Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχοντας βάλει σωστά cpu/παστα/block... Mέρα με τη νύχτα η διαφορά σε θερμοκρασίες, τουλάχιστον στο δικό μου κομμάτι.

Πάσχιζα να κρατήσω τον 13700 κάτω από τους 90c, με PL1/2 στα 250w και undervolt. Ο 14700 χωρίς pl, με μαμά ρυθμίσεις bios (loadline στο Θεό δλδ), χτυπάει 290w και δεν περνάει ούτε τους 80c. 

Κάτι καλό έκαναν εκεί στην intel, πρέπει να βελτίωσαν το node. 35K στο cb23 χωρίς να πειράξω απολύτως τίποτα, μόνο xmp και λίγο ρεύμα στη μνήμη.

Εάν και έκανα την αλλαγή περισσότερο από ματαιοδοξία, δηλώνω μάλλον ενθουσιασμένος με τον 14700.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Εγω το εχω αφησει στο +1 και τον εχω κοψει στους 85 βαθμους με pl2 253w . Ετσι εχω 5600all core σε gaming και σε εφαρμογες βαριες 5500 μεχρι να φτασει στο pl1 που του εχω βαλει 225watt για να μην εχει φασαρια και εκει πεφτει καπου στα 5300-5400. Εχω δωσει βεβαια +0.06 στο vf curve για τα 5600.

Επισης παρατηρησα οταν εκανα δοκιμες για να βρω την χαμηλοτερη ταση, οτι ενω εβγαζε y-cruncher και cb23 10λεπτο, με ενα μονο run στο cb15 εβγαζε whea. 

Περιμενω μπας και βγαλει η asus κανα νεο bios γτ ειναι λιγο μανταρα αυτο. 

 

 

Εγώ εν τέλη το έχω αφήσει

PL1 125w / PL2 200w για 60s

Idle κάνει κάτι peaks στα volt 1.380 αλλά σε load κάτω από 120w (4 threads στο cinebench πχ) το κρατάει σταθερά 1.300v για 5.7Ghz με llc level 4 (80mv κάτω δλδ που νομίζω είναι οκ)

Power Limited, 100% load θα κάτσει 1.00v ακριβώς για 4.8Ghz στα 125W, ικανοποιημένος είμαι για αέρα. Δεν φτάνω τόσο load έτσι και αλλιώς ποτέ.

Δοκίμασα και πιο κάτω από 1.30v στα 5.7Ghz από vf curve αλλά έσκαγε το cinebench μαζί με whea error οπότε το άφησα εκεί.

Σε gaming επίσης ικανοποιημένος μόνιμα 5.7Ghz γύρω στους 80C, κλειστό κουτί με την founders να βγάζει όλη ζέστη ακριβώς πάνω στην noctua και στις καημένες τις ram...

Θα κοιτάω event viewer το επόμενο διάστημα για whea errors καλού κακού.

2 ώρες πριν, this.is.elia είπε

Έχοντας βάλει σωστά cpu/παστα/block... Mέρα με τη νύχτα η διαφορά σε θερμοκρασίες, τουλάχιστον στο δικό μου κομμάτι.

Πάσχιζα να κρατήσω τον 13700 κάτω από τους 90c, με PL1/2 στα 250w και undervolt. Ο 14700 χωρίς pl, με μαμά ρυθμίσεις bios (loadline στο Θεό δλδ), χτυπάει 290w και δεν περνάει ούτε τους 80c. 

Κάτι καλό έκαναν εκεί στην intel, πρέπει να βελτίωσαν το node. 35K στο cb23 χωρίς να πειράξω απολύτως τίποτα, μόνο xmp και λίγο ρεύμα στη μνήμη.

Εάν και έκανα την αλλαγή περισσότερο από ματαιοδοξία, δηλώνω μάλλον ενθουσιασμένος με τον 14700.

Τώρα μάλιστα. Ακριβώς τις ίδιες εμπειρίες έχουμε όλοι νομίζω. Από τα youtube reviews περιμέναμε μόνιμο throttling αλλά η πραγματικότητα είναι τελείως διαφορετική.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, CMOS_Z είπε

Τώρα μάλιστα. Ακριβώς τις ίδιες εμπειρίες έχουμε όλοι νομίζω. Από τα youtube reviews περιμέναμε μόνιμο throttling αλλά η πραγματικότητα είναι τελείως διαφορετική.

