Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.eteknix.com/intels-i7-14700k-already-being-sold-in-indonesia-before-official-release/

''The chip was tested on an unnamed B660M ITX motherboard using stock DDR4 speeds as XMP wasn’t very happy. They were also using a weak ITX cooler which struggled to keep this chip cool maxing out at 92°C.''

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, akoinonitos said:

λιγο κουλα τα νουμερα στο hwinfo 91 βαθμους βαρεσε με 107watt?

Έχει κάτι του τύπου intel stock cooler από ότι γράφει. Και τα score του είναι χάλια, 1200 στο CBR24

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

E όταν ο i5 (300€) είναι πάνω από τον R9 που κάνει τα διπλάσια, δεν είναι μεγάλο το προβάδισμα? Έχει τρέξει και άλλα τεστ ο συγκεκριμένος σε photoshop και τέτοια και γίνεται της πόπης, ειδικά στo efficiency, καίνει το διπλασίο ρεύμα τα amd για να τελειώσουν την δουλειά.

Έχω την εντύπωση ότι τα βλέπεις όπως θέλεις να τα παρουσιάσεις. Τουλάχιστον εν μέρει.

Όχι ότι δεν είναι σημαντικό εφόσον ισχύει(που σε πιστεύω ότι ισχύει) αλλά ας αφήσουμε την κατανάλωση στην άκρη και για να είναι πιο εύκολο να βγάλουμε ένα συμπέρασμα αλλά και επειδή μπορεί(λέω εγώ τώρα) να έρθουν οι AMDάκηδες και να παρουσιάσουν άλλα σενάρια που γίνεται το αντίθετο.

Επίσης ας αφήσουμε τον i5 στην άκρη ή ας τον δούμε στο τέλος(αν και στο διάγραμμα που παρέθεσες αν κατάλαβα καλά δεν είναι πιο γρήγορος από R9, πιο αργός είναι έστω και λίγο). Συγχωρήστε μου την μεγάλη άγνοια  στους επεξεργαστές την AMD επειδή λόγω των προγραμμάτων που χρησιμοποιώ η επιλογή της Intel είναι για εμένα δεδομένη.

Γιατί να μην συγκρίνουμε τον R9 με τον 13900 που είναι ίδιας κατηγορίας; υποθέτω και στο οικονομικό; Λίγο πιο γρήγορος στο συγκεκριμένο σενάριο είναι ο 13900 σε παρόμοια χρήματα. Γιατί να τον συγκρίνουμε με τον i5; Τι νόημα έχει; Γιατί να μην πούμε το ίδιο και για τον i9 που έχει επίσης τα διπλά από τον i5. Για να βγάλουμε το συμπέρασμα που θέλουμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, SV1EOD said:

Έχω την εντύπωση ότι τα βλέπεις όπως θέλεις να τα παρουσιάσεις. Τουλάχιστον εν μέρει.

Όχι ότι δεν είναι σημαντικό εφόσον ισχύει(που σε πιστεύω ότι ισχύει) αλλά ας αφήσουμε την κατανάλωση στην άκρη και για να είναι πιο εύκολο να βγάλουμε ένα συμπέρασμα αλλά και επειδή μπορεί(λέω εγώ τώρα) να έρθουν οι AMDάκηδες και να παρουσιάσουν άλλα σενάρια που γίνεται το αντίθετο.

Επίσης ας αφήσουμε τον i5 στην άκρη ή ας τον δούμε στο τέλος(αν και στο διάγραμμα που παρέθεσες αν κατάλαβα καλά δεν είναι πιο γρήγορος από R9, πιο αργός είναι έστω και λίγο). Συγχωρήστε μου την μεγάλη άγνοια  στους επεξεργαστές την AMD επειδή λόγω των προγραμμάτων που χρησιμοποιώ η επιλογή της Intel είναι για εμένα δεδομένη.

Γιατί να μην συγκρίνουμε τον R9 με τον 13900 που είναι ίδιας κατηγορίας; υποθέτω και στο οικονομικό; Λίγο πιο γρήγορος στο συγκεκριμένο σενάριο είναι ο 13900 σε παρόμοια χρήματα. Γιατί να τον συγκρίνουμε με τον i5; Τι νόημα έχει; Γιατί να μην πούμε το ίδιο και για τον i9 που έχει επίσης τα διπλά από τον i5. Για να βγάλουμε το συμπέρασμα που θέλουμε; 

Mιλάμε για το davinci resolve. Στο resolve ο 13600k είναι λίγο πάνω από το 7950x. Δεν έχει νόημα να συγκρίνεις τον i9 με τον R9 γιατί αυτός που τον καλύπτουν οι επιδόσεις του R9 στο resolve, θα τον καλύπτουν και οι επιδόσειςε του i5 (αφού είναι πιο γρήγορος) και θα του κοστίσει τα μισά χρήματα και την μισή κατανάλωση. Ο i9 είναι για αυτούς που δεν τους καλύπτει ο i5 και ο R9 

Kαι εδώ είναι το video που μετράει και efficiency σε διάφορα τέτοια workloads, είναι εξωφρενικές οι διαφορές.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Herald είπε

Kαι εδώ είναι το video που μετράει και efficiency σε διάφορα τέτοια workloads, είναι εξωφρενικές οι διαφορές.

