Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 hours ago, Tambas91 said:

Λοιπόν επέστρεψα ! Αφού ασχολήθηκα εχθές αρκετές ώρες γιατί έπρεπε να αποσυναρμολογήσω το παλιό pc και σιγά σιγά να στήνω το καινούργιο, η ζωή μου υπενθύμισε ότι μεγαλώνουμε και έχοντας περάσει τα 30 η μέση μου να το πω και έτσι μαμηθικε … 

παμε στο ψητό αφού έβγαλα τα πράγματα από το παλιό pc που χρειάζομαι για το νέο (ψυκτρα, m2,τροφοδοτικό) έστησα χωρίς κάποια ιδιαίτερη δυσκολία… το pc άνοιξε με τη μια αναγνώρισε τον επεξεργαστή χωρίς να έχει το τελευταίο bios αλλά έκανε επανεκκίνηση…όποτε μπήκα bios και το έφτιαξα χωρίς να το κάνω στα τυφλά ! Οι μνήμες παίξαν με xmp αμέσως χωρίς να βγάλει κανένα σφάλμα πέρασμα windows όλα άψογα !

θερμοκρασιες 35 σε idle έβαλα κανονική πάστα όχι lm γενικά μου φάνηκε αρκετά κρύο το chip 

να πω εδώ ένα μεγάλο ευχαριστώ στον @azazil1190 που με το που του έστειλα μήνυμα βοήθησε με τα κομμάτια που μέχρι στιγμής είναι άψογα ΑΛΛΑ και τον χεραλντ που μου είχε στείλει από μόνος του μήνυμα τι να αλλάξω στο bios και τι τιμές να βάλω ένα ολοκληρώ κατεβατό χωρίς να είναι και υποχρεωμένος … οκ είναι λίγο τρολερας ώρες ώρες αλλά χωρίς να τον ξέρω μου φαινόταν κομπλέ άτομο που βοηθαγε όσο μπορούσε …

στα του pc θα γράψω για πρώτη και τελευταία φορά σοβαρά 😛 … ο 14700κ είναι μέρα με τη νύχτα με τον 3Δ σε ΟΛΑ τον σεταρα αρκετά εύκολα έτρεξα λίγα μπεντς να δω άμα είναι σταθερός γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος αν και ακόμα δεν έχω τελειώσει με όλες τις ρυθμίσεις που μου είχε πει ο χεραλντ 

IMG_1892.jpeg.11d359dd678c64f53762bf03c95aee79.jpeg

Κατά τα αλλά 3Δ μόνο 😝 άσχετο αλλά έχοντας το 3Δ μόνιμα στο Φουλ ψήθηκε 

IMG_1895.jpeg.4486b6267b2767e9895d0fb11f69a34a.jpegIMG_1896.jpeg.de3cf18c7faab76c5301b0034db39183.jpeg

… μπορεί να μου πει ένας χριστιανός άμα το Liquid Metal βγαίνει με κάποιο τρόπο … τουλάχιστον φαίνεται το 3Δ λολ

Είναι εύκολο να μοιραστείς τις προτεινόμενες ρυθμίσεις του Herald και για εμάς τους υπόλοιπους noobs; :D

Προσπαθώ να σετάρω έναν 13700k αλλά πρώτη αφορά μπλέκω με ρυθμίσεις bios και δεν το κατέχω καθόλου το άθλημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Lian li o11 εγώ είχα 3 κάτω και 3 πλάγια να βάζουν και επάνω 3 140 χωράνε με λίγο πατέντα. Είχα πολύ καλές θερμοκρασίες. Οι πάνω 100-150 στροφές παραπάνω. Κάνε μια δοκιμή έτσι με τους 120 και δες πως αποδίδει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Steliosviper είπε

Σε Lian li o11 εγώ είχα 3 κάτω και 3 πλάγια να βάζουν και επάνω 3 140 χωράνε με λίγο πατέντα. Είχα πολύ καλές θερμοκρασίες. Οι πάνω 100-150 στροφές παραπάνω. Κάνε μια δοκιμή έτσι με τους 120 και δες πως αποδίδει. 

Ετσι εχω και εγω το δικο μου.

