Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Δεν θα αγόραζα αυτή τη μητρική αλλά σε γενικές γράμμες ναί, αυτό σου λέω Γιάγκο μου :P 

ωραία δώσε μια πρόταση με το τσιγκέλι θα στα βγάζω? μονο τις τολιές σου για τον 3d ξέρεις να λες χωρίς να σε πιέσουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Tambas91 said:

ωραία δώσε μια πρόταση με το τσιγκέλι θα στα βγάζω? μονο τις τολιές σου για τον 3d ξέρεις να λες χωρίς να σε πιέσουμε

Ρε δεν είπαμε? Πάνε πάρε τον 3d, δεν μπορώ να σου προτείνω 14th gen, δεν μου πάει η καρδιά.

Ο 3d είναι plug and play, τον κουμπώνεις και δουλεύει, ούτε ρυθμίσεις στο bios ούτε τέρατα cooler για να μην βράζει ούτε τίποτα. Έχεις ήδη έναν και ξέρεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Herald είπε

Ρε δεν είπαμε? Πάνε πάρε τον 3d, δεν μπορώ να σου προτείνω 14th gen, δεν μου πάει η καρδιά.

Ο 3d είναι plug and play, τον κουμπώνεις και δουλεύει, ούτε ρυθμίσεις στο bios ούτε τέρατα cooler για να μην βράζει ούτε τίποτα. Έχεις ήδη έναν και ξέρεις. 

έχω δει και αν έχω δει τρολεραδες εσύ τους έχεις ξεπεράσει όλους!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, Tambas91 said:

έχω δει και αν έχω δει τρολεραδες εσύ τους έχεις ξεπεράσει όλους!

E καλά εγώ στα λέω σοβαρά και εσύ τώρα τα δικά σου. Πάρε ότι θες τι να σου πώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Herald είπε

Davince και Resolve, καινούργιο βίντεο, αναμενόμενα τα αποτέλεσματα.

 

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

 

image.png.e4573a33fcc6e040e6349c9d91274731.png

image.png.48732928cec7f0533b911fa0106fded7.png

image.png.b85d1f072ae0dfcb8a79dc2c3fb38a49.png

 

Χωρίς παρεξήγηση και χωρίς να γνωρίζω πολλά σε αυτόν τον τομέα. Στα screenshot που παραθέτεις το Danici Resolve Studio 18.6 έχει κάποιο θέμα με τους Ryzen.

Πιθανόν στους Ryzen δεν βλέπει πυρήνες αλλά ...στραγάλια! Πως γίνεται ο Ryzen 12/24 (7900X) να προηγείται του 16/32 (7950Χ) και να ακολουθεί σε απόσταση αναπνοής ο 8/16 (7700Χ);! Αν μιλούσαμε για κάποιο παιχνίδι πιθανόν να ήταν σωστή η κατάταξη. Μιας και τα παιχνίδια δουλεύουν σε μετρημένους πυρήνες, αλλά σε πρόγραμμα που "ξεζουμίζει" τους επεξεργαστές φαίνεται κάπως!

Επεξ/σία από TopCLR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, TopCLR said:

Χωρίς παρεξήγηση και χωρίς να γνωρίζω πολλά σε αυτόν τον τομέα. Στα screenshot που παραθέτεις το Danici Resolve Studio 18.6 έχει κάποιο θέμα με τους Ryzen.

Πιθανόν στους Ryzen δεν βλέπει πυρήνες αλλά ...στραγάλια! Πως γίνεται ο Ryzen 12/24 (7900X) να προηγείται του 16/32 (7950Χ) και να ακολουθεί σε απόσταση αναπνοής ο 8/16 (7700Χ)! Αν μιλούσαμε για κάποιο παιχνίδι πιθανόν να ήταν σωστή η κατάταξη. Μιας και τα παιχνίδια δουλεύουν σε μετρημένους πυρήνες, αλλά σε πρόγραμμα που "ξεζουμίζει" τους επεξεργαστές φαίνεται κάπως!

Δεν προηγείται, και οι 3 το ίδιο score έχουν. Τους κόβει το ST performance. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν προηγείται, και οι 3 το ίδιο score έχουν. Τους κόβει το ST performance. 

