Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

Ναι οκ λογικά δε θα κάνει τρελή διαφορά μένει να το δούμε και πως θα παίζει με ρολόγια, μνήμες … ίσως στα 1% κάνει καλύτερη δουλίτσα … γενικά μένει να δούμε και τιμή γιατί κάτι μου λέει ότι θα χτυπάει 500+ τις πρώτες μέρες 

Για 14700 σε βλεπω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Για 14700 σε βλεπω 

λογικά εκεί θα πάω αν και ο 14600 θα τερματίζει την 4090 σε 4k-1440p, επειδή λέω να τον κρατήσω για καιρό άμα είναι καλός μου φαίνεται το sweet spot άμα ξανά κάνω αναβάθμιση πχ gpu.. 

ο 14900 μου φαίνεται overkill μιας και δεν ασχολούμαι με bench και τέτοια οποτε αν βγει κάπου κοντά στα 500 χτυπάω

1 ώρα πριν, Herald είπε

+4 ecores θα έχει ο 14700

ναι σωστά! ακόμα πιο πολλά ψόφιο cores στο κουφάρι του :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Tambas91 said:

λογικά εκεί θα πάω αν και ο 14600 θα τερματίζει την 4090 σε 4k-1440p, επειδή λέω να τον κρατήσω για καιρό άμα είναι καλός μου φαίνεται το sweet spot άμα ξανά κάνω αναβάθμιση πχ gpu.. 

ο 14900 μου φαίνεται overkill μιας και δεν ασχολούμαι με bench και τέτοια οποτε αν βγει κάπου κοντά στα 500 χτυπάω

ναι σωστά! ακόμα πιο πολλά ψόφιο cores στο κουφάρι του :P 

Ρε πάρε 7950x 3d λέμε, plzzzzz 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Ρε πάρε 7950x 3d λέμε, plzzzzz 

η επιλογή είναι δύσκολη αν με ζορίσει πολύ κάνας atenra η nickolis μπορεί να ενδώσω η και όχι... :P 

Spoiler

ετοιμάσου μετά γιατί θέλω να βρω μητρική και μνήμες θέλω να μου βρείτε τα καλύτερα και να μου δώσεις νούμερα να φτιάξω τα timings... ok φιλαράκι? :P 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Tambas91 said:

η επιλογή είναι δύσκολη αν με ζορίσει πολύ κάνας atenra η nickolis μπορεί να ενδώσω η και όχι... :P 

  Hide contents

ετοιμάσου μετά γιατί θέλω να βρω μητρική και μνήμες θέλω να μου βρείτε τα καλύτερα και να μου δώσεις νούμερα να φτιάξω τα timings... ok φιλαράκι? :P 

 

Πόσα έχεις σκοπό να δώσεις για το σύνολο? Στο λέω γιατί άμα πας για 2 dim board, αουτς 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Πόσα έχεις σκοπό να δώσεις για το σύνολο? Στο λέω γιατί άμα πας για 2 dim board, αουτς 😁

1000 max για μνήμες μητρική επεξεργαστή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Tambas91 said:

1000 max για μνήμες μητρική επεξεργαστή 

Που πας ρε καραμητρο. 😁

Μισή μητρική μόνο, σε αυτά τα λεφτά η φτηνότερη για 8000 ram είναι τούτη 

https://www.caseking.de/msi-mpg-z790i-edge-wifi-intel-z790-mainboard-sockel-1700-ddr5-mbmc-508.html?tplview=mobile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

Που πας ρε καραμητρο. 😁

Μισή μητρική μόνο, σε αυτά τα λεφτά η φτηνότερη για 8000 ram είναι τούτη 

https://www.caseking.de/msi-mpg-z790i-edge-wifi-intel-z790-mainboard-sockel-1700-ddr5-mbmc-508.html?tplview=mobile

Εννοώ τα καλύτερα στα λεφτά που διαθέτω ρε όχι γενικά … τι είμαι κανας εφοπλιστής ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έχω μια απορία:

Υπάρχουν σοβαρές διαφορές σε gaming μεταξύ DDR4 και DDR5 RAM όσον αφορά τους επεξεργαστές της Intel;;

Σκέφτομαι αργότερα να βάλω ίσως κάνα i5-14600k σε συνδυασμό με πολύ καλές DDR4 RAM όπως αυτές και να μείνω έτσι για καιρό. Αξίζει αυτή η επένδυση; Ή να μείνω όπως είμαι (i5-13400F και 32 GB DDR4 3600 MHz) και να αλλάξω μια και καλή στην 15th γενιά της Intel;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

E άρα GPU bound άρα κλάιν. 

Δηλαδή ας πούμε οι DDR5 6000 MHz CL30 και DDR4 4000 MHz CL16 έχουν διαφορές μόνο αν χρησιμοποιείς RTX 4090 και έχεις Ultra-High end σύστημα ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...