Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, TR-909 είπε

TGf.png.e78fe054e9e789737bd505341a56b196.png

 

είναι αυτές οι διαφορές θερμοκρασίας "ασήμαντες"? ή να στο πω αλλιώς, θα έπρεπε να έχει λόγο ύπαρξης το contact frame?

Θα σε παρακαλέσω πρώτα να διαβάζεις τι γράφει ο άλλος και να μην απομονώνεις λέξεις. Λειτουργικά είναι ασήμαντες και το ξέρω από πρώτο χέρι, είδα παρόμοιες πτώσεις στην θερμοκρασία 1-5 βαθμούς ανομοιόμορφα στους πυρήνες και ένας μπούσταρε 100Mhz παραπάνω. Μιλάμε για τρελλή διαφορά σε σχέση με το stock ILM...

Αν το σπορ σου είναι OC ίσως να σε ενδιαφέρει. Για daily δεν υπάρχει κανένας λόγος

Από τον Derbauer που έβγαλε προϊον και το διαφημίζει και καλά κάνει να το καταλήγεις ότι η Intel έχει fail ILM και χρειάζεται να το αλλάξεις (γιατί αυτό είναι το μήνυμα σου) έχει πολύ δρόμο...

Επεξ/σία από morehp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και το αναφερατε εχω παραγγειλει το Thermalright εγω το αντιστοιχο με 12 ευρω shipped απο amazon.de και το περιμενω να δω τι ψαρια πιανει.. Αν με ριξει 4-5 βαθμους κελσιου, σε ενα δυο πυρηνες που θελω, (επειδη το κομματι μου ζοριζεται με τις μνημες ψηλα για 24/7 και πανω απο 5GHz), θα ειμαι μια χαρα και θα κανει τεραστια διαφορα..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, morehp είπε

Θα σε παρακαλέσω πρώτα να διαβάζεις τι γράφει ο άλλος και να μην απομονώνεις λέξεις. Λειτουργικά είναι ασήμαντες και το ξέρω από πρώτο χέρι, είδα παρόμοιες πτώσεις στην θερμοκρασία 4-5 βαθμούς ανομοιόμορφα στους πυρήνες και ένας μπούσταρε 100Mhz παραπάνω. Μιλάμε για τρελλή διαφορά σε σχέση με το stock ILM...

Το τι είδες εσύ και το τι είδε ο derbauer και κάποιοι ακόμη που ασχολήθηκαν έχει διαφορετική βαρύτητα για κάθε ένα από εμάς. Δεν νομίζω όσοι το αγόρασαν (και σίγουρα είναι αρκετές χιλιάδες παγκοσμίως) να καθησυχάστηκαν επειδή ο morehp στο insomnia "το δοκίμασε και είδε πως δεν έχει καμμία τρελλή διαφορά".

Εγώ θα περιμένω να δω αν έχει διορθωθεί το πρόβλημα με το ILM που δεν υπήρχε ποτέ άλλοτε στο παρελθόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Μιας και το αναφερατε εχω παραγγειλει το Thermalright εγω το αντιστοιχο με 12 ευρω shipped απο amazon.de και το περιμενω να δω τι ψαρια πιανει.. Αν με ριξει 4-5 βαθμους κελσιου, σε ενα δυο πυρηνες που θελω, (επειδη το κομματι μου ζοριζεται με τις μνημες ψηλα για 24/7 και πανω απο 5GHz), θα ειμαι μια χαρα και θα κανει τεραστια διαφορα..

Το ίδιο χρησιμοποίησα μόνο και μόνο γιατί είναι εύκολο στην εγκατάσταση και δεν κοστίζει και τίποτα. Οι διαφορές που είδα όπως είπα παραπάνω ήταν της τάξης 1-5 βαθμούς, αν ξεπερνάς τους 90 θα σε βοηθήσει

2 λεπτά πριν, TR-909 είπε

Το τι είδες εσύ και το τι είδε ο derbauer και κάποιοι ακόμη που ασχολήθηκαν έχει διαφορετική βαρύτητα για κάθε ένα από εμάς. Δεν νομίζω όσοι το αγόρασαν (και σίγουρα είναι αρκετές χιλιάδες παγκοσμίως) να καθησυχάστηκαν επειδή ο morehp στο insomnia "το δοκίμασε και είδε πως δεν έχει καμμία τρελλή διαφορά".

Εγώ θα περιμένω να δω αν έχει διορθωθεί το πρόβλημα με το ILM που δεν υπήρχε ποτέ άλλοτε στο παρελθόν.

Ναι βέβαια δεν προλαβαίνουν οι κατασκευαστές τα RMA λογω ILM. Ούτε κέρδος έχω ούτε χασούρα αν περιμένεις να διορθωθεί κάτι αδερφε.

