Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, 33Bird33 said:

Ζ790 Master X vs Dark Hero κανείς?

Στα λεφτά της Dark πας σε Apex για μπορείς τουλάχιστον να ανεβάσεις μνήμες. Αν θέλεις κάτι πιο οικονομικό πας στην Asrock Nova κατά την γνώμη μου, εκτός αν θες thunderbolt κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/10/2023 στις 8:15 ΜΜ, 33Bird33 είπε

Εγώ ένα LF II 420 πήρα για τον 13900Κ αλλά περίμενα να βγει ο 14900Κ.

Ξέρει κανείς τη διαφορά μεταξύ των CPU FRAMES που έβγαλε η Thermal G?

Πήρα το gen12 πριν ένα μήνα. Είναι οκ για 14th gen? 

έχω το καινούριο version του tg για τον 14900κ. Δεν θέλουν συγκεκριμένο σφίξιμο οι βίδες σαν το πρώτο version, απλά τερματίζουν και τέλος (σαν του tr δλδ).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Apex Encore.....αλλά και πάλι αν δεν θες apex και θες ανάμεσα στις δύο ,τότε Dark Hero....

Παρακολουθώ τους τρελούς στο ocnet που έχουν πάρει συνδιασμό 13900-14900 με encore.Δεν βλέπουν διάφορες με την λευκή απεξ στο oc των ραμς ,καθαρά θέμα τύχης με το εκάστοτε κομμάτι cpu for the reference.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Παρακολουθώ τους τρελούς στο ocnet που έχουν πάρει συνδιασμό 13900-14900 με encore.Δεν βλέπουν διάφορες με την λευκή απεξ στο oc των ραμς ,καθαρά θέμα τύχης με το εκάστοτε κομμάτι cpu for the reference.

 

καλά αυτοί τους αλλάζουν σαν τα πουκάμισα μέχρι να βρουν κανέναν να τσουλάει καλά και σε core και σε imc.....

21 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Απο οτι διαβαζα τωρα κατεβαζεις την εφαρμογη απο ms store αλλα θα πρεπει να υπαρχει και η επιλογη στο bios να την κανεις enable πραγμα που μονο στους 14xxx εμφανιζεται. Δεν πιστευω οτι δεν θα δουλευει και στους προηγουμενους απλα επρεπε κατι να δωσουν παραπανω μπας και πουλησουν :lol:

μου βγαζει αυτο

1048120938_.png.14e5e0b0fcc77dd750e2163a5aabda81.png

εμάς τους 13th gen στην απέξω?🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, BabisTs είπε

καλά αυτοί τους αλλάζουν σαν τα πουκάμισα μέχρι να βρουν κανέναν να τσουλάει καλά και σε core και σε imc.....

εμάς τους 13th gen στην απέξω?🤣

Εγώ βλέπω κάτι συνδιασμούς 14900 με απεξ/encore apex να τρώνε πόρτα ακόμα και xmp 8k rams και εκεί προβληματίζομαι πολύ εάν πρέπει να κάνω κίνηση για 14900.Ισως να περιμένω για ks εάν βγάλουν σύντομα η να κάνω κίνηση σε 14900 σε κάνα μήνα που θα έχουν στρώσει κάπως και με κανένα bios.

Δεν ξέρω πολύ ρίσκο η όλη φάση .Καλά για αλλαγή σε encore δεν το συζητώ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Σε imc είναι όντως πολύ μικτά τα πράγματα.

Ναι ρε εάν έχεις κομμάτι 13 που πάει καλά σε imc δεν ξέρω εάν πρέπει να ρισκάρεις.

Μέχρι στιγμής είμαι daily σταθερά στα 8267 c36 και είμαι σίγουρος με κάποιες αλλαγές σε timings και ρεύματα να μπορώ να παίξω και 8400 σταθερα(δεν θέλω όπως  ξέρεις να ξεφεύγω σε ρεύματα😉)

Χτες πάλι έτρεχα τμ5 πιο πολύ για να τσεκαρω μην έχω σφίξει πολύ το frame μετά την τοποθέτηση του pad και τρώω κανά άκυρο μνήμες.

Επίσης το pad όντως κάνει τρομερή δουλειά .Έχει ρίξει όντως τις θερμοκρασίες σε gaming 4-6c και αυτό που παρατήρησα είναι ότι το cpu ανεβάζει πιο αργά θερμοκρασία και μένει σταθερη κάποια στιγμή όσο και να παίζεις.

Σε cp2077 παίζω από 38c μέχρι 51-52cμαξ με avg κάπου 45-48c που εκεί μένει και σταθερή.Και έχω επίτηδες balanced dlss rt ultra pt κτλ.ώστε να ζοριζει παραπάνω cpu

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Grisos είπε

Αυτός εδώ πάντως δεν είναι πολλές διαφορές.

Καλά είναι καθαρά και το τι κομμάτι θα σου κάτσει.Του Σταύρου @nvidiafan το κομμάτι σε oc πυρήνων performance θερίζει . Όπως υπάρχουν και κομμάτια 13900/ks που επίσης πάνε καταπληκτικά σε όλα τους και δεν έχουν να ζηλέψουν κάτι από 14.

Σε σενάρια gaming δεν νομίζω να υπάρχει διαφορά ώστε να δικαιολογεί την οποία αλλαγή 

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Είπαμε περισσότερο το μικρόβιο του upgrade είναι οι 14th gen....

ο δυνατότερος μέχρι τώρα από ocnet........

1.jpg

Κομματαρα βάσει των sp.

Mc έχει φωτό?

Τον λες και 14900ks

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...