Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, akoinonitos said:

ποτε πηγε στην Intel αυτος?  :o

Πριν κανά μήνα, το είχα ποστάρι αλλά δεν με παρακολουθείς 😛 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, akoinonitos said:

Σχωραμε!

Εδώ είσαι

 

 

On 23/09/2023 at 09:48, sjtak said:

Επιτέλους τα 8p cores εμφανίζουν διαφορά vs 6p. Ενδιαφέρον που 13900k με 13700k είναι τόσο κοντά.

https://www.pcgameshardware.de/Cyberpunk-2077-Spiel-20697/Specials/Phantom-Liberty-Release-CPU-Review-Test-AMD-Intel-Vergleich-1428779/2/

 

Testaro red district, μάλλον εκεί που τεστάρι και αυτός. Όπως φαίνεται, το 2.0 έγινε πολύ πιο ελαφρύ από θέμα CPU. Για context , τα FPS που βγάζω στο video παρακάτω τα έβγαζα με 13900k + RT ultra, τώρα με 12900k + PT είμαι στα ίδια. Δεν ξέρω τι μαγικά κάνανε

 

 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Herald είπε

Εδώ είσαι

 

 

Testaro red district, μάλλον εκεί που τεστάρι και αυτός. Όπως φαίνεται, το 2.0 έγινε πολύ πιο ελαφρύ από θέμα CPU. Για context , τα FPS που βγάζω στο video παρακάτω τα έβγαζα με 13900k + RT ultra, τώρα με 12900k + PT είμαι στα ίδια. Δεν ξέρω τι μαγικά κάνανε

 

 

θα συμφωνησω με το σχολιο σου για τον Χαλοκ και το Αζορ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Herald είπε

Εδώ είσαι

 

 

Testaro red district, μάλλον εκεί που τεστάρι και αυτός. Όπως φαίνεται, το 2.0 έγινε πολύ πιο ελαφρύ από θέμα CPU. Για context , τα FPS που βγάζω στο video παρακάτω τα έβγαζα με 13900k + RT ultra, τώρα με 12900k + PT είμαι στα ίδια. Δεν ξέρω τι μαγικά κάνανε

 

 

Για κάποιον λόγο το CP ρίχνει μεγάλο CPU overhead αν ανοίξεις reflex και ακόμα χειρότερο με reflex+boost. Δεν το έχω συνατήσει αλλού. Με το FG είναι το reflex είναι δεδομένο, οπότε υποψιάζομαι κάποια επιβάρυνση από εκεί, που φυσικά με τον διπλασιαμό των fps κρύβεται.

Καλό θα ήταν σε κάθε δοκιμή να δείχνεις σύντομα και τα settings που χρησιμοποίησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, pirmen56 said:

Για κάποιον λόγο το CP ρίχνει μεγάλο CPU overhead αν ανοίξεις reflex και ακόμα χειρότερο με reflex+boost. Δεν το έχω συνατήσει αλλού. Με το FG είναι το reflex είναι δεδομένο, οπότε υποψιάζομαι κάποια επιβάρυνση από εκεί, που φυσικά με τον διπλασιαμό των fps κρύβεται.

Καλό θα ήταν σε κάθε δοκιμή να δείχνεις σύντομα και τα settings που χρησιμοποίησες.

Όλα τέρμα είναι και το FG OFF. Ίδια settings με computerbase. 

Το reflex δεν έχει CPU overhead, δεν είναι δηλαδή βαρύτερο για το CPU, απλά μπλοκάρι το CPU από να παράγει frames ώστε να ρίξει το latency. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Όλα τέρμα είναι και το FG OFF. Ίδια settings με computerbase. 

Το reflex δεν έχει CPU overhead, δεν είναι δηλαδή βαρύτερο για το CPU, απλά μπλοκάρι το CPU από να παράγει frames ώστε να ρίξει το latency. 

Το reflex και το boost στο CP77 όταν τα ανοίγω(χωρίς FG) με ρίχνουν κάτω από 60 ή και 50fps, με CPU bottleneck. Πουθενά αλλού δεν συμβαίνει αυτό. Κάτι δεν πάει καλά με το εν λόγω game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, pirmen56 said:

Το reflex και το boost στο CP77 όταν τα ανοίγω(χωρίς FG) με ρίχνουν κάτω από 60 ή και 50fps, με CPU bottleneck. Πουθενά αλλού δεν συμβαίνει αυτό. Κάτι δεν πάει καλά με το εν λόγω game.

Για κατέβα ανάλυση όσο κάτω πάει με το reflex ανοιχτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Herald είπε

Testaro red district, μάλλον εκεί που τεστάρι και αυτός. Όπως φαίνεται, το 2.0 έγινε πολύ πιο ελαφρύ από θέμα CPU. Για context , τα FPS που βγάζω στο video παρακάτω τα έβγαζα με 13900k + RT ultra, τώρα με 12900k + PT είμαι στα ίδια. Δεν ξέρω τι μαγικά κάνανε

Δοκίμασα maxed out settings 1080p χωρίς frame gen με Dlss ultra performance στο ίδιο σημείο μήπως φανούν διαφορές (με 4070), αλλά τα ίδια νούμερα έβγαλα με 6/8 p cores στην ουσία (3 runs με το καθένα)...

 

6p.jpg

8p.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, sjtak είπε

Δοκίμασα maxed out settings 1080p χωρίς frame gen με Dlss ultra performance στο ίδιο σημείο μήπως φανούν διαφορές (με 4070), αλλά τα ίδια νούμερα έβγαλα με 6/8 p cores στην ουσία (3 runs με το καθένα)...

 

6p.jpg

8p.jpg

με pt ,rt η χωρις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, sjtak said:

Δοκίμασα maxed out settings 1080p χωρίς frame gen με Dlss ultra performance στο ίδιο σημείο μήπως φανούν διαφορές (με 4070), αλλά τα ίδια νούμερα έβγαλα με 6/8 p cores στην ουσία (3 runs με το καθένα)...

 

6p.jpg

8p.jpg

Δοκίμασε χωρίς τα ecores. Εγώ βλέπω μεγάλη βουτιά στα lows. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...