Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα . Θα ήθελα να ρωτήσω είμαι σε φάση να παρω νέο έτοιμο μηχάνημα Alienware r15 μου αρέσει σχεδιαστικά είμαι ανάμεσα στην επιλογή για I 9 13900k  H i7 13700k κλείνω προς τον 7 γιατί πέρα από gaming και χρήση καθημερινά πράγματα δεν θα πάνω κάτι παραπάνω πως σας φαίνεται η υλοποίηση ;;; Κόστος με μικρή έκπτωση βγαίνει στα 1577 

 

IMG_2102.png

Επεξ/σία από Just_travel_everywhere
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Just_travel_everywhere είπε

Καλησπέρα στην παρέα . Θα ήθελα να ρωτήσω είμαι σε φάση να παρω νέο έτοιμο μηχάνημα Alienware r15 μου αρέσει σχεδιαστικά είμαι ανάμεσα στην επιλογή για I 9 13900k  H i7 13700k κλείνω προς τον 7 γιατί πέρα από gaming και χρήση καθημερινά πράγματα δεν θα πάνω κάτι παραπάνω πως σας φαίνεται η υλοποίηση ;;; Κόστος με μικρή έκπτωση βγαίνει στα 1577 

 

IMG_2102.png

Μόνο 2χ8 ddr5 αλλά 1350w psu, με 8ρα κάρτα?

Υ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Just_travel_everywhere είπε

Καλησπέρα στην παρέα . Θα ήθελα να ρωτήσω είμαι σε φάση να παρω νέο έτοιμο μηχάνημα Alienware r15 μου αρέσει σχεδιαστικά είμαι ανάμεσα στην επιλογή για I 9 13900k  H i7 13700k κλείνω προς τον 7 γιατί πέρα από gaming και χρήση καθημερινά πράγματα δεν θα πάνω κάτι παραπάνω πως σας φαίνεται η υλοποίηση ;;; Κόστος με μικρή έκπτωση βγαίνει στα 1577 

 

IMG_2102.png

Δες και το απο κάτω πριν κάνεις οτιδήποτε:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Grisos είπε

Δες και το απο κάτω πριν κάνεις οτιδήποτε:

 

Τον είδα ναι . Αν κι αυτός μιλάει για τον i9  κ 4090 . Δεν ξέρω απλά επειδή δεν είμαι και πολύ απαιτητικός χρήστης γι’ αυτό μου άρεσε η συγκεκριμένη υλοποίηση.

3 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Μόνο 2χ8 ddr5 αλλά 1350w psu, με 8ρα κάρτα?

Υ?

Έχει επιλογή να βάλεις 32 γίγα αλλά την χρεώνει + 150 € ενώ στο internet βρήκα με 100 € 32 6000. Και νομίζω ότι είναι πολύ πιο νορμάλ τιμή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Just_travel_everywhere είπε

Έχει επιλογή να βάλεις 32 γίγα αλλά την χρεώνει + 150 € ενώ στο internet βρήκα με 100 € 32 6000. Και νομίζω ότι είναι πολύ πιο νορμάλ τιμή

Προφανώς.

Οπότε το ακριβοπληρώνεις μόνο για τη μόστρα και θα πληρώνεις επιπλέον μετά για να το κάνεις της προκοπής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Just_travel_everywhere είπε

Τον είδα ναι . Αν κι αυτός μιλάει για τον i9  κ 4090 . Δεν ξέρω απλά επειδή δεν είμαι και πολύ απαιτητικός χρήστης γι’ αυτό μου άρεσε η συγκεκριμένη υλοποίηση.

Έχει επιλογή να βάλεις 32 γίγα αλλά την χρεώνει + 150 € ενώ στο internet βρήκα με 100 € 32 6000. Και νομίζω ότι είναι πολύ πιο νορμάλ τιμή

Κρίμα να δώσεις τόσα λεφτά για αυτά τα specs μόνος σου θα φτιάξεις πολύ καλύτερο σύστημα βρες και ένα κουτάκι να σου αρέσει και φτιάξτο μόνος σου δεν αξίζουν γενικά τα pre builds 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Προφανώς.

Οπότε το ακριβοπληρώνεις μόνο για τη μόστρα και θα πληρώνεις επιπλέον μετά για να το κάνεις της προκοπής?

