Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, kkatzos said:

Τον έχει πικράνει ο 7800Χ3D είναι η αλήθεια. 😁

Τώρα έχουμε και νέα παιχνίδια και νέα bench για να βλέπουμε εδώ μέσα.

Ας βάλω ένα ακόμα απαιτητικό σε CPU bench αφού το έφερε η κουβέντα. Μη βάζουμε μόνο Starfield 🤣

1.jpg

13900ks+oc στα 5900mhz+4090. 1200-1300W στην πρίζα ; 
 

 3 fps το octacore πίσω ; 
😂

Επεξ/σία από nick0lis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Herald είπε

@Tambas91


Εδώ ένα πρόσφατο με πολλά παιχνίδια μέσα (τα γράφει κιόλας)

 

 

ναι τι? που θες να καταλήξεις? έχουν κάτι τα νούμερα? ρωτάω σοβαρά γιατί εσύ σχεδόν πάντα μιλάς με περιπαικτικό τρόπο :P 

1 ώρα πριν, this.is.elia είπε

@Tambas91

Μνήμες θα πρότεινα αυτές - αδιάφορο το die, έπαιξαν κατευθείαν 4 στικς των 16gb στα 7200 με cl34 κανονικά (έχω την rgb έκδοση οπότε ίσως τα ψωτάκια δίνουν uberταχύτητα ξέρω γω).

4 dimmακια των 16gb να παίξουν κατευθείαν xmp σε z790 είναι λόγος για σαμπάνια. Μόνο 2 dimm σίγουρα σε 8000 άνετα και πιθανότατα με σφικτά timings. Και ο 13700 μου είναι overclocker του replay να φανταστείς, με το ζόρι σηκώνει +200. Mάλλον έχει καλό imc ή απλά είναι δυνατές οι μνήμες.

μη με σταυρώσετε αλλα είμαι από αυτούς που προτιμάει καθόλου rgb :P , η μονη μου ανησυχία είναι λίγο τα 32 gb έτσι όπως ανεβαίνουν οι απαιτήσεις σε κάνα χρόνο μπορεί να μη φτάνουν που λέει ο λόγος.. θα μου πεις βάζεις αλλα 2 dimms τότε ή τα πουλάς και παίρνεις αλλα ok, αλλα αξίζει να πάω κατευθείαν σε 64 να έχω το κεφάλι μου ήσυχο? επίσης σε σχέση με αυτές που πρότεινε ο μπάμπης υπάρχει κάποια διαφορα αξια λόγου?

Επεξ/σία από Tambas91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Tambas91 said:

ναι τι? που θες να καταλήξεις? έχουν κάτι τα νούμερα? ρωτάω σοβαρά γιατί εσύ σχεδόν πάντα μιλάς με περιπαικτικό τρόπο :P 

Όχι τίποτα, απλά το είδα και το έβαλα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, Tambas91 said:

ναι τι? που θες να καταλήξεις? έχουν κάτι τα νούμερα? ρωτάω σοβαρά γιατί εσύ σχεδόν πάντα μιλάς με περιπαικτικό τρόπο :P 

μη με σταυρώσετε αλλα είμαι από αυτούς που προτιμάει καθόλου rgb :P , η μονη μου ανησυχία είναι λίγο τα 32 gb έτσι όπως ανεβαίνουν οι απαιτήσεις σε κάνα χρόνο μπορεί να μη φτάνουν που λέει ο λόγος.. θα μου πεις βάζεις αλλα 2 dimms τότε ή τα πουλάς και παίρνεις αλλα ok, αλλα αξίζει να πάω κατευθείαν σε 64 να έχω το κεφάλι μου ήσυχο? επίσης σε σχέση με αυτές που πρότεινε ο μπάμπης υπάρχει κάποια διαφορα αξια λόγου?

Κατά κάποιο τρόπο απαντάς στην ερώτησή σου, προφανώς τα 64gb θα είναι trendy σε κανα 1-2 χρόνια, δε νομίζω να μπορώ να προσφέρω κάποια ιδιαίτερη σοφία πάνω στο θέμα.

Μιας και είσαι πρωτίστως gamer απ'ότι έχω καταλάβει, εσύ γνωρίζεις πόσο σου χρειάζονται τα επιπλέον GB. 

Υπάρχει και η μέση λύση των 48gb πλέον, την οποία χρησιμοποιώ αυτή την στιγμή στον 7900 (64gb πήγαν σε pc με τον 13700). Μια χαρά είμαι προς το παρόν (έχω τις flare της g.skill στα 6000 cl36, τίμια πρόταση αλλά ούτε με σφαίρες για κλοκάρισμα). Το πρόβλημα είναι ότι τα κιτάκια των 48gb είναι λίγο φτωχά σε ποικιλία και γενικά δεν φαίνεται να έχουν αξιοπρεπή die ακόμα. Άσε που νομίζω ότι μιξάρουν single και double sided pcbs και μου δημιουργούνται υποψίες για πιθανή αναβάθμιση σε 96gb μελλοντικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, this.is.elia said:

Κατά κάποιο τρόπο απαντάς στην ερώτησή σου, προφανώς τα 64gb θα είναι trendy σε κανα 1-2 χρόνια, δε νομίζω να μπορώ να προσφέρω κάποια ιδιαίτερη σοφία πάνω στο θέμα.

