Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, star4 είπε

-0.060mv

τα ιδια σκατα περιπου και εμενα ,με tvb παιζεις ?

19 λεπτά πριν, CMOS_Z είπε

Εντωμεταξύ ούτε σε εμένα μπαίνει το APO (rog z790i) 

Διαβάζω εδώ 

https://community.intel.com/t5/Processors/Cannot-download-Intel-APO-Application-Optimization-from/td-p/1535704

ίσως ασχοληθώ αργότερα

asus! ακομα 2 παιχνιδια υποστηριζει και αυτα παιρνουν μονο σε μεγαλο cpu bottleneck μην αγχωνεστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

τα ιδια σκατα περιπου και εμενα ,με tvb παιζεις ?

asus! ακομα 2 παιχνιδια υποστηριζει και αυτα παιρνουν μονο σε μεγαλο cpu bottleneck μην αγχωνεστε

Καλά ναι..

Και εμένα εκεί γύρω πήρε απο undervolt δοκίμασα παραπάνω αλλά έβγαζε αμέσως whea/pcie errors.

Έφυγε το tvb, για εμένα δεν αξίζει την παραπάνω τάση που ήθελαν τα 2 cores. Manual ratio by usage και τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Next level αρπα-κολλα. Παρήγγειλα μικρότερο μέγεθος cryo sheet, δεν καλύπτει όλη το ihs και συμπλήρωσα mx-5 στα σημεία που δεν φτάνει 🤣

Φυσικά, οι θερμοκρασίες είναι tragic. Αλλά ακόμα και limited στα 165w ώστε να μην ξεπερνά τους 85c, είναι γρηγορότερος από τον 13700. 

Πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές - με μόνο αρνητικό ότι μάλλον έπεσα σε χειρότερο imc από τον 13700, θέλω πλέον περισσότερο ρεύμα για να πιάσω xmp στα 7000 (είμαι με 4 dimms). 

Untitled-1.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, this.is.elia είπε

Next level αρπα-κολλα. Παρήγγειλα μικρότερο μέγεθος cryo sheet, δεν καλύπτει όλη το ihs και συμπλήρωσα mx-5 στα σημεία που δεν φτάνει 🤣

Φυσικά, οι θερμοκρασίες είναι tragic. Αλλά ακόμα και limited στα 165w ώστε να μην ξεπερνά τους 85c, είναι γρηγορότερος από τον 13700. 

Πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές - με μόνο αρνητικό ότι μάλλον έπεσα σε χειρότερο imc από τον 13700, θέλω πλέον περισσότερο ρεύμα για να πιάσω xmp στα 7000 (είμαι με 4 dimms). 

Untitled-1.jpg

Δύσκολα τα 4 dimms, πήγα σε 2x32 και ησύχασα.

Ψιλοχαλια οι θερμοκρασίες σου. Ενδεικτικά στα 200w με noctua είμαι 80c cinebench. Πάστα mx6.

Στις 7/11/2023 στις 9:47 ΜΜ, LIGHT1NG είπε

έχει κανένας θέμα με το shut down στον υπολογιστή με τα windows 11? κάποιες φορές δεν κλείνει καν θέλει με το κουμπί

Κλείσε το fast startup και ξαναδες

Επεξ/σία από CMOS_Z
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, this.is.elia said:

Next level αρπα-κολλα. Παρήγγειλα μικρότερο μέγεθος cryo sheet, δεν καλύπτει όλη το ihs και συμπλήρωσα mx-5 στα σημεία που δεν φτάνει 🤣

Φυσικά, οι θερμοκρασίες είναι tragic. Αλλά ακόμα και limited στα 165w ώστε να μην ξεπερνά τους 85c, είναι γρηγορότερος από τον 13700. 

Πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές - με μόνο αρνητικό ότι μάλλον έπεσα σε χειρότερο imc από τον 13700, θέλω πλέον περισσότερο ρεύμα για να πιάσω xmp στα 7000 (είμαι με 4 dimms). 

Untitled-1.jpg

Κάτι έκανες εμφανέστατα πολύ λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, 7nisiotis said:

Κάτι έκανες εμφανέστατα πολύ λάθος.

Ε ναι ρε συ, όπως είναι τώρα υπάρχει πάστα / γραφένιο μεταξύ του μπλοκ της υδρόψυξης και του επεξεργαστή.