Όπως σου έγραψα και πριν την κατανάλωση την αφήνω εκτός συζήτησης για να βγει πιο εύκολα συμπέρασμα αν και την θεωρώ πάρα πολύ σημαντική και επειδή έχει πάει εκεί που έχει πάει το ρεύμα και επειδή έχω το κακό συνήθειο να μην σβήνω τον υπολογιστή. Επίσης δεν γνωρίζω το θέμα επειδή δεν το έχω ψάξει. Δεν μπαίνω στον κόπο λόγω ώρας να δω το βιντεάκι που παρέθεσες(τουλάχιστον τώρα), παλιότερα έχω διαβάσει που το έχεις γράψει και τώρα το ξαναγράφεις και γενικώς έχω καταλήξει στο συμπέρασμα(από τα λεγόμενα σου κυρίως) ότι ισχύει.

Έχεις δίκιο για το davinci resolve, όταν εγώ έγραφα για μικρή διαφορά έβλεπα τα αποτελέσματα για το Premiere pro και το extended overall.

31 λεπτά πριν, Herald είπε

Στο resolve ο 13600k είναι λίγο πάνω από το 7950x.

Γιατί να μην δούμε και το davinci resolve extended overall ή το premiere pro; O μόνος λόγος που βρίσκω είναι..... ή μάλλον δεν βρίσκω λόγο.

31 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν έχει νόημα να συγκρίνεις τον i9 με τον R9 γιατί αυτός που τον καλύπτουν οι επιδόσεις του R9 στο resolve,

Έχει νόημα. Τα χρήματα είναι παρόμοια και οι διαφορά στις επιδόσεις μικρή ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ. Χωρίς να ξέρω, σε άλλα σενάρια ίσως να είναι παραπάνω οι επιδόσεις του R9. Αν χρειάζεται κάποιος πολλούς πυρήνες δεν θα πάει στον i5 και τους αντίστοιχους AMD. Θα πάει στον i9 και στους αντίστοιχους AMD.

Επίσης στο davinci resolve extended overall η διαφορά του i5 με τον R5 7600X είναι της τάξης του 2.5% αλλά ο R5 7600X κοστίζει καμιά 100 € λιγότερο. Τι συμπέρασμα βγαίνει; Ότι είναι καλύτερα με τον AMD;

Επεξ/σία από SV1EOD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, SV1EOD said:

Όπως σου έγραψα και πριν την κατανάλωση την αφήνω εκτός συζήτησης για να βγει πιο εύκολα συμπέρασμα αν και την θεωρώ πάρα πολύ σημαντική και επειδή έχει πάει εκεί που έχει πάει το ρεύμα και επειδή έχω το κακό συνήθειο να μην σβήνω τον υπολογιστή. Επίσης δεν γνωρίζω το θέμα επειδή δεν το έχω ψάξει. Δεν μπαίνω στον κόπο λόγω ώρας να δω το βιντεάκι που παρέθεσες(τουλάχιστον τώρα), παλιότερα έχω διαβάσει που το έχεις γράψει και τώρα το ξαναγράφεις και γενικώς έχω καταλήξει στο συμπέρασμα(από τα λεγόμενα σου κυρίως) ότι ισχύει.

Έχεις δίκιο για το davinci resolve, όταν εγώ έγραφα για μικρή διαφορά έβλεπα τα αποτελέσματα για το Premiere pro και το extended overall.

Γιατί να μην δούμε και το davinci resolve extended overall ή το premiere pro; O μόνος λόγος που βρίσκω είναι..... ή μάλλον δεν βρίσκω λόγο.

Έχει νόημα. Τα χρήματα είναι παρόμοια και οι διαφορά στις επιδόσεις μικρή ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ. Χωρίς να ξέρω, σε άλλα σενάρια ίσως να είναι παραπάνω οι επιδόσεις του R9. Αν χρειάζεται κάποιος πολλούς πυρήνες δεν θα πάει στον i5 και τους αντίστοιχους AMD. Θα πάει στον i9 και στους αντίστοιχους AMD.

Επίσης στο davinci resolve extended overall η διαφορά του i5 με τον R5 7600X είναι της τάξης του 2.5% αλλά ο R5 7600X κοστίζει καμιά 100 € λιγότερο. Τι συμπέρασμα βγαίνει; Ότι είναι καλύτερα με τον AMD;

Ρε συ για το standard resolve μιλαγε το παιδι και σε αυτο σχολιασα οτι δεν εχει νοημα να συγκρινουμε τον R9 με τον i9. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Herald είπε

Ρε συ για το standard resolve μιλαγε το παιδι και σε αυτο σχολιασα οτι δεν εχει νοημα να συγκρινουμε τον R9 με τον i9. 

