Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

καλα ,αν και εφοσον , με μονο δυο παιχνιδια να το υποστηριζουν δεν ειναι σε καμια περιπτωση λογος επιλογης

Θα προστεθούν σιγά σιγά πολλά exclusivity και στα cpu από ότι φαίνεται μετά τις πρακτικές της nvidia. Αλλιώς δύσκολα θα πούλαγε 14th Gen. Με αυτό το τυράκι πας πολύ πάνω από 13th Gen σε όποια παιχνίδια το υποστηρίζουν. Πιστεύω σε λίγους μήνες θα υποστηρίζετε σε πάνω από 50 παιχνίδια το συγκεκριμένο feature. 

6 ώρες πριν, BabisTs είπε

καλορίζικα!

 

2 ώρες πριν, ICE-T είπε

Καλορίζικα.

Να είστε καλά παιδιά καλορίζικα και εσείς να χαρείτε τα συστήματα σας στο 100%.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Arkin είπε

Θα προστεθούν σιγά σιγά πολλά exclusivity και στα cpu από ότι φαίνεται μετά τις πρακτικές της nvidia. Αλλιώς δύσκολα θα πούλαγε 14th Gen. Με αυτό το τυράκι πας πολύ πάνω από 13th Gen σε όποια παιχνίδια το υποστηρίζουν. Πιστεύω σε λίγους μήνες θα υποστηρίζετε σε πάνω από 50 παιχνίδια το συγκεκριμένο feature. 

 

Να είστε καλά παιδιά καλορίζικα και εσείς να χαρείτε τα συστήματα σας στο 100%.

μην ειναι σαν το fsr3 της amd Μονο :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

μην ειναι σαν το fsr3 της amd Μονο :lol:

Είναι cpu frames αυτα είναι και exclusive σε 14th Gen οπότε δεν νομίζω. Μένει να υποστηριχθεί ευρέως στο metro έδωσε πολύ μεγάλο boost από το πουθενά. Είναι ο τρόπος της Intel να πουλήσει 14th Gen όπως της nvidia το fg να πουλήσει ada. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

μην ειναι σαν το fsr3 της amd Μονο :lol:

Spoiler

Εδώ μιλάμε για Intel, Nvidia σε παρακαλώ. Σαν το DLSS3 θα είναι.:D

 

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Arkin είπε

Αναμενω με το καλο να ερθω στην παρεα. 

Αν δεν ρίξει πιστόλι ο κωτσος, καλορίζικα. Δεν πρόλαβα να ρίξω παραγγελία και εγώ, αρα αναμένω τώρα τις γιορτές αν παίξει τίποτα.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Αν δεν ρίξει πιστόλι ο κωτσος, καλορίζικα. Δεν πρόλαβα να ρίξω παραγγελία και εγώ, αρα αναμένω τώρα τις γιορτές αν παίξει τίποτα.

Να εισαι καλα φιλε μου. Μακαρι να μην ριξει ηδη εχει σπασει την παραγγελια σε 2 μητρικη/ram ηταν αμεσα διαθεσιμα η cpu σε λιγες μερες. Αυριο με το καλο θα ξερω περισσοτερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Armoral είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Αρχίσαμε τα της Nvidia  κι εδώ; Καλά ένα παιχνίδι είναι μόνο και είναι tech demo; Θα σε γυρίσω στην πράσινη λέμε, να βάλεις μυαλό.:D

Εμένα αυτό με ψήνει. Και από ότι βλέπω ο @BabisTs μιλά και για χαμηλότερη κατανάλωση.

καλύτερα temps και καλύτερη κατανάλωση επιβεβαιώνω....η κατανάλωση όχι τρελά πράγματα αλλά υπαρκτή και ευπρόσδεκτη....στα temps μέρα με την νύχτα όμως

Η γενική εικόνα που αποκόμισα συν στα παραπάνω είναι ότι κάθισε και πολύ καλύτερο bin σε core/cache/e-cores/imc

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς εκμεταλλεύεται από τον cpu αυτό το Intel APO...

Άραγε πόσο εύκολα γίνεται "port" σε 12th-13th-gen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Ακόμη δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς εκμεταλλεύεται από τον cpu αυτό το Intel APO...

Άραγε πόσο εύκολα γίνεται "port" σε 12th-13th-gen

Αποκλειστικα σε cpu bound σεναρια σε gpu bound παει ολο το βαρος στην καρτα

47 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

αυτό το intel optimization φαντάζομαι θα κάνει δουλειά μονο σε cpu bound σενάρια σωστά? αν η κάρτα παίζει στο 99% θα δίνει τίποτα?

https://videocardz.com/newz/intel-apo-game-optimizing-technology-delivers-up-to-31-higher-fps-with-core-i9-14900k

https://www.tweaktown.com/news/93927/interview-intels-new-apo-tech-and-how-it-boosts-gaming-performance-on-intel-core-14th-gen/index.html

Δινει τρελο boost ομως. Μενει να υποστηριχθει σε παιχνιδια οπως last of us witcher 3 rtx hogwarts jedi survivor τερμα cpu bound δηλαδη να δωσουν το boost που πρεπει.

Δεν πρεπει να δουλευει σε 14600K και κατω. Ειναι μονο για 14700k και 14900k απο οτι λενε.

R6S-APO-768x581.jpg

INTEL-APO-METRO-1200x464.jpg

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αποκλειστικα σε cpu bound σεναρια σε gpu bound παει ολο το βαρος στην καρτα

https://videocardz.com/newz/intel-apo-game-optimizing-technology-delivers-up-to-31-higher-fps-with-core-i9-14900k

https://www.tweaktown.com/news/93927/interview-intels-new-apo-tech-and-how-it-boosts-gaming-performance-on-intel-core-14th-gen/index.html

Δινει τρελο boost ομως. Μενει να υποστηριχθει σε παιχνιδια οπως last of us witcher 3 rtx hogwarts jedi survivor τερμα cpu bound δηλαδη να δωσουν το boost που πρεπει.

Δεν πρεπει να δουλευει σε 14600K και κατω. Ειναι μονο για 14700k και 14900k απο οτι λενε.

R6S-APO-768x581.jpg

INTEL-APO-METRO-1200x464.jpg

Ναι αλλα ειναι ανουσιο boost  δεν θα σου παει τα fps απο 80 στα 100 ας πουμε. Νομιζω το υπερεκτιματε

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ναι αλλα ειναι ανουσιο boost  δεν θα σου παει τα fps απο 80 στα 100 ας πουμε. Νομιζω το υπερεκτιματε

άμα δίνει boost σε κακογραμμένα games όπως το harry potter κομπλέ!!! τώρα στα παιχνίδια που δεν έχει θέμα το cpu ανούσιο φαίνεται μονο για να τρολαρει ο herald τον kkatzo ξέρω γω :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tambas91 είπε

αυτό το intel optimization φαντάζομαι θα κάνει δουλειά μονο σε cpu bound σενάρια σωστά? αν η κάρτα παίζει στο 99% θα δίνει τίποτα?

Εννοείται όχι 

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Ακόμη δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς εκμεταλλεύεται από τον cpu αυτό το Intel APO...

Άραγε πόσο εύκολα γίνεται "port" σε 12th-13th-gen

Εύκολα ναι θα είναι....το ποσό θα έχουν την διάθεση να το δώσουν δεν ξέρω.Αλλα ούτως ή  άλλως μιλάμε για πολύ βρεφική τεχνολογία....μένει να δούμε αν θα υποστηριχτεί από πολλά games

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...