Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση... 13600K... Σκορ 20700 ως 21000 στο cinebench r23 με asus tuf 670, ddr4 3200/16 με power limits τα 125 W (pl1=pl2=125W) και  undervolt 0.17v κάτω απο το default της μητρικής  - το cpu-z δείχνει 1.101v κατα την διάρκεια του τεστ - (asus power enhancements και intel's adaptive boost απενεργοποιημένα). Θερμοκρασίες cinebench max 74 και aida64 stability test max 80 με μια ταπεινή hyper 212 evo. Για everyday all around είναι καλά ή να το σκαλίσω κι άλλο ? (οικονομία, ησυχία, δροσιά  με τις λιγότερες εκπτώσεις σε ταχύτητα είναι τα ζητούμενα - αν θέλω επιδόσεις γυρνώ σε άλλο bios profile).

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, Eloy said:

Ερώτηση... 13600K... Σκορ 20700 ως 21000 στο cinebench r23 με asus tuf 670, ddr4 3200/16 με power limits τα 125 W (pl1=pl2=125W) και  undervolt 0.17v κάτω απο το default της μητρικής  - το cpu-z δείχνει 1.101v κατα την διάρκεια του τεστ - (asus power enhancements και intel's adaptive boost απενεργοποιημένα). Θερμοκρασίες cinebench max 74 και aida64 stability test max 80 με μια ταπεινή hyper 212 evo. Για everyday all around είναι καλά ή να το σκαλίσω κι άλλο ? (οικονομία, ησυχία, δροσιά  με τις λιγότερες εκπτώσεις σε ταχύτητα είναι τα ζητούμενα - αν θέλω επιδόσεις γυρνώ σε άλλο bios profile).

Eίσαι λίγο χαμηλά για 13600k, 21700 βγάζω με 12900k, αλλά αυτά είναι θέμα τι τσιπάκι σου έκατσε. Σπρώξε και άλλο UV αν σηκώνει. 

Επίσης βγάλε το power limit, δεν υπάρχει λόγος, βάλε ένα temperature limit στους 80-85c ή όπου αλλού δεν σε αγχώνουν οι θερμοκρασίες και άστο έτσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Herald said:

Eίσαι λίγο χαμηλά για 13600k, 21700 βγάζω με 12900k, αλλά αυτά είναι θέμα τι τσιπάκι σου έκατσε. Σπρώξε και άλλο UV αν σηκώνει. 

Επίσης βγάλε το power limit, δεν υπάρχει λόγος, βάλε ένα temperature limit στους 80-85c ή όπου αλλού δεν σε αγχώνουν οι θερμοκρασίες και άστο έτσι. 

Το έκανα μόλις τώρα... Δεν είναι Ζ η μητρική. Η Η670 έχει temp limit (απ'όσο έχω ψάξει) μόνο μέσω του asus power enhancements (90 βαθμούς). Aφαίρεσα και τα 2 power limits, έβαλα την παραπάνω επιλογή της asus,και δεν πείραξα τίποτα άλλο. Αποτέλεσμα, το τέστ έγινε στα 162W (απο τα 125 πριν, η θερμοκρασία φυσικά ήταν max 90 (απο 74), ο θόρυβος ανέβηκε στο max απο την ψύκτρα και... έπεσα 2000 κάτω στο σκόρ... 18730... :) :) :)

Λογικά θέλω καλύτερη ψύκρα, αλλά το παραπάνω ήταν για πολύ γέλιο... Πάνω η κατανάλωση ο θόρυβος καιοι θερμοκρασίες, κάτω το σκορ... :)

Oταν είχα βάλει power limits 181 και 181 έβγαλα 23000+ με temps να αγγίζουν τους 100.

