Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 minute ago, BabisTs said:

6,2-6,3 single μαμα θα πάει ο ks ....θα έχει τελείως άλλο binnarisma αν ισχύσει....

Ρε συ πέρυσι με το που κυκλόφορησε ο 13900k υπήρχαν ήδη φήμες και από την ίδια την Intel για KS. Τώρα σιωπή, και βαριέμαι θέλω να παίξω λίγο με το bios, o 12900k είναι βαρετός :P 

Απλά φαντάζομαι ο KS αν βγεί θα παίζει αρκετά χαμηλά σε voltage, θα τον κλειδώσεις σε κάτι normal 5.5ghz ας πούμε και θα παίζει στα 100w. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, kirileman είπε

Ακόμα με μια 970 είμαι. 😁 Και τα παιχνίδια τα έχω αφήσει για την ώρα. Όσο εσείς ασχολείστε με 4090 και 14900k, εγώ προσπαθώ να ρίξω το NAS κάτω από 15W σε idle, δοκιμάζοντας Fujitsu mobos με LGA1151 από ebay. Μου μένουν και λεφτά για σουβλάκια. 😋

Άρα προσπερνώ.

8700T engineer sample κατανάλωση με όλα να δουλεύουν :

 

IMG_1194.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Ρε συ πέρυσι με το που κυκλόφορησε ο 13900k υπήρχαν ήδη φήμες και από την ίδια την Intel για KS. Τώρα σιωπή, και βαριέμαι θέλω να παίξω λίγο με το bios, o 12900k είναι βαρετός :P 

Απλά φαντάζομαι ο KS αν βγεί θα παίζει αρκετά χαμηλά σε voltage, θα τον κλειδώσεις σε κάτι normal 5.5ghz ας πούμε και θα παίζει στα 100w. 

εννοειται σε ultra low ρεύματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O buildzoid εδώ και 1 χρόνο κλαίει για το πόσο κακό IMC έχουν τα Intel και ότι μας δουλεύει η Intel, έχει αλλάξει 5 13900k, κάμποσους KS, τώρα πήρε και 14900k και δεν μπορεί να ανέβει πάνω από 7200...και μπαίνει και ο Steven unboxed στο παιχνίδι και λέει "ναί ναί, έτσι είναι". Μιλάμε οι πληροοφρίες που παίρνεις από το Internetz  είναι έγκυρες 100%...ε ρε τι δούλεμα τρώμε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, BabisTs said:

ρε μάστορα πόσταρα .....alder-alder refresh-panther.....τι ακριβώς μου λές?

Αν παίρνεις τον Arrowlake και τον Arrowlake Refresh σαν δυο ξεχωριστές γενιές οκ, αλλά δεν είναι και νομίζω καταλαβαίνουμε όλοι το γιατί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Herald είπε

O buildzoid εδώ και 1 χρόνο κλαίει για το πόσο κακό IMC έχουν τα Intel και ότι μας δουλεύει η Intel, έχει αλλάξει 5 13900k, κάμποσους KS, τώρα πήρε και 14900k και δεν μπορεί να ανέβει πάνω από 7200...και μπαίνει και ο Steven unboxed στο παιχνίδι και λέει "ναί ναί, έτσι είναι". Μιλάμε οι πληροοφρίες που παίρνεις από το Internetz  είναι έγκυρες 100%...ε ρε τι δούλεμα τρώμε..

Οκ είπαμε παίζει ρόλο η μητρική πέρα από τον μεμορι του κάθε τσιπ αλλά η παραπληροφόρηση η ίδια.

Ούτε χρειάζεται απεξ για να παίξεις άνετα με σφικτά timings(σε ddr5) στα 7400-7600.ισως και 7800 (τα δύσκολα πάνω από 7200 ειδικά από ανθρώπους που έχουν γνώση ,τα ακούω βερεσε  και σκόπιμα)

*Εκτός εάν βάζουν τπτ σάπια ντιμακια.

