Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Herald είπε

@malakudi

O derbauer τρέχει Intel specs (307 icc max, 253w pl1 + pl2) και βγάζει 37700 score cbr23 στα 220w. Φαίνεται να υπάρχει αρκετή βελτίωση από 13th gen 

 

 

image.png.71fcc869bd087a1738e3f76018d5d570.png

Μαλακιες βελτιωση.

2 παλια δικα μου

Στα 185w με ιντελ λιμιτς το  δικο μου και το δευτερο στα 175

 

Screenshot (11).jpg

Screenshot (25).png

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Με uv δεν είσαι? 

Με ιντελ λιμιτσ και auto ρευμα ημουν νομιζω,δεν θυμαμαι σιγουρα αλλα σιγουρα ειχα τα λιμιτσ που κοβανε και ρευματα ,οπως και να εχει το ιδιο φαγητο σε αλλη συσκευασια τον βλεπω τον 14900.Ο ks θα κανει την δαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, azazil1190 said:

Με ιντελ λιμιτσ και auto ρευμα ημουν νομιζω,δεν θυμαμαι σιγουρα αλλα σιγουρα ειχα τα λιμιτσ που κοβανε και ρευματα ,οπως και να εχει το ιδιο φαγητο σε αλλη συσκευασια τον βλεπω τον 14900.Ο ks θα κανει την δαφορα

E κάτσε ρε συ, αμά βγάζει 38k κοντά στα 175w τότε τι παπάτζες λέμε ότι είναι πιο efficient τα amd? Αφού τον καρπαζώνεις τον 7950x...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Herald είπε

E κάτσε ρε συ, αμά βγάζει 38k κοντά στα 175w τότε τι παπάτζες λέμε ότι είναι πιο efficient τα amd? Αφού τον καρπαζώνεις τον 7950x...

Τα τσιπ τα συγκεκριμενα (13900/14900)αυτο το καλο εχουν.Μπορεις να τα δουλευεις οπως θες μεχρι καποιο σημειο.

κανουν για ψυξη αλλα και θερμανση😋 

 

***Ελα σου βρηκα και αλλο ενα στα 222W

Screenshot (126).png

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, azazil1190 said:

Τα τσιπ τα συγκεκριμενα (13900/14900)αυτο το καλο εχουν.Μπορεις να τα δουλευεις οπως θες μεχρι καποιο σημειο.

κανουν για ψυξη αλλα και θερμανση😋

Nαι ρε το ξέρω, απλά νόμιζα σε MT είναι λίγο πίσω από 7950x σε efficiency. Ok, έκανα λάθος, είναι μπροστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Nαι ρε το ξέρω, απλά νόμιζα σε MT είναι λίγο πίσω από 7950x σε efficiency. Ok, έκανα λάθος, είναι μπροστά.

Eιπαμε στα review δειχνουμε οτι μας βολευει.

Εμεις βλεπουμε αλλα στην πραξη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, azazil1190 said:

**Ελα σου βρηκα και αλλο ενα στα 222W

Screenshot (126).png

Μήπως είσαι με high priority όμως? Ο derbauer τρέχει σκέτο, οπότε θα παίρνεις και από εκεί κανά 1000αρικάκι νομίζω. 

Ντάξει, δεν ξέρω αν είναι και πόσο καλύτερος από 13900k πάντως με τα Intel limits μια χαρά είναι και σε θερμοκρασίες και σε κατανάλωση. Τώρα οι έγκριτοι reviewers και τα παιδιά εδώ που ανεβάζουν blender runs στα 1200w ντάξει, τους ενδιαφέρει το efficiency γιαυτό κοιτάνε τα tests χωρίς power limits :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Μήπως είσαι με high priority όμως? Ο derbauer τρέχει σκέτο, οπότε θα παίρνεις και από εκεί κανά 1000αρικάκι νομίζω. 

Ντάξει, δεν ξέρω αν είναι και πόσο καλύτερος από 13900k πάντως με τα Intel limits μια χαρά είναι και σε θερμοκρασίες και σε κατανάλωση. Τώρα οι έγκριτοι reviewers και τα παιδιά εδώ που ανεβάζουν blender runs στα 1200w ντάξει, τους ενδιαφέρει το efficiency γιαυτό κοιτάνε τα tests χωρίς power limits :P 

balanced k real time .Oπως και να εχει εαν ξερεις τι θες απο το τσιπ μια χαρα δροσερο και energy saving ειναι 

και ενα τωρινο προφιλ που εφτιαξα στα 250w 

χωρις ιντελ λιμιτς και οφσετ -0,0500 

 

Screenshot (50).png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@azazil1190 τί στο καλό ψύξη έχεις και πας μέχρι 73c στα 250w και στο 1.35;

Εδώ με 360αρα aio με 6 ανημιστήρια push/pull στον 13700 και 90ρίζει από τα 240w (και με 1.3v βαριά)

Επεξ/σία από this.is.elia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, this.is.elia said:

@azazil1190 τί στο καλό ψύξη έχεις και πας μέχρι 73c στα 250w και στο 1.35;

Εδώ με 360αρα aio με 6 ανημιστήρια push/pull στον 13700 και 90ρίζει από τα 240w (και με 1.3v βαριά)

Είναι πιο εύκολος στη ψύξη ο 13900 από τον 13700 - παραπάνω πυρήνες - μεγαλύτερη επιφάνεια απαγωγής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

@azazil1190 τί στο καλό ψύξη έχεις και πας μέχρι 73c στα 250w και στο 1.35;

Εδώ με 360αρα aio με 6 ανημιστήρια push/pull στον 13700 και 90ρίζει από τα 240w (και με 1.3v βαριά)

Aio arctic 360 με τα φανακια της μόνιμα στο 75% δεν με ενοχλούν στα του θορύβου .Τα θεωρώ σχετικά αθόρυβα τα arctic.

Και αυτό που είπε ο χεραλντ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...