Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

τι να σου πω δεν ξερω κανε κανα clear cmos και δες 

μαλλον  θεμα asus ειναι γτ ο Μπαμπης το περασε κατευθειαν ,δες πανω εκανα edit, διαβασε το νημα στο oc

Κάποια μαλακία με τους οδηγούς της ασους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, azazil1190 είπε

Ειχα λιγο χρονο σημερα και ειπα να δω εαν τα εχει και αυτος τα 8κ γιατι ασχετα εαν εχει υψηλοτερο mc sp δεν τα πιστευω τοσο.

Ευτυχως με τα ιδια ολα σε ρευματα και timings το εβγαλε οπως ο 13900 ,πιο πολυ ετρεξα για να εχω μια βαση για το πως βαδιζω.Να δουμε εαν μπορει να περασει τα 8266 του 13900 με πιο σφιχτα timings k ρευματα ωστε να ειμαστε ανετοι για 24/7

 

 

Screenshot (70).png

Screenshot (71).png

Από όσο έχω δει σε 14900k που ψάχνω δεν μας λέει και πολλά το mc sp σαν τους 13 αλλά μια ιδέα για τα vid δίνει το sp οκ.

Πολύ καλός πάντως μου φαίνεται ο δικός σου. Εμένα σε sp 99 στα 6ghz ζητάει 1.45v. Φαίνεται να του άρεσαν 50mv κάτω ψηλά και 80mv σε όλο το vid. Πιο κάτω τάση είχα θέμα εκεί ψηλά. Γενικά τον άφησα 5.7 all core 1.30v και εκεί θα ασχοληθώ και με τις ram.

Τον ψάχνω ακόμα γιατί λόγο αερόψυξης δεν είναι και τόσο εύκολα τα πράγματα αλλά δεν είναι και τόσο τραγικά όπως τα λέγανε στα πρώτα reviews. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να παίξει το ΙΑΟ θέλει τελείως stock ρυθμίσεις στο bios (χωρίς fixed multipliers και ενεργοποιημένα τα ecores) αλλιώς ρίχνει πόρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, CMOS_Z είπε

Από όσο έχω δει σε 14900k που ψάχνω δεν μας λέει και πολλά το mc sp σαν τους 13 αλλά μια ιδέα για τα vid δίνει το sp οκ.

Πολύ καλός πάντως μου φαίνεται ο δικός σου. Εμένα σε sp 99 στα 6ghz ζητάει 1.45v. Φαίνεται να του άρεσαν 50mv κάτω ψηλά και 80mv σε όλο το vid. Πιο κάτω τάση είχα θέμα εκεί ψηλά. Γενικά τον άφησα 5.7 all core 1.30v και εκεί θα ασχοληθώ και με τις ram.

Τον ψάχνω ακόμα γιατί λόγο αερόψυξης δεν είναι και τόσο εύκολα τα πράγματα αλλά δεν είναι και τόσο τραγικά όπως τα λέγανε στα πρώτα reviews. 

Ακόμα δεν έχω ασχοληθεί σοβαρά με το oc του cpu και να σου πω δεν με καίει ιδιαίτερα μιας και σε 4κ που παίζω θέλω να παίξω per core όπως είχα κάνει στον 13900 και είχα αρκετά καλά αποτελέσματα. Και να θέλουμε να παίξουμε all core δυνατά θα φάμε πόρτα από θερμοκρασία για daily.Και με την aio δεν νομίζω να μπορέσω να κάνω πολλά ,σίγουρα καλύτερα από αέρα αλλά θα φάω πόρτα .Ίσως να ασχοληθώ κάποια στιγμή να φτιάξω ένα προφίλ all core 5.8/5.9 και ευτυχισμένος θα είμαι.Ας τελειώσω πρώτα με τις ραμς και μετά θα το σενιαρω το εργαλείο 😋 

Αυτό που είδα είναι ότι όντως οι 14δες είναι πιο κρύοι σε idle και γενικά είναι πιο σωστοί στην απαγωγή θερμοτητας αλλά πιο ζεστοί όταν χρειαστεί να τραβήξουν watts και τραβάνε εύκολα τα κέρατα τους και λογικό λόγω υψηλότερων συχνοτήτων και φυσικά στα review δεν ξέρω τι κάνουν και τους δείχνουν να ζεματανε έτσι .Ακόμα και στοκ που τον δοκίμασα με ανοικτά λιμιτς μια χαρά μου φάνηκε.

