Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, BabisTs είπε

και ο οποίος κλασσικά είναι kf

Στους 13 εγώ όμως έβλεπα ότι οι κ στατιστικά ήταν πιο μπιναρισμενοι από τους kf.

Εκτός εάν αυτοί που έρχονται για την ελληνική αγορά είναι β κατηγορίας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά θα βγάλουν ΚS και ίσως και σύντομα δηλαδή πριν τον Γενάρη, γιατί σε τόσα Κ που έχει πάρει κόσμος 2/3 είναι τα πολύ καλά bins ως τώρα. Βέβαια δεν έχουν ωριμάσει τα BIOS κλπ ακόμα.

ΤΒ5 δε θα έχει το 14th γεν όπως έλεγε η Intel σε desktop.

Για τα παιδιά που λέτε dark hero > master x,  να πούμε ότι η πρώτη έιναι στα 780ευ και η άλλη στα 600/620.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, BabisTs είπε

Είπαμε περισσότερο το μικρόβιο του upgrade είναι οι 14th gen....

ο δυνατότερος μέχρι τώρα από ocnet........

1.jpg

σιγουρα προκειται ομως για 14th gen? ο δικος μου εχει 113 p-sp και εχει 1.433v για 6ghz

πιο πολυ για 13900ks μου φαινεται βασει του sp

O 14αρης επρεπε να γραφει στο P1 frequency 5700mhz αντι 5600 που γραφει ο 13900ks. Και τα VID συμβαδιζουν για το δεδομενο sp score με εναν 13αρη (η κλιμακα sp δεν ειναι ιδια σε 13th vs 14th δλδ ενας 14900κ sp105 ειναι σαν εναν 13900ks sp115+)

Επεξ/σία από nvidiafan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι δεν ειναι 14th, εκτος και αν η μητρικη διαβαζει λαθος λογω του οτι ειχε ks και αφου αλλαξε σε 14th δεν εκανε bios/me update. Οι 14th εχουν p1 5.7ghz

Edit: Στο 54:23 ο KS του τυπου...

https://www.youtube.com/watch?v=hIejvmrPk3M

Επεξ/σία από nvidiafan
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, CMOS_Z είπε

έχω το καινούριο version του tg για τον 14900κ. Δεν θέλουν συγκεκριμένο σφίξιμο οι βίδες σαν το πρώτο version, απλά τερματίζουν και τέλος (σαν του tr δλδ).

Έχει και κενά στο καινούριο, στο πάνω και κάτω μέρος.  Ίσως δημιουργεί πρόβλημα το παλιό frame απλά δε το λένε? Πχ. αν πιέζουν πολύ τις συνδέσεις μέσα στο PCB στα σημεία αυτά.

Εδώ μπορείς να δεις τις pics και για τα 2 

https://www.amazon.de/-/en/dp/B0C6B233J2/ref=twister_B0CLGQY7P9?_encoding=UTF8&th=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, 33Bird33 είπε

Έχει και κενά στο καινούριο, στο πάνω και κάτω μέρος.  Ίσως δημιουργεί πρόβλημα το παλιό frame απλά δε το λένε? Πχ. αν πιέζουν πολύ τις συνδέσεις μέσα στο PCB στα σημεία αυτά.

Εδώ μπορείς να δεις τις pics και για τα 2 

https://www.amazon.de/-/en/dp/B0C6B233J2/ref=twister_B0CLGQY7P9?_encoding=UTF8&th=1

Δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Το πρώτο version θέλει προσοχή στο σφίξιμο, γενικά ήταν μεγάλο fail όταν με πολύ λιγότερα χρήματα έπερνες το thermalright που απλά το βιδώνεις όσο πάει και τέλος. Στο νέο TG (13th/14th ver) επίσης τερματίζει η βίδα αλλά δεν έχει πλαστικό πάτο όπως στο TR ή το stock ILM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, CMOS_Z είπε

Δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Το πρώτο version θέλει προσοχή στο σφίξιμο, γενικά ήταν μεγάλο fail όταν με πολύ λιγότερα χρήματα έπερνες το thermalright που απλά το βιδώνεις όσο πάει και τέλος. Στο νέο TG (13th/14th ver) επίσης τερματίζει η βίδα αλλά δεν έχει πλαστικό πάτο όπως στο TR ή το stock ILM.

πραγματικα δεν εχω καταλαβει γτ καποιος να δωσει τοσα λεφτα για το thermal grizly οταν το tr εχει 15-18 ευρω και κανει την ιδια δουλεια 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νέα daily stable μαλλον (θελω να τρέξω 20-25 κύκλους τμ5 usmus k absolute να είμαι σίγουρος)πριν ξεκινήσω το tm5 νόμιζα ότι είχα βάλει 20 κύκλους αλλά τελικά είχα βάλει ένα @ πρώτη γεύση την πήραμε και σε παιχνίδια δεν είχα κανένα crash.Κατα 98% είμαι σταθερος.Ένα κλικ παραπάνω σε ρεύματα φυσικά έγινε ,το επόμενο βήμα όταν βρω χρόνο μήπως και κλειδώσω στα 8400 ίδια timings και ρεύματα  η έστω κοντά σε αυτά που έχω.

Sa 1.26

Mc voltage 1.45

Ram voltage 1.52 

Ακόμα είμαι safe μιας και οι θερμοκρασίες είναι άψογες για τα παραπάνω ρεύματα.

 

Screenshot (54).jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Psyber said:

Παιδιά να ρωτήσω κάτι; Στις μητρικές που βγήκαν μετά τους alder lake, υπάρχει ανάγκη για το washer mod?

Σε όλες υπάρχει ανάγκη θεωρητικά. Δεν έχει να κάνει με το εκάστοτε chipset αλλά με τον μηχανισμό που κλειδώνει τον επεξεργαστή στο socket (ο οποίος είναι παρόμοιος σε όλες τις μητρικές z690/z790).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...