Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν επέστρεψα ! Αφού ασχολήθηκα εχθές αρκετές ώρες γιατί έπρεπε να αποσυναρμολογήσω το παλιό pc και σιγά σιγά να στήνω το καινούργιο, η ζωή μου υπενθύμισε ότι μεγαλώνουμε και έχοντας περάσει τα 30 η μέση μου να το πω και έτσι μαμηθικε … 

παμε στο ψητό αφού έβγαλα τα πράγματα από το παλιό pc που χρειάζομαι για το νέο (ψυκτρα, m2,τροφοδοτικό) έστησα χωρίς κάποια ιδιαίτερη δυσκολία… το pc άνοιξε με τη μια αναγνώρισε τον επεξεργαστή χωρίς να έχει το τελευταίο bios αλλά έκανε επανεκκίνηση…όποτε μπήκα bios και το έφτιαξα χωρίς να το κάνω στα τυφλά ! Οι μνήμες παίξαν με xmp αμέσως χωρίς να βγάλει κανένα σφάλμα πέρασμα windows όλα άψογα !

θερμοκρασιες 35 σε idle έβαλα κανονική πάστα όχι lm γενικά μου φάνηκε αρκετά κρύο το chip 

να πω εδώ ένα μεγάλο ευχαριστώ στον @azazil1190 που με το που του έστειλα μήνυμα βοήθησε με τα κομμάτια που μέχρι στιγμής είναι άψογα ΑΛΛΑ και τον χεραλντ που μου είχε στείλει από μόνος του μήνυμα τι να αλλάξω στο bios και τι τιμές να βάλω ένα ολοκληρώ κατεβατό χωρίς να είναι και υποχρεωμένος … οκ είναι λίγο τρολερας ώρες ώρες αλλά χωρίς να τον ξέρω μου φαινόταν κομπλέ άτομο που βοηθαγε όσο μπορούσε …

στα του pc θα γράψω για πρώτη και τελευταία φορά σοβαρά 😛 … ο 14700κ είναι μέρα με τη νύχτα με τον 3Δ σε ΟΛΑ τον σεταρα αρκετά εύκολα έτρεξα λίγα μπεντς να δω άμα είναι σταθερός γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος αν και ακόμα δεν έχω τελειώσει με όλες τις ρυθμίσεις που μου είχε πει ο χεραλντ 

IMG_1892.jpeg.11d359dd678c64f53762bf03c95aee79.jpeg

Κατά τα αλλά 3Δ μόνο 😝 άσχετο αλλά έχοντας το 3Δ μόνιμα στο Φουλ ψήθηκε 

IMG_1895.jpeg.4486b6267b2767e9895d0fb11f69a34a.jpegIMG_1896.jpeg.de3cf18c7faab76c5301b0034db39183.jpeg

… μπορεί να μου πει ένας χριστιανός άμα το Liquid Metal βγαίνει με κάποιο τρόπο … τουλάχιστον φαίνεται το 3Δ λολ

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Λοιπόν επέστρεψα ! Αφού ασχολήθηκα εχθές αρκετές ώρες γιατί έπρεπε να αποσυναρμολογήσω το παλιό pc και σιγά σιγά να στήνω το καινούργιο, η ζωή μου υπενθύμισε ότι μεγαλώνουμε και έχοντας περάσει τα 30 η μέση μου να το πω και έτσι μαμηθικε … 

παμε στο ψητό αφού έβγαλα τα πράγματα από το παλιό pc που χρειάζομαι για το νέο (ψυκτρα, m2,τροφοδοτικό) έστησα χωρίς κάποια ιδιαίτερη δυσκολία… το pc άνοιξε με τη μια αναγνώρισε τον επεξεργαστή χωρίς να έχει το τελευταίο bios αλλά έκανε επανεκκίνηση…όποτε μπήκα bios και το έφτιαξα χωρίς να το κάνω στα τυφλά ! Οι μνήμες παίξαν με xmp αμέσως χωρίς να βγάλει κανένα σφάλμα πέρασμα windows όλα άψογα !