κατω και πλαινοι βαζουν αερα και οι πανω που εχω και την aio βγαζουν οπως και ο ενας πισω βγαζει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Tambas91 είπε

το έχω βάλει στραβά να μην ακουμπάει στο γραφείο ώστε να περνούν αέρα οι γρίλιες το βρήκα ετοιμοπαράδοτο σε ένα μαγαζί κάτω από το σπίτι μου και πήγα και το πήρα πάνω στην τρελα μου ωραίο κουτί με χειρότερες θερμοκρασίες στη gpu σε σχέση με το 500dx

έχω βάλει ως εξής τους ανεμιστήρες να φυσάνε.. 3 πάνω και 3 κάτω βάζουν αέρα και 3 πλαγια από το ψυγείο βγάζουν μου άρεσε έτσι που το είχε βάλει ο ακοινώνητος και ακολούθησα τον τρόπο του οποτε και οι μνήμες γενικά παίρνουν αρκετό αέρα

IMG_1892.jpeg.4f692e74660e525f3b364115a6550e92.jpeg

 

12 ώρες πριν, soleht είπε

Είναι εύκολο να μοιραστείς τις προτεινόμενες ρυθμίσεις του Herald και για εμάς τους υπόλοιπους noobs; :D

Προσπαθώ να σετάρω έναν 13700k αλλά πρώτη αφορά μπλέκω με ρυθμίσεις bios και δεν το κατέχω καθόλου το άθλημα.

 

Περιμένω και εγώ τον 14700Κ και δεν έχω καταλήξει στην μητρική και στις μνήμες, καμιά πρόταση?

Επεξ/σία από toni31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, toni31 είπε

 

Περιμένω και εγώ τον 14700Κ και δεν έχω καταλήξει στην μητρική και στις μνήμες, καμιά πρόταση?

εγώ αυτά τα 2 πήρα προτάσεις του azazil δουλεύουν άψογα

https://www.skroutz.gr/s/39908377/MSI-MAG-Z790-Tomahawk-WIFI-Motherboard-ATX-me-Intel-1700-Socket.html

https://www.priveshop.gr/product/11014412/EKSARTHMATA/MNHMES-RAM/TEAMGROUP-T-FORCE-DELTA-RGB-32GB-2X16GB-7200MHZ-DDR5-BLACK-FF3D532G7200HC34ADC01

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Σε αυτά τα θηρία ψύχει κανείς σας με αέρα ή είστε με water; Την παλεύουν ας πούμε οι αερόψυκτρες με 150-160-180watt ρεύμα;

Δύσκολο να παίζει κάποιος με αεροψυκτρα έχω μια noctua αλλά θέλει πολύ διαδικασία το βάλε βγάλε… νομίζω μόνο ο χεραλντ είχε 12900 με αέρα … εγώ το έχω με 360αρα πάντως και έχει πολύ καλές θερμοκρασίες 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Σε αυτά τα θηρία ψύχει κανείς σας με αέρα ή είστε με water; Την παλεύουν ας πούμε οι αερόψυκτρες με 150-160-180watt ρεύμα;

αν κατεβασεις power limits με light undervolt ισως να μην εχεις προβλημα ,αλλα απο την στιγμη που ξοδευεις τοσα λεφτα για επεξεργαστη καλο ειναι να σπαταλησεις λιγα παραπονο σε αξιολογη αεροψυξη η υδροψυξη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, ICE-T είπε

αν κατεβασεις power limits με light undervolt ισως να μην εχεις προβλημα ,αλλα απο την στιγμη που ξοδευεις τοσα λεφτα για επεξεργαστη καλο ειναι να σπαταλησεις λιγα παραπονο σε αξιολογη αεροψυξη η υδροψυξη .

Δεν διαφωνώ να διαθέσεις χρήματα για αξιόλογη ψύκτρα και σε τόσο ακριβούς επεξεργαστές έτσι πρέπει να κάνεις (εδώ εγώ έχω noctua για τον 5600 μου). Διαφωνώ με το concept της υδρόψυξης ως μια κατάσταση με ημερομηνία λήξης. Ειδικά στις aio που δυσκολα ανοίγουν αν ανοίξουν και δεν επιδιορθώνονται. Γι αυτό ρωτάω για ψύξη με αέρα. Ας πούμε ένας 13600-13700-14700 με κάποιο power limit στα 150 watt παλεύεται με καλή αερόψυξη;
Προβληματίζομαι από το γεγονός ότι πάμε σε όλο και δυσκολότερο να τους ψύξεις επεξεργαστές και δεν θα ήμουν άνετος με υδροψυξη ποτέ μου.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Σε αυτά τα θηρία ψύχει κανείς σας με αέρα ή είστε με water; Την παλεύουν ας πούμε οι αερόψυκτρες με 150-160-180watt ρεύμα;

Ναι την παλευουν μια χαρα! Έχω τον 13700k και μια Noctua u12a. Με στοκ ρυθμίσεις και PL1=PL2 στα 253W στο cinebench r23 βγάζει περίπου 30k+ στους 100C βεβαια. Τον τερματίζει δηλαδή. Ωστόσο όταν βάζω PL 180W πετυχαίνει περίπου 28600 αλλά στους 80C. Χάνω δηλαδή ένα 5% σε επιδόσεις με αντάλλαγμα 20C και 70W που είμαι οκ εγώ προσωπικά με αυτό. Τώρα θα δοκιμάσω λίγο undervolt + τις ρυθμίσεις που μου έστειλε ο @Tambas91 και η απώλεια θα είναι ακόμη μικρότερη φαντάζομαι.

