Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί πέφτετε από τα σύννεφα, ένα χρόνο τώρα ξέρουμε ότι οι 14 gen θα είναι απλά ένα Refresh στα ίδια nm και με ίδια αρχιτεκτονική. Το μόνο που περιμέναμε είναι να αλλάξει λίγο το Core count σε κάποια SKUs.

φαραώ έχω έρθει σε αδιέξοδο και δε ξέρω τι να κάνω... να πάω πάλι σε AMD (7800x3D) και να έχω 50c σε idle και 40 fps στο kingdom με την προοπτική να βγάλει η θεία κανονικά cpu την επομενη γενιά (8800x3D κτλπ) ? ή να πάω σε ιντέλλα με τα αμΕα cores? έτσι όπως βλέπω τα reviews μοιάζουν για πέταμα... στη θέση μου τι θα έκανες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Tambas91 said:

φαραώ έχω έρθει σε αδιέξοδο και δε ξέρω τι να κάνω... να πάω πάλι σε AMD (7800x3D) και να έχω 50c σε idle και 40 fps στο kingdom με την προοπτική να βγάλει η θεία κανονικά cpu την επομενη γενιά (8800x3D κτλπ) ? ή να πάω σε ιντέλλα με τα αμΕα cores? έτσι όπως βλέπω τα reviews μοιάζουν για πέταμα... στη θέση μου τι θα έκανες?

7800x 3d με κλειστά τα μάτια, παντού πάνω είναι στα games. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Τι θα άλλαζε αν δεν έβγαζε καθόλου CPU και πήγαινε του χρόνου στην άλλη γενιά; 

Έπαθες πλάκα γιατί κοιτάς blender σε power unlimited mode...μην λεμε κάθε φορά που βγαίνουν CPU τα ίδια ρε παιδιά...

Έπαθα πλάκα επειδή σε όλες τις μετρήσεις είναι πολύ ψηλά σε κατανάλωση. Στα παιχνίδια η διαφορά σε σχέση με τους AMD X3D είναι τεράστια! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Tambas91 said:

φαραώ έχω έρθει σε αδιέξοδο και δε ξέρω τι να κάνω... να πάω πάλι σε AMD (7800x3D) και να έχω 50c σε idle και 40 fps στο kingdom με την προοπτική να βγάλει η θεία κανονικά cpu την επομενη γενιά (8800x3D κτλπ) ? ή να πάω σε ιντέλλα με τα αμΕα cores? έτσι όπως βλέπω τα reviews μοιάζουν για πέταμα... στη θέση μου τι θα έκανες?

Και εγώ στο ίδιο καζάνι βράζω, να πάρω κάνα 14500 για αναβάθμιση από τον 12100 η να πάω σε ΑΜ5 και 7700 ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

7800x 3d με κλειστά τα μάτια, παντού πάνω είναι στα games. 

εσύ τα λες αυτά γιατί θέλεις να κοροϊδεύεις.. εγώ όμως μιλάω σοβαρά... άμα βγάλει όντως η θεία κάνα πύραυλο 8X00 απλά θα αλλάξω cpu... ενώ τώρα θα πρέπει να αλλαχτούν όλα απ την αρχή και άλλη όρεξη δεν είχα να αλλάζω κάθε χρόνο όλο το setup

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, Tambas91 said:

εσύ τα λες αυτά γιατί θέλεις να κοροϊδεύεις.. εγώ όμως μιλάω σοβαρά... άμα βγάλει όντως η θεία κάνα πύραυλο 8X00 απλά θα αλλάξω cpu... ενώ τώρα θα πρέπει να αλλαχτούν όλα απ την αρχή και άλλη όρεξη δεν είχα να αλλάζω κάθε χρόνο όλο το setup

Πιστευείς ο 8800x 3d θα είναι πάνω από 14700k? Αν ναί, οκ πας σε AMD.

Δεν χρειάζεται φυσικά να αλλάζεις κάθε χρόνο τίποτα, απλά τώρα πήρες σαπάκι CPU, αμά έπαιρνες κανονικό CPU δεν θα άλλζες.

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Και εγώ στο ίδιο καζάνι βράζω, να πάρω κάνα 14500 για αναβάθμιση από τον 12100 η να πάω σε ΑΜ5 και 7700 ??

