Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 minutes ago, Tambas91 said:

Ρε αδερφέ τώρα γιατί το κανείς αυτό ; Θες να μαζευτούμε όσοι έχουμε 3D και να έχεις θέματα ;

Ρε για τις θερμοκρασίες το είπα. Και εγώ όταν παίζω dirt 2 στα 22w περίπου 41-43c έχω στο CPU. Kαι έχουμε παρόμοιο cooler κάπως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

25 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Ρε αδερφέ τώρα γιατί το κανείς αυτό ; Θες να μαζευτούμε όσοι έχουμε 3D και να έχεις θέματα ;

 

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

μλκ εκλαψα :lol:

Insert :Με θυμάσαι ρε €@@_&€%:  meme.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Όχι, -22. Με αέρα, ναι, αλλά σε idle λίγο ρόλο παίζουν αυτά (οι ανεμιστήρες ανεβάζουν μετά τους 55 βαθμούς, φαντάσου).

Κάτι που παρατήρησα...αν έχω στο προσκήνιο το hwinfo64 και κοιτάζω το πεδίο του επεξεργαστή, ότι και να γίνει είναι στα 22-23w, όσο και να περιμένω, όσο και να το αφήσω. Αν σκρολάρω κάτω στη gpu ας πούμε και πατήσω εκτός, μετά από μισό λεπτό που θα κοιτάξω θα είναι 1-2w κάτω τα min.

Μηδαμινή σημασία προφανώς, απλά σαν παρατήρηση.

Δεν είναι μηδαμινής σημασίας.

Όταν το HWInfo κάνει poll εκτοξεύεται η κατανάλωση (όχι μόνο 1-2W) για εκείνο το ms μόνο. Όλα τα υπόλοιπα ms μέχρι το επόμενο poll η πραγματική είναι χαμηλότερη.

Και αυτή τη διαπίστωση, μεταξύ άλλων, είχε κάνει ο kostas_anes.

20 reviews/μετρήσεις με EPS αυτό δείχνουν και άσε το stawman να λέει.

Η θερμοκρασία στα συγκεκριμένα τσιπάκια δεν έχει καμία σχέση με την κατανάλωση. Έχει να κάνει με το κακό IHS που έχουν και με την αδυναμία απαγωγής της θερμότητας από το 5nm die.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, kkatzos said:

Δεν είναι μηδαμινής σημασίας.

Όταν το HWInfo κάνει poll εκτοξεύεται η κατανάλωση (όχι μόνο 1-2W) για εκείνο το ms μόνο. Όλα τα υπόλοιπα ms μέχρι το επόμενο poll η πραγματική είναι χαμηλότερη.

Και αυτή τη διαπίστωση, μεταξύ άλλων, είχε κάνει ο kostas_anes.

20 reviews/μετρήσεις με EPS αυτό δείχνουν και άσε το stawman να λέει.

Η θερμοκρασία στα συγκεκριμένα τσιπάκια δεν έχει καμία σχέση με την κατανάλωση. Έχει να κάνει με το κακό IHS που έχουν και με την αδυναμία απαγωγής της θερμότητας από το 5nm die.

Kαμία τέτοια διαπίστωση δεν είχε ο kostas_anes, μην τον επικαλείσαι και λες ψέμματα. 26w μέτρησε με το HWINFO, 21w χωρίς το Hwinfo. Μεγαλύτερη διαφορά έκανε στo Intel σύστημα το Hwinfo, καθώς από τα 6,6w πήγε στα 9.6w. Διαφορά κοντά 50% δηλαδή, σε σχέση με την μόλις 20% που έκανε στο ryzen σύστημα. 

Μην γράφουμε ρε σύ ψεύδη χωρίς λόγο, κρίμα είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Η θερμοκρασία στα συγκεκριμένα τσιπάκια δεν έχει καμία σχέση με την κατανάλωση. Έχει να κάνει με το κακό IHS που έχουν και με την αδυναμία απαγωγής της θερμότητας από το 5nm die.

ούτε ειδικός είμαι ούτε να το παίξω ξερόλας αλλα και εγώ νομίζω ότι παίζει κακή σχεδίαση από AMD πιστεύω ότι κάπως θα το διορθώσουν αυτό στα μελλοντικά cpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, Herald είπε

Ρε για τις θερμοκρασίες το είπα. Και εγώ όταν παίζω dirt 2 στα 22w περίπου 41-43c έχω στο CPU. Kαι έχουμε παρόμοιο cooler κάπως.

