Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Eσύ μπορεί να το λές, αλλά ο kostas_anes που επικαλέστηκες πώς το έδειξε δεν έδειξε ποτέ κάτι τέτοιο.

Άλλες μητρικές, άλλα συστήματα, άλλα bios, άλλα settings στο bios, άλλα AGESAs, άλλα CPUs.

Τίποτα ίδιο βασικά.

Επίσης τίποτα ίδιο με το δικό σου. Συνέχεια λες για τον 11400 (?) και τη χαμηλή του κατανάλωση λες και έχετε ίδια CPU.

Ο μόνος που μιλάει για 2 και 3W idle είσαι εσύ. Εγώ όλο για 15-18W βλέπω και ακούω στο νετ και εδώ μέσα από χρήστες για 12th και 13th gen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, kkatzos said:

Άλλες μητρικές, άλλα συστήματα, άλλα bios, άλλα settings στο bios, άλλα AGESAs, άλλα CPUs.

Τίποτα ίδιο βασικά.

Επίσης τίποτα ίδιο με το δικό σου. Συνέχεια λες για τον 11400 (?) και τη χαμηλή του κατανάλωση λες και έχετε ίδια CPU.

Ο μόνος που μιλάει για 2 και 3W idle είσαι εσύ. Εγώ όλο για 15-18W βλέπω και ακούω στο νετ και εδώ μέσα από χρήστες για 12th και 13th gen.

Άσχετα όλα αυτά. 

Οκ, φταίνε οι μητρικές και τα συστήματα, αλλά τότε γιατί λες ότι έδειξε κάτι που ΔΕΝ έδειξε? Γιαυτό είπα ότι λές ψέμματα, γιατί λες κάτι που απλά δεν ισχύει. Κάντονα και τον ίδιο tag να στο πεί και ο ίδιος δηλαδή. 

7 minutes ago, kkatzos said:

Επίσης τίποτα ίδιο με το δικό σου. Συνέχεια λες για τον 11400 (?) και τη χαμηλή του κατανάλωση λες και έχετε ίδια CPU.

 

Αφου σε ενδιαφέρει και τι πραγματικά είπε ο kostas_anes, ότι οι 12th και 13th λογικά παίζει να τραβάνε λιγότερο σε idle από τον 11400 που τέσταρε. 

8 minutes ago, kkatzos said:

Ο μόνος που μιλάει για 2 και 3W idle είσαι εσύ. Εγώ όλο για 15-18W βλέπω και ακούω στο νετ και εδώ μέσα από χρήστες για 12th και 13th gen.

Και πως ακριβώς μετράνε με τέτοια ακρίβεια το CPU power draw και το βρίσκουν στα 15-18w? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Και πως ακριβώς μετράνε με τέτοια ακρίβεια το CPU power draw και το βρίσκουν στα 15-18w? 

Όπως και εσύ που το βλέπεις στα 2,5W. Με το HWInfo 😂

9 λεπτά πριν, Herald είπε

Αφου σε ενδιαφέρει και τι πραγματικά είπε ο kostas_anes, ότι οι 12th και 13th λογικά παίζει να τραβάνε λιγότερο σε idle από τον 11400 που τέσταρε. 

Ε, τώρα. Υποθέσεις κάνουμε όλοι και ενίοτε σφάλουμε.

10 λεπτά πριν, Herald είπε

Οκ, φταίνε οι μητρικές και τα συστήματα, αλλά τότε γιατί λες ότι έδειξε κάτι που ΔΕΝ έδειξε? Γιαυτό είπα ότι λές ψέμματα, γιατί λες κάτι που απλά δεν ισχύει. Κάντονα και τον ίδιο tag να στο πεί και ο ίδιος δηλαδή.

Πάλι τα ίδια; Τον έχουμε κάνει tag 20 φορές τον άνθρωπο.

Απενεργοποίησα το monitoring στα πάντα στο HWInfo (GPU/MB/RAM κτλ κτλ). Άφησα μόνο το CPU monitoring και με τα 20ms polling interval υπάρχει ακόμα 11W διαφορά μεταξύ HWInfo στο system tray + polling rate 20ms vs καθόλου HWInfo.

Μπορεί να μπάζει η μεθοδολογία μου αλλά εγώ αυτό βλέπω. 11W διαφορά στο power meter μόνο από το CPU polling του HWInfo. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, kkatzos said:

Όπως και εσύ που το βλέπεις στα 2,5W. Με το HWInfo 😂

Ε τότε τι συζητάμε? LOL ρε συ. Αμά πιστεύεις ότι όντως τραβάει 15w γιατί τόσο τους δείχνει το hwinfo, δεν πρέπει αυτόματα να πιστέψεις και μένα ότι τραβάει 3w γιατί τόσο δείχνει το hwinfo? 

