Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 20/7/2023 στις 12:30 ΜΜ, prefuse είπε

Στο xtu (Intel extreme tune utility) όταν πας να κάνεις oc πέρα από το automatic, αναφέρει κατι για την εγγύηση. Τώρα δεν είμαι μπροστά σε υπολογιστή αλλά νομίζω αναφέρει ότι δεν ισχύει η εγγύηση σε περίπτωση που προχωρήσεις με το oc/undervolt κτλ

1) πως μπορούν να το διαπιστώσουν ότι έχει γίνει oc? 

2) υπάρχει τρόπος ώστε να μην μπορούν να το διαπιστώσουν σε περίπτωση RMA της CPU?

 I searched around and found out about Undervolting using XTU. But When I tried to do it it game me a warning saying that it will void My warranty If I did it. What should I do?

You ignore it and proceed. They can't prove you did that. Overclocking, on the other hand, they may be able to prove.

 

I'd like to suggest adjusting Processor Base Power and Maximum Turbo Power instead of trying to undervolt.

The downside with UVs is that bios updates can break them. It's also true for OCing.

As time moves on, the board vendor releases updates related to security, system stability, and performance improvements.

Tightened voltage control can be among those updates, and then you'll have to find brand new settings that work.

Adjusting the power limit won't be broken by bios updates

https://forums.tomshardware.com/threads/does-undervloting-my-cpu-void-its-warranty.3790364/#post-22891493

 

Οι παρακάτω οδηγίες είναι οκ για undervolt ενός 13700k με Asus pro art z790?

https://forums.tomshardware.com/threads/undervolting-my-i7-13700k.3797839/#post-22940725

Δεν με είχες ρωτήσει για την D15 να την δοκιμάσω για να την συγκρίνω στον 13700Κ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, ICE-T said:

Δεν με είχες ρωτήσει για την D15 να την δοκιμάσω για να την συγκρίνω στον 13700Κ?

αν θυμάμαι καλα, ελεγα οτι η u12a ειναι καλυτερη απο την D15, ολα αυτά λογο puget που την έχουν επιλέξει για τα built τους και tech notice που τις ειχε σε σύγκριση και βγηκε καλυτερη η u12a, ειχε κάνει λαθος τοποθέτηση την 1η φορά και υποτιθεται την ξαναμέτρησε. στα conclusion αναφέρει το προβλημα  για τους 13gen

Spoiler

 

τωρα η puget παιζει να την εχει επιλέξει γιατι ειναι μικρότερη και αρα ευκολότερα built ενω απο τα τεστ θα είδε οτι ειναι και οκ για την ψύξη 13700Κ, 13900Κ. μαλιστα την βάζει με ενα fan και το άλλο το βάζει στο κουτί για push pull.

τωρα ο tech notice μπορεί να έκανε λάθος και τις 2 φορες ή να μην κούμπωσε καλα και τις 2 φορες, αλλα αν δεις το βιντεο αναφέρει το προβλημα της D15 για τους 13gen intel

αν την έχεις και δεν σου κάνει κόπο ανέβασε κάτι για να τα συγκρίνουμε.

καλό θα ηταν να έχουμε ίδιες θερμοκρασίες δωματίου, ιδανικά κουτί, fans κτλ ολα ιδια, αλλα αυτο δεν ειναι εφικτό, οποτε ας αρκεστούμε στην θερμοκρασία δωματιού, κανα 10 ή 30 λεπτο στο cinebench και απο δίπλα ανοιχτό το HWinfo.

αν γνωρίζετε καποιο αλλό τρόπο σύγκρισης, καλοδεχούμενος..

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, prefuse είπε

αν θυμάμαι καλα, ελεγα οτι η u12a ειναι καλυτερη απο την D15, ολα αυτά λογο puget που την έχουν επιλέξει για τα built τους και tech notice που τις ειχε σε σύγκριση και βγηκε καλυτερη η u12a, ειχε κάνει λαθος τοποθέτηση την 1η φορά και υποτιθεται την ξαναμέτρησε. στα conclusion αναφέρει το προβλημα  για τους 13gen

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

τωρα η puget παιζει να την εχει επιλέξει γιατι ειναι μικρότερη και αρα ευκολότερα built ενω απο τα τεστ θα είδε οτι ειναι και οκ για την ψύξη 13700Κ, 13900Κ. μαλιστα την βάζει με ενα fan και το άλλο το βάζει στο κουτί για pull push.

τωρα ο tech notice μπορεί να έκανε λάθος και τις 2 φορες ή να μην κούμπωσε καλα και τις 2 φορες, αλλα αν δεις το βιντεο αναφέρει το προβλημα της D15 για τους 13gen intel

αν την έχεις και δεν σου κάνει κόπο ανέβασε κάτι για να τα συγκρίνουμε.

καλό θα ηταν να έχουμε ίδιες θερμοκρασίες δωματίου, ιδανικά κουτί, fans κτλ ολα ιδια, αλλα αυτο δεν ειναι εφικτό, οποτε ας αