Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Herald είπε

Εγώ που έχω ξεμείνει με τον παππού μια χαρά δυνατό upgrade είναι 

Το +10% σε STP δεν είναι δυνατό upgrade ρε μαν..Στους 15th gen θα είναι το upgrade που θα αλλάξει το node.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Herald είπε

Εγώ που έχω ξεμείνει με τον παππού μια χαρά δυνατό upgrade είναι 

Χμμμμ δεν ξέρω εμενα με το 3D μάλλον για downgrade μου φαίνονται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, Psycho_Warhead said:

Το +10% σε STP δεν είναι δυνατό upgrade ρε μαν..Στους 15th gen θα είναι το upgrade που θα αλλάξει το node.

 Αργούν αυτά. 

Ο 13900 έδινε καλά πάντως, κοντά στο 20% ήταν σε games, απλά δεν άκουγε καθόλου από uv να τον στρώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20% πάνω ο 13900Κ απ' τον 12900Κ στα παιχνίδια ; Σε ποια διάσταση ; Και σε τι ανάλυση, 360P ; Αν δεν βγει CPU να δώσει 25-30% πάνω σε όλα τα gaming σενάρια δεν αξίζει αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Psycho_Warhead said:

20% πάνω ο 13900Κ απ' τον 12900Κ στα παιχνίδια ; Σε ποια διάσταση ; Και σε τι ανάλυση, 360P ; Αν δεν βγει CPU να δώσει 25-30% πάνω σε όλα τα gaming σενάρια δεν αξίζει αλλαγή.

Ναι τόσο ήταν, 15+%. Προφανώς μιλάω για Full cpu bound. Σε 4k 0% δίνει προφανώς, ούτε με 5090 δεν θα δεις διαφορές σε 4k ρε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά απλά σας τρώει για benchmarks, όχι ότι υπάρχουν διαφορές άξιες λόγου, να τα λέμε όπως είναι τα πράγματα..Άσε που τα DLSS 3/FSR 3 θα επεκτείνουν αρκετά την ζωή των CPU.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο ακριβως ειναι ευστοχο το σχολιο του @Psycho_Warhead γιατι πολυ απλα για να υπαρξει μια ειδοποιος διαφορα σε gpu limited αναλυσεις (μιλωντας ξεκαθαρα για gaming φυσικα,γιατι σε productivity και λοιπες δουλειες φυσικα και ειναι αρκετα καλυτερος ο 13900k), θα πρεπει να υπαρξει αλλαγη αρχιτεκτονικης προσεγγισης και φυσικα node.. Αν δεν αλλαξει ο τροπος που προσεγγιζει η cpu τα draw calls απο την gpu τοτε σαφεστατα δεν θα δουμε τις διαφορες αυτες στις αναλυσεις αυτες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Ο ks από όσα είδα από διάφορους χρήστες σήκωνε ακραίο uv και έπεφτε πολύ η κατανάλωση. Ο σκέτος ο 13αρης ήταν λίγο χλαπάτσας. 

Τι να σου πω.....δεν ασχολούμαι με uv (από την πρώτη μέρα all core παίζω)...για να το λες θα ισχύει.Ότι είναι καλύτερο binning είναι ....αλλά όχι κάτι τρελό.

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

όχι ότι υπάρχουν διαφορές άξιες λόγου, να τα λέμε όπως είναι τα πράγματα.

Απόλυτα σωστή τοποθέτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Herald είπε

Ο ks από όσα είδα από διάφορους χρήστες σήκωνε ακραίο uv και έπεφτε πολύ η κατανάλωση. Ο σκέτος ο 13αρης ήταν λίγο χλαπάτσας. 

γιατί δεν έπαιζες με το power limit αντί να τον πουλαγες τον 13900Κ, πάλι πολύ ποιο πάνω από τον 12900Κ θα ήσουν εκτός αν ήταν σάπιο το chip που είχες πάρει, ακόμη δεν καταλαβαίνω γιατί το έδωσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, ICE-T said:

γιατί δεν έπαιζες με το power limit αντί να τον πουλαγες τον 13900Κ, πάλι πολύ ποιο πάνω από τον 12900Κ θα ήσουν εκτός αν ήταν σάπιο το chip που είχες πάρει, ακόμη δεν καταλαβαίνω γιατί το έδωσες.

Tι power limit να βάλω ρε συ, ο 12900k είναι στα 50-70w σε 4k στα games, να βάλω 50w power limit στον 13900k? :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Herald είπε

Tι power limit να βάλω ρε συ, ο 12900k είναι στα 50-70w σε 4k στα games, να βάλω 50w power limit στον 13900k? :P 

εσυ τον εδωσες γιατι δεν επαιζε 50-70watt στα παιχνιδια 😁?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Herald είπε

τπτ καλυτερο απο θερμοκρασιες και καταναλωσεις δεν παιζει να δουμε ε ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, akoinonitos said:

τπτ καλυτερο απο θερμοκρασιες και καταναλωσεις δεν παιζει να δουμε ε ?

Θαύματα δεν περιμένω. Θερμοκρασίες δεν είχα θέμα με τον 13, αυτό που περιμένω / θέλω να δώ είναι αν θα πιάνει τα ρολόγια του 13900k με πολύ χαμηλότερη κατανάλωση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...