Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Herald είπε

Cinebench σε loop τρέχεις χωρίς power limits να φανταστώ? 

Μία φορά το έτρεξα με Power limit, πάνε μήνες είναι η αλήθεια, και αυτό γιατί χωρίς, απλά πάει 100, αν θυμάμαι από το τρίτο πέρασμα πέφτει το σκορ, και ρίχνει ρολόγια, ναι μεν η απόδοση είναι κλαιν πιο κάτω έτσι, αλλά ναι δουλεύει αρκετά πιο δροσερά. Αν κάποιος θέλει μπορεί σε ένα τέτοιο επεξεργαστή να το κάνει πιο δροσερό αλλά 30€ ψύξη σε τέτοιο επεξεργαστή κάτι έχει σκεφτεί λάθος πιστεύω 

Επίσης κάποιος μπορεί να έχει κόλλημα με αυτό το ελάχιστο πιο κάτω, όπως το ultra σε μία ρύθμιση που δε ξεχωρίζει.... Δεν βλέπει διαφορά αλλά πρέπει να είναι δεξιά.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, toni31 είπε

Προτεινόμενη 360 για 13900Κ? Κοιτάζω για LIan Li 360inf αξίζει?

360ρες......Lian Li Galahad II Trinity Performance 360 / H150i ELITE LCD XT / Liquid Freezer II 360

 

280ρες......MEG CORELIQUID S280 / Liquid Freezer II 280

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, toni31 είπε

Προτεινόμενη 360 για 13900Κ? Κοιτάζω για LIan Li 360inf αξίζει?

Δεν έχω ιδέα φίλε μου, lian Li λογικά μιλάμε για ακριβή λύση, εγώ έχω μία της arctic αυτή με το ανεμιστηρακι πάνω στην αντλία, από ομορφιά μάλλον δε θα θες να τη βλέπεις 🤣🤣, αν μετράει κάτι τέτοιο, επίσης δε δούλεψε με μαμά ανεμιστήρες ποτέ, οπότε καλύτερα να μη σου προτείνω κάτι που πιθανόν σε βάλει σε έξτρα έξοδα, έτσι όπως είναι με άλλους ανεμιστήρες είναι πολύ πολύ ήσυχη , την αντλία δεν την έχω ακούσει ποτέ, όμως δεν είμαι σε γραφείο, ας πούμε το πισι είναι σε σαλόνι δηλαδή έχω κάποια απόσταση από το tower

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, toni31 είπε

Προτεινόμενη 360 για 13900Κ? Κοιτάζω για LIan Li 360inf αξίζει?

Κοίτα και EK 360 Lux. Αλλά αν σε παίρνει για Arctic, λόγω πάχους, είναι το πιο value γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλός ήρθα με 13700Κ :D ένα τεστάκι με πριμε95 313watt καλή αρχή ήταν :D

8 ώρες πριν, Tambas91 είπε

Την ίδια πήραμε :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 1080P ο 7800X3D παραμένει game king πάντως..Και στα watt πολύ κάτω σε σχέση με τους Intel. Πρέπει να αλλάξουν node χτες και να βάλουν 3D cache.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ είμαι ανάμεσα σε 7800x3d και 14700k κάνω αναβάθμιση από  i7 4770k δεν με νοιάζουν τα εξωφρενικά fps που προσφέρουν όπως και τι watt τρώνε η διαφορά στο gaming δεν είναι τρελή.Αυτο που με καίει είναι ότι έχω διαβάσει σε διάφορα forum ότι ο 7800x3d σε αρκετές περιπτώσεις κάνει stuttering και αντε μετά να βρεις το δίκιο σου άμα είναι ελαττωματικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Herald για δώσε τα φώτα σου για overclock  τον 13700Κ 😂 κάτι περίεργα δοκίμασα η αλήθεια είναι με adaptive / offset -0.030 με +4 pcores +2 ecores αλλά κάτι δεν μου κολλάει καλά 😂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, lukos19 είπε

Παιδιά εγώ είμαι ανάμεσα σε 7800x3d και 14700k κάνω αναβάθμιση από  i7 4770k δεν με νοιάζουν τα εξωφρενικά fps που προσφέρουν όπως και τι watt τρώνε η διαφορά στο gaming δεν είναι τρελή.Αυτο που με καίει είναι ότι έχω διαβάσει σε διάφορα forum ότι ο 7800x3d σε αρκετές περιπτώσεις κάνει stuttering και αντε μετά να βρεις το δίκιο σου άμα είναι ελαττωματικός.

Ελαττωματικός αποκλείεται να είναι, ούτε κάνει "stuttering". Ανάμεσα σε Ryzen 7800X3D και i7-14700k εγώ θα προτιμούσα τον πρώτο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

@Herald για δώσε τα φώτα σου για overclock  τον 13700Κ 😂 κάτι περίεργα δοκίμασα η αλήθεια είναι με adaptive / offset -0.030 με +4 pcores +2 ecores αλλά κάτι δεν μου κολλάει καλά 😂 

ξεχνα το oc ,κανε undervolt οσο παει ,δεν πανε παραπανω stable αυτα τα chip αντε να πας 5.4Ghz all core βαρια 5.5 αν πιασεις κανα καλο τσιπ, default τι ταση δινει η msi σε all core Πχ cinebench ? 1.3v ?

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ένα LF II 420 πήρα για τον 13900Κ αλλά περίμενα να βγει ο 14900Κ.

Ξέρει κανείς τη διαφορά μεταξύ των CPU FRAMES που έβγαλε η Thermal G?

Πήρα το gen12 πριν ένα μήνα. Είναι οκ για 14th gen? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...