θερμοκρασιες 35 σε idle έβαλα κανονική πάστα όχι lm γενικά μου φάνηκε αρκετά κρύο το chip 

να πω εδώ ένα μεγάλο ευχαριστώ στον @azazil1190 που με το που του έστειλα μήνυμα βοήθησε με τα κομμάτια που μέχρι στιγμής είναι άψογα ΑΛΛΑ και τον χεραλντ που μου είχε στείλει από μόνος του μήνυμα τι να αλλάξω στο bios και τι τιμές να βάλω ένα ολοκληρώ κατεβατό χωρίς να είναι και υποχρεωμένος … οκ είναι λίγο τρολερας ώρες ώρες αλλά χωρίς να τον ξέρω μου φαινόταν κομπλέ άτομο που βοηθαγε όσο μπορούσε …

στα του pc θα γράψω για πρώτη και τελευταία φορά σοβαρά 😛 … ο 14700κ είναι μέρα με τη νύχτα με τον 3Δ σε ΟΛΑ τον σεταρα αρκετά εύκολα έτρεξα λίγα μπεντς να δω άμα είναι σταθερός γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος αν και ακόμα δεν έχω τελειώσει με όλες τις ρυθμίσεις που μου είχε πει ο χεραλντ 

IMG_1892.jpeg.11d359dd678c64f53762bf03c95aee79.jpeg

Κατά τα αλλά 3Δ μόνο 😝 άσχετο αλλά έχοντας το 3Δ μόνιμα στο Φουλ ψήθηκε 

IMG_1895.jpeg.4486b6267b2767e9895d0fb11f69a34a.jpegIMG_1896.jpeg.de3cf18c7faab76c5301b0034db39183.jpeg

… μπορεί να μου πει ένας χριστιανός άμα το Liquid Metal βγαίνει με κάποιο τρόπο … τουλάχιστον φαίνεται το 3Δ λολ

Αντε με γειες καλοδουλευτο ,για πες  temps ,vcore  και ρολογια σε cb23.  Eμενα μου εβγαλε την ψυχη ,ανεβαζε τo ring clock μονη της η μητρικη  και μεχρι να το παρω χαμπαρι ηθελα να το σπασω.

Τον 3d αστον οπως ειναι να σου θυμιζει να μην ξαναβαλεις lm :p

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Λοιπόν επέστρεψα ! Αφού ασχολήθηκα εχθές αρκετές ώρες γιατί έπρεπε να αποσυναρμολογήσω το παλιό pc και σιγά σιγά να στήνω το καινούργιο, η ζωή μου υπενθύμισε ότι μεγαλώνουμε και έχοντας περάσει τα 30 η μέση μου να το πω και έτσι μαμηθικε … 

παμε στο ψητό αφού έβγαλα τα πράγματα από το παλιό pc που χρειάζομαι για το νέο (ψυκτρα, m2,τροφοδοτικό) έστησα χωρίς κάποια ιδιαίτερη δυσκολία… το pc άνοιξε με τη μια αναγνώρισε τον επεξεργαστή χωρίς να έχει το τελευταίο bios αλλά έκανε επανεκκίνηση…όποτε μπήκα bios και το έφτιαξα χωρίς να το κάνω στα τυφλά ! Οι μνήμες παίξαν με xmp αμέσως χωρίς να βγάλει κανένα σφάλμα πέρασμα windows όλα άψογα !

θερμοκρασιες 35 σε idle έβαλα κανονική πάστα όχι lm γενικά μου φάνηκε αρκετά κρύο το chip 

να πω εδώ ένα μεγάλο ευχαριστώ στον @azazil1190 που με το που του έστειλα μήνυμα βοήθησε με τα κομμάτια που μέχρι στιγμής είναι άψογα ΑΛΛΑ και τον χεραλντ που μου είχε στείλει από μόνος του μήνυμα τι να αλλάξω στο bios και τι τιμές να βάλω ένα ολοκληρώ κατεβατό χωρίς να είναι και υποχρεωμένος … οκ είναι λίγο τρολερας ώρες ώρες αλλά χωρίς να τον ξέρω μου φαινόταν κομπλέ άτομο που βοηθαγε όσο μπορούσε …

