Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, azazil1190 είπε

Έλα ρε για την τιμή του είναι μια χαρά .Τους συμπάθησα τους 3δ

Να φτιάξουμε ένα club για κατόχους 3D ώστε να μη μπορεί να μπει ο κάθε τυχάρπαστος και γράφει τα δικά του … βέβαια τον έχω ικανό τον κύριο herald να πάει να πάρει έναν μόνο και μόνο για να μπαίνει να γράφει τις τρολιες τους για κανονικά cpu και κάτι τέτοια που λέει δίπλα …

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 hours ago, Herald said:

Γιατί δεν πάς σε 3d?

AMD? Δεν είχα ποτέ κόκκινο cpu. Δεν έχω όρεξη ιδιαίτερα να μάθω νέα πλατφόρμα, νέα κόλπα κλπ ρυθμίσεις bios.. Plug and play CPU/GPU/RAM εδώ και καιρό. Άντε ίσως - με μεγάλη επιφύλαξη - να δοκιμάσω κανα πείραγμα σε safe επίπεδα μόνο στις μνήμες. 

7 hours ago, BabisTs said:

Αυτές κοιτούσα χθες από βίντεο του FrameChasers να σου πω την αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Tambas91 είπε

βέβαια τον έχω ικανό τον κύριο herald να πάει να πάρει έναν μόνο και μόνο για να μπαίνει να γράφει τις τρολιες τους για κανονικά cpu και κάτι τέτοια που λέει δίπλα …

Τον έχει πικράνει ο 7800Χ3D είναι η αλήθεια. 😁

Τώρα έχουμε και νέα παιχνίδια και νέα bench για να βλέπουμε εδώ μέσα.

Ας βάλω ένα ακόμα απαιτητικό σε CPU bench αφού το έφερε η κουβέντα. Μη βάζουμε μόνο Starfield 🤣

1.jpg

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, kkatzos said:

Τον έχει πικράνει ο 7800Χ3D είναι η αλήθεια. 😁

Τώρα έχουμε και νέα παιχνίδια και νέα bench για να βλέπουμε εδώ μέσα.

Ας βάλω ένα ακόμα απαιτητικό σε CPU bench αφού το έφερε η κουβέντα. Μη βάζουμε μόνο Starfield 🤣

1.jpg

Είναι η αλήθεια μεγάλη η πίκρα. Από μικρος ονειρευόμουν να δώσω 450 ευρα για 8 8πυρηνο το 2023. Τώρα που ήρθε η ώρα δεν μου περισσεύουν να αγοράσω και βγάζω κακία 😁

 

Αν ειχε hw scheduler και δεν τράβαγε 2 kilowatt σε idle θα είχα 7950x 3d. Ο 7800 είναι ανέκδοτο. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Herald είπε

Είναι η αλήθεια μεγάλη η πίκρα. Από μικρος ονειρευόμουν να δώσω 450 ευρα για 8 8πυρηνο το 2023. Τώρα που ήρθε η ώρα δεν μου περισσεύουν να αγοράσω και βγάζω κακία 😁

 

Αν ειχε hw scheduler και δεν τράβαγε 2 kilowatt σε idle θα είχα 7950x 3d. Ο 7800 είναι ανέκδοτο. 

300 ευρώ έχει τώρα και μόνο για gaming είναι καλύτερη επιλογή αδερφέ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Tambas91 said:

300 ευρώ έχει τώρα και μόνο για gaming είναι καλύτερη επιλογή αδερφέ 

Ε χτυπά τον, τι περιμένεις για 14700 και κουτσόπυρηνα 😁

Και πιο φτηνά θα σου έρθει, και καίει τα μισά watt, και χαβαλεδιαζει σε επιδόσεις. Βουρ στο πατσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/10/2023 στις 3:40 ΜΜ, kkatzos είπε

Σύμφωνοι, με 7200+ DDR5 και custom timings + OC κλείνει η ψαλίδα ή και περνάει μπροστά ο 13900Κ αλλά είναι ασαφές σε τι βαθμό και σε ποια παιχνίδια αν συγκριθεί με 3D με 6200C28 και καλό tuning

Βάλε καλύτερα με 8000+ να είσαι μέσα και πάλι εξαρτάται το game για το ποιος θα είναι πιο γρήγορος....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Herald είπε

Ε χτυπά τον, τι περιμένεις για 14700 και κουτσόπυρηνα

εμενα μου αρέσει να δοκιμάζω διαφορες τεχνολογίες! άμα τα κουτσαλογα φανούν κατωτερα των περιστάσεων θα τα στείλω στο shadow realm και θα πάρω 7800 3D σιγά μη σκάσουμε για το HW

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Tambas91 said:

εμενα μου αρέσει να δοκιμάζω διαφορες τεχνολογίες! άμα τα κουτσαλογα φανούν κατωτερα των περιστάσεων θα τα στείλω στο shadow realm και θα πάρω 7800 3D σιγά μη σκάσουμε για το HW

Εντάξει εγώ στο λέω μην ταλαιπωρηθείς τζαμπα , αφού στα review βλέπεις, κορυφή ο 7800x 3d, φθηνος είναι, χαβαλεδιαζει σε επιδόσεις και καίει και τα μισά watt. Μην ασχοληθείς καν  με 14th gen. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Εντάξει εγώ στο λέω μην ταλαιπωρηθείς τζαμπα , αφού στα review βλέπεις, κορυφή ο 7800x 3d, φθηνος είναι, χαβαλεδιαζει σε επιδόσεις και καίει και τα μισά watt. Μην ασχοληθείς καν  με 14th gen. 

αυγολεμονος ασερεπονηρε GIF - Αυγολεμονος Ασερεπονηρε - Discover & Share  GIFs

έχεις βρει καμια μητρική και μνήμες να πάρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Αυτές κοιτούσα χθες από βίντεο του FrameChasers να σου πω την αλήθεια.

Teamgroup ,ειδάλλως κάνε υπέρβαση (του budjet) στα 177€ σε Gskill

https://www.priveshop.gr/product/11013894/EKSARTHMATA/MNHMES-RAM/G-SKILL-TRIDENT-Z5-RGB-DDR5-7200MHZ-32GB-2X16GB-F5-7200J3445G16GX2-TZ5RK?skr_prm=WyJkNGFhNTJlZi01OGI0LTRhZTktYTkyMS1lMmEwMjFmYjZhYWMiLDE2OTcwMzQ3NjM4MzgseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0

Επεξ/σία από BabisTs
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Tambas91

Μνήμες θα πρότεινα αυτές - αδιάφορο το die, έπαιξαν κατευθείαν 4 στικς των 16gb στα 7200 με cl34 κανονικά (έχω την rgb έκδοση οπότε ίσως τα ψωτάκια δίνουν uberταχύτητα ξέρω γω).

4 dimmακια των 16gb να παίξουν κατευθείαν xmp σε z790 είναι λόγος για σαμπάνια. Μόνο 2 dimm σίγουρα σε 8000 άνετα και πιθανότατα με σφικτά timings. Και ο 13700 μου είναι overclocker του replay να φανταστείς, με το ζόρι σηκώνει +200. Mάλλον έχει καλό imc ή απλά είναι δυνατές οι μνήμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...