Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, kkatzos είπε

LOL. Τι δείχνει η πραγματικότητα δηλαδή;

η πραγματικότητα δείχνει.....

Spoiler

7800Χ3D Gaming King.......πάλι καλά που αργούν τα 8000 ρύζια....αν έρθουν q1 2024 θα πέσει πόνος και θα γεμίσουν οι τσέπες τις Λίζας ......αν έρθουν q2 2024 τότε θα έχουμε στο q3 2024 τους νέους ιντελ και οπότε θα είναι κοντινά τα release όλων.....

 

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Και με τι κατανάλωση βέβαια. Ο ένας καίει 60W και άλλος 170W σε τέτοιες καταστάσεις.

Το θέμα είναι ότι και ο @Πέτρος που πήρε σε idle το chip βαράει 50c αν ανοίξεις να παίξεις θα γίνεται Βεζούβιος και τα ανεμιστηρια θα δουλεύουν στο full 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, Tambas91 said:

Πάντως πραγματικα δε καταλαβαίνω.. σε αλλά reviews ο 5800 3Δ τον βάζουν πάνω από 12900 εδώ είναι από κάτω … γενικά κάποιος που να βγάζει legit νούμερα υπάρχει ;

Legit νούμερα είναι και αυτά, άλλα settings , άλλα παιχνίδια κλπ κλπ θα βγάλουν ελαφρός άλλα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Legit νούμερα είναι και αυτά, άλλα settings , άλλα παιχνίδια κλπ κλπ θα βγάλουν ελαφρός άλλα αποτελέσματα.

Δεν ξέρω με τα αποτελέσματα που βλέπω εδώ μέσα έχω αρχίσει να αμφιβάλω … όσοι δοκιμάσαμε να τρέξουμε με τον 12900κ του herald στο tlou να το πω και έτσι «γλεντιθηκαμε» ενώ στα review θυμάμαι έδειχναν αλλά νούμερα … επομένως ή αυτοί τα βγάζουν από το μυαλό τους η μας κοροϊδεύει όλους εδώ ο herald (αμφιβάλω μιας και το παιδί τρέχει όποτε του ζητήσεις και ανεβάζει και βίντεο)

Επεξ/σία από Tambas91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 hours ago, akoinonitos said:

cores.png.eedc7589f12c5fe989c4dae263c96250.png

intel sponsored :lol:

Its a UBISOFT moment

 

e3da4458eaa330d289aa2134bfd7ec10.jpeg

 

=====================

Σε άλλα νέα 

Υπάρχει ένα ενδεχόμενο να έχω στα χέρια μου, αν όλα παν καλά μια μεταχειρο Msi z790i Edge (CPU μάλλον 13900/700Κ μτχ)

image.png.a8adf0bc1f8f4051e168913a6e28dffc.png

Ποιες μνήμες θα προτείνατε για 1440p High Refresh gaming σε competitive περιβάλλον (ειδικότερα για τα low fps που παίζουν ρόλο περισσότερο) -  (32GB)

Δεν έχω ασχοληθεί με DDR5...

Να σημειωθεί ότι αυτό θα είναι (μάλλον) το νέο main system και ο 12700Κ με την MSI z690 A Pro (+DDR4) θα αξιοποιηθούν παράλληλα ως 2ο system (και live streaming machine twitch κλπ)

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, kkatzos said:

LOL. Τι δείχνει η πραγματικότητα δηλαδή;

Θα δείχνεις τα bench από Starfield αλλά θα δείχνεις και από το Baldurs Gate 3 αν θες να είσαι σωστός.

1.jpg.d39175bba1eb2f3e8def3ea71f3b75ab.jpg

Σύμφωνοι, με 7200+ DDR5 και custom timings + OC κλείνει η ψαλίδα ή και περνάει μπροστά ο 13900Κ αλλά είναι ασαφές σε τι βαθμό και σε ποια παιχνίδια αν συγκριθεί με 3D με 6200C28 και καλό tuning π.χ.

Και με τι κατανάλωση βέβαια. Ο ένας καίει 60W και άλλος 170W σε τέτοιες καταστάσεις.

