Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, star4 είπε

εγώ έφαγα προχτές 1 os  corruption στον raid απο low sa

Γιαυτο εγω του δινω  να καταλαβαινει απο ταση :lol:

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BabisTs είπε

τσέκαρε και τους δίσκους με hd sentinel μην πάει να τα κλάσει κάποιος κυρίως του λειτουργικού.....

Όλοι ρε 100% health είναι.

Θα το κάνω το σκ βίδες σε φάση μητρική επάνω σε πάγκο και θα κάνω φορμάτ να δούμε ..

Εάν δεν στρώσει τότε η μητρική rma.(πιστωτικό σε περίπτωση που εγκριθεί και πάω σε χ670 μητρική)

Πουλημα ο 14900 και κάνω στροφή σε αμδ  και κάνα 7800/7950 3ds

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, azazil1190 είπε

Θα το κάνω το σκ βίδες σε φάση μητρική επάνω σε πάγκο και θα κάνω φορμάτ να δούμε ..

Αν μπορείς να μπεις windows, κάνε έναν έλεγχο πρώτα με System File Checker πριν το φορμάτ κ τα ξηλώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Αν μπορείς να μπεις windows, κάνε έναν έλεγχο πρώτα με System File Checker πριν το φορμάτ κ τα ξηλώματα.

Μπαίνει ρε κανονικά και παιχνίδι παίζει .

Μόνο με τους δίσκους κατά την μεταφορά μεγάλων  αρχείων φρικαρει.

Με το system file checker τι θα πρέπει να κοιτάξω μιας και δεν το έχω ξαναχρησιμοποιήσει 

Event viewer μαμιεται στα ερορς ntfs κτλ.

*Οκ είδα .Το έχω κάνει και αυτό μέσο cmd και μου έγραφε ότι βρήκε κοραπτ Κάι καλά τα διόρθωσε 

IMG_20231110_114149.jpg

IMG_20231110_114137.jpg

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Event viewer μαμιεται στα ερορς ntfs κτλ.

*Οκ είδα .Το έχω κάνει και αυτό μέσο cmd και μου έγραφε ότι βρήκε κοραπτ Κάι καλά τα διόρθωσε 

Αν και μετά την διόρθωση επιμένει το θέμα, τότε μάλλον αποκλείεις το ενδεχομένο ότι φταίει corruption των windows. Πιθανό format & reinstall θα δώσει λύση μόνο αν το θέμα προέκυψε μετά από κάποιο win update, οπότε αν το κάνεις, κάνε pause updates πριν τις δοκιμές με τα copy.

Aλλιώς κοιτάς αλλού (mobo/temps). Στο κάνει με copy από δίσκο σε δίσκο σε όλους τους δίσκους; Στον ίδιο άμα κάνεις copy δουλεύει σωστά; Θα δοκίμαζα κ άλλο CPU / μνήμες, πχ αν έχεις ακόμα τον 13ρι, πριν το RMA της μητρικής (για σιγουριά ότι φταίει αυτή).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Μπαίνει ρε κανονικά και παιχνίδι παίζει .

Μόνο με τους δίσκους κατά την μεταφορά μεγάλων  αρχείων φρικαρει.

Με το system file checker τι θα πρέπει να κοιτάξω μιας και δεν το έχω ξαναχρησιμοποιήσει 

Event viewer μαμιεται στα ερορς ntfs κτλ.

*Οκ είδα .Το έχω κάνει και αυτό μέσο cmd και μου έγραφε ότι βρήκε κοραπτ Κάι καλά τα διόρθωσε

φορματ και θα στρώσει φυσιολογικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Αν και μετά την διόρθωση επιμένει το θέμα, τότε μάλλον αποκλείεις το ενδεχομένο ότι φταίει corruption των windows. Πιθανό format & reinstall θα δώσει λύση μόνο αν το θέμα προέκυψε μετά από κάποιο win update, οπότε αν το κάνεις, κάνε pause updates πριν τις δοκιμές με τα copy.

Aλλιώς κοιτάς αλλού (mobo/temps). Στο κάνει με copy από δίσκο σε δίσκο σε όλους τους δίσκους; Στον ίδιο άμα κάνεις copy δουλεύει σωστά; Θα δοκίμαζα κ άλλο CPU / μνήμες, πχ αν έχεις ακόμα τον 13ρι, πριν το RMA της μητρικής (για σιγουριά ότι φταίει αυτή).

Θερμοκρασίες κατά την διάρκεια της μεταφοράς δεν έχουν οι μ2.Γενικα είναι κρύο το σύστημα.Μπορει να μου μεταφέρει στην αρχή τα πρώτα ξέρω εγώ 30-50γβ από τον pcix3 στον άλλο pcix3 και μετά εάν πάω να τα μεταφέρω σε αυτόν που έχω για παιχνίδια που είναι 4ρης ,σταματάει με ερορ σαν αυτό που έβαλα παραπάνω σκριν.Τον βλέπει κανονικά μέσα στο εξπλορερ αλλά μόλις παταω να μπω σε υποφακελο παιχνιδιού μου λέει ότι δεν έχω πρόσβαση γιατί ο δίσκος δεν υπάρχει. Στον συγκεκριμένο δίσκο έχω θέμα και όταν κατεβάζω παιχνιδια μέσο steam ενώ στους άλλους δεν έχω.Αλλα από ότι φαίνεται πλέον θα έχει και στους άλλους.