Προφανώς είναι εντελώς uneven η επαφή, κάποια σημεία θα είναι σίγουρα στον αέρα. Απλά ξεκίνησα το pc απο περιέργεια να δω ότι είναι οκ bios/cpu.

Θα ασχοληθώ αύριο/μεθαύριο να κάνω σωστή εγκατάταση 😉

Επεξ/σία από this.is.elia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, this.is.elia said:

Ε ναι ρε συ, όπως είναι τώρα υπάρχει πάστα / γραφένιο μεταξύ του μπλοκ της υδρόψυξης και του επεξεργαστή.

Προφανώς είναι εντελώς uneven η επαφή, κάποια σημεία θα είναι σίγουρα στον αέρα. Απλά ξεκίνησα το pc απο περιέργεια να δω ότι είναι οκ bios/cpu.

Θα ασχοληθώ αύριο/μεθαύριο να κάνω σωστή εγκατάταση 😉

Γιατί δεν πήρες μεγαλύτερο και να το κόψεις; Διάβασα ότι γίνεται (reddit). Τώρα μετουσιώθηκε με λάθος διαστάσεις, παστες κλπ 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, 7nisiotis said:

Γιατί δεν πήρες μεγαλύτερο και να το κόψεις; Διάβασα ότι γίνεται (reddit). Τώρα μετουσιώθηκε με λάθος διαστάσεις, παστες κλπ 😛

Δε βαριέσαι, από αβλεψία.

Θα βάλω το kryosheet στον 7900 εδώ δίπλα, χαμένο δεν πάει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

Ε ναι ρε συ, όπως είναι τώρα υπάρχει πάστα / γραφένιο μεταξύ του μπλοκ της υδρόψυξης και του επεξεργαστή.

Προφανώς είναι εντελώς uneven η επαφή, κάποια σημεία θα είναι σίγουρα στον αέρα. Απλά ξεκίνησα το pc απο περιέργεια να δω ότι είναι οκ bios/cpu.

Θα ασχοληθώ αύριο/μεθαύριο να κάνω σωστή εγκατάταση 😉

38χ38 θες κανονικά.Αλλα επειδή δεν υπάρχει διαθέσιμο από όσο είδα Ελλάδα ,παίξε 50χ50 και κόψε προσεκτικά.

Μην πετάξεις αυτά που θα κόψεις κρατά τα για να βάλεις τσόντα στο 25χ25 που έχεις άρα θα έχεις δύο κριοσιτ 😆 

*Επίσης επειδή το δοκίμασα με στοκ ilm δεν δουλευει καλά .Με στοκ ilm είναι καλύτερα πάστα.Μονο με frame δουλεύει πολύ καλά.

Μεγειες!!! Στα εργαλεία.

 

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, CMOS_Z είπε

Καλά ναι..

Και εμένα εκεί γύρω πήρε απο undervolt δοκίμασα παραπάνω αλλά έβγαζε αμέσως whea/pcie errors.

Έφυγε το tvb, για εμένα δεν αξίζει την παραπάνω τάση που ήθελαν τα 2 cores. Manual ratio by usage και τέλος.

Εγω το εχω αφησει στο +1 και τον εχω κοψει στους 85 βαθμους με pl2 253w . Ετσι εχω 5600all core σε gaming και σε εφαρμογες βαριες 5500 μεχρι να φτασει στο pl1 που του εχω βαλει 225watt για να μην εχει φασαρια και εκει πεφτει καπου στα 5300-5400. Εχω δωσει βεβαια +0.06 στο vf curve για τα 5600.

Επισης παρατηρησα οταν εκανα δοκιμες για να βρω την χαμηλοτερη ταση, οτι ενω εβγαζε y-cruncher και cb23 10λεπτο, με ενα μονο run στο cb15 εβγαζε whea. 

Περιμενω μπας και βγαλει η asus κανα νεο bios γτ ειναι λιγο μανταρα αυτο. 

 

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, star4 είπε

14700K (X336Hxxx)

image.jpeg.c7b800b005a3c1f308a28cdbe8a43b90.jpeg

 

 

 

y-cruncher.jpg

χαμηλά ρεύματα...ωραίος!

18 ώρες πριν, this.is.elia είπε

Ήρθε και ο δικός μου μαζί με το κρυοσέντονο.

yay.jpg

καλορίζικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...