Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, 33Bird33 είπε

Εγώ ένα LF II 420 πήρα για τον 13900Κ αλλά περίμενα να βγει ο 14900Κ.

Ξέρει κανείς τη διαφορά μεταξύ των CPU FRAMES που έβγαλε η Thermal G?

Πήρα το gen12 πριν ένα μήνα. Είναι οκ για 14th gen? 

ολα τα ιδια ειναι δεν εχουν διαφορα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

ξεχνα το oc ,κανε undervolt οσο παει ,δεν πανε παραπανω stable αυτα τα chip αντε να πας 5.4Ghz all core βαρια 5.5 αν πιασεις κανα καλο τσιπ, default τι ταση δινει η msi σε all core Πχ cinebench ? 1.3v ?

Κάτσε μαναμμμ εδώ ακόμα προσπαθώ να βγάλω άκρη με τόσα settings στο bios στην amd ήταν πιο εύκολα τα πράγματα 😂

@akoinonitos 1.350/1.344  
από oc έχω το turbo ratio +4 pcores /+2 ecores στο 1ο pass βάρεσε από όσο είδα 95 βαθμούς  και το πάτησα Χ :D 315watt το κοντέρ μάλλον πρέπει να τα πάω 0 :D  και να βάλω τα power limits 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/10/2023 at 10:37, Psycho_Warhead said:

Eγώ προσπαθώ να μαντέψω πως θα αντιγράψει η amd... Mάλλον για κανα  ryzen super/extra/duper την βλέπω... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Windows 11 όχι 10 που λέει εκεί αυτό ας πούμε πως είναι ένα undervolt? :D οι ραμ είναι σε XMP G-Skill-Trident-Z5-RGB-32GB-DDR5-6400mhz SKHynix σύμφωνα με το Rammon και γενικά με το ιντελ έχασα τον μπούσουλα :D πάντως η artic freezer 360 me 250+ που ρουφάει τούτο δω καλά πάει μάλλον...

το cpu package ήταν στους 98-100 και το core temp 88-90

Spoiler

image.png.18878beae8663d1d11361a3cc6090633.pngimage.png.46fd09f6b8df0db3f255cd8f565b616b.png

 

με λίγο παραπάνω σκάλισμα  29κ στο cinebench

Spoiler

image.png.decbbaa4f1405fa8ede38aa95d98e66e.png

 

Επεξ/σία από LIGHT1NG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

Κάτσε μαναμμμ εδώ ακόμα προσπαθώ να βγάλω άκρη με τόσα settings στο bios στην amd ήταν πιο εύκολα τα πράγματα 😂

@akoinonitos 1.350/1.344  
από oc έχω το turbo ratio +4 pcores /+2 ecores στο 1ο pass βάρεσε από όσο είδα 95 βαθμούς  και το πάτησα Χ :D 315watt το κοντέρ μάλλον πρέπει να τα πάω 0 :D  και να βάλω τα power limits 

τωρα ειδα το vcore , πολυ ψηλα ρε κλεισε το enchanced turbo να συνελθει και βαλε ac30 dc100 κ, ειναι τραγικοι οι μητρικαδες τα μπουρλοτιαζουν τα τσιπακια

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

τωρα ειδα το vcore , πολυ ψηλα ρε κλεισε το enchanced turbo να συνελθει και βαλε ac30 dc100 κ, ειναι τραγικοι οι μητρικαδες τα μπουρλοτιαζουν τα τσιπακια

Με τις ραμ αξίζει να ασχοληθώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Με τις ραμ αξίζει να ασχοληθώ?

ε λογικα ναι αλλα δεν εχω ιδεα απο ddr5

11 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Όχι ακόμα … το καλό σενάριο λέει Πέμπτη-Παρασκευή το κακό από την άλλη Δευτέρα …

παρηγγειλα και εγω ,ελπιζω να μην παρουμε φωτια και να στρωνει αν βγαλεις τις αηδιες του bios

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

ε λογικα ναι αλλα δεν εχω ιδεα απο ddr5

παρηγγειλα και εγω ,ελπιζω να μην παρουμε φωτια και να στρωνει αν βγαλεις τις αηδιες του bios

14700k και εσύ? μας βλέπω να ξενυχτάμε μαζί εδώ μέσα μη πάρουν φωτιά τα πισιά :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...