο v/f curve μας δίνει κάποια hardcoded voltages το cpu. Ότι και αν δοκίμασα στα AC/DC LL δεν τα βλέπω στην πραγματικότητα αυτά τα voltages. Είμαι πολύ πιο κάτω. Δηλαδή για 5.6 μου δίνει στο v/f 1.389v αλλά στην πραγματικότητα ακόμη και με worst-case (0.600 AC) δίνει πολύ πιο κάτω. Θέλει 0.01/0.01 για να εφαρμόζει ακριβώς το v/f;

Για να εφαρμοσει το vf curve θα πας στο digi+vrm και αν θυμαμαι καλα εχει επιλογη  να κανει calibrate ac dc vrm. Δεν θυμαμαι πως ακριβως ειναι το ονομα αλλα καπως ετσι ειναι. Οταν το βαλεις enabled θα δεις 1.40φευγα volt και θα θες undervolt αλλα απεφυγε το.  Μπορεις να το κανεις με το να βαλει ac 1.0 και dc 1.0 . Αλλα ξανα λεω δεν εχει νοημα αυτο.Θα καει το πελεκουδι.

Απο τη στιγμη που θα βαλεις χερι στο multi των cores ολα θα ειναι χειροτερα στο σεταρισμα ,το περασα και εγω γιαυτο τα αφησα default και εβαλα tvb+1 με 0.06 στο 9 του vf curve.

Για εμενα μην πειραξεις core clocks αστο auto. Ουτε σε 1-2 πυρηνες.

Βαλτα ολα auto κλεισε mce ,ξεκινα με το calibration του llc. Βαλε 1 πανω απο αυτο που σου δινει στο auto. Βρες το σωστο impedience στο dc για το llc αυτο και μετα ριχνε ac. Ασε τα tvb για την ωρα off και ψαξε το all core  stable.  Κατεβασε το  benchmate και τρεξε ολα τα test,ολα τα cb και το ycruncher ,μονο οταν τα περνας ολα θα τεσταρεις με καποιο stress test. Αν ολα πανε καλα και εισαι ok τοτε μετα θα πας tvb  και θα δωσεις +1 η+2 ,αναλογως που εισαι stable και θα δωσεις και στο vf curve + ταση  στο σημειο πριν ανεβασει την συχνοτητα το tvb αν θυμαμαι καλα. Δλδ εμενα ανεβαζει στα 5600 και δινω στο τελευταιο 5500 +0.06 

Μετα βλεπεις αναλογα την ταση και τα temps σε ποσα watt θα το κοψεις αν χρειαζεται.

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...