Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BabisTs είπε

Welcome baby!

IMG_20231028_171059.jpg

IMG_20231028_171042.jpg

Ω ρε μεγειες!!

1 ώρα πριν, nvidiafan είπε

καλορίζικος και ο δικός σου! χαχα παει ο @azazil1190 δε τη βλέπω να τη γλιτώνει την μετάβαση 😁

Θα κρατηθώ το ορκίζομαι 😆 κοίτα μην με δείτε πακετακι με encore.(Δεν υπάρχει ακόμα Ελλάδα από όσο είδα)

Η ακόμα καλύτερα μετάβαση σε χ670 κ 3δ

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Tambas91 είπε

Χμμ...... σε 32GB κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το cbr23 τι φάση; Το τρέχω με τον 13600k overclocked σε 5,3/4,3 και βγάζει μικρότερο αποτέλεσμα σήμερα σε σχέση με χθες που το έτρεξα με default ρολόγια. Γενικά κάθε φορά μου βγάζει πολύ διαφορετικό αποτέλεσμα. Προφανώς κάτι δεν κάνω καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, kirileman είπε

Αυτό το cbr23 τι φάση; Το τρέχω με τον 13600k overclocked σε 5,3/4,3 και βγάζει μικρότερο αποτέλεσμα σήμερα σε σχέση με χθες που το έτρεξα με default ρολόγια. Γενικά κάθε φορά μου βγάζει πολύ διαφορετικό αποτέλεσμα. Προφανώς κάτι δεν κάνω καλά.

Τρεξτο με realtime priority και δες αν εχεις βαλει οριο στο pl1/pl2 και σε κοβει. Φυσιολογικα θα πρεπει να βγαζεις με αυτα τα ρολογια λιγο κατω απο 26k

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, akoinonitos said:

Τρεξτο με realtime priority και δες αν εχεις βαλει οριο στο pl1/pl2 και σε κοβει. Φυσιολογικα θα πρεπει να βγαζεις με αυτα τα ρολογια λιγο κατω απο 26k

Τη μια φορά 24100, την άλλη 25000, την τρίτη 24300. OC με XTU. Θα το ξαναδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, toni31 είπε

Χαχαχαχα....τυπογραφικό 64 ήθελα να πώ

Χμμμ δεν ξέρω ίσως βγαίνει το ίδιο κιτ σε 64 βέβαια αν το θες μόνο για gaming τα 32 είναι υπέρ αρκετά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Tambas91 είπε

Χμμμ δεν ξέρω ίσως βγαίνει το ίδιο κιτ σε 64 βέβαια αν το θες μόνο για gaming τα 32 είναι υπέρ αρκετά 

θα ψαχτώ λίγο. Βασικά λίγο gaming περισσότερο photo/video editing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λοιπόν επανέρχομαι με τις δοκιμες και τα συμπεράσματα που έχω βγάλει μέχρι τώρα... έχω κάνει uv και έχω κλειστό το HT

Kcd: με όλα ultra (και το lighting) 4k στα ίδια σημεία που είχα τεστάρει με το 3D είμαι 20 fps πάνω πρακτικά τα max του 3D είναι τα 1% lows του 14700 σε σημείο που έβγαζε 43 πλέον είμαι πάνω από 65..

Tlou: στο σημείο με τη σκάλα εκεί που ανεβαίνεις και μπαίνεις μέσα στην αποθήκη και γονατίζει το cpu από 70 κάτι (3D) πήγε 180 με την ίδια version 1.1...

hogwarts legacy : δεν είχα τεστάρει ποτε cpu bound αλλα στην ανάλυση που είχα δοκιμάσει και το 3D παρατήρησα λιγότερα stutters και επιπλέον δεν έφαγε crash το game όλα δεξιά θα παραθέσω και φωτό με τα settings (με το 3D σκάλωνε κάθε 20 λεπτά πρόβλημα που είχε και ο @just_a_dude)

γενικά μια χαρά είναι και το 3D ok αλλα ρε παιδιά το gaming crown πως βγήκε? επειδή καίει λίγο λιγότερο? ακόμα και ένας 13600 τον περνάει από πάνω δε το λέω για να αρχίσουν αντιπαράθεση κτλπ απλά αυτά είναι τα συμπεράσματα που βγάζω εγώ... :) 

τώρα για τους πιο έμπειρους!!!