Τα 8000 τα δικά μου με αρκετά σφικτά timings θέλουν αστεία ρεύματα .Όπως και άλλων και εννοείται και σε πιο απλές μητρικές με λίγο πιο χαμηλούς χρονισμους.

8000(Sa 1.24 ,mc 1.32 k 1.45vram).Τα 8200 (sa 1.26, mc 1.38 k 1.50v rams)

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, azazil1190 said:

Οκ είπαμε παίζει ρόλο η μητρική πέρα από τον μεμορι του κάθε τσιπ αλλά η παραπληροφόρηση η ίδια.

Ούτε χρειάζεται απεξ για να παίξεις άνετα με σφικτά timings(σε ddr5) στα 7400-7600.ισως και 7800 (τα δύσκολα πάνω από 7200 ειδικά από ανθρώπους που έχουν γνώση ,τα ακούω βερεσε  και σκόπιμα)

Τα 8000 τα δικά μου με αρκετά σφικτά timings θέλουν αστεία ρεύματα .Όπως και άλλων και εννοείται και σε πιο απλές μητρικές με λίγο πιο χαμηλούς χρονισμους.

8000(Sa 1.24 ,mc 1.32 k 1.45vram).Τα 8200 (sa 1.26, mc 1.38 k 1.50v rams)

Εγώ είμαι με z690 και τρέχω 7600 ρε... Και μάλλον με κόβει η μητρική εκεί πάνω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Εγώ είμαι με z690 και τρέχω 7600 ρε... Και μάλλον με κόβει η μητρική εκεί πάνω. 

Ειδικά με τα τελευταία updates των μητρικών σχεδόν όλοι πήρανε μπούστ στα των μνημών.Τα πρώτα 1-2 bios οκ είχαν θέματα αλλά μετά από αυτό δεν είδα κανέναν να παραπονεθεί ότι δεν κλοκαρουν οι μνήμες του.Περα από κάποιες περιπτώσεις ατυχίας τσιπ.

Εδώ βλέπω κάτι 13600-13700 να πηγαίνουν τεζα  στα 8200-8400

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πράγμα που δε καταλαβαίνω είναι γιατί βάζουν 4090 στα τεστ στα 1080 και κάποια στα 720 (Computerbase.de). 

Δεν έχουμε πει ότι η 4090 στα 1080 δεν είναι fully utilized? Και αφού στα 4κ οι διαφορές είναι πιο μικρές γιατί δε κάνουν στανταρτ το 1440 στα cpu τεστ? Μέχρι τώρα έχω δει 720, 1080, 4κ και μόνο το techpowerup έχει 1440 στα 6/7 reviews που πρόλαβα από χτες.

 

Δείξανε στα slides ότι σύντομα θα έχουμε Thunderbolt 5!

Που? Πως? Γιατί αν το αναφέρουνε στο RPL Refresh slide σημαίνει ότι σε λίγο καιρό θα είναι έτοιμο.

Σε ποιες μητρικές όμως. Ότι έχει βγει μέχρι τώρα είναι ΤΒ4... Θα βγάλουν καινούριες μητρικές? Refresh στο Refresh?

Θα βγάλουνε C0 stepping ή KS σύντομα?  Αυτές που είναι ΤΒ4 θα γίνουν ΤΒ5? 

 

image.jpeg.acb90d8733a3b2d30241bd424fe749cc.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Herald said:

Εγώ είμαι με z690 και τρέχω 7600 ρε... Και μάλλον με κόβει η μητρική εκεί πάνω. 

Έχω μείνει πίσω. Μέχρι 6 και κάτι δεν υποστήριζαν; Θα με βάλεις να αναβαθμίσω bios επειδή πρόκειται να αγοράσω ram οσονούπω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, kirileman said:

Έχω μείνει πίσω. Μέχρι 6 και κάτι δεν υποστήριζαν; Θα με βάλεις να αναβαθμίσω bios επειδή πρόκειται να αγοράσω ram οσονούπω. 

Τι ειναι το 6 και κάτι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...