Δεν γνώριζα ότι μετράει ST (βασικά δεν είδα το βίντεο και νόμιζα ότι είναι all core). Οπότε σε αυτήν την περίπτωση ο 7600X έχει στραγάλια, που δεν μπορεί να "πιάσει" σε ST τα μεγαλύτερα αδέρφια του με 100-200Mhz διαφορά! :P

Ο 13600Κ δικαιολογείται κάπως αφού έχει διαφορά στις συχνότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, TopCLR said:

Δεν γνώριζα ότι μετράει ST (βασικά δεν είδα το βίντεο και νόμιζα ότι είναι all core). Οπότε σε αυτήν την περίπτωση ο 7600X έχει στραγάλια, που δεν μπορεί να "πιάσει" σε ST τα μεγαλύτερα αδέρφια του με 100-200Mhz διαφορά! :P

Ο 13600Κ δικαιολογείται κάπως αφού έχει διαφορά στις συχνότητες.

Δεν είναι ούτε single core ούτε multi core workload, mixed είναι, χρησιμοποιεί 3-4-5 πυρήνες και κάποιες φορές και όλους. Σε τέτοια workloads που είναι και η πλειονότητα έχουν μεγάλο προβάδισμα τα Intel και σε επιδόσεις και σε κατανάλωση. 

8 minutes ago, Tambas91 said:

το 3D γιατί δε τα έχει μέσα ρε παπατζή ? :P 

Ε είναι πολύ γρήγορα έχουν βγεί έξω από τις μπάρες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Σε τέτοια workloads που είναι και η πλειονότητα έχουν μεγάλο προβάδισμα τα Intel και σε επιδόσεις και σε κατανάλωση. 

Η δική μου εφαρμογή είναι υπό κάποια έννοια παρόμοια, σχεδιαστικά προγράμματα CAD. Και εκεί δεν είναι ούτε 3-4-5 πυρήνες, συνήθως είναι ένας, σπάνια παραπάνω οπότε με ενδιαφέρει το single core performance και από όσο το έχω ψάξει η Intel ανέκαθεν ήταν μονόδρομος(δεν ξέρω αν υπάρχουν και βελτιστοποιήσεις για Intel στα προγράμματα αυτά οπότε πιθανώς μία παραπάνω).

Για την κατανάλωση δεν ξέρω, δεν μπορώ να κρίνω αν και το πιστεύω αυτό που λες. Αλλά το μεγάλο προβάδισμα που το βλέπεις; 7 με 10% δεν είναι λίγο αλλά δεν μμου φαίνεται και για μεγάλο προβάδισμα ειδικά όταν υπάρχουν σενάρια που οι απέναντι θα υπερτερούν λόγω 3D ή λόγω περισσότερων πυρήνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, SV1EOD said:

Η δική μου εφαρμογή είναι υπό κάποια έννοια παρόμοια, σχεδιαστικά προγράμματα CAD. Και εκεί δεν είναι ούτε 3-4-5 πυρήνες, συνήθως είναι ένας, σπάνια παραπάνω οπότε με ενδιαφέρει το single core performance και από όσο το έχω ψάξει η Intel ανέκαθεν ήταν μονόδρομος(δεν ξέρω αν υπάρχουν και βελτιστοποιήσεις για Intel στα προγράμματα αυτά οπότε πιθανώς μία παραπάνω).

Για την κατανάλωση δεν ξέρω, δεν μπορώ να κρίνω αν και το πιστεύω αυτό που λες. Αλλά το μεγάλο προβάδισμα που το βλέπεις; 7 με 10% δεν είναι λίγο αλλά δεν μμου φαίνεται και για μεγάλο προβάδισμα ειδικά όταν υπάρχουν σενάρια που οι απέναντι θα υπερτερούν λόγω 3D ή λόγω περισσότερων πυρήνων.

E όταν ο i5 (300€) είναι πάνω από τον R9 που κάνει τα διπλάσια, δεν είναι μεγάλο το προβάδισμα? Έχει τρέξει και άλλα τεστ ο συγκεκριμένος σε photoshop και τέτοια και γίνεται της πόπης, ειδικά στo efficiency, καίνει το διπλασίο ρεύμα τα amd για να τελειώσουν την δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...