Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

51 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

οι μονες διαφορες ήταν ότι εμενα έκαιγε 10 watt παραπάνω

Bre δεν σε αμφισβητώ, εννοείται αυτό.

Σκέψου μόνο ότι Zen3 vs Zen4 υπάρχει μια διαφορά 15-20% σε καθαρό ipc χωρίς να πειράξεις τίποτα. Βάλε +10% περίπου από max συχνότητα στους συγκεκριμένους 3δ και θα έπρεπε να υπάρχει σοβαρότατη διαφορά πιάνει δεν πιάνει η παραπάνω cache.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Bre δεν σε αμφισβητώ, εννοείται αυτό.

Σκέψου μόνο ότι Zen3 vs Zen4 υπάρχει μια διαφορά 15-20% σε καθαρό ipc χωρίς να πειράξεις τίποτα. Βάλε +10% περίπου από max συχνότητα στους συγκεκριμένους 3δ και θα έπρεπε να υπάρχει σοβαρότατη διαφορά πιάνει δεν πιάνει η παραπάνω cache.

καλά σίγουρα ο 7800x3D θα είναι παντού πάνω από τον 5800x3D φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν σενάρια που ο 7800x3D θα είναι μπροστά και από 14700... το tlou και το kcd τα ανέφερα σαν παραδείγματα γιατί το πρώτο θυμάμαι που είχε γίνει cpu bench επειδή ήταν πανβαρο, και το δεύτερο γιατί ήθελα να το παίξω και ξαφνικά σε 4k βλέπω 40 fps στην οθόνη μου με την κάρτα στο 50% και απόρησα...

πάντως άμα θες αυτά μπορούμε να τα δοκιμάσουμε και με τον δικό σου rt δεν έχουν οποτε άμα παίξεις σε χαμηλή ανάλυση βγαίνει συμπέρασμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

πάντως άμα θες αυτά μπορούμε να τα δοκιμάσουμε και με τον δικό σου rt δεν έχουν οποτε άμα παίξεις σε χαμηλή ανάλυση βγαίνει συμπέρασμα

Aν οι "συγγενικές" εκδόσεις είναι up2date και βγάζουν σοβαρά συμπεράσματα, ευχαρίστως.

Παράδειγμα "οπτιμιζατιον", τώρα αυτές τις μέρες:

Έπιασα το W3 Reforged για διάλειμμα από το HoMaM 5 και λέω σε 1440 όλα τέρμα η κάρτα θα κοιμάται. Ε...ίδια χρήση και κατανάλωση με το BF2042, για σχεδόν ίδια fps.

Μιλάμε για γελοίες καταστάσεις, για γιαούρτια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Aν οι "συγγενικές" εκδόσεις είναι up2date και βγάζουν σοβαρά συμπεράσματα, ευχαρίστως.

Παράδειγμα "οπτιμιζατιον", τώρα αυτές τις μέρες:

Έπιασα το W3 Reforged για διάλειμμα από το HoMaM 5 και λέω σε 1440 όλα τέρμα η κάρτα θα κοιμάται. Ε...ίδια χρήση και κατανάλωση με το BF2042, για σχεδόν ίδια fps.

Μιλάμε για γελοίες καταστάσεις, για γιαούρτια.

το tlou έχω την έκδοση του fit κοριτσιού 1.1 είναι η έκδοση που είχε πάρει το καλο optimize κάποια στιγμή όταν αποφασίσω να το παίξω θα το αγοράσω γιατί είναι παιχνιδάρα, το kcd το έχει δώσει η epic καμια 2-3 φορες τσάμπα οποτε είναι με το τελευταίο update!

παίζεις και παιχνίδια που δεν ακουμπάω εγώ :P homam5 λες το Heroes of Might & Magic V? άμα είναι να το αγοράσω αυτό να το δοκιμάσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

παίζεις και παιχνίδια που δεν ακουμπάω εγώ :P homam5 λες το Heroes of Might & Magic V? άμα είναι να το αγοράσω αυτό να το δοκιμάσω

Ναι, λογικά παίζει με 4Κ τερματισμένο στην iGPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ναι, λογικά παίζει με 4Κ τερματισμένο στην iGPU.

