Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Eloy είπε

Η Ιντελ τώρα βλέπει οτι η AMD δεν προβλέπεται - απ'ότι διαβάζουμε παντού -  να πουλήσει μαζικά τους 7000. Και οι λόγοι είναι οι προφανείς - ακριβή συνολική πλατφόρμα. Αν ήμουν εγώ Ιντελ, για να μην πέσω στην ίδια τρύπα,  κι επειδή το χρήμα πρέπει να κινείται και οι πωλήσεις να είναι ικανοποιητικές, θα έβγαινα απο τώρα - αν σχεδιαστικά είναι εφικτό χωρίς κρίσιμες υποχωρήσεις - και θα έλεγα οτι ο meteor lake θα είναι συμβατός με τα υπάρχοντα LGA1700 ddr4 και ddr5 mboards - και θα άφηνα την AMD να επιστρέψει  με την ησυχία της στην λίθινη εποχή της...

δεν υπάρχει περίπτωση ο meteor να μπαίνει σε Ζ690/Ζ790.....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Eloy είπε

Η Ιντελ τώρα βλέπει οτι η AMD δεν προβλέπεται - απ'ότι διαβάζουμε παντού -  να πουλήσει μαζικά τους 7000. Και οι λόγοι είναι οι προφανείς - ακριβή συνολική πλατφόρμα. Αν ήμουν εγώ Ιντελ, για να μην πέσω στην ίδια τρύπα,  κι επειδή το χρήμα πρέπει να κινείται και οι πωλήσεις να είναι ικανοποιητικές, θα έβγαινα απο τώρα - αν σχεδιαστικά είναι εφικτό χωρίς κρίσιμες υποχωρήσεις - και θα έλεγα οτι ο meteor lake θα είναι συμβατός με τα υπάρχοντα LGA1700 ddr4 και ddr5 mboards - και θα άφηνα την AMD να επιστρέψει  με την ησυχία της στην λίθινη εποχή της...

Δλδ εσενα ο καιμος σου ειναι να επιστρεψει η amd στη λιθινη εποχη και να δεις εξελιξη παλι απο την ιντελ του αγιου.    

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Eloy είπε

και θα άφηνα την AMD να επιστρέψει  με την ησυχία της στην λίθινη εποχή της...

Το φάρμακο σας είναι ο 3D στο παλιό καλό ΑΜ4. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

13600k και 13700k πολυ καλα νουμερα ,13900k δεν εντυπωσιαζει μαλλον γιαυτο εβγαλαν και τον ks με τα 350watt.

https://nanoreview.net/en/cpu-list/cinebench-scores

Βασικα ο 13700k ειναι εντυπωσιακος αν ισχυουν θα ειναι το best buy cpu για φετος

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

13600k και 13700k πολυ καλα νουμερα ,13900k δεν εντυπωσιαζει μαλλον γιαυτο εβγαλαν και τον ks με τα 350watt.

https://nanoreview.net/en/cpu-list/cinebench-scores

Βασικα ο 13700k ειναι εντυπωσιακος αν ισχυουν θα ειναι το best buy cpu για φετος

Αναμενομενα νομίζω, περιπου στα 35k τον περίμενα τον 13900k. Δεν ειναι ο ks με 350w, και ο k εχει επιλογη kamehameha στο bios υποτίθεται που τον κανεις να βραζει στα καζανια της κόλασης..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως και στο single core πέφτει τέτοια φάπα;
Βασικά γιατί 13900k και 13700k κάνουν boost μέχρι 5.4 και 5.3 αντίστοιχα;

Επεξ/σία από godslayerxp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Πως και στο single core πέφτει τέτοια φάπα;
Βασικά γιατί 13900k και 13700k κάνουν boost μέχρι 5.4 και 5.3 αντίστοιχα;

Γιατι ειναι benchmark της κακιας ωρας 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Πως και στο single core πέφτει τέτοια φάπα;
Βασικά γιατί 13900k και 13700k κάνουν boost μέχρι 5.4 και 5.3 αντίστοιχα;

μπορει να μην ηταν με τελικα ρολογια τεστ να ηταν απο samples ,θα δειξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nick0lis είπε

Το φάρμακο σας είναι ο 3D στο παλιό καλό ΑΜ4. 

Έχει αναφερθεί πολλάκις, για gaming αν είσαι σε AM4 κάθεσαι εκεί που είσαι και στο τσακίρ κέφι πας για 5800X3D και περιμένεις την αύξηση απόδοσης από την κακοδιαχείριση της RAM που έχει κάθε game. 

Από CPU έχουμε τερματίσει εδώ και καιρό, καιρός να αρχίσει το software να κάνει την δουλειά του αξιοποιώντας το υλικό.

7 λεπτά πριν, Steliosviper είπε

Και φυσικά για τα 350w θα χρειάζεσαι και τα νέο MB…. 

Λες τα 14-16 x 60A να μην είναι αρκετά; Οι σχετικές μητρικές που προορίζονται για τέτοια CPU έχουν ήδη ρεύματα σε βαθμό γελοιότητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, morehp είπε

Έχει αναφερθεί πολλάκις, για gaming αν είσαι σε AM4 κάθεσαι εκεί που είσαι και στο τσακίρ κέφι πας για 5800X3D και περιμένεις την αύξηση απόδοσης από την κακοδιαχείριση της RAM που έχει κάθε game. 

Από CPU έχουμε τερματίσει εδώ και καιρό, καιρός να αρχίσει το software να κάνει την δουλειά του αξιοποιώντας το υλικό.

Λες τα 14-16 x 60A να μην είναι αρκετά; Οι σχετικές μητρικές που προορίζονται για τέτοια CPU έχουν ήδη ρεύματα σε βαθμό γελοιότητας

Σίγουρα κάνουν απλά θα το πασάρουν σαν νέο χαρακτηριστικό για να πουλήσουν. Μπορεί να κάνω και λάθος…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Δλδ εσενα ο καιμος σου ειναι να επιστρεψει η amd στη λιθινη εποχη και να δεις εξελιξη παλι απο την ιντελ του αγιου.    

7 ώρες πριν, nick0lis είπε

Το φάρμακο σας είναι ο 3D στο παλιό καλό ΑΜ4. 

 

Ρε σεις, μην σαλτάρετε... Εγώ κέρδος έχω απο τον ανταγωνισμό - αγοράζω φθηνότερο και δυνατότερο cpu...Aν δεν το είδατε, έγραψα τι θα έκανα αν ήμουν στο κουμάντο της Ιντελ - όχι τι θέλω και τι με συμφέρει... Χαλαρώστε...

Ποιός 3d σε am4 ρε φίλε αν κυκλοφορούσε meteor ddr4 se 1700...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

10$ πάνω ο 13600kf από τον 7600x στο newegg, 309$ έναντι 299$. Ωχ τι έχει να γίνει

Λες να έχουμε μπρελόκ κατάσταση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...