 

2 minutes ago, kkatzos said:

Απενεργοποίησα το monitoring στα πάντα στο HWInfo (GPU/MB/RAM κτλ κτλ). Άφησα μόνο το CPU monitoring και με τα 20ms polling interval υπάρχει ακόμα 11W διαφορά μεταξύ HWInfo στο system tray + polling rate 20ms vs καθόλου HWInfo.

Μπορεί να μπάζει η μεθοδολογία μου αλλά εγώ αυτό βλέπω. 11W διαφορά στο power meter μόνο από το CPU polling του HWInfo. ;)

Μα δεν είπα κάτι για την μεθολογία σου. Μπορεί να έχεις την καλύτερη μεθοδολόγια και να είσαι απόλυτα σωστός και ο kostas να έγραφε παπάτζες. Εγώ σχολιάζω το ότι λές ότι είπε πράγματα που απλά δεν είπε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 minutes ago, kkatzos said:

Εγώ όλο για 15-18W βλέπω και ακούω στο νετ και εδώ μέσα από χρήστες για 12th και 13th gen.

Στα 11W με ρυθμίσεις ο 7700Χ μου.

Επεξ/σία από nick0lis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι άσχετο-σχετικό εγώ τις θερμοκρασίες του 3D τους είδα από το msi center πρώτη φορα και όταν είδα 50c νόμιζα ότι κάτι δουλεύει στο background στην αρχή μετά νόμιζα ότι κάτι υπολειτουργεί στο hw μου μέχρι που έψαξα στα forum και λένε και άλλοι ότι είναι τόσο...το ίδιο και με το ryzen master για να έχει τέτοιους βαθμούς η όντως έχει μεγάλου idle κατανάλωση ή η αρχιτεκτονική είναι τραγωδία δηλαδή να δουλεύει με 10-11 watt και να σηκώνει 50c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Kαμία τέτοια διαπίστωση δεν είχε ο kostas_anes, μην τον επικαλείσαι και λες ψέμματα. 26w μέτρησε με το HWINFO, 21w χωρίς το Hwinfo. Μεγαλύτερη διαφορά έκανε στo Intel σύστημα το Hwinfo, καθώς από τα 6,6w πήγε στα 9.6w. Διαφορά κοντά 50% δηλαδή, σε σχέση με την μόλις 20% που έκανε στο ryzen σύστημα.

Για την ακρίβεια 45% παραπάνω στον Intel αλλά σε απόλυτα νούμερα 3W αύξηση το polling

και 27% στον AMD αλλά σε απόλυτα νούμερα αύξηση κατανάλωσης 5,7W από το polling, σχεδόν τα διπλά.

αν μάλιστα πάρουμε τα 17,9W momentarily που γράφει απο κάτω και θεωρήσουμε ότι ήταν momentarily για κάποιο άλλο τεχνικό λόγο (17,9 --> 26,9 EPS) και βάλουμε και τις απώλειες VRM και τροφοδοτικού φτάνουμε στα 11W που βλέπω εγώ στην πρίζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, kkatzos said:

αν μάλιστα πάρουμε τα 17,9W momentarily που γράφει απο κάτω και θεωρήσουμε ότι ήταν momentarily για κάποιο άλλο τεχνικό λόγο (17,9 --> 26,9 EPS) και βάλουμε και τις απώλειες VRM και τροφοδοτικού φτάνουμε στα 11W που βλέπω εγώ στην πρίζα.

:P

Δεν το σχολιάζω. Έτσι, μεθανιώτικα

3 minutes ago, Tambas91 said:

κάτι άσχετο-σχετικό εγώ τις θερμοκρασίες του 3D τους είδα από το msi center πρώτη φορα και όταν είδα 50c νόμιζα ότι κάτι δουλεύει στο background στην αρχή μετά νόμιζα ότι κάτι υπολειτουργεί στο hw μου μέχρι που έψαξα στα forum και λένε και άλλοι ότι είναι τόσο...το ίδιο και με το ryzen master για να έχει τέτοιους βαθμούς η όντως έχει μεγάλου idle κατανάλωση ή η αρχιτεκτονική είναι τραγωδία δηλαδή να δουλεύει με 10-11 watt και να σηκώνει 50c

Οι σένσορες δεν είναι απόλυτα σωστοί, αλλά όταν σου δείχνουν πχ.  100w, ε δεν τραβάει 500. Όπως και όταν σου δείχνουν 40, δεν είσαι στα 5w. Όπως και όταν σου δείχνουν 3w, δεν τραβάει 50. Είναι αυτονόητα πράματα αυτά αλλά κάνουμε ότι δεν καταλαβαίνουμε :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Οι σένσορες δεν είναι απόλυτα σωστοί, αλλά όταν σου δείχνουν πχ.  100w, ε δεν τραβάει 500. Όπως και όταν σου δείχνουν 40, δεν είσαι στα 5w. Όπως και όταν σου δείχνουν 3w, δεν τραβάει 50. Είναι αυτονόητα πράματα αυτά αλλά κάνουμε ότι δεν καταλαβαίνουμε :P 