40 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

Για να παίξει το ΙΑΟ θέλει τελείως stock ρυθμίσεις στο bios (χωρίς fixed multipliers και ενεργοποιημένα τα ecores) αλλιώς ρίχνει πόρτα.

Uv k oc το έχω ρε συ το cpu και όλα τα άλλα στοκ .Όπως έχει τα σετινγκς η μαμά άσους .Απο ότι διάβασα κάποια μαλακία παίζει με τους οδηγούς που υπάρχουν στο σάιτ της ασους αλλά θα κάτσω να διαβάσω το λινκ του Χρήστου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@azazil1190 Ναι όντως το παρατήρησα και εγώ. Γενικά είχα προβληματιστεί με αυτά που έβλεπα στα reviews αλλά η πραγματικότητα δεν έχει καμία σχέση. Ειδικά gaming που έριξα αρκετό εκεί γύρω στα 120w ~60C στα 5.7 κολλημένο πόσο πιο καλό να γίνει...

Είμαι πολύ καλά από θερμοκρασίες και με το stock ILM στην z790-i με μια noctua nh-u12a... Και εσύ με stock ILM είσαι ή έβαλες κάποιο frame?

Προσπάθησα να βάλω το thermal-grizzly αλλά έφαγα πόρτα από κάτι smd που ήταν εκεί κοντά. Το πουλάω όπως είναι αν το θέλει κανείς τα βρίσκουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, CMOS_Z είπε

@azazil1190 Ναι όντως το παρατήρησα και εγώ. Γενικά είχα προβληματιστεί με αυτά που έβλεπα στα reviews αλλά η πραγματικότητα δεν έχει καμία σχέση. Ειδικά gaming που έριξα αρκετό εκεί γύρω στα 120w ~60C στα 5.7 κολλημένο πόσο πιο καλό να γίνει...

Είμαι πολύ καλά από θερμοκρασίες και με το stock ILM στην z790-i με μια noctua nh-u12a... Και εσύ με stock ILM είσαι ή έβαλες κάποιο frame?

Προσπάθησα να βάλω το thermal-grizzly αλλά έφαγα πόρτα από κάτι smd που ήταν εκεί κοντά. Το πουλάω όπως είναι αν το θέλει κανείς τα βρίσκουμε.

Είχα πάρει δύο thermalright από αμαζον από λάθος παραγγελιά τοτε που ήθελα για τον 13900.Το έκανα δώρο το ένα και εγώ την πάτησα και κράτησα το χαζό που νομίζω ότι δεν είναι τελείως ίσιο .Είχα και το άγχος μην μου επηρέαζε το oc των μνημών αλλά όσο και να φαίνεται περίεργο μου επηρεάζει τον έναν pcix4 nvme.Ισως είναι και ο δίσκος αλλά εκεί που του βάζω να κατεβάσει ένα παιχνίδι κάποια gb μουλαρωνει και χάνει τον δίσκο και στρωνει με restart μέχρι να το ξαναπιασει,το περίεργο είναι ότι σε οποιο σλοτ και να τον βάλω έχει την ίδια συμπεριφορά.Ισως να έτυχε η χρονική στιγμή να παρέδωσε.Θα δω τι θα γίνει με το rma .Μόλις έβγαζα το tr και έβαζα το στοκ ilm ο δίσκος έπαιζε μια χαρά .Με το που έβαζα το frame μπορεί να δούλευε τρεις μέρες οκ και μετά ξεκίναγε τα παλαβά. Όλοι οι υπόλοιποι δίσκοι δουλεύουν μια χαρά .Όλα τα κουλά σε μένα τυχαίνουν.

Την είδα την αγγελία σου για το grizzly αλλά αυτό δεν είναι λίγο περίεργο στο βίδομα? Κάτι τέτοια είχα διαβάσει η το διορθωσανε?

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@azazil1190 Έχω βάλει το TR αλλού και γενικά δε με έψησε ποιοτικά. Ο γερμανός έκανε πολύ καλή δουλειά. Αυτό που έχω είναι το νέο version που δεν θέλει ροπές κλπ απλά βιδώνεις όσο πάει. To πρώτο version ήταν εντελώς χαζό.