στα του pc θα γράψω για πρώτη και τελευταία φορά σοβαρά 😛 … ο 14700κ είναι μέρα με τη νύχτα με τον 3Δ σε ΟΛΑ τον σεταρα αρκετά εύκολα έτρεξα λίγα μπεντς να δω άμα είναι σταθερός γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος αν και ακόμα δεν έχω τελειώσει με όλες τις ρυθμίσεις που μου είχε πει ο χεραλντ 

IMG_1892.jpeg.11d359dd678c64f53762bf03c95aee79.jpeg

Κατά τα αλλά 3Δ μόνο 😝 άσχετο αλλά έχοντας το 3Δ μόνιμα στο Φουλ ψήθηκε 

IMG_1895.jpeg.4486b6267b2767e9895d0fb11f69a34a.jpegIMG_1896.jpeg.de3cf18c7faab76c5301b0034db39183.jpeg

… μπορεί να μου πει ένας χριστιανός άμα το Liquid Metal βγαίνει με κάποιο τρόπο … τουλάχιστον φαίνεται το 3Δ λολ

με γεια η νεα πλατφορμα φιλε!

Οσον αφορα το LM, μπορεις να το βγαλεις με γυαλιστικη αλοιφη αυτοκινητου (fine scratch remover ή αλλιως polishing compound) αλλα οχι γυαλιστικη αλοιφη μεταλλων γιατι ειναι αρκετα πιο διαβρωτικη και θα σου αφαιρεσει τα γραμματα απο το heatspreader. Αν το ειχες πολυ καιρο μπορει να μη βγαινει τελειως χωρις να αφαιρεθουν τα γραμματα βεβαια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nvidiafan είπε

με γεια η νεα πλατφορμα φιλε!

Οσον αφορα το LM, μπορεις να το βγαλεις με γυαλιστικη αλοιφη αυτοκινητου (fine scratch remover ή αλλιως polishing compound) αλλα οχι γυαλιστικη αλοιφη μεταλλων γιατι ειναι αρκετα πιο διαβρωτικη και θα σου αφαιρεσει τα γραμματα απο το heatspreader. Αν το ειχες πολυ καιρο μπορει να μη βγαινει τελειως χωρις να αφαιρεθουν τα γραμματα βεβαια.

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση γενικά τον έτριψα αρκετά με οινόπνευμα αλλα όσο βγήκε βγήκε δε φαίνεται να αλλάζει κάτι..

κάτι τέτοιο ασ πούμε?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση γενικά τον έτριψα αρκετά με οινόπνευμα αλλα όσο βγήκε βγήκε δε φαίνεται να αλλάζει κάτι..

κάτι τέτοιο ασ πούμε?

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

ναι ισως αν και δε το ξερω το προιον αυτο, γενικα θες μια λεπτη αλοιφη δηλαδη φαντασου σαν ενα γυαλοχαρτο 9000grit και πανω.

Εχω βαλει αυτο και ετριψα απαλα για λιγη ωρα και εφυγε αλλα προφανως αν το κανεις πολλη ωρα ή αρκετες φορες, θα αρχισει να γινεται γυαλιστερο και θα εξαφανιστουν και τα γραμματα. Το προβλημα με το LM ειναι οτι εισχωρει μεσα στο μεταλλο, πχ σε χαλκο παρα πολυ και δε βγαινει ουτε με αλοιφες, σε nickel plated οπως τα ihs βγαινει αρχικα, αλλα αν το αφησεις πολυ καιρο θελει τοσο τριψιμο που θα αλλοιωθει αναποφευκτα (εμφανισιακα, γιατι απο performance ειναι το ιδιο ειτε βρωμικο ειτε γυαλισμενο).

https://www.skroutz.gr/s/11704562/Meguiar-s-Aloifi-Gyalismatos-gia-Amaxoma-Ultimate-Polish-473ml.html