εγώ στη θέση σου αφού κουμπώνει πάντως θα έπαιρνα τον intel εγώ με τη μια επιλογή ή την άλλη θα τα αλλάξω όλα

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Πιστευείς ο 8800x 3d θα είναι πάνω από 14700k? Αν ναί, οκ πας σε AMD.

αυτό είναι το θέμα... η λογική μου λέει ότι αποκλείεται να μείνει πάλι με 8 πυρήνες στον 8800 αν βγει με 12 όλο το ccd πχ θα πυροβολάει, αλλα αν μείνει στα ίδια και δώσει μονο ρολόγια cache και φρου φρου θα πάω έξω από τα γραφεία τους θα αρχίσω να φωνάζω allahu akbar και οποιον πάρει ο χάρος :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Herald είπε

Έγινε 3% καλύτερο efficiency :P Τσέκαρε αυτόν που σκαμπάζει 2 πράματα

 

 

Πως έγινε καλύτερο, αυτό που βλέπω στο video είναι πως για να πιάσει μεγαλύτερα all-core clocks πρέπει να ανέβει πάνω από τα 253W. Σε ίδιο power limit με τον 13900K σε CB23 βγάζει το ίδιο σκορ πάνω κάτω. ΟΚ, είναι ενδεχομένως λίγο βελτιωμένο το process και τσιμπάει εδώ κι εκεί 2 με 3% στο ίδιο power limit. Θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε πως συμπεριφέρονται σε πιο χαμηλά power limits, πχ 125W locked, αλλά δεν έχει κάτι τέτοιο το συγκεκριμένο video.

btw καλό το video

 

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Tambas91 said:

εγώ στη θέση σου αφού κουμπώνει πάντως θα έπαιρνα τον intel εγώ με τη μια επιλογή ή την άλλη θα τα αλλάξω όλα

 

Είμαι με DDR4 και θα χάσω αρκετά αν βάλω τον 14500.

18 minutes ago, Tambas91 said:

 

αυτό είναι το θέμα... η λογική μου λέει ότι αποκλείεται να μείνει πάλι με 8 πυρήνες στον 8800 αν βγει με 12 όλο το ccd πχ θα πυροβολάει, αλλα αν μείνει στα ίδια και δώσει μονο ρολόγια cache και φρου φρου θα πάω έξω από τα γραφεία τους θα αρχίσω να φωνάζω allahu akbar και οποιον πάρει ο χάρος :P 

Αν ο ΖΕΝ 5 βγει στα 4nm δεν τον βλέπω να βγαίνει το CCD με 12 Cores.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δει καθόλου αναφορές για non k cpu(14500/14400 κοκ)θα βγουν αργότερα η θα τα παραλείψουν?

Υ.γ Δεν περιμένω τίποτα από επιδόσεις, απλά μήπως πέσει η τιμή των αντίστοιχων-πρακτικά ίδιων- 13th gen.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Aten-Ra said:

Είμαι με DDR4 και θα χάσω αρκετά αν βάλω τον 14500.

Αν ο ΖΕΝ 5 βγει στα 4nm δεν τον βλέπω να βγαίνει το CCD με 12 Cores.

3nm ειναι , το εχει πει η amd. 

Just now, leros2004 said:

 

image.png.69372e2d5dd0d7a39d530d8901decb4d.png

Μην τα δειχνεις αυτα και παθει συγκοπη κανας herald :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, noFEARgr said:

3nm ειναι , το εχει πει η amd. 

Μην τα δειχνεις αυτα και παθει συγκοπη κανας herald :P

Όχι ρε, τι συγκοπή είναι γνωστό όλοι οι επαγγελματίες τρέχουν blender στα 300w 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Herald said:

Όχι ρε, τι συγκοπή είναι γνωστό όλοι οι επαγγελματίες τρέχουν blender στα 300w 😁

Η ιντελ για να κερδιζει στα benchmark ομως τετοια ορια βαζει . Ας βαλει το μισο οριο , να εχει και τα αντιστοιχα νουμερα ομως μετα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, noFEARgr said:

Η ιντελ για να κερδιζει στα benchmark ομως τετοια ορια βαζει . Ας βαλει το μισο οριο , να εχει και τα αντιστοιχα νουμερα ομως μετα

Τι σε νοιάζει τι όρια βάζει η intel? Σοβαρά ρωτάω. Δεν ξέρεις να τα αλλάζεις ας πούμε? Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα. Βασικά ψέμματα, καταλαβαίνω 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...