το αγόρασα θα το βάλω το βραδάκι να δω τι βγάζει έτρεξα και ένα run στο σημείο που έλεγα στο tlou

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tambas91 είπε

ναι φιλε πέτρο το έγραψα ότι είναι το συμπέρασμα που βγάζω εγώ!! πάντως δεν ξέρω αν έτρεχε κάτι είχαμε ανεβάσει ακριβώς στο ίδιο σημείο στο tlou με τον @noFEARgr και οι μονες διαφορες ήταν ότι εμενα έκαιγε 10 watt παραπάνω το έχω το βιντεάκι στο youtube οποιος έχει 5800x3D μπορεί να επιβεβαιώσει ότι βγάζουμε τα ίδια νούμερα...

 

Ποτέ δεν έτρεξες σωστα τον 5800Χ3D, αυτή είναι η αλήθεια.

Όταν σου λέγαμε εδώ μέσα να κάνεις 5 πραγματάκια να τον ρυθμίσεις σωστά δεν ήθελες.

Συγκρίνεις τώρα τον tuned (με τα νούμερα που σου έδωσαν τα παιδιά) 14700K με τον untuned 5800X3D; Ε δεν υπάρχει σύγκριση, προφανώς.

Και βρήκες το TLOU, ένα παιχνίδι που αξιοποιεί 25 threads. Δεν υπάρχει άλλο. Πάνω από 7800Χ3D είσαι εδώ αλλά τέτοιες διαφορές δε θα δεις σε άλλα παιχνίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Bre δεν σε αμφισβητώ, εννοείται αυτό.

Σκέψου μόνο ότι Zen3 vs Zen4 υπάρχει μια διαφορά 15-20% σε καθαρό ipc χωρίς να πειράξεις τίποτα. Βάλε +10% περίπου από max συχνότητα στους συγκεκριμένους 3δ και θα έπρεπε να υπάρχει σοβαρότατη διαφορά πιάνει δεν πιάνει η παραπάνω cache.

Πετρο ειναι και αναλογα το game πχ στο sottr οι 3d δεν πιανονται σε καποια αλλα πχ στο hagwarts με τον 13600 εβγαζα τα ιδια και περισσοτερα ,με τον 14700 βγαζω ακομα περισσοτερα. Η πλειοψηφια  ωστοσο νομιζω ειναι υπερ του 3d και εχει το + οτι εχει πανω απο τη μιση καταναλωση.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Πετρο ειναι και αναλογα το game πχ στο sottr οι 3d δεν πιανονται σε καποια αλλα πχ στο hagwarts με τον 13600 εβγαζα τα ιδια και περισσοτερα ,με τον 14700 βγαζω ακομα περισσοτερα. Η πλειοψηφια  ωστοσο νομιζω ειναι υπερ του 3d και εχει το + οτι εχει πανω απο τη μιση καταναλωση.

Στο μήνυμα που σχολιάζεις, μιλάω μόνο για 3δ (Ζ3) vs 3δ (Ζ4).

Εννοείται ότι εκεί που δεν φτουράει η 3δ cache ή θα δουλέψουν όλα τα παραπάνω νήματα ή οτιδήποτε, κοι οι 13/14 και οι 12 ακόμα θα έχουν καλό πάτημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Στο μήνυμα που σχολιάζεις, μιλάω μόνο για 3δ (Ζ3) vs 3δ (Ζ4).

Εννοείται ότι εκεί που δεν φτουράει η 3δ cache ή θα δουλέψουν όλα τα παραπάνω νήματα ή οτιδήποτε, κοι οι 13/14 και οι 12 ακόμα θα έχουν καλό πάτημα.