ναι δε διαφωνώ απλά το αναφέρω γιατί το msi center δεν παίρνει τόσες μετρήσεις όσες το hwinfo οποτε μπορεί να επηρεάζει λιγότερο το cpu όταν τρέχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Οι σένσορες δεν είναι απόλυτα σωστοί, αλλά όταν σου δείχνουν πχ.  100w, ε δεν τραβάει 500. Όπως και όταν σου δείχνουν 40, δεν είσαι στα 5w. Όπως και όταν σου δείχνουν 3w, δεν τραβάει 50. Είναι αυτονόητα πράματα αυτά αλλά κάνουμε ότι δεν καταλαβαίνουμε :P 

Οι σένσορες είναι γενικά κάπως σωστοί εκτός από idle που δείχνουν ότι να'ναι. Αυτή είναι η διαπίστωση και αυτό ακριβώς λέει ο kostas_anes.

9 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

κάτι άσχετο-σχετικό εγώ τις θερμοκρασίες του 3D τους είδα από το msi center πρώτη φορα και όταν είδα 50c νόμιζα ότι κάτι δουλεύει στο background στην αρχή μετά νόμιζα ότι κάτι υπολειτουργεί στο hw μου μέχρι που έψαξα στα forum και λένε και άλλοι ότι είναι τόσο...το ίδιο και με το ryzen master για να έχει τέτοιους βαθμούς η όντως έχει μεγάλου idle κατανάλωση ή η αρχιτεκτονική είναι τραγωδία δηλαδή να δουλεύει με 10-11 watt και να σηκώνει 50c

Και πως σκατά εμένα μου έδειχνε idle 35-36C με CO -30 αλλά με ambient 30C+ μέσα στο κατακαλόκαιρο χωρίς AC;

Τόσο πολύ κατέβασε την κατανάλωση το CO;

Μήπως η μητρική σου έχει απαράδεκτο auto στο LLC;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Και πως σκατά εμένα μου έδειχνε idle 35-36C με CO -30 αλλά με ambient 30C+ μέσα στο κατακαλόκαιρο χωρίς AC;

Τόσο πολύ κατέβασε την κατανάλωση το CO;

Μήπως η μητρική σου έχει απαράδεκτο auto στο LLC;

2 μητρικές άλλαξα (asrock b550m steel legend,msi mag x570s tomahawk max wifi) αν και δεν ξέρω τι είναι το LLC πόσες πιθανότητες να είναι και στις 2 αυτό το πρόβλημα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 minutes ago, Tambas91 said:

ν και δεν ξέρω τι είναι το LLC

Το Load-Line Calibration, ή LLC, είναι μια ρύθμιση BIOS που βρίσκεται στις περισσότερες μητρικές. Εφαρμόζει πρόσθετη τάση στην CPU υπό φορτίο για να παρέχει περισσότερη σταθερότητα κατά το overclocking και να αντισταθμίζει τις διακυμάνσεις υψηλής και χαμηλής τάσης για να διατηρεί τη γραμμή τάσης προς την CPU πιο σταθερή.

Επεξ/σία από nick0lis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

κάτι άσχετο-σχετικό εγώ τις θερμοκρασίες του 3D τους είδα από το msi center πρώτη φορα και όταν είδα 50c νόμιζα ότι κάτι δουλεύει στο background στην αρχή μετά νόμιζα ότι κάτι υπολειτουργεί στο hw μου μέχρι που έψαξα στα forum και λένε και άλλοι ότι είναι τόσο...το ίδιο και με το ryzen master για να έχει τέτοιους βαθμούς η όντως έχει μεγάλου idle κατανάλωση ή η αρχιτεκτονική είναι τραγωδία δηλαδή να δουλεύει με 10-11 watt και να σηκώνει 50c

εχεις το msi center? μεγαλη μαλακια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

εχεις το msi center? μεγαλη μαλακια 

αυτή τι στιγμή εκτος από afterburner και κάτι παιχνίδια δεν έχω τίποτα άλλο τα έχω σβήσει όλα και δε κοιτάω ούτε θερμοκρασίες ούτε τίποτα :P 

αλλα στην αρχή το είχα βάλει να το δω τι λέει ούτε εμενα με ενθουσίασε βεβαια και το έσβησα... το ryzen master μου αρέσει πιο πολύ απ όλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...