Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

DDR5 δεν αξίζει ακόμα αλλά προσεχώς θα πέσουν αρκετά οι τιμές διαβάζω, τι κάνουμε με μητρική/μνήμες λοιπόν ;

Aυτή τη στιγμή τα 3 καλύτερακια κιτάκια ddr5 (που μπορείς να αγοράσεις χωρίς να έχεις κονέ στην ταιβάν :P ) κάνουν μεταξύ 320 και 370 (corsair 6600c32 / gskill 6400c32 / gskill 6600c34). Προσωπικά δεν θα αγόραζα κάτι λιγότερο αν πήγαινα τώρα για DDR5. Το πρόβλημα είναι οι μητρικές για να τα τρέξουν αυτά reliably, πόσο μάλλον αν θες και να κάνεις λίγο tuning πέρα από το XMP,  ξεκινάνε από τα 600€ 😮 

Οπότε από θέμα value νομίζω η καλύτερη επιλογή, και εφόσον από όσο ξέρω δεν σε ενδιαφέρει το tuning, είναι τα 6000c30 / 6000c32 kitakia περίπου στα 250-270€ που τα τρέχουν και μητρικές entry level. 

Για DDR4, τα κιτάκια που κάνουνε παπάδες σε XMP κοστίζουν επίσης 300+ και πέφτεις και σε IMC lottery, μιας και σε Gear 1 τα 4k mhz είναι πιο δύσκολα από τα 6600 των DDR5 σε gear 2. 

Περίμενε το warzone 2 να δείς τι παίζει με τον 3d και τα zen 3 γενικότερα. Αν σκάσει πάλι φάση nakatomi plaza χάρισε τα σε κάποιον και έλα στην αγκαλιά της μπλέ ;) 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

DDR5 δεν αξίζει ακόμα αλλά προσεχώς θα πέσουν αρκετά οι τιμές διαβάζω, τι κάνουμε με μητρική/μνήμες λοιπόν ;

5800X3D 480 γιουρο; τερμα η πλατφορμα

13600K + Z690 DDR4 mobo 580 γιουρο; και εχεις  προοπτικη για τοπ dog cpu

Ολα συτα αν εχεις καλο κιτ DDR4. Αλλιως πουλημα τα παντα ολα και combo με DDR5.

Επεξ/σία από morehp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Herald είπε

DDR4

DDR4 32αρι τι θα πρότεινες; Χωρίς πειράγματα plug and play.

Spoiler

Θα αξιζε να αλλάξω τις (32)Crucial Ballistix (οι οποίες γίνονται oc πολύ καλά διαβάζω αλλά εγώ δεν θέλω να μπλέξω) που πήρα πέρσι στα 97€ με κάτι καλύτερο; Είδα κάτι όχι και ευχάριστες πάνω κάτω βυθίσεις στο MW2 Beta και το σκέφτομαι εδώ και μέρες αν βρω καλές B die αξίζει μια αναβάθμιση; - βέβαια θα αλλάξω οθόνη σύντομα σε 1440p 144+Hz απο 1080/144 - και δε ξέρω αν θα δω τόσο μεγάλη διαφορά για τα χρήματα που θα δώσω.

Aida64 memory test έχω 67ns (πολύ) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Parapas είπε

Αυτή; Φοβάμαι μην καώ απο gigabyte πάλι… Anyway. Ας περιμένουμε και αλλά μοντέλα να βγουν και βλέπουμε. Πονάνε γενικά οι τιμές πάντως…

οι gigabyte έχουν θέματα πολλά με ddr4 σε Ζ690 καλύτερα να διαβάσεις μερικά ποστ του εξωτερικού που κάηκε η γούνα τους μόνο σε MSI/Asus με ddr4 μνήμες.

17 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

DDR4 32αρι τι θα πρότεινες; Χωρίς πειράγματα plug and play.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Θα αξιζε να αλλάξω τις (32)Crucial Ballistix (οι οποίες γίνονται oc πολύ καλά διαβάζω αλλά εγώ δεν θέλω να μπλέξω) που πήρα πέρσι στα 97€ με κάτι καλύτερο; Είδα κάτι όχι και ευχάριστες πάνω κάτω βυθίσεις στο MW2 Beta και το σκέφτομαι εδώ και μέρες αν βρω καλές B die αξίζει μια αναβάθμιση; - βέβαια θα αλλάξω οθόνη σύντομα σε 1440p 144+Hz απο 1080/144 - και δε ξέρω αν θα δω τόσο μεγάλη διαφορά για τα χρήματα που θα δώσω.

Aida64 memory test έχω 67ns (πολύ) 

 

g skill 3600cl16 32gb 16-16-16-36 C16D 32GTZN bdie Samsung τα έχω περασμένα εδώ και καιρό στην MSI Z690 edge 235  τα ειχα  πάρει αν θυμάμαι eShop plug n play 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

DDR4 32αρι τι θα πρότεινες; Χωρίς πειράγματα plug and play.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Θα αξιζε να αλλάξω τις (32)Crucial Ballistix (οι οποίες γίνονται oc πολύ καλά διαβάζω αλλά εγώ δεν θέλω να μπλέξω) που πήρα πέρσι στα 97€ με κάτι καλύτερο; Είδα κάτι όχι και ευχάριστες πάνω κάτω βυθίσεις στο MW2 Beta και το σκέφτομαι εδώ και μέρες αν βρω καλές B die αξίζει μια αναβάθμιση; - βέβαια θα αλλάξω οθόνη σύντομα σε 1440p 144+Hz απο 1080/144 - και δε ξέρω αν θα δω τόσο μεγάλη διαφορά για τα χρήματα που θα δώσω.

Aida64 memory test έχω 67ns (πολύ) 

 

Ε αμά δεν θες καθόλου πειράγματα θα ξοδευτείς για να πάρεις κάτι πολύ καλό σε XMP. 