Και όταν βάλεις το CP2077 και με τον undervolted 12900Κ σου έχεις 130W και ο 7800Χ3D έχει 65W. Αλλά είναι πιο ζεστός, ναι.

 

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Kαμία τέτοια διαπίστωση δεν είχε ο kostas_anes, μην τον επικαλείσαι και λες ψέμματα. 26w μέτρησε με το HWINFO, 21w χωρίς το Hwinfo.

Πάλι ψέματα λες; 😁

Αν θυμάμαι καλά δε μέτρησε χωρίς HWInfo.

Μέτρησε πάντα με HWInfo ανοικτό και αυτά που λες είναι τις στιγμές που κάνει poll vs στιγμές που δεν κάνει poll.

Για κάποιο λόγο όταν έχω ανοικτό το HWInfo vs Ryzen Master πάντα με το Ryzen Master έχω χαμηλότερη θερμοκρασία.

Σα να μην αφήνει να μπαίνουν σε deep sleep οι πυρήνες. Και επειδή δεν ξέρουμε ακριβώς πως λειτουργεί το HWInfo ας μην το βάζουμε στην ημερήσια διάταξη.

Τα reviews που μέτρησαν EPS και φαντάζομαι χωρίς HWInfo όλα δείχνουν πολύ καλύτερα αποτελέσματα.

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, kkatzos said:

Και όταν βάλεις το CP2077 και με τον undervolted 12900Κ σου έχεις 130W και ο 7800Χ3D έχει 65W. Αλλά είναι πιο ζεστός, ναι.

130 με καμία δύναμη στο CP. 

 

Εδώ είναι το link, η διαφορά όταν το hwinfo δεν κάνει update μεγαλώνει μεταξύ amd και Intel, δεν μικραίνει, καθώς επηρεάζει παραπάνω τα Intel. Μην παραπληροφορούμε τον κόσμο. Εσύ ο ίδιος, και σε κάνω quote 

 

Όταν το HWInfo κάνει poll εκτοξεύεται η κατανάλωση (όχι μόνο 1-2W) για εκείνο το ms μόνο. Όλα τα υπόλοιπα ms μέχρι το επόμενο poll η πραγματική είναι χαμηλότερη.

Και αυτή τη διαπίστωση, μεταξύ άλλων, είχε κάνει ο kostas_anes.

 

To παραπάνω είναι μέγιστο ψέμα

 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

Μην γράφουμε ρε σύ ψεύδη χωρίς λόγο, κρίμα είναι

😮

Από τις μετρήσεις μπορούμε να συμπεράνουμε τα εξής: 

  1. Το HWInfo προσφέρει αρκετά καλές μετρήσεις, εκτός από idle, όπου τα νούμερα που δίνει έχουν σημαντική διαφορά σε σχέση με την πραγματική κατανάλωση.
  2. Το polling των αισθητήρων που κάνει το HWInfo ανεβάζει τις καταναλώσεις σε idle και ως συνέπεια ποτέ δεν θα μπορούσε να δώσει τις πραγματικές καταναλώσεις.

Που ακριβώς είπα ψέμματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, kkatzos said:

😮

Από τις μετρήσεις μπορούμε να συμπεράνουμε τα εξής: 

  1. Το HWInfo προσφέρει αρκετά καλές μετρήσεις, εκτός από idle, όπου τα νούμερα που δίνει έχουν σημαντική διαφορά σε σχέση με την πραγματική κατανάλωση.
  2. Το polling των αισθητήρων που κάνει το HWInfo ανεβάζει τις καταναλώσεις σε idle και ως συνέπεια ποτέ δεν θα μπορούσε να δώσει τις πραγματικές καταναλώσεις.

Που ακριβώς είπα ψέμματα;

Εσύ. 