Ναι μωρε γενικα σχολιαζω απλα αυτο βρηκα να κανω παραθεση στα γρηγορα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kkatzos είπε

 

Ποτέ δεν έτρεξες σωστα τον 5800Χ3D, αυτή είναι η αλήθεια.

Όταν σου λέγαμε εδώ μέσα να κάνεις 5 πραγματάκια να τον ρυθμίσεις σωστά δεν ήθελες.

Συγκρίνεις τώρα τον tuned (με τα νούμερα που σου έδωσαν τα παιδιά) 14700K με τον untuned 5800X3D; Ε δεν υπάρχει σύγκριση, προφανώς.

Και βρήκες το TLOU, ένα παιχνίδι που αξιοποιεί 25 threads. Δεν υπάρχει άλλο. Πάνω από 7800Χ3D είσαι εδώ αλλά τέτοιες διαφορές δε θα δεις σε άλλα παιχνίδια.

ρε συ kkatzo τι δε τα άλλαξα? τόσες μέρες παιδευόμουν και τα είχα βάλει όπως μου τα είχατε πει ακριβώς! το tlou το είπα και στο προηγούμενο μήνυμα ότι το τέσταρα σαν cpu bench, αστο στην άκρη.... το kcd που με όλα ultra (και το lighting το λέω γιατί παίζει τεράστιο ρολο) έπεφτε στα 40, πάλι το σύστημα έφταιγε? ας το τρέξει οποιος το έχει να δούμε επιτέλους... το hogwarts που έτρωγε crash όταν άνοιγες το rt και αυτό το ίδιο? και του γιάννη έτρωγε crash... ξανά λέω αυτά τα παιχνίδια είναι που ήθελα να παίξω εγώ τώρα στο heroes που είπε ο πέτρος μπορεί το 3D να πιάνει και τα 2πλάσια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

heroes που είπε ο πέτρος μπορεί το 3D να πιάνει και τα 2πλάσια

Ρε συ, το heroes είναι κοντά 20 χρόνια παιγνίδι. Τί περιμένεις να δεις από εκεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ρε συ, το heroes είναι κοντά 20 χρόνια παιγνίδι. Τί περιμένεις να δεις από εκεί?

δε ξέρω επειδή εσύ το ανέφερες σαν παράδειγμα optimization το έβαλα να δούμε! btw γύρω στα 300 βγάζει... το θέμα όμως δεν είναι τόσο άμα το ένα παίζει με 300 και το άλλο με 1000 ξέρω γω... το θέμα μου είναι ότι kcd έπρεπε να ρίξω settings ενώ άντεχε η κάρτα, και hogwarts που το αγόρασα και πήγα να παίξω γιατί μου αρέσει το setting του παιχνιδιού άμα δεν έκλεινα το rt κάθει 15 με 20 έτρωγε crash.. ίδιο πρόβλημα και αλλα zen και το γράφω για χιλιοστή φορα δε τα λέω ούτε για να δημιουργηθεί κόντρα ποιος το έχει μεγαλύτερο ούτε τίποτα... απλά εμενα μου είχε σπάσει τα νεύρα το καλύτερο gaming cpu στον κόσμο

επίσης το βάζεις και είναι έτοιμο σεταρισμένο δε ξέρω που το στηρίζουν όσοι το λένε, ένα καρο επιλογές άλλαξα στο bios με το 3d για να καταφέρω να το κάνω να παίζει χωρίς throttle, σε 14700k άλλαξα στη κυριολεξία 2 επιλογές και με πάστα του 5ευρου (όχι lm που είχα στο άλλο) πάνω από 65 βαθμούς δεν παει.... δεν με νοιάζουν εταιρίες και ονόματα, και amd μπορεί να ξαναπάρω άμα βγάλει καλο cpu ως τώρα όμως αυτές είναι οι εμπειρίες μου με τις 2 πλατφόρμες....

Spoiler

IMG_1916.jpeg.332a82739fb414ee4db36b4883b426cf.jpeg

 

Επεξ/σία από Tambas91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...