Επεξ/σία από morehp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, morehp είπε

Το ίδιο χρησιμοποίησα μόνο και μόνο γιατί είναι εύκολο στην εγκατάσταση και δεν κοστίζει και τίποτα. Οι διαφορές που είδα όπως είπα παραπάνω ήταν της τάξης 1-5 βαθμούς, αν ξεπερνάς τους 90 θα σε βοηθήσει

90 μονο σε CB και απαιτητικα φορτια αλλα ακουμπαω 80αρες με μνημες 6200, ειναι λιγο γτπ ο IMC μου και με την cpu στα 5.1/4GHz για 24/7 αν πεσω λιγο θα ειμαι μια χαρα.. Δεν θελω να ακουμπαω τοσο ψηλα γιατι cpu ειναι και δεν ειναι και φτιαγμενος για φωτιες 😜 (7950Χ)

Αλλιως απο πλευρας επιδοσεων ψυχαναγκασμος ειναι..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, morehp είπε

Ναι βέβαια δεν προλαβαίνουν οι κατασκευαστές τα RMA λογω ILM

Δεν ξέρω τι όρια ανοχής έχεις εσύ προσωπικά. Αρκετός κόσμος όμως που δίνει τα χρήματα του για κορυφαία συστήματα δεν περιμένει τέτοιου είδους αστοχίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

90 μονο σε CB και απαιτητικα φορτια αλλα ακουμπαω 80αρες με μνημες 6200, ειναι λιγο γτπ ο IMC μου και με την cpu στα 5.1/4GHz για 24/7 αν πεσω λιγο θα ειμαι μια χαρα.. Δεν θελω να ακουμπαω τοσο ψηλα γιατι cpu ειναι και δεν ειναι και φτιαγμενος για φωτιες 😜 (7950Χ)

Αλλιως απο πλευρας επιδοσεων ψυχαναγκασμος ειναι..

Που πας ρε καραμήτρο με ελαττωματικό ILM και τις CPU που λυγάνε. Αλλαγή χθες να σωθείς :P 

Μόλις τώρα, TR-909 είπε

Δεν ξέρω τι όρια ανοχής έχεις εσύ προσωπικά. Αρκετός κόσμος όμως που δίνει τα χρήματα του για κορυφαία συστήματα δεν περιμένει τέτοιου είδους αστοχίες.

Οι αστοχίες ποιές είναι ακριβώς; OCD much;

6 λεπτά πριν, TR-909 είπε

Δεν ξέρω τι όρια ανοχής έχεις εσύ προσωπικά. Αρκετός κόσμος όμως που δίνει τα χρήματα του για κορυφαία συστήματα δεν περιμένει τέτοιου είδους αστοχίες.

https://www.pcgamer.com/intel-responds-to-alder-lake-cpu-bowing-issue/

https://www.tomshardware.com/news/intel-comments-on-alder-lakes-warping-and-bending-issues-mods-void-warranty

These fixes have been shown to improve the thermal performance of Alder Lake chips, but bring their own risks of user damage during installation and the unknown effects of long-term use

Intel 

We have not received reports of 12th Gen Intel Core processors running outside of specifications due to changes to the integrated heat spreader (IHS). Our internal data show that the IHS on 12th Gen desktop processors may have slight deflection after installation in the socket. Such minor deflection is expected and does not cause the processor to run outside of specifications. We strongly recommend against any modifications to the socket or independent loading mechanism. Such modifications would result in the processor being run outside of specifications and may void any product warranties.

Οταν αγοράζεις ένα προϊόν μαθαίνεις πρώτα τις προδιαγραφές του και δεν ψωνίζεις με βάση το ότι είναι ακριβό άρα είναι τέλειο και αψεγάδιαστο. Εδώ παπάς εκεί παπάς, να ο ζονκ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

εχετε καταλαβει οτι γραφετε σε λαθος νημα ε?  😛

 

Γιατί καλέ; Δεν έχει διορθωθεί το ILM είναι ίδιο ακόμα AL-RL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, TR-909 είπε

Το τι είδες εσύ και το τι είδε ο derbauer και κάποιοι ακόμη που ασχολήθηκαν έχει διαφορετική βαρύτητα για κάθε ένα από εμάς. Δεν νομίζω όσοι το αγόρασαν (και σίγουρα είναι αρκετές χιλιάδες παγκοσμίως) να καθησυχάστηκαν επειδή ο morehp στο insomnia "το δοκίμασε και είδε πως δεν έχει καμμία τρελλή διαφορά".

Εγώ θα περιμένω να δω αν έχει διορθωθεί το πρόβλημα με το ILM που δεν υπήρχε ποτέ άλλοτε στο παρελθόν.

Ειναι αυτονόητο ότι - οτιδήποτε modifa κάνεις θα βελτιώσει τα temps. Αυτό δεν σημαίνει ότι χωρίς να κάνεις modifes υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Άλλοι ξύνουν τα ihs για να τα κάνουν λεπτότερα, άλλοι κάνουν delid σε soldered CPU κλπα κλπα. Δηλαδή κατασκευαστικά προβλήματα είναι αυτά; 

Εγώ πάντως χωρίς ILM είμαι σε 2 μητρικές με μικρό single tower air cooler. Κανένα πρόβλημα με θερμοκρασίες. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, malakudi είπε

Έρχεται (;) HEDT επιτέλους από Intel. 34 raptor lake P-cores!

Mεντολες HEDT. 3k$++  θα κάνει. 

Θα μου πείς όταν έχει φτάσει το mainstream 900$, λογικό είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Bάλανε και μητρικές z790. Μην δείς τιμές :P 

 

900 η hero λέει, δεν μπορώ το στομάχι μου πονάει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...