 

2 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Κρίμα να δώσεις τόσα λεφτά για αυτά τα specs μόνος σου θα φτιάξεις πολύ καλύτερο σύστημα βρες και ένα κουτάκι να σου αρέσει και φτιάξτο μόνος σου δεν αξίζουν γενικά τα pre builds 

Έχετε δίκιο . Αλλά μιλάμε για πολύ διαφορά στης επιδόσεις …;; Τώρα έχω ένα Intel nuc 11 enthusiast. 2 μήνες το έχω αλλά δεν τραβάει και τόσο πολύ σε flight Simulator!! Έχει μια 2060 αλλά ο i7 που έχει δεν !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με τα έτοιμα είναι ότι κερδίζεις σε χρόνο, αλλά πραγματικά χάνεις σε ποιότητα σε πολλπλά επίπεδα. Εκτός από CPU και GPU, ακόμα και σε αυτό παίζει να βάλουν καμιά OEM έκδοση, που είναι ίδια με τα retail, όλα τα υπόλοιπα είναι  custom και χαμηλής ποιότητας.Αν έχουν τω θεό τους ακόμα και η motherboard είναι ένα μεγάλο PCB 2000 style. Μην πιάσουμε τα thermals ειδικά κανά χρόνο μετά. + ανεβασμένες τιμές λόγω έτοιμου.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Just_travel_everywhere είπε

 

Έχετε δίκιο . Αλλά μιλάμε για πολύ διαφορά στης επιδόσεις …;; Τώρα έχω ένα Intel nuc 11 enthusiast. 2 μήνες το έχω αλλά δεν τραβάει και τόσο πολύ σε flight Simulator!! Έχει μια 2060 αλλά ο i7 που έχει δεν !!! 

Το ζήτημα είναι ότι παίρνεις κάτι λειψό (2χ8 ddr5 με χαμηλές επιδόσεις κιόλας) που σου χαντακώνει το σύστημα, το οποίο το παίρνεις ακριβά και θα χρειαστεί να πληρώσεις κι άλλο απλά για να λειτουργεί σωστά.

Κοντά στα 1700€ που βγαίνει με τις αλλαγμένες μνήμες, θα στήσεις με τα ίδια βασικά components πολύ πιο σωστό μηχάνημα, λογικά και με καλύτερη gpu, αλλά κυρίως με σαφώς καλύτερη ποιότητα στα επιμέρους υποσυστήματα.

Είναι κρίμα με τόσα χρήματα να πάρεις τον κατιμά των prebuilt μόνο και μόνο για το αυτοκόλλητο στο κουτί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Just_travel_everywhere είπε

 

Έχετε δίκιο . Αλλά μιλάμε για πολύ διαφορά στης επιδόσεις …;; Τώρα έχω ένα Intel nuc 11 enthusiast. 2 μήνες το έχω αλλά δεν τραβάει και τόσο πολύ σε flight Simulator!! Έχει μια 2060 αλλά ο i7 που έχει δεν !!! 

Αφού το θες για απλή καθημερινή χρήση και gaming κοιτα σε 13600κ που είναι ο καλύτερος vfm “high end” gaming επεξεργαστής ένα τροφοδοτικό μέχρι 1000watt μνήμες 32 gb 6000 και χώσε μια 4070ti θα είναι μέρα με τη νύχτα με αυτό που κοιτάς με παρόμοια τιμή … άνοιξε ένα νήμα να σε βοηθήσουν τα παιδιά ούτε εγώ είμαι ο πιο ειδικός 😉

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Tambas91 είπε

Αφού το θες για απλή καθημερινή χρήση και gaming κοιτα σε 13600κ που είναι ο καλύτερος vfm “high end” gaming επεξεργαστής ένα τροφοδοτικό μέχρι 1000watt μνήμες 32 gb 6000 και χώσε μια 4070ti θα είναι μέρα με τη νύχτα με αυτό που κοιτάς με παρόμοια τιμή … άνοιξε ένα νήμα να σε βοηθήσουν τα παιδιά ούτε εγώ είμαι ο πιο ειδικός 😉

Πάντως πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να πάω στον ι9 !! Συν 190€ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...