Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

τπτ το ιδιαιτερο τα νουμερα του παντως ,ελαχιστη εως καθολου αυξηση στο συγκεκριμενο  benchmark

μάλλον για καθόλου θα έλεγα από 13th gen.....🤣.....το μόνο που έμεινε είναι ο imc αν σηκώσει τίποτα παραπάνω στους 14th gen....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 minutes ago, akoinonitos said:

το single ειναι πανω κατω  το ιδιο με του 13900ks ,3250 περιπου βγαζω εγω με τους 2 πυρηνες στα 5.8

Εγώ περιμένω για 14ks, αλλιώς κάθομαι εδώ. Την έχω καταβρει με τον 12900 να σου πω την αλήθεια, μάλλον θα γεράσω μαζί του 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Herald said:

Εγώ περιμένω για 14ks, αλλιώς κάθομαι εδώ. Την έχω καταβρει με τον 12900 να σου πω την αλήθεια, μάλλον θα γεράσω μαζί του 😁

Καλα με i9 12th κ 13th gen δεν τα σκας και εύκολα για i9 14th gen ενώ στην επόμενη θα έχουμε βαρβάτες αλλαγές σε mobo και arch κτλ.. εκτός αν κυνηγάς τα νούμερα σε bench..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, ShooterX said:

Καλα με i9 12th κ 13th gen δεν τα σκας και εύκολα για i9 14th gen ενώ στην επόμενη θα έχουμε βαρβάτες αλλαγές σε mobo και arch κτλ.. εκτός αν κυνηγάς τα νούμερα σε bench..

Κυνηγάω να περάσω τον 3d γιατί μας κάνει χαβαλέ ο @Tambas91 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, BabisTs είπε

Στο cb24 stock βγαζω 121 /1410 ,δεν ειναι τοση η διαφορα που λενε.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Στο cb24 stock βγαζω 121 /1410 ,δεν ειναι τοση η διαφορα που λενε.

Το cb2024 όπως και το geekbench στο cpu test επηρεάζεται από τις ραμ .....το cb r23 λέει την αλήθεια.....μηδενικό gap απόδοσης παρά μόνο από τα αυξημένα ρολόγια η όποια διαφορά.....οπότε το μόνο που μένει στους 14th gen είναι αν έχουν καλύτερο binarisma για κλοκάρισμα καθώς και αν έχουν καλύτερο imc.

Ξεκάθαρο refresh με ίδιο ipc ....οπότε μένει να δούμε τις λεπτομέρειες (καλύτερα κλόκια? καλύτερο imc?).

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, akoinonitos said:

Στο cb24 stock βγαζω 121 /1410 ,δεν ειναι τοση η διαφορα που λενε.

Κάνε μια χάρη αν θες μπορείς και έχεις όρεξη. Τρέξε ένα aida64 μόνο fpu stress test με stock το cpu και unlimited να μου πεις κατανάλωση. 

 

Πρέπει να έχουν καλή δουλειά με το Power draw οι 14αριδες αλλά θέλω να επιβεβαιώσω 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

Κάνε μια χάρη αν θες μπορείς και έχεις όρεξη. Τρέξε ένα aida64 μόνο fpu stress test με stock το cpu και unlimited να μου πεις κατανάλωση. 

 

Πρέπει να έχουν καλή δουλειά με το Power draw οι 14αριδες αλλά θέλω να επιβεβαιώσω 😁

την ταση να την βαλω στο auto η στο intel fail safe?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...