Μιας και είσαι πρωτίστως gamer απ'ότι έχω καταλάβει, εσύ γνωρίζεις πόσο σου χρειάζονται τα επιπλέον GB. 

Υπάρχει και η μέση λύση των 48gb πλέον, την οποία χρησιμοποιώ αυτή την στιγμή στον 7900 (64gb πήγαν σε pc με τον 13700). Μια χαρά είμαι προς το παρόν (έχω τις flare της g.skill στα 6000 cl36, τίμια πρόταση αλλά ούτε με σφαίρες για κλοκάρισμα). Το πρόβλημα είναι ότι τα κιτάκια των 48gb είναι λίγο φτωχά σε ποικιλία και γενικά δεν φαίνεται να έχουν αξιοπρεπή die ακόμα. Άσε που νομίζω ότι μιξάρουν single και double sided pcbs και μου δημιουργούνται υποψίες για πιθανή αναβάθμιση σε 96gb μελλοντικά...

To 6000c36 δεν κλοκάρι, αλλά πάει 6000c30

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Herald ρε συ στον ryzen έτσι και αλλιώς εάν πάω να βάλω μνήμη πάνω από 6000 βγαίνει live φάσκελο μέσα από την motherboard και ακούγεται το trololo από τα ηχεία έτσι και αλλιώς 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Tambas91 said:

τι είναι προτιμότερο το 6000 να το πας cl30 ή το 7200 να το κλοκάρεις πιο ψηλά και να είναι cl 34;

Το 7200 παίζει c32, 7600c34 και λοιπά. 

 

Από 6000c30 tuned σε 7600c34 tuned δεν είδα μεγάλες διαφορές στον 13900k. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Το 7200 παίζει c32, 7600c34 και λοιπά. 

 

Από 6000c30 tuned σε 7600c34 tuned δεν είδα μεγάλες διαφορές στον 13900k. 

ok το 7600 cl 32 μου αρέσει πιο πολύ σαν αριθμοί... να πάω να χτυπήσω από τώρα τις μνήμες του elia?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 minutes ago, Tambas91 said:

ναι

Για να πιάσεις 7600 θες μητρική που σε βγάζει εκτός budget :P 

Η φθηνότερη που μπορεί και είναι ακόμα σε κυκλοφορία είναι αυτή που κοιτάει και ο 7nisiotis. Και μιλάμε για μητρικές με 2dimms οπότε αυτό που λές να βάλεις άλλα 2 στο μέλλον το ξεχνάς.

https://www.alternate.de/MSI/MPG-Z790I-EDGE-WIFI-Mainboard/html/product/1871464

Δεν παίρνω και όρκο αλλά και τα 7200mhz θα είναι δύσκολα για τις μητρικές κάτω των 300€. Μόνο κάποιος που έχει δοκιμάσει θα σου πεί με σιγουριά. Eγώ στάθηκα τυχερός και πρόλαβα την Unisex στα 599€

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα είναι sweet spot σε τιμή (φυσιολογικά) όταν βγει η νέα σειρά....

https://www.msi.com/Motherboard/PRO-Z790-A-MAX-WIFI/Specification

Θα βγάλει η Asus την Rog Strix Z790-A Gaming Wifi II .....επίσης θα βγαλει και η Μsi την Ζ790 EDGE Μax αλλά και Ζ790 Carbon Μax με υποστηριξη εως 8000mhz και οι τρεις  τους αλλά θα παίξουν πολύ ψηλότερα σε τιμουλα. 

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Herald είπε

Για να πιάσεις 7600 θες μητρική που σε βγάζει εκτός budget :P 

Η φθηνότερη που μπορεί και είναι ακόμα σε κυκλοφορία είναι αυτή που κοιτάει και ο 7nisiotis. Και μιλάμε για μητρικές με 2dimms οπότε αυτό που λές να βάλεις άλλα 2 στο μέλλον το ξεχνάς.

https://www.alternate.de/MSI/MPG-Z790I-EDGE-WIFI-Mainboard/html/product/1871464

Δεν παίρνο και όρκο αλλά και τα 7200mhz θα είναι δύσκολα για τις μητρικές κάτω των 300€. Μόνο κάποιος που έχει δοκιμάσει θα σου πεί με σιγουριά.

δηλαδή λες με ένα kit 6000 και μια μητρική τύπου MSI Pro B760 Gaming Plus WIFI Motherboard ATX με Intel 1700 Socket | Skroutz.gr θα πάρω το 95% ? (βγαίνει και αρκετά πιο φθηνά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Tambas91 said:

δηλαδή λες με ένα kit 6000 και μια μητρική τύπου MSI Pro B760 Gaming Plus WIFI Motherboard ATX με Intel 1700 Socket | Skroutz.gr θα πάρω το 95% ? (βγαίνει και αρκετά πιο φθηνά)

Δεν θα αγόραζα αυτή τη μητρική αλλά σε γενικές γράμμες ναί, αυτό σου λέω Γιάγκο μου :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...