Επεξ/σία από nvidiafan
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Λοιπόν επέστρεψα ! Αφού ασχολήθηκα εχθές αρκετές ώρες γιατί έπρεπε να αποσυναρμολογήσω το παλιό pc και σιγά σιγά να στήνω το καινούργιο, η ζωή μου υπενθύμισε ότι μεγαλώνουμε και έχοντας περάσει τα 30 η μέση μου να το πω και έτσι μαμηθικε … 

παμε στο ψητό αφού έβγαλα τα πράγματα από το παλιό pc που χρειάζομαι για το νέο (ψυκτρα, m2,τροφοδοτικό) έστησα χωρίς κάποια ιδιαίτερη δυσκολία… το pc άνοιξε με τη μια αναγνώρισε τον επεξεργαστή χωρίς να έχει το τελευταίο bios αλλά έκανε επανεκκίνηση…όποτε μπήκα bios και το έφτιαξα χωρίς να το κάνω στα τυφλά ! Οι μνήμες παίξαν με xmp αμέσως χωρίς να βγάλει κανένα σφάλμα πέρασμα windows όλα άψογα !

θερμοκρασιες 35 σε idle έβαλα κανονική πάστα όχι lm γενικά μου φάνηκε αρκετά κρύο το chip 

να πω εδώ ένα μεγάλο ευχαριστώ στον @azazil1190 που με το που του έστειλα μήνυμα βοήθησε με τα κομμάτια που μέχρι στιγμής είναι άψογα ΑΛΛΑ και τον χεραλντ που μου είχε στείλει από μόνος του μήνυμα τι να αλλάξω στο bios και τι τιμές να βάλω ένα ολοκληρώ κατεβατό χωρίς να είναι και υποχρεωμένος … οκ είναι λίγο τρολερας ώρες ώρες αλλά χωρίς να τον ξέρω μου φαινόταν κομπλέ άτομο που βοηθαγε όσο μπορούσε …

στα του pc θα γράψω για πρώτη και τελευταία φορά σοβαρά 😛 … ο 14700κ είναι μέρα με τη νύχτα με τον 3Δ σε ΟΛΑ τον σεταρα αρκετά εύκολα έτρεξα λίγα μπεντς να δω άμα είναι σταθερός γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος αν και ακόμα δεν έχω τελειώσει με όλες τις ρυθμίσεις που μου είχε πει ο χεραλντ 

IMG_1892.jpeg.11d359dd678c64f53762bf03c95aee79.jpeg

Κατά τα αλλά 3Δ μόνο 😝 άσχετο αλλά έχοντας το 3Δ μόνιμα στο Φουλ ψήθηκε 

IMG_1895.jpeg.4486b6267b2767e9895d0fb11f69a34a.jpegIMG_1896.jpeg.de3cf18c7faab76c5301b0034db39183.jpeg

… μπορεί να μου πει ένας χριστιανός άμα το Liquid Metal βγαίνει με κάποιο τρόπο … τουλάχιστον φαίνεται το 3Δ λολ

Εμ στο είχα πει ότι μια χαρά θα δουλέψουν xmp οι μνήμες.και μάλιστα οι συγκεκριμένες είναι και αρκετά κρύες για ddr5(εάν έχεις και ένα φανακι 120ri βάλτο να ρίχνει αέρα επάνω τους γιατί γενικά οι ddr5 ακόμα και xmp είναι ζεστές.)

Και η μητρική σου είναι ικανή και από imc οι 14700 οι περισσότεροι έχουν καλούς και μπορούν να δουλέψουν αυτές τις συχνότητες.

Μεγειες καλά να είσαι να τα χαρείς ! 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

ΑΛΛΑ και τον χεραλντ που μου είχε στείλει από μόνος του μήνυμα τι να αλλάξω στο bios και τι τιμές να βάλω ένα ολοκληρώ κατεβατό χωρίς να είναι και υποχρεωμένος … οκ είναι λίγο τρολερας ώρες ώρες αλλά χωρίς να τον ξέρω μου φαινόταν κομπλέ άτομο που βοηθαγε όσο μπορούσε …

Μην κοιτάς που τον λένε "Ιντελά" τον Herald, κατά βάθος είναι X3D φαν! (Κατά πολύ βάθος όμως).