παίζοντας hogwarts καμια ωρίτσα να δω τι λέει από θερμοκρασίες και stability (ολα ultra full rt) η 4090 κάθεται στους 73 βαθμούς και τα υπόλοιπα είναι αυτά από ρεύματα, θερμοκρασίες είμαι εντάξει γενικά? :

IMG_1906.jpeg.47a1415674f78d7e940f6747ba224f34.jpegIMG_1904.jpeg.399933101eea62b81d92e90e6f8172c3.jpegIMG_1905.jpeg.286d894f055d3b7b1fd4033736d609de.jpeg

Επεξ/σία από Tambas91
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

λοιπόν επανέρχομαι με τις δοκιμες και τα συμπεράσματα που έχω βγάλει μέχρι τώρα... έχω κάνει uv και έχω κλειστό το HT

Kcd: με όλα ultra (και το lighting) 4k στα ίδια σημεία που είχα τεστάρει με το 3D είμαι 20 fps πάνω πρακτικά τα max του 3D είναι τα 1% lows του 14700 σε σημείο που έβγαζε 43 πλέον είμαι πάνω από 65..

Tlou: στο σημείο με τη σκάλα εκεί που ανεβαίνεις και μπαίνεις μέσα στην αποθήκη και γονατίζει το cpu από 70 κάτι (3D) πήγε 180 με την ίδια version 1.1...

hogwarts legacy : δεν είχα τεστάρει ποτε cpu bound αλλα στην ανάλυση που είχα δοκιμάσει και το 3D παρατήρησα λιγότερα stutters και επιπλέον δεν έφαγε crash το game όλα δεξιά θα παραθέσω και φωτό με τα settings (με το 3D σκάλωνε κάθε 20 λεπτά πρόβλημα που είχε και ο @just_a_dude)

γενικά μια χαρά είναι και το 3D ok αλλα ρε παιδιά το gaming crown πως βγήκε? επειδή καίει λίγο λιγότερο? ακόμα και ένας 13600 τον περνάει από πάνω δε το λέω για να αρχίσουν αντιπαράθεση κτλπ απλά αυτά είναι τα συμπεράσματα που βγάζω εγώ... :) 

τώρα για τους πιο έμπειρους!!!

παίζοντας hogwarts καμια ωρίτσα να δω τι λέει από θερμοκρασίες και stability (ολα ultra full rt) η 4090 κάθεται στους 73 βαθμούς και τα υπόλοιπα είναι αυτά από ρεύματα, θερμοκρασίες είμαι εντάξει γενικά? :

Bάλε αστερίσκο σε αυτά που γράφεις, γιατί ξεκάθαρα κάτι έτρεχε με το στήσιμο/κομμάτι που είχες στον 3δ.

Μην ξεχνάς ότι ο Zen3 3d βγήκε για τους 12χχχ. Με τους 13χχχ είναι ίσα βάρκα-πανιά, ανάλογα το υπόλοιπο πακέτο και στους δύο, με τους καλούς 13ρηδες να είναι μπροστά γενικά.

Έχουμε μπόλικα παραδείγματα και με Zen3 3d και με αντίστοιχα Zen4 του τί μπορούν να κάνουν.

Εννοείται πως ο 14700Κ που πήγατε είναι κτηνάκι, αυτό έλειπε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, Tambas91 said:

λοιπόν επανέρχομαι με τις δοκιμες και τα συμπεράσματα που έχω βγάλει μέχρι τώρα... έχω κάνει uv και έχω κλειστό το HT

Kcd: με όλα ultra (και το lighting) 4k στα ίδια σημεία που είχα τεστάρει με το 3D είμαι 20 fps πάνω πρακτικά τα max του 3D είναι τα 1% lows του 14700 σε σημείο που έβγαζε 43 πλέον είμαι πάνω από 65..