Στην 14η γενιά οι θερμοκρασίες είναι ακόμα καλύτερες και οι επεξεργαστές από ότι είδα σε ένα review πρόσφατα κάνουν ακόμα καλύτερο scale, οπότε go for it!

Επεξ/σία από soleht
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, soleht είπε

Ναι την παλευουν μια χαρα! Έχω τον 13700k και μια Noctua u12a. Με στοκ ρυθμίσεις και PL1=PL2 στα 253W στο cinebench r23 βγάζει περίπου 30k+ στους 100C βεβαια. Τον τερματίζει δηλαδή. Ωστόσο όταν βάζω PL 180W πετυχαίνει περίπου 28600 αλλά στους 80C. Χάνω δηλαδή ένα 5% σε επιδόσεις με αντάλλαγμα 20C που είμαι οκ εγώ προσωπικά με αυτό. Τώρα θα δοκιμάσω λίγο undervolt + τις ρυθμίσεις που μου έστειλε ο @Tambas91 και η απώλεια θα είναι ακόμη μικρότερη φαντάζομαι.

Στην 14η γενιά οι θερμοκρασίες είναι ακόμα καλύτερες και οι επεξεργαστές από ότι είδα σε ένα review πρόσφατα κάνουν ακόμα καλύτερο scale, οπότε go for it!

Σε παιχνίδια χάνεις σε επιδόσεις με power limit εκεί που το έβαλες; Έχεις δοκιμάσει; Με τι κάρτα και ανάλυση; Γιατί βασικό που γίνεται από την πλευρά μου στο windows pc είναι gaming. Για τα υπόλοιπα Mac mini.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για παιχνίδια θα είναι ακόμα καλύτερη η κατάσταση. Όχι δεν παρατηρησα καποια αξιοσημείωτη διαφορα. Έχω την 3080 και παίζω σε 2k ανάλυση.

Και εγώ έχω αλλεργία στις aio. Όσο καλυτερες και αν είναι σε επιδόσεις, θα έχω πάντα το αγχος μήπως κάποια στιγμή τα φτύσει, ή γίνει κανα ατύχημα όσο είμαι εκτός σπιτιου και ο υπολογιστής είναι ανοιχτος. Για αυτο προτιμω μια μικρή απώλεια σε επιδόσεις με αερόψυξη αλλά να έχω το και το κεφάλι μου ήσυχο.

Επεξ/σία από soleht
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Δεν διαφωνώ να διαθέσεις χρήματα για αξιόλογη ψύκτρα και σε τόσο ακριβούς επεξεργαστές έτσι πρέπει να κάνεις (εδώ εγώ έχω noctua για τον 5600 μου). Διαφωνώ με το concept της υδρόψυξης ως μια κατάσταση με ημερομηνία λήξης. Ειδικά στις aio που δυσκολα ανοίγουν αν ανοίξουν και δεν επιδιορθώνονται. Γι αυτό ρωτάω για ψύξη με αέρα. Ας πούμε ένας 13600-13700-14700 με κάποιο power limit στα 150 watt παλεύεται με καλή αερόψυξη;
Προβληματίζομαι από το γεγονός ότι πάμε σε όλο και δυσκολότερο να τους ψύξεις επεξεργαστές και δεν θα ήμουν άνετος με υδροψυξη ποτέ μου.

δεν νομιζω να εχεις προβλημα τοτε ,εχω ανεβασει μετρησεις πιο παλια με 13700Κ στα 165watt και δεν περναγε τους 65c R23 με υδροψυξη  360,να εχεις ενα +- 5c παραπανω

 

11 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Welcome baby!

IMG_20231028_171059.jpg

IMG_20231028_171042.jpg

καλοριζικο  το εργαλειο .

25 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Σε παιχνίδια χάνεις σε επιδόσεις με power limit εκεί που το έβαλες; Έχεις δοκιμάσει; Με τι κάρτα και ανάλυση; Γιατί βασικό που γίνεται από την πλευρά μου στο windows pc είναι gaming. Για τα υπόλοιπα Mac mini.

δεν χανεις γιατι κραταει ψηλα τα ρολογια,νομιζω στο Gear Seekers ειχε ανεβασει βιντεο σε gaming καταστασεις με power limits χαμηλοτερα ,με 13600Κ ηταν αν θυμαμαι το βιντεο .

Επεξ/σία από ICE-T
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...