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Eloy said:

Το έκανα μόλις τώρα... Δεν είναι Ζ η μητρική. Η Η670 έχει temp limit (απ'όσο έχω ψάξει) μόνο μέσω του asus power enhancements (90 βαθμούς). Aφαίρεσα και τα 2 power limits, έβαλα την παραπάνω επιλογή της asus,και δεν πείραξα τίποτα άλλο. Αποτέλεσμα, το τέστ έγινε στα 162W (απο τα 125 πριν, η θερμοκρασία φυσικά ήταν max 90 (απο 74), ο θόρυβος ανέβηκε στο max απο την ψύκτρα και... έπεσα 2000 κάτω στο σκόρ... 18730... :) :) :)

Λογικά θέλω καλύτερη ψύκρα, αλλά το παραπάνω ήταν για πολύ γέλιο... Πάνω η κατανάλωση ο θόρυβος καιοι θερμοκρασίες, κάτω το σκορ... :)

Oταν είχα βάλει power limits 125 και 181 έβγαλα γύρω  στις 23000.

Δεν μπορεί να έπεσε το σκορ ρε μαν, μήπως το asus enchantment σου αλλάζει τα volts? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Herald said:

Δεν μπορεί να έπεσε το σκορ ρε μαν, μήπως το asus enchantment σου αλλάζει τα volts? 

Kι εγώ αυτό λέω... Δεν μπορεί να γίνεται... κι όμως... To asus  πιθανόν να άλλαξε κάτι, θα τα ξαναπάρω απο την αρχή. Μέχρι τώρα, η χρυσή τομή που έχω βρεί είναι τα 21000 στα 125W...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Eloy said:

Kι εγώ αυτό λέω... Δεν μπορεί να γίνεται... κι όμως... To asus  πιθανόν να άλλαξε κάτι, θα τα ξαναπάρω απο την αρχή. Μέχρι τώρα, η χρυσή τομή που έχω βρεί είναι τα 21000 στα 125W...

Ποια μητρική έχεις ακριβώς? Μπορεί να βραζούν τα vrms χωρίς όρια και να πέφτει τόσο το σκορ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Herald said:

Ποια μητρική έχεις ακριβώς? Μπορεί να βραζούν τα vrms χωρίς όρια και να πέφτει τόσο το σκορ. 

Asus tuf H670-Pro D4... Tα vrms δεν ζεσταίνονται (χλιαρά στην αφή) ... Εχω κατεβάσει και το cpu input voltage απο 1.8V sto 1.7V χωρίς stability problems...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, BabisTs said:

μπορεί να σου thlottarei από τα temps αν πιάνει το temp limit και να σου ρίχνει τα ρολόγια

Μα προφανώς. Αφού του είπα να μην περάσουν οι cores τους 90 βαθμούς. Γι'αυτό (με αυτήν την ψύκτα) έχει max 162W... Aλλά πιο πριν με 125W max  μου έδωσε σκορ 2000 μεγαλύτερο (όχι δεν μπερδεύτητηκα, το επιβεβαίωσα πριν λίγο πάλι με τα 125W)... LOL

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, BabisTs said:

εάν σου thlottarei από το πρώτο sec εξού και το χαμηλότερο σκορ

A, όχι δεν θροτλάρει αμέσως - αλλά κάποια στιγμή θροτλάρει. Αλλά και πάλι όμως μένει στα 158-162 W... Στα 125W φτάνει max 75 βαθμούς.

Λοιπόν θα του βάλω power limits 81W...  Nα δείτε που θα βγάλω καλύτερο σκορ απο πριν... LOLOL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις unlimited watt και temp limit....όταν πιάσει το temp limit σου ρίχνει κατακόρυφα τα ρολόγια.....

Με 125w και stock temp limit έβγαζες 2000 παραπάνω......με 125w και με temp limit στους 90 βαθμούς πόσο βγάζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 minutes ago, BabisTs said:

Έχεις unlimited watt και temp limit....όταν πιάσει το temp limit σου ρίχνει κατακόρυφα τα ρολόγια.....

Με 125w και stock temp limit έβγαζες 2000 παραπάνω......με 125w και με temp limit στους 90 βαθμούς πόσο βγάζεις?

Me to στοκ limit (125-181), έβγαζα  ελάχιστα περισσότερο απο το 125-125 με limit 90. Κι αυτό γιατί τα πρώτα 56sec ta tr;exei sta 181W και μετά πέφτει στα 125W για τα υπόλοιπα  9 λεπτά που διαρκεί το τεστ (10min συνολικά). Στα πρώτα 56 sec δεν προλάβαινε να throtlάρει. (Στα 9 λεπτα με 125W δεν περνάει τους 75 βαθμούς

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...