Δεν με ενδιαφέρουν ούτε τα bg3 ούτε τα starfield. Λέω ότι για να βλέπεις τους κατόχους intel να μην τους πουλάνε να πάνε όλοι σε 7800x 3d κούτατο και να τους μείνουν και λεφτά στη τσέπη, ε κάτι θα παίζει εδώ δεν γίνεται. Εκτός αν είναι όλοι βλακες, μπορεί κιολας 

49 minutes ago, Tambas91 said:

Δεν ξέρω με τα αποτελέσματα που βλέπω εδώ μέσα έχω αρχίσει να αμφιβάλω … όσοι δοκιμάσαμε να τρέξουμε με τον 12900κ του herald στο tlou να το πω και έτσι «γλεντιθηκαμε» ενώ στα review θυμάμαι έδειχναν αλλά νούμερα … επομένως ή αυτοί τα βγάζουν από το μυαλό τους η μας κοροϊδεύει όλους εδώ ο herald (αμφιβάλω μιας και το παιδί τρέχει όποτε του ζητήσεις και ανεβάζει και βίντεο)

Σε stock. Και χωρίς 7200+ μνήμες... 

 

Επίσης τα γραφήματα των reviews είναι πιο αξιόπιστα από τα Video που ανεβάζω 😁

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Σε άλλα νέα 

Υπάρχει ένα ενδεχόμενο να έχω στα χέρια μου, αν όλα παν καλά μια μεταχειρο Msi z790i Edge (CPU μάλλον 13900/700Κ μτχ)

Ποιες μνήμες θα προτείνατε για 1440p High Refresh gaming σε competitive περιβάλλον (ειδικότερα για τα low fps που παίζουν ρόλο περισσότερο) -  (32GB)

Δεν έχω ασχοληθεί με DDR5...

 

πολύ καλή μητρική....μέσα στις λίγες που μπορούν να παίξουν ψηλά τις ddr5 στους rocket....budjet?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tambas91 είπε

Το θέμα είναι ότι και ο @Πέτρος που πήρε σε idle το chip βαράει 50c αν ανοίξεις να παίξεις θα γίνεται Βεζούβιος και τα ανεμιστηρια θα δουλεύουν στο full 

Όχι κι έτσι, τώρα που λίγο-λίγο τον ρυθμίζω.

tempnormidle.jpg.8f4cd6101a80c4db93abf0a572815db8.jpg

Μισό να δω κάτι στο BIOS κι επανέρχομαι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Όχι κι έτσι, τώρα που λίγο-λίγο τον ρυθμίζω.

tempnormidle.jpg.8f4cd6101a80c4db93abf0a572815db8.jpg

Μισό να δω κάτι στο BIOS κι επανέρχομαι.

Co -30 σωστα ; Πάλι ζεστουτσικος είναι απ ότι θυμάμαι με αέρα δεν εισαι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Co -30 σωστα ; Πάλι ζεστουτσικος είναι απ ότι θυμάμαι με αέρα δεν εισαι ;

Όχι, -22. Με αέρα, ναι, αλλά σε idle λίγο ρόλο παίζουν αυτά (οι ανεμιστήρες ανεβάζουν μετά τους 55 βαθμούς, φαντάσου).

Κάτι που παρατήρησα...αν έχω στο προσκήνιο το hwinfo64 και κοιτάζω το πεδίο του επεξεργαστή, ότι και να γίνει είναι στα 22-23w, όσο και να περιμένω, όσο και να το αφήσω. Αν σκρολάρω κάτω στη gpu ας πούμε και πατήσω εκτός, μετά από μισό λεπτό που θα κοιτάξω θα είναι 1-2w κάτω τα min.

Μηδαμινή σημασία προφανώς, απλά σαν παρατήρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, Tambas91 said:

Co -30 σωστα ; Πάλι ζεστουτσικος είναι απ ότι θυμάμαι με αέρα δεν εισαι ;

Mια χαρά είναι, για τα 25w που τραβάει σε idle, τι να κάνεις :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

Mια χαρά είναι, για τα 25w που τραβάει σε idle, τι να κάνεις :P 

Εκεί ο κ€#@€€#@!,  να δημιουργήσει φασαρία...με ένα +20% δώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Πέτρος said:

Εκεί ο κ€#@€€#@!,  να δημιουργήσει φασαρία...με ένα +20% δώρο.

To είπα γιατί παίζω dirt 2 τώρα και τραβάει 21-23w το CPU, όσο δηλαδή και ο 3d σε idle. :P 

Αλλά είναι efficient σε games, lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

To είπα γιατί παίζω dirt 2 τώρα και τραβάει 21-23w το CPU, όσο δηλαδή και ο 3d σε idle. :P 

Αλλά είναι efficient σε games, lol

Ρε αδερφέ τώρα γιατί το κανείς αυτό ; Θες να μαζευτούμε όσοι έχουμε 3D και να έχεις θέματα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...