Βέβαια τώρα που αποκάλυψες ότι πήρες 14700, ξέχνα πλέον την βοήθειά του!!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση γενικά τον έτριψα αρκετά με οινόπνευμα αλλα όσο βγήκε βγήκε δε φαίνεται να αλλάζει κάτι..

κάτι τέτοιο ασ πούμε?

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Ρε τωρα το ειδα το κουτι! Με γειες και για αυτο ,εκοψες το γραφειο? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Ρε τωρα το ειδα το κουτι! Με γειες και για αυτο ,εκοψες το γραφειο? :D

το έχω βάλει στραβά να μην ακουμπάει στο γραφείο ώστε να περνούν αέρα οι γρίλιες το βρήκα ετοιμοπαράδοτο σε ένα μαγαζί κάτω από το σπίτι μου και πήγα και το πήρα πάνω στην τρελα μου ωραίο κουτί με χειρότερες θερμοκρασίες στη gpu σε σχέση με το 500dx

4 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Εμ στο είχα πει ότι μια χαρά θα δουλέψουν xmp οι μνήμες.και μάλιστα οι συγκεκριμένες είναι και αρκετά κρύες για ddr5(εάν έχεις και ένα φανακι 120ri βάλτο να ρίχνει αέρα επάνω τους γιατί γενικά οι ddr5 ακόμα και xmp είναι ζεστές.)

έχω βάλει ως εξής τους ανεμιστήρες να φυσάνε.. 3 πάνω και 3 κάτω βάζουν αέρα και 3 πλαγια από το ψυγείο βγάζουν μου άρεσε έτσι που το είχε βάλει ο ακοινώνητος και ακολούθησα τον τρόπο του οποτε και οι μνήμες γενικά παίρνουν αρκετό αέρα

IMG_1892.jpeg.4f692e74660e525f3b364115a6550e92.jpeg

Επεξ/σία από Tambas91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

το έχω βάλει στραβά να μην ακουμπάει στο γραφείο ώστε να περνούν αέρα οι γρίλιες το βρήκα ετοιμοπαράδοτο σε ένα μαγαζί κάτω από το σπίτι μου και πήγα και το πήρα πάνω στην τρελα μου ωραίο κουτί με χειρότερες θερμοκρασίες στη gpu σε σχέση με το 500dx

έχω βάλει ως εξής τους ανεμιστήρες να φυσάνε.. 3 πάνω και 3 κάτω βάζουν αέρα και 3 πλαγια από το ψυγείο βγάζουν μου άρεσε έτσι που το είχε βάλει ο ακοινώνητος και ακολούθησα τον τρόπο του οποτε και οι μνήμες γενικά παίρνουν αρκετό αέρα

IMG_1892.jpeg.4f692e74660e525f3b364115a6550e92.jpeg

πισω δεν παιρνει φαν ε? 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

μονο κάνα μικρό 120 όχι για να βγάζει φαντάζομαι..?

Βαλε ενα να βγαζει αερα.  Στην gpu μου κανει περιεργο που εχεις χειροτερες ενω εχεις φανς απο κατω 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Βαλε ενα να βγαζει αερα.  Στην gpu μου κανει περιεργο που εχεις χειροτερες ενω εχεις φανς απο κατω 

και στο 500dx είχα fans από κάτω.. δεν είναι τίποτα τραγικό ούτος η άλλως οι 4000 έχουν καλές ψήκτρες σε φάση από 40 βαθμούς idle έχει πάει 45... θα κοιτάξω να δω πως θα το πατεντάρω το πίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

και στο 500dx είχα fans από κάτω.. δεν είναι τίποτα τραγικό ούτος η άλλως οι 4000 έχουν καλές ψήκτρες σε φάση από 40 βαθμούς idle έχει πάει 45... θα κοιτάξω να δω πως θα το πατεντάρω το πίσω

δεν εχει τρυπες για βιδες ε?  κανε δυο διαγωνιες μωρε :lol:

Επρεπε να παρεις το asus ειναι καλυτερο κουτι

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...