Γύρω στα 300€ έχει το 4000c16 ή το 3600c14,  και κάπου είχα δεί μια 400++ για το 4000c14. Tώρα αν θα δουλεύει σε alderlake δεν έχω ιδέα να σου πώ την αλήθεια. Γλυτώνεις κανά 50€ αν πάς σε 3600c16. 

Η καλύτερη δουλειά βέβαια είναι το 3600c16 και το κουρδίζεις μόνος σου. Για 5 βασικά πράματα δεν θέλει πολύ δουλειά, μέσα σε 1 ώρα έχεις τελειώσει. Του πετάς 1.5v, το πας 4000mhz, φτιάχνεις λίγο TRFC και TREFI και έχεις πάρει το 90-95% της πλατφόρμας .

Κάτι ανώμαλα που κάνουμε οι υπόλοιποι είναι μόνο για benching 😁
 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό της Intel, ανοίγεις XMP και τέλος αν δεν καίγεσαι για νούμερα Ούτε συνδυασμό με IF ούτε σαχλαμάρες για μέγιστες επιδόσεις. 

Α και το TPM δεν προκαλεί stutters :P

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Α και το TPM δεν προκαλεί stutters :P

Αυτο ακομη δεν το εφτιαξαν απο τοτε που πουλησα τον 5950x μου; Υποτιθεται ειχε λυθει ή θα λυνοταν σχετικα αμεσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, d4ydr33m3r said:

Αυτο ακομη δεν το εφτιαξαν απο τοτε που πουλησα τον 5950x μου; Υποτιθεται ειχε λυθει ή θα λυνοταν σχετικα αμεσα..

Νομίζω ότι το έφτιαξαν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Το καλό της Intel, ανοίγεις XMP και τέλος αν δεν καίγεσαι για νούμερα Ούτε συνδυασμό με IF ούτε σαχλαμάρες για μέγιστες επιδόσεις. 

Α και το TPM δεν προκαλεί stutters :P

Aφού το ξέρεις, για games πας Intel. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Αυτο ακομη δεν το εφτιαξαν απο τοτε που πουλησα τον 5950x μου; Υποτιθεται ειχε λυθει ή θα λυνοταν σχετικα αμεσα..

Σε κάποιες μητρικές λύθηκε σε άλλες όχι. 

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Aφού το ξέρεις, για games πας Intel. 

Δεν είναι αυτό, μια χαρά επιδόσεις έχει και η AMD πλέον απλά η Intel πλατφόρμα δεν έχει τις παιδικές ασθένειες της AMD. 

Ούτε πρόβλημα με την L3 cache που είχε στις αρχές με Win11, ούτε αυτό με το TPM ούτε να περιμένει Agesa για να διορθωθούν άλλα διάφορα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

DDR4 32αρι τι θα πρότεινες; Χωρίς πειράγματα plug and play.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Θα αξιζε να αλλάξω τις (32)Crucial Ballistix (οι οποίες γίνονται oc πολύ καλά διαβάζω αλλά εγώ δεν θέλω να μπλέξω) που πήρα πέρσι στα 97€ με κάτι καλύτερο; Είδα κάτι όχι και ευχάριστες πάνω κάτω βυθίσεις στο MW2 Beta και το σκέφτομαι εδώ και μέρες αν βρω καλές B die αξίζει μια αναβάθμιση; - βέβαια θα αλλάξω οθόνη σύντομα σε 1440p 144+Hz απο 1080/144 - και δε ξέρω αν θα δω τόσο μεγάλη διαφορά για τα χρήματα που θα δώσω.

Aida64 memory test έχω 67ns (πολύ) 

 

Δες σε patriot 4000 CL16 viper steel, 16GB kit υπάρχει αλλά δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει σε 32GB. B-Die είναι

 

Επεξ/σία από morehp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Ιντελ τώρα βλέπει οτι η AMD δεν προβλέπεται - απ'ότι διαβάζουμε παντού -  να πουλήσει μαζικά τους 7000. Και οι λόγοι είναι οι προφανείς - ακριβή συνολική πλατφόρμα. Αν ήμουν εγώ Ιντελ, για να μην πέσω στην ίδια τρύπα,  κι επειδή το χρήμα πρέπει να κινείται και οι πωλήσεις να είναι ικανοποιητικές, θα έβγαινα απο τώρα - αν σχεδιαστικά είναι εφικτό χωρίς κρίσιμες υποχωρήσεις - και θα έλεγα οτι ο meteor lake θα είναι συμβατός με τα υπάρχοντα LGA1700 ddr4 και ddr5 mboards - και θα άφηνα την AMD να επιστρέψει  με την ησυχία της στην λίθινη εποχή της...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BabisTs είπε

Τι? ram kit ΔΕΝ έχει όπως στους απέναντι(ddr5 6000c30)?🤣

Κάνα τέτοιο πχ ..🙃

Teamgroup-T-Force-Delta-RGB-DDR5-7200-CL34-Newegg.png.5738e415fb40e7219ab7c2f3020d639e.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ShooterX είπε

Τι? ram kit ΔΕΝ έχει όπως στους απέναντι(ddr5 6000c30)?🤣

Κάνα τέτοιο πχ ..🙃

Teamgroup-T-Force-Delta-RGB-DDR5-7200-CL34-Newegg.png.5738e415fb40e7219ab7c2f3020d639e.png

Ποιός youtuber που θέλει να συνεχίσει να είναι...youtuber θα τέσταρε Intel με αυτό το κίτ? Η θα έπρεπε να τρέξει μόνο 4k benchmarks για να κρύψει την διαφορά ή να κλείσει το κανάλι του. Δύσκολες εποχές :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...