Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, agelosLX είπε

Μεταξύ 13900k & 14700k και οι δύο καινούργιοι και ακριβώς στα ίδια χρήματα, ποιον θα προτιμούσατε?

Εγώ θα έλεγα 13900K λόγω περισσότερης cache (+3mb)....είναι ένα επιπλέον μικρό έξτρα boost στα games.Στα υπόλοιπα είναι παραπλήσια σχεδόν όλα τα χαρακτηριστικά με την μόνη διαφορά ακόμα τα +4 e cores που έχει ο 13900Κ....Εφόσον μιλάμε για ίδια τιμή και καινούργιοι και οι δύο καλύτερα ο 13ρης....

Και οι δύο θα χρειαστούν και κάποια καλή ψύξη εννοείται.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις έβαλα το παντ, για να δούμε αξίζει αντί μιας πάστας .

Το σίγουρο είναι ότι δεν χρειάζεται ξανά αλλαγή πάστας και ότι άλλο συνεπάγεται με την αλλαγή.

Ένα τεστακι που έκανα σε yc μέχρι 308-310w έφτασε μέχρι 85c .(ανοικτά limit's)

Θα δω στα παιχνίδια πως πάει μιας και αυτό με ενδιαφέρει.Εαν είναι στα ίδια επίπεδα με μια καλά πάστα τοτε το πείραμα πέτυχε.

IMG_20231023_211747.jpg

Ένα τεστακι στα γρήγορα.Επαιξα κανά μισάωρο cp2077 και βλέπω 5-6c κάτω  ,ίσως να είναι ιδέα μου αλλά θα το δω στην πορεία.Επισης να αναφέρω πως η πάστα ήταν αλλαγμένη πριν κανά μήνα Μαξ. Και δεν είχε στεγνώσει καθόλου.Εάν ισχύουν οι παραπάνω θερμοκρασίες που είδα με το pad, καρα αξίζει .

Αυτά προς ώρας 

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά να ρωτήσω αύριο μάλλον έρχεται η μητρική έχω κατεβάσει το τελευταίο βίος και το έχω έτοιμο σε usb...

ερώτηση: 1)να περιμένω να έρθει το cpu και να δοκιμάσω αν ανοίγει χωρίς bios update?

2)bios update μπορώ να κάνω χωρίς καθόλου cpu πάνω η είναι καλύτερα να το έχω βάλει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

παιδιά να ρωτήσω αύριο μάλλον έρχεται η μητρική έχω κατεβάσει το τελευταίο βίος και το έχω έτοιμο σε usb...

ερώτηση: 1)να περιμένω να έρθει το cpu και να δοκιμάσω αν ανοίγει χωρίς bios update?

2)bios update μπορώ να κάνω χωρίς καθόλου cpu πάνω η είναι καλύτερα να το έχω βάλει?

Για μένα περίμενε να δεις με το cpu επάνω εάν ανοίξει.(αν και το βλέπω δύσκολο αλλά δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά)

Εάν δεν... bios flashback και είσαι έτοιμος,με η χωρίς cpu επάνω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Για μένα περίμενε να δεις με το cpu επάνω εάν ανοίξει.(αν και το βλέπω δύσκολο αλλά δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά)

Εάν δεν... bios flashback και είσαι έτοιμος,με η χωρίς cpu επάνω.

 

για bios flashback που είδα πάντως δε χρειάζεται ούτε μνήμες ούτε δίσκος πάνω απλά ένας τυπάς έβαζε ρεύμα στη μητρική και το έκανε... φαντάζομαι άμα τα έχω κουμπώσει όλα πάνω και το κάνω μετά δε θα υπάρχει πρόβλημα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

για bios flashback που είδα πάντως δε χρειάζεται ούτε μνήμες ούτε δίσκος πάνω απλά ένας τυπάς έβαζε ρεύμα στη μητρική και το έκανε... φαντάζομαι άμα τα έχω κουμπώσει όλα πάνω και το κάνω μετά δε θα υπάρχει πρόβλημα?

Σωστά δεν χρειάζεται τπτ επάνω για να κάνεις φλας.

Όπως θες το κάνεις δλδ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Σωστά δεν χρειάζεται τπτ επάνω για να κάνεις φλας.

Όπως θες το κάνεις δλδ.

ωραίος ο azazilιος ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις!!! θα τα κουμπώσω όλα πάνω τότε και μετά το update και οποιον πάρει ο χάρος :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

ωραίος ο azazilιος ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις!!! θα τα κουμπώσω όλα πάνω τότε και μετά το update και οποιον πάρει ο χάρος :P 

ε καλα αφου θα τα κουμπωσεις δες πρωτα αν βλεπει το cpu να μην ιδρωνεις αδικα περιμενωντας το flash back γτ να ξερεις θα ιδρωσεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, akoinonitos said:

ε καλα αφου θα τα κουμπωσεις δες πρωτα αν βλεπει το cpu να μην ιδρωνεις αδικα περιμενωντας το flash back γτ να ξερεις θα ιδρωσεις!

Και εγω την πρωτη φορα που ειχα κανει το bios flash απευθειας στη μητρικη με usb ειχα ιδρωσει.. 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Εγω περιμενα να εχουν μειωσει εστω λιγο την καταναλωση αλλα τλκ δεν καταφεραν τπτ

Τι να μειώσουν ρε ?

Ίδια cpu είναι με άλλη ονομασία.

Πέρα από τον 14700 με τους έξτρα πυρήνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Τι να μειώσουν ρε ?

Ίδια cpu είναι με άλλη ονομασία.

Πέρα από τον 14700 με τους έξτρα πυρήνες.

Μωρε ναι δεν ειπα να το ριξουν 100watt αλλα εστω μια 50αρα καλα θα ηταν  λογω καλυτερων bins ξερω γω. Δεν πειραζει undervolting και αγιος ο θεος ,ευτυχως η asus εχει και ετοιμη επιλογη στο bios.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Μωρε ναι δεν ειπα να το ριξουν 100watt αλλα εστω μια 50αρα καλα θα ηταν  λογω καλυτερων bins ξερω γω. Δεν πειραζει undervolting και αγιος ο θεος ,ευτυχως η asus εχει και ετοιμη επιλογη στο bios.

Τα μπιναρισματα πλέον πέρα από τους ks δεν βλέπω να ισχύουν όπως παλιά.

Υπάρχουν 13ρηδες που κάνουν χαβαλε σε 14 .

Ποια επιλογή ρε έχει η asus για uv?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...