Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Armoral είπε

Εντάξει έτσι όπως το παρουσιάζουν είναι πολύ δυνατό χαρακτηριστικό της σειράς. 

Είναι έτσι όμως ή απλά μας το έδειξαν για να μας ψήσουν για αγορά και τα αποτέλεσματα ειναξ διαφορετικά; 

Θα δούμε στα Reviews. 

Είναι δεν είναι έτσι ,έχω focus σε 13900Κ.....περιμένει η Msi Edge......θα δούμε όταν τους πιάσουμε στα χέρια μας.

3 ώρες πριν, ICE-T είπε

Το καινούργιο bio's το πέρασες στην Edge?

Ναι

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

40 λεπτά πριν, Herald είπε

Ρε συ,  δεν θα τρέχουν με το ζόρι στα ecores τα background tasks. Αυτό που γίνεται είναι  αν έχεις στο foreground cpu intensive workload τότε θα γίνεται η εναλλαγή. Δεν νομίζω να είναι τόσο βλάκες και να τρέχουν τα πάντα στο background σε ecores :P 

Δεν έδειξε αυτό το video, με το που έκανε minimize, όλα τα P-cores ήταν idle!

38 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δεν μπορεί να το κάνει αυτό γιατί δεν έχει ίδια cores. Δεν κάνει για VMs και για Throughput/Multitasking το Hybrid.

Μια χαρά κάνει για vm σε linux, δίνεις πχ 1 pcore και 1 ecore σε κάθε vm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, ShooterX είπε

 

 

 

Αυτό από το βίντεο επειδή φαίνεται να υπάρχει θέμα κατανόησης..

<Can i get the same behavior with an alderlake 12gen part?>

<Yes, if you use windows 11.>

 

 

Οκ αδερφέ δεν τρέχει τίποτα. Δίκιο έχεις.

Για να δούμε τι θα πουν στην παρουσίαση γιατί έχω την αίσθηση ότι θα μας πουν ότι είναι πολύ ανώτερος. 

2 ώρες πριν, Herald είπε

Indeed.

Βέβαια ο 13900 με τα 16e cores θα κόβει και θα ράβει

Αυτό νομίζω θα κάνει τη διαφορά 

1 ώρα πριν, malakudi είπε

Συγνώμη αλλά γιατί αυτό να θεωρείται καλό; Άλλο να δίνεις priority σε foreground task ΟΤΑΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ κι άλλο απλώς πηγαίνοντας background ένα heavy task να τρέχει μόνο σε e-cores, ακόμα κι αν είσαι idle. Εμένα για πολύ κακό feature μου φαίνεται αυτό, όχι για καλό. Ένας scheduler πρέπει να αξιοποιήσει 100% τη CPU και ο συγκεκριμένος scheduler δε το κάνει, ακόμα κι αν το foreground process είναι idle!

 

Να το πω αλλιώς. Αν πίσω κάνω rendering χωρίς να χάνω σε απόδοση ενώ παίζω, ε είναι κάτι που μπορείς να το χαρακτηρίσει εντυπωσιακό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Armoral είπε

Να το πω αλλιώς. Αν πίσω κάνω rendering χωρίς να χάνω σε απόδοση ενώ παίζω, ε είναι κάτι που μπορείς να το χαρακτηρίσει εντυπωσιακό. 

Όπως το έδειξαν, χάνεις σε απόδοση, από το render. Και το χάνεις ακόμα κι αν δε παίζεις παιχνίδι, αρκεί που είναι minimized το πρόγραμμα και ας έχεις μπροστά ένα idle desktop. Φαντάσου πως παίζεις ένα απλό παιχνίδι που θέλει ένα p-core όλο κι όλο, γιατί να κάθονται τα άλλα p-cores; Ίσως δε το έδειξαν σωστά, θα το δούμε στη πράξη. Πιθανόν να γίνεται μόνο όταν έχεις επιλέξει το "Προγράμματα" στο παρακάτω μενού

foreground.jpg.b0d9388f05ed47c41398fd3f95803ce6.jpg

εγώ πάντα επιλέγω το "Υπηρεσίες στο παρασκήνιο".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, BabisTs είπε

Είναι δεν είναι έτσι ,έχω focus σε 13900Κ.....περιμένει η Msi Edge......θα δούμε όταν τους πιάσουμε στα χέρια μας.

Ναι

Το version 1.18?Γιατί έχω μείνει στο 1.17 που είναι για τους Raptor Lake.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Ναι

Θα το περάσω  από εβδομάδα μόλις βρω λίγο χρόνο, εκεί στην msi στα furoum δεν συζητάνε καθόλου για τα bio's ειδικά για την edge σπάνια , στην Asus τουλάχιστον το εχουν παράδοση να συγκρίνουν τα bio's.  

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ICE-T είπε

Θα το περάσω  από εβδομάδα μόλις βρω λίγο χρόνο, εκεί στην msi στα furoum δεν συζητάνε καθόλου για τα bio's ειδικά για την edge στην Asus τουλάχιστον το εχουν παράδοση να συγκρίνουν τα bio's.  

Εγώ έδωσα το cpu και αναμένω 13900Κ....δεν έχω άποψη για το συγκεκριμένο bios

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

φυσιολογικά ο ks θα έχει stock ακόμα καλύτερο all core και από 13900Κ (5,4ghz)...δεν θα έχουν διαφορά μόνο σε single.....εδώ τους τίναξε αμφότερα και τους δύο (13900Κ/7950Χ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Godaemon είπε

Απο 12900KS αξίζει η μετάβαση?

Κρινοντας απο την κατοχη του 12900KS, εισαι ανθρωπος που θελει το καλυτερο και σε αυτη την περιπτωση θα σου ελεγα ναι αξιζει!

Ετσι και αλλιως τη διαφορα θα πληρωσεις μονο απο το παλιο στο καινουργιο, δεν αγοραζεις απο το 0 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Herald είπε

καλα ειχα διαβασει ρε για ks με 350w τελικα 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...