 

καλα εγω αν τον αφησω default τον κοβει η 90αρα που θα βαρεσει ,δεν ειναι ολα τα chip ιδια αλλα ουτε και οι μητρικες ,γενικα η ιντελ το εχει αφησει στην ευχερεια του καθε mobo vendor

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, this.is.elia είπε

Έχοντας βάλει σωστά cpu/παστα/block... Mέρα με τη νύχτα η διαφορά σε θερμοκρασίες, τουλάχιστον στο δικό μου κομμάτι.

Έτσι....καμία σχέση οι 14ριδες με τους 13ριδες στα temps.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ASUSακιδες ένας ωραίος οδηγός για minimum voltage σε stock καταστάσεις.

Λέει καλές πληροφορίες για load lines. Γενικά δεv έχω παίξει ποτέ με dc_ll, ac_ll και τα αφήνω ως έχουν με llc 4. Θα το ψάξω μήπως μπορέσω να ρίξω πιο κάτω τάση από 1.30v στα 5.7.

https://www.overclock.net/threads/asus-maximus-z790-and-intel-i9-13900k-14900k-an-overclocking-and-tuning-guide.1801569/#nested_reply_top_post

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, star4 είπε

Για τα  δούμε real vid V/f curve στα msi βιος το  ac cd  100/100 ή 1/1;;;;;

Κατα 99% στις msi ειναι 100/100 ,στις asus ειναι 1/1

1 ώρα πριν, CMOS_Z είπε

Για ASUSακιδες ένας ωραίος οδηγός για minimum voltage σε stock καταστάσεις.

Λέει καλές πληροφορίες για load lines. Γενικά δεv έχω παίξει ποτέ με dc_ll, ac_ll και τα αφήνω ως έχουν με llc 4. Θα το ψάξω μήπως μπορέσω να ρίξω πιο κάτω τάση από 1.30v στα 5.7.

https://www.overclock.net/threads/asus-maximus-z790-and-intel-i9-13900k-14900k-an-overclocking-and-tuning-guide.1801569/#nested_reply_top_post

Εγω με ac dc παιζω για undrervolt δεν ειναι δυσκολο και ακουνε καλυτερα ετσι τα cpu αυτα. Eιμαι με llc4 , ac 0.1 και dc 0.75.

To μονο που εχεις να κανεις ειναι να διαλεξεις ενα llc για εμενα η καλυτερη επιλογη ειναι το 4 στην μητρικη μου πχ , και μετα να φτιαξεις το dc ωστε να σου δειχνει το ιδιο vid και το ιδιο Vcore σε Load. Μετα μολις βρεις το σωστο dc για το llc που εχεις βαλει αρχιζεις και κατεβαζεις το ac για να ριξεις την ταση μεχρι να βρεις την ασταθεια.

παιζει λιγο πανω κατω το vid  αλλα ειναι το ιδιο κατα μεσο ορο

894621847_.png.fd6393af2532674acf2dc9951dc4a64c.png

Εντωμεταξυ αν τους κοψεις λιγο τα watt γινονται παγακι

185wcb.png.03e4835f65fbc217eca548fe72f9971e.png

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, star4 είπε

max vid (x56) 1.418v......

@akoinonitos ???

Τοσο ειναι και εμενα. Για να καταλαβεις καπου τοσο εχει ο 14900k για τα 6 ghz :lol:

Παιξε με ac /dc οπως εγραψα απο πανω να δεις πως συμπεριφερεται ,κατα τη γνωμη μου αξιζει περισσοτερο απο το απλο offset  και εχεις και σωστες μετρησεις

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, star4 είπε

17/60 or 0.17/0.6 το εχω μαζι με offset -0.060

 

@akoinonitos4400C16 bencharei με 1.3sa ?

μονο aida memory benchmark εχω δοκιμασει με 1.325v sa 4400c18 αλλα μετα δεν μου εβγαζε tm5 και δεν το πολυ εψαξα. Δεν εχω και τπτ σπουδαιες ram  δυστυχως

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...