Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, _Theo_ said:

Δηλαδή ας πούμε οι DDR5 6000 MHz CL30 και DDR4 4000 MHz CL16 έχουν διαφορές μόνο αν χρησιμοποιείς RTX 4090 και έχεις Ultra-High end σύστημα ;;

Όταν σε κόβει η κάρτα, ότι CPU και ram και να βάλεις θα συνεχίσει να σε κόβει η κάρτα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/10/2023 στις 10:22 ΜΜ, pip1908 είπε

Παίδες μια ερώτηση:

τι είναι καλύτερο να κάνει κανείς στην προκειμένη περίοδο, να πάει σε έναν 13700k ή σε έναν 14700k ...

θα υπάρχει αισθητή διαφορά ή όχι;( πάντα σε gaming performance μιλάμε)

14700Κ....αισθητή διαφορά δεν θα έχει σε gaming....overall καλύτερος θα είναι μιας και υπάρχουν +2 ecores........σε gaming ελαφρώς καλύτερα θα τα πηγαίνει μιας και θα έχει καλύτερο imc / μικρό τσιμπηματάκι και στην l3 cache / + καλύτερα στοκ ρολόγια....τώρα αν θα δικαιολογείται η διαφορά στην τιμή τους δεν γνωρίζω....σε gaming πάντως μικρή διαφορά θα υπάρχει πάντα προς 14700Κ

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, BabisTs είπε

14700Κ....αισθητή διαφορά δεν θα έχει σε gaming....overall καλύτερος θα είναι μιας και υπάρχουν +2 ecores........σε gaming ελαφρώς καλύτερα θα τα πηγαίνει μιας και θα έχει καλύτερο imc / μικρό τσιμπηματάκι και στην l3 cache / + καλύτερα στοκ ρολόγια....τώρα αν θα δικαιολογείται η διαφορά στην τιμή τους δεν γνωρίζω....σε gaming πάντως μικρή διαφορά θα υπάρχει πάντα προς 14700Κ

τόσο μικρή που δεν θα φαίνεται αν υπάρχει high-end GPU στο σύστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Herald είπε

Ρε πάρε 7950x 3d λέμε, plzzzzz 

Αν και ξέρω ότι τον δουλεύεις, όχι 7950x3d για games, μόνο ο 7800x3d δουλεύει σωστά, τον έχω δει στην πράξη τον 7950x3d, πραγματικά απορώ για την ύπαρξη του, χωρίς hardware scheduler δεν πας πουθενά.

Τώρα για τις μνήμες και τα πανάκριβα boards, εκτός αν έχεις 4090 για να παίζεις αισθητά κάτω από 4Κ και πάλι παίζεις games που ακούνε αισθητά από ram, δεν υπάρχει κανένα νόημα, τα περίσσοτερα εκεί έξω είτε με 6000 είτε με 8000, δεν έχουν ιδιαίτερη διαφορά, ούτε οι στατερο-πατάτες στρώνουν ως διαμαγείας και έχεις smooth εμπειρία γιατί πλήρωσες 13900Κ και apex και 8000 ram kit.

Αυτή την στιγμή με ένα decent z790 gaming x κάτω των 300€ και ένα 7200 kit κάτω από 200€, έχεις πάρει το 95% ξέρω γω, μετά πληρώνεις αδρά για diminishing returns, μπας και παίξεις 8000 την μία μέρα να περνάς τα πάντα και την άλλη να μην δούλευουν και γενικά να σπαταλάς πολυ χρόνο και πολύ χρήμα για το γιοφύρι της άρτας, εκτός και αν φυσικά σου περισσεύουν και τα δύο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Tι ειναι το +2e ; 

Θα το δούμε στην πράξη....επόμενη γενιά πάει και το ht στο καλάθι των αχρήστων που λέει το άρθρο.

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

LP(Low power) e-cores είναι τα +2 τα τελευταία.

''Intel has not yet confirmed whether these SoC cores will be officially marketed or available for all workloads. Thus, for the time being, it’s better to exclude them from the total core count. However, this is not the most crucial aspect.''

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Razor333 said:

Αν και ξέρω ότι τον δουλεύεις, όχι 7950x3d για games, μόνο ο 7800x3d δουλεύει σωστά, τον έχω δει στην πράξη τον 7950x3d, πραγματικά απορώ για την ύπαρξη του, χωρίς hardware scheduler δεν πας πουθενά.

Τώρα για τις μνήμες και τα πανάκριβα boards, εκτός αν έχεις 4090 για να παίζεις αισθητά κάτω από 4Κ και πάλι παίζεις games που ακούνε αισθητά από ram, δεν υπάρχει κανένα νόημα, τα περίσσοτερα εκεί έξω είτε με 6000 είτε με 8000, δεν έχουν ιδιαίτερη διαφορά, ούτε οι στατερο-πατάτες στρώνουν ως διαμαγείας και έχεις smooth εμπειρία γιατί πλήρωσες 13900Κ και apex και 8000 ram kit.

Αυτή την στιγμή με ένα decent z790 gaming x κάτω των 300€ και ένα 7200 kit κάτω από 200€, έχεις πάρει το 95% ξέρω γω, μετά πληρώνεις αδρά για diminishing returns, μπας και παίξεις 8000 την μία μέρα να περνάς τα πάντα και την άλλη να μην δούλευουν και γενικά να σπαταλάς πολυ χρόνο και πολύ χρήμα για το γιοφύρι της άρτας, εκτός και αν φυσικά σου περισσεύουν και τα δύο.