Tlou: στο σημείο με τη σκάλα εκεί που ανεβαίνεις και μπαίνεις μέσα στην αποθήκη και γονατίζει το cpu από 70 κάτι (3D) πήγε 180 με την ίδια version 1.1...

hogwarts legacy : δεν είχα τεστάρει ποτε cpu bound αλλα στην ανάλυση που είχα δοκιμάσει και το 3D παρατήρησα λιγότερα stutters και επιπλέον δεν έφαγε crash το game όλα δεξιά θα παραθέσω και φωτό με τα settings (με το 3D σκάλωνε κάθε 20 λεπτά πρόβλημα που είχε και ο @just_a_dude)

γενικά μια χαρά είναι και το 3D ok αλλα ρε παιδιά το gaming crown πως βγήκε? επειδή καίει λίγο λιγότερο? ακόμα και ένας 13600 τον περνάει από πάνω δε το λέω για να αρχίσουν αντιπαράθεση κτλπ απλά αυτά είναι τα συμπεράσματα που βγάζω εγώ... :) 

τώρα για τους πιο έμπειρους!!!

παίζοντας hogwarts καμια ωρίτσα να δω τι λέει από θερμοκρασίες και stability (ολα ultra full rt) η 4090 κάθεται στους 73 βαθμούς και τα υπόλοιπα είναι αυτά από ρεύματα, θερμοκρασίες είμαι εντάξει γενικά? :

Mε τον 5800x3d συγκρινεις, οχι με τον 7800x3d, σωστά?

1 minute ago, xartemporas said:

γενικά μια χαρά είναι και το 3D ok αλλα ρε παιδιά το gaming crown πως βγήκε? επειδή καίει λίγο λιγότερο? ακόμα και ένας 13600 τον περνάει από πάνω δε το λέω για να αρχίσουν αντιπαράθεση κτλπ απλά αυτά είναι τα συμπεράσματα που βγάζω εγώ... :)

οχι τον 7800

Επεξ/σία από xartemporas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Bάλε αστερίσκο σε αυτά που γράφεις, γιατί ξεκάθαρα κάτι έτρεχε με το στήσιμο/κομμάτι που είχες στον 3δ.

Μην ξεχνάς ότι ο Zen3 3d βγήκε για τους 12χχχ. Με τους 13χχχ είναι ίσα βάρκα-πανιά, ανάλογα το υπόλοιπο πακέτο και στους δύο, με τους καλούς 13ρηδες να είναι μπροστά γενικά.

Έχουμε μπόλικα παραδείγματα και με Zen3 3d και με αντίστοιχα Zen4 του τί μπορούν να κάνουν.

Εννοείται πως ο 14700Κ που πήγατε είναι κτηνάκι, αυτό έλειπε.

ναι φιλε πέτρο το έγραψα ότι είναι το συμπέρασμα που βγάζω εγώ!! πάντως δεν ξέρω αν έτρεχε κάτι είχαμε ανεβάσει ακριβώς στο ίδιο σημείο στο tlou με τον @noFEARgr και οι μονες διαφορες ήταν ότι εμενα έκαιγε 10 watt παραπάνω το έχω το βιντεάκι στο youtube οποιος έχει 5800x3D μπορεί να επιβεβαιώσει ότι βγάζουμε τα ίδια νούμερα...

7 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Mε τον 5800x3d συγκρινεις, οχι με τον 7800x3d, σωστά?

ναι ναι!! πάντως οποιος έχει 7800x3D μπορούμε να τεστάρουμε kcd και tlou που τα έχω τώρα να δούμε τι λένε από διαφορες νομίζω ούτε ο 7800 κρατάει 60 στο kcd

Επεξ/σία από Tambas91
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...