Δεν είπα ότι δεν ανεβάζει, το έγραψα και στο παραπάνω μου post. Αλλά τις ανεβάζει ακόμα παραπάνω σε Intel, οπότε αυτό δεν λέει απολύτως τίποτα. Τον πάτο του τραβάει ο 3d και με το hwinfo κλειστό, αντί για 25w θα πάει στα 22w. Εσύ είπες ότι η κατανάλωση εκτοξεύεται (δικιά σου λέξη) με το hwinfo. Ναί αμέ, 3 watt πάνω, εκτοξεύθηκε, το hwinfo κάνει την ζημιά, όχι το CPU :P 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Εδώ είναι το link, η διαφορά όταν το hwinfo δεν κάνει update μεγαλώνει μεταξύ amd και Intel, δεν μικραίνει, καθώς επηρεάζει παραπάνω τα Intel. Μην παραπληροφορούμε τον κόσμο. Εσύ ο ίδιος, και σε κάνω quote 

Την παλεύεις;

Ανέφερα κάπου τη λέξη Intel;

Τρώγεσαι μόνος σου; Πικραίνεσαι για κάτι;

Μίλησα μόνο για τον 7800Χ3D.

Είπα ότι η πραγματική κατανάλωση ΔΕΝ είναι αυτή που βλέπουμε στο HWInfo. Ότι είναι χαμηλότερη.

Επιβεβαιώνει και ο Κώστας και καμιά 10αριά-20αριά reviews που μέτρησαν EPS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, kkatzos said:

Την παλεύεις;

Ανέφερα κάπου τη λέξη Intel;

Τρώγεσαι μόνος σου; Πικραίνεσαι για κάτι;

Μίλησα μόνο για τον 7800Χ3D.

Είπα ότι η πραγματική κατανάλωση ΔΕΝ είναι αυτή που βλέπουμε στο HWInfo. Ότι είναι χαμηλότερη.

Επιβεβαιώνει και ο Κώστας και καμιά 10αριά-20αριά reviews που μέτρησαν EPS.

Eίπες ότι όταν κάνει POLL η κατανάλωση εκτοξεύεται, ενώ όταν δεν κάνει POLL είναι πολύ χαμηλότερη. Αν με το εκτοξεύεται εννοούσες τα 4w διαφορά τότε όντως έχεις δίκιο, απλά η λέξη που χρησιμοποίησες είναι εντελώς λάθος. Εγώ όταν διαβάζω εκτοξεύεται κατάλαβαινώ ότι όταν δεν κάνει poll είναι στα 5w και με το poll πάει 25, όχι από τα 21 να πάει στα 25 :P 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Herald είπε

Eίπες ότι όταν κάνει POLL η κατανάλωση εκτοξεύεται, ενώ όταν δεν κάνει POLL είναι πολύ χαμηλότερη. Αν με το εκτοξεύεται εννοούσες τα 4w διαφορά τότε όντως έχεις δίκιο, απλά η λέξη που χρησιμοποίησες είναι εντελώς λάθος. Εγώ όταν διαβάζω εκτοξεύεται κατάλαβαινώ ότι όταν δεν κάνει poll είναι στα 5w και με το poll πάει 25, όχι από τα 21 να πάει στα 25 :P 
 

Εκτοξεύεται που σου λέω.

Μόλις έκανα το εξής πείραμα με το αξιόπιστο power meter μου.

Έβαλα το HWInfo να κάνει poll ανά 20ms αντί για 2000ms που είναι το default. Όρισα τα υπόλοιπα polling (SMART, controllers) να γίνονται πολύ αραιά, ανά 1000 cycles. Έβαλα τη GPU με το nvidia-smi interface να είναι κλειδωμένη στο lowest 2D power state.

Προσπάθησα δηλαδή να προσομοιώσω μία κατάσταση συνεχούς polling για να δω την επίδραση του HWInfo CPU polling στην πρίζα.

Θεωρώντας ότι τα 20ms αρκούν για να ολοκληρώσει το polling και θεωρώντας ότι δεν υπάρχει κάτι άλλο που ανεβάζει ιδιαίτερα την κατανάλωση βλέπω:

1) 11W υψηλότερη πραγματική κατανάλωση με το HWInfo στο system tray (background) vs καθόλου HWInfo

2) 15W υψηλότερη με το HWInfo στο προσκήνιο να ανανεώνει σαν τρελό τις στήλες του vs καθόλου HWInfo

οπότε εγώ συμπεραίνω ότι δε μιλάμε για 1-2 ή 4W αλλά μάλλον για 10W στιγμιαίας κατανάλωσης (δίνω το 1W σε όλα τα υπόλοιπα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...