Συνήθως σε γλυτώνει από αλλαγή πλατφόρμας το να έχεις βαρβάτες tuned ram. Δηλαδή στο παρελθόν κάποιος με 9900 η 10900k και 3200c16 ram του συρμού θα πάει για βρούβες άμα βάλει πάνω 4090, ενώ με τίποτα τερματίσμενα bdie στα 4400 αποφεύγεις την αναβάθμιση.

Τώρα το αν αξίζει το extra κόστος που θα πληρώσεις σήμερα δεν ξέρω. Πάντως η msi που εβαλα παραπίσω στα 360 ευρα βαράει 8k + οπότε αν δεν σε ενοχλεί το matx δεν είναι κακή επιλογή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Herald είπε

Συνήθως σε γλυτώνει από αλλαγή πλατφόρμας το να έχεις βαρβάτες tuned ram. Δηλαδή στο παρελθόν κάποιος με 9900 η 10900k και 3200c16 ram του συρμού θα πάει για βρούβες άμα βάλει πάνω 4090, ενώ με τίποτα τερματίσμενα bdie στα 4400 αποφεύγεις την αναβάθμιση.

Τώρα το αν αξίζει το extra κόστος που θα πληρώσεις σήμερα δεν ξέρω. Πάντως η msi που εβαλα παραπίσω στα 360 ευρα βαράει 8k + οπότε αν δεν σε ενοχλεί το matx δεν είναι κακή επιλογή. 

Αν ακόμα δουλεύει βέβαια ο 9900Κ, με τέτοια ρεύματα, γιατί για longevity στο hardware πρέπει να κοιτάς και λογικό πρεσάρισμα, αν όχι απλά stock+xmp.

Από άποψη κόστους τώρα αν μιλάμε για μία λογική διαφορά π.χ. +100 για μητρική +100 για μνήμες για να πας από 7000 στα 8000, πολύ οριακά και να αξίζει και πάλι να είναι true σταθερά τα 8000 με xmp με τον avg joe επεξεργαστή, αν πας να τσιπάρεις στο kit, να μην πάρεις σίγουρο rated 8000 xmp, αλλά κάτι χαμηλότερο, πρέπει να πέσεις σε κάποιο που θα ανέβει τόσο, μπορεί να χρειαστεί να πάρεις και 2ο και 3ο, γενικά πράγματα που συνήθως παραλείπουν να αναφέρουν τα καψίδια στο ocnet, μαζί με τα 5c ambient, active cooling - wc στις μνήμες κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Herald είπε

Συνήθως σε γλυτώνει από αλλαγή πλατφόρμας το να έχεις βαρβάτες tuned ram. Δηλαδή στο παρελθόν κάποιος με 9900 η 10900k και 3200c16 ram του συρμού θα πάει για βρούβες άμα βάλει πάνω 4090, ενώ με τίποτα τερματίσμενα bdie στα 4400 αποφεύγεις την αναβάθμιση.

Τώρα το αν αξίζει το extra κόστος που θα πληρώσεις σήμερα δεν ξέρω. Πάντως η msi που εβαλα παραπίσω στα 360 ευρα βαράει 8k + οπότε αν δεν σε ενοχλεί το matx δεν είναι κακή επιλογή. 

Στην περίπτωσή μου γύρω στο 7% έδωσε παραπάνω το tuned b-die από την 3200 tuned(και όχι πλήρως) στα 3500. Δεν έχει καλό vfm το b-die και γενικά οι τοπ ram. Κάνεις δουλειά και με αρκετά φθηνότερα kits, αρκεί να φτάνουν το μέγιστο δυνατό bandwidth και να tunάρεις ό,τι μπορείς. Εν τω μεταξύ οι imc έχουν ταβάνι ανάλογα με το κομμάτι. Το δικό μου π.χ. δεν πάει με τίποτα πάνω από ~4200 σε DR b-die και είμαι 99% σίγουρος ότι δεν φταίει η μητρική. Μην παίρνεις ιδανικές περιπτώσεις σαν την νόρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, pirmen56 said:

Στην περίπτωσή μου γύρω στο 7% έδωσε παραπάνω το tuned b-die από την 3200 tuned(και όχι πλήρως) στα 3500. Δεν έχει καλό vfm το b-die και γενικά οι τοπ ram. Κάνεις δουλειά και με αρκετά φθηνότερα kits, αρκεί να φτάνουν το μέγιστο δυνατό bandwidth και να tunάρεις ό,τι μπορείς. Εν τω μεταξύ οι imc έχουν ταβάνι ανάλογα με το κομμάτι. Το δικό μου π.χ. δεν πάει με τίποτα πάνω από ~4200 σε DR b-die και είμαι 99% σίγουρος ότι δεν φταίει η μητρική. Μην παίρνεις ιδανικές περιπτώσεις σαν την νόρμα.

Σου έδωσε 7% από ήδη tuned kit. Δοκίμασε τώρα ένα 3200c16 XMP και παίζει να δείς τίποτα 30-40% διαφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Herald είπε

Σου έδωσε 7% από ήδη tuned kit. Δοκίμασε τώρα ένα 3200c16 XMP και παίζει να δείς τίποτα 30-40% διαφορά. 

Αυτά είναι γνωστά. Το βλέπω όταν συγκρίνω δικό μου run με τεστ από τα γνωστά γερμανικά σάιτ που με έχουν στα ίδια με 3600X. Αλλά δεν χρειάζεται η ακριβότερη RAM γι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...