Μάλιστα, τώρα κατάλαβα. Απορώ πως μου διέφυγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, Herald said:

Mιλάμε για το davinci resolve. Στο resolve ο 13600k είναι λίγο πάνω από το 7950x. Δεν έχει νόημα να συγκρίνεις τον i9 με τον R9 γιατί αυτός που τον καλύπτουν οι επιδόσεις του R9 στο resolve, θα τον καλύπτουν και οι επιδόσειςε του i5 (αφού είναι πιο γρήγορος) και θα του κοστίσει τα μισά χρήματα και την μισή κατανάλωση. Ο i9 είναι για αυτούς που δεν τους καλύπτει ο i5 και ο R9 

Kαι εδώ είναι το video που μετράει και efficiency σε διάφορα τέτοια workloads, είναι εξωφρενικές οι διαφορές.

 

 

 

Λίγο παρακάτω, στο ίδιο βίντεο:

electricity-cost.png.e3198a6f6ecb24934700a86f8c4f1a7d.png

 

Η Γκρέτα θα ανησυχούσε πολύ με αυτά τα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, akisk said:

 

Λίγο παρακάτω, στο ίδιο βίντεο:

electricity-cost.png.e3198a6f6ecb24934700a86f8c4f1a7d.png

 

Η Γκρέτα θα ανησυχούσε πολύ με αυτά τα αποτελέσματα.

E ναί αμά τρέχεις τέτοια workloads και πάρεις amd καταστρέφεις το περιβάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, TopCLR said:

Χωρίς παρεξήγηση και χωρίς να γνωρίζω πολλά σε αυτόν τον τομέα. Στα screenshot που παραθέτεις το Danici Resolve Studio 18.6 έχει κάποιο θέμα με τους Ryzen.

Πιθανόν στους Ryzen δεν βλέπει πυρήνες αλλά ...στραγάλια! Πως γίνεται ο Ryzen 12/24 (7900X) να προηγείται του 16/32 (7950Χ) και να ακολουθεί σε απόσταση αναπνοής ο 8/16 (7700Χ);! Αν μιλούσαμε για κάποιο παιχνίδι πιθανόν να ήταν σωστή η κατάταξη. Μιας και τα παιχνίδια δουλεύουν σε μετρημένους πυρήνες, αλλά σε πρόγραμμα που "ξεζουμίζει" τους επεξεργαστές φαίνεται κάπως!

Σαχλαμάρες bench είναι.

Κάνω πολύ βαριά χρήση του Resolve σε 13700 & 7900.

Εάν με έβαζες να κάτσω σε γραφείο χωρίς να βλέπω σε ποιον υπολογιστή δουλεύω, δεν θα καταλάβαινα απολύτως καμία διαφορά. Έχουν ακριβώς την ίδια απόκριση και ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, this.is.elia said:

Σαχλαμάρες bench είναι.

Κάνω πολύ βαριά χρήση του Resolve σε 13700 & 7900.

Εάν με έβαζες να κάτσω σε γραφείο χωρίς να βλέπω σε ποιον υπολογιστή δουλεύω, δεν θα καταλάβαινα απολύτως καμία διαφορά. Έχουν ακριβώς την ίδια απόκριση και ταχύτητα.

Σίγουρα, αφού οι διαφορές είναι 10-15%, δεν μπορείς να τις καταλάβεις στα τυφλά. Αλλά θα την καταλάβεις στο λογαριασμό της ΔΕΗ, σε idle / light loads ο 7900x θα κάψει ότι βρεί στο διάβα του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://videocardz.com/newz/intels-next-gen-arrow-lake-s-cpus-target-5-single-thread-and-15-multi-thread-performance-gain-leaked-slide-suggests

Δυσκολο να ισχύει....αλλά αν ισχύσει το έχει χάσει το game από τα αποδυτήρια η ιντέλα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 minutes ago, BabisTs said:

https://videocardz.com/newz/intels-next-gen-arrow-lake-s-cpus-target-5-single-thread-and-15-multi-thread-performance-gain-leaked-slide-suggests

Δυσκολο να ισχύει....αλλά αν ισχύσει το έχει χάσει το game από τα αποδυτήρια η ιντέλα.....

Aυτά είναι τα initial minimum goals. Πάντα εκεί παίζουν, 5-10%, απλά στην πορεία φτάνουν και 30 :P 

Αφιερωμένο στον φαραό του φόρουμ @Aten-Ra

image.png.0a2a7941c926e1684d7ec314610d458c.png

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...