Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Ε ούτε αυτό γίνεται. Έχω δει "24/7" runs που είναι 50/50 αν θα επιβιώσει το cpu μέχρι να τελειώσει το benchmark. 

Oh, self burns...those are rare!

😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Πέτρος said:

Απαντάς και σοβαρά ωρέ?

Ε ξέρω γω, ποτέ δεν ξέρεις. 

 

Παντως οποίος θέλει ας τρέξει το save file του pcgh, με το που φορτώσει δεν κουνάμε ποντίκι, απλά κοιτάμε ευθεία και βγάζουμε screenshot. Καλό θα ήταν Stock τα cpu με μόνο τις μνήμες πειραγμένες για να δούμε τι διαφορές κάνουν οι Ram. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Zaknafein είπε

Γιατί ήταν σοβαρό που είχε τον 10900Κ κάτω από 3300Χ στο Starfield; Απορώ γιατί ασχολείστε με τον κάθε άκυρο που πετάει μερικά νούμερα.

Όχι άκυρα νούμερα. Κατιμάς μνήμες και auto primary timings.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να τος και ο pirmen άρχισε να ανεβάζει ψεύτικα βιντεάκια σαν τον herald....  εγώ πάντως πιστεύω αυτόν στο thread του starfield που λέει ότι με ryzen 5 1700 και rx5500 ultra έχει 100 fps 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

να τος και ο pirmen άρχισε να ανεβάζει ψεύτικα βιντεάκια σαν τον herald....  εγώ πάντως πιστεύω αυτόν στο thread του starfield που λέει ότι με ryzen 5 1700 και rx5500 ultra έχει 100 fps 

Το CPU δεν έχει ιδιαίτερο θέμα. Το GPU μοιάζει με 4060. Ευτυχώς που είμαι ακόμα με 1080p. Ποιος θα το πίστευε ότι ακόμα και με ΧΧ80 κάρτες άνω του χιλιάρικου θα είχαμε ακριβώς τα ίδια προβλήματα στα κακογραμμένα games και μάλιστα σε 1080p.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σώζει ζωές το FG. Είτε έχεις κακό CPU είτε δεν τραβάει πολυ η κάρτα είναι σωτήριο. Αντε να παίξεις jedi survivor hogwarts με ray tracing χωρίς FG. Θα χρειαστείς 13900k για να πιάσεις ανθρώπινα FPS. Με FG είσαι 100+ και με 5600 των 120 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Το CPU δεν έχει ιδιαίτερο θέμα. Το GPU μοιάζει με 4060. Ευτυχώς που είμαι ακόμα με 1080p. Ποιος θα το πίστευε ότι ακόμα και με ΧΧ80 κάρτες άνω του χιλιάρικου θα είχαμε ακριβώς τα ίδια προβλήματα στα κακογραμμένα games και μάλιστα σε 1080p.

 

Κάτι παίζει με αυτό το παιχνίδι. Ακόμα και η RTX 4060 Ti φαίνεται να υπολειτουργεί. Ενώ σε άλλους τίτλους τραβάει 160 Watt που είναι το ανώτερο, στο Starfield φτάνει τα 144 περίπου με 100% χρήση. Σαν να μην μπορεί το παιχνίδι να εκμεταλλευτεί στο έπακρο τις GPU. Περίεργα πράγματα... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Herald είπε

Ε ξέρω γω, ποτέ δεν ξέρεις. 

 

Παντως οποίος θέλει ας τρέξει το save file του pcgh, με το που φορτώσει δεν κουνάμε ποντίκι, απλά κοιτάμε ευθεία και βγάζουμε screenshot. Καλό θα ήταν Stock τα cpu με μόνο τις μνήμες πειραγμένες για να δούμε τι διαφορές κάνουν οι Ram. 

Με τα settings του PCGH και το σετάρισμα που δίνω στο βίντεο πιο πάνω.

Starfield_2023_09_08_21_00_24_170-Copy.jpg.5e390d639ceaea50ca7fa127027d98b1.jpg

 

6 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Κάτι παίζει με αυτό το παιχνίδι. Ακόμα και η RTX 4060 Ti φαίνεται να υπολειτουργεί. Ενώ σε άλλους τίτλους τραβάει 160 Watt που είναι το ανώτερο, στο Starfield φτάνει τα 144 περίπου με 100% χρήση. Σαν να μην μπορεί το παιχνίδι να εκμεταλλευτεί στο έπακρο τις GPU. Περίεργα πράγματα... 

Ο Todd θα μοιραστεί με την Λίζα τα χρήματα από τις πωλήσεις των ryzen 7XXX CPUs/GPUs. Αυτά. Γι αυτό και σου βάζει το μαχαίρι στο λαιμό. Η ειρωνεία, όπως είπε και ο Psycho, είναι ότι αυτοί με 40ΧΧ θα παίζουν καλύτερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, pirmen56 said:

Με τα settings του PCGH και το σετάρισμα που δίνω στο βίντεο πιο πάνω.

Starfield_2023_09_08_21_00_24_170-Copy.jpg.5e390d639ceaea50ca7fa127027d98b1.jpg

Aν μπορείς τρέξτο στοκ. Φαντάζομαι 1 fps θα χάσεις αλλά έτσι, για την απευθείας σύγκριση με το PCGH, να είναι μόνο οι μνήμες διαφορετικές. Πάντως πολύ πάνω ο 12900k σε αυτό το παιχνίδι, κάπου 120 βγάζω 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Από τη στιγμή που υπάρχει DLSS 3 mod δεν υπάρχει λόγος να γκρινιάζουν οι κάτοχοι 40 series, οι υπόλοιποι ναι :P

Μήπως αυτά τα mods όμως κάνουν disable τα achievements;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Aν μπορείς τρέξτο στοκ. Φαντάζομαι 1 fps θα χάσεις αλλά έτσι, για την απευθείας σύγκριση με το PCGH, να είναι μόνο οι μνήμες διαφορετικές.

Για 100Mhz ρε συ; Δεν αξίζει για 1 καρέ μαξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, pirmen56 said:

Για 100Mhz ρε συ; Δεν αξίζει για 1 καρέ μαξ.

Δεν το λέω για τα 100mhz, απλά αμά ανεβάσουν και άλλοι μην τρέχει ο καθένας ότι ρολόγια του έρθει :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...