Και 

Μου τα έκανε ανά διαστήματα και με τον 13900 αλλά μόνο στον έναν  pcix4 στους 3 δούλευε σφαίρα .Έβαλα τον 14 ήταν μια χαρά και από χτες πάλι το έπιασε αλλά πλέον το κάνει σε όλους τους δίσκους ακόμα και σε αυτόν που έχω περασμένο το λειτουργικό (wd black 850 2tb)

Χτες πάλι έτρεχα τμ5 με χmp μνήμες 7800 μην τυχών είναι από εκεί κάτι αλλά δεν βγάζει κανένα ερορ 

Yc βγάζει  κανονικά ,cb κάνει τα πάντα δεν έχει θέμα σε όποιο στρες τεστ του βάλω να τρεξει

10 λεπτά πριν, BabisTs είπε

φορματ και θα στρώσει φυσιολογικά

Μακάρι ρε γιατί θα το πετάξω από τον 2ο

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Grisos είπε

Να μας πεις πότε, να περιμένουμε από κάτω με δίχτυ. Όλο το σύστημα παρακαλώ.

Έχω φάει τέτοιο ξενέρωμα που το χαρίζω .

Σκέφτηκα να πάω να αγοράσω άλλη απεξ μέχρι να γίνει το rma(εάν φτασω σε αυτό το σημείο) αλλά από την άλλη νιώθω μαλάκας να τους δώσω πάλι χρήματα και ειδικά στην asus.

Ανεπίτρεπτο μητρική των 800ε να έχει τέτοια συμπεριφορά.Τοσο περίπου είχε όταν την πήρα ,τώρα έχει πέσει λίγο 

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Θερμοκρασίες κατά την διάρκεια της μεταφοράς δεν έχουν οι μ2.Γενικα είναι κρύο το σύστημα.Μπορει να μου μεταφέρει στην αρχή τα πρώτα ξέρω εγώ 30-50γβ από τον pcix3 στον άλλο pcix3 και μετά εάν πάω να τα μεταφέρω σε αυτόν που έχω για παιχνίδια που είναι 4ρης ,σταματάει με ερορ σαν αυτό που έβαλα παραπάνω σκριν.Τον βλέπει κανονικά μέσα στο εξπλορερ αλλά μόλις παταω να μπω σε υποφακελο παιχνιδιού μου λέει ότι δεν έχω πρόσβαση γιατί ο δίσκος δεν υπάρχει. Στον συγκεκριμένο δίσκο έχω θέμα και όταν κατεβάζω παιχνιδια μέσο steam ενώ στους άλλους δεν έχω.Αλλα από ότι φαίνεται πλέον θα έχει και στους άλλους.

Και 

Μου τα έκανε ανά διαστήματα και με τον 13900 αλλά μόνο στον έναν  pcix4 στους 3 δούλευε σφαίρα .Έβαλα τον 14 ήταν μια χαρά και από χτες πάλι το έπιασε αλλά πλέον το κάνει σε όλους τους δίσκους ακόμα και σε αυτόν που έχω περασμένο το λειτουργικό (wd black 850 2tb)

Χτες πάλι έτρεχα τμ5 με χmp μνήμες 7800 μην τυχών είναι από εκεί κάτι αλλά δεν βγάζει κανένα ερορ 

Yc βγάζει  κανονικά ,cb κάνει τα πάντα δεν έχει θέμα σε όποιο στρες τεστ του βάλω να τρεξει

Μακάρι ρε γιατί θα το πετάξω από τον 2ο

για μένα δεν φταίει το mobo εφόσον και οι δίσκοι είναι κομπλέ...φυσιολογικά από ραμ σου κάθισε  στραβή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BabisTs είπε

για μένα δεν φταίει το mobo εφόσον και οι δίσκοι είναι κομπλέ...φυσιολογικά από ραμ σου κάθισε  στραβή

Ίσως όταν είχα τον 13 επάνω που την έψαχνα με τις μνήμες να την άκουσαν τα win.θα δούμε και μακάρι να είναι τόσο απλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

SA ποσο σου δινει XMP? δοκιμασε να το ριξεις 1.2-1.25 σε εναν φιλο μου με apex του εδινε 1.34 και ειχε bsods στο λεπτο

Μεινε XMP ή ακομα και defaults για την ωρα απλα με μικροτερο SA, κανε και το φορματ που συνεστησαν οι παραπανω... και δες

Ταλαιπωρια ρε

Επεξ/σία από nvidiafan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...