Όπως το περιγράφεις μάλλον δεν πατάει σωστά το CPU, αλλά είναι περίεργο που το κάνει και σε θύρες με CPU Lanes και με του PCH.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, CMOS_Z είπε

@azazil1190 Έχω βάλει το TR αλλού και γενικά δε με έψησε ποιοτικά. Ο γερμανός έκανε πολύ καλή δουλειά. Αυτό που έχω είναι το νέο version που δεν θέλει ροπές κλπ απλά βιδώνεις όσο πάει. To πρώτο version ήταν εντελώς χαζό.

Όπως το περιγράφεις μάλλον δεν πατάει σωστά το CPU, αλλά είναι περίεργο που το κάνει και σε θύρες με CPU Lanes και με του PCH.

Αυτό που το έδωσα δώρο δεν είχα κανένα θέμα όσο το φορούσα.

Με αυτό που έχω τώρα ξεκίνησαν τα όργανα αλλά μου κάνει περίεργο ότι μόνο ένας δίσκος κάνει τα παραπάνω σε όποια θέση και να τον βάλεις ενώ οι υπόλοιποι οποιο σλοτ και να τους βάλεις(και σε αυτή που έχω αυτόν που κάνει τα κουλά) δεν έχουν κανένα θέμα.Και εγώ αυτό νόμιζα ότι δεν πατάει καλά αλλά μετά σκέφτηκα οι άλλοι γιατί δεν κάνουν σχέδια.Το θερμαλ το έχω σφίξει όσο πρέπει μην πάρω στα χέρια τίποτα πιν από το σοκετ .

Το νέο που λες λογικά πρέπει να έχει από κάτω καουτσούκ αποστάτες σαν το στοκ ilm κ το θερμαλ.Γιατι το πρώτο ήταν λίγο χύμα .

Θα μιλήσουμε αύριο με π.μ μήπως μου στείλεις το δικό σου να το δοκιμάσω να το αγοράσω δλδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αν αξίζει Ζ690 για τους 13-14 αλλά δεδομένου του block ίσως θεωρείται καλή ευκαιρία. 

https://www.mgmanager.gr/anavathmisi-ypologisti-2/mitrikes-kartes/motherboards-intel-socket/msi-msi-mpg-z690-carbon-ek-x-intel-socket-1700-atx-4xddr5-6xsata3-m.2-raid-2.5glan-wifi-bt-usb3.2-hdmi-dp-7d30-007r-_263696/ 

MSI MPG Z690 Carbon EK X (DDR5) 288,96 €

msi-mpg-z690-carbon-ek-x-intel-socket-17

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Αυτό που το έδωσα δώρο δεν είχα κανένα θέμα όσο το φορούσα.

Με αυτό που έχω τώρα ξεκίνησαν τα όργανα αλλά μου κάνει περίεργο ότι μόνο ένας δίσκος κάνει τα παραπάνω σε όποια θέση και να τον βάλεις ενώ οι υπόλοιποι οποιο σλοτ και να τους βάλεις(και σε αυτή που έχω αυτόν που κάνει τα κουλά) δεν έχουν κανένα θέμα.Και εγώ αυτό νόμιζα ότι δεν πατάει καλά αλλά μετά σκέφτηκα οι άλλοι γιατί δεν κάνουν σχέδια.Το θερμαλ το έχω σφίξει όσο πρέπει μην πάρω στα χέρια τίποτα πιν από το σοκετ .

Το νέο που λες λογικά πρέπει να έχει από κάτω καουτσούκ αποστάτες σαν το στοκ ilm κ το θερμαλ.Γιατι το πρώτο ήταν λίγο χύμα .

Θα μιλήσουμε αύριο με π.μ μήπως μου στείλεις το δικό σου να το δοκιμάσω να το αγοράσω δλδ.

Δεν έχει καουτσούκ αποστάτες όχι. Και εγώ αυτό νόμιζα πως άλλαξε μόνο και δε θέλει προσοχή στο βίδωμα αλλά πρακτικά άλλαξε το κόψιμο στο αλουμίνιο όπως είπε ο Roman (der8auer) και πλέων κάθεται με ακριβώς εκεί που πρέπει. Ακουμπάει κανονικά και τερματίζει στο PCB, παρακάτω φώτο όπως είναι

image.jpeg.ba6cd621c154a48a2f7489774fa4e3e0.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ ούτε σε εμένα μπαίνει το APO (rog z790i) 

Διαβάζω εδώ 

https://community.intel.com/t5/Processors/Cannot-download-Intel-APO-Application-Optimization-from/td-p/1535704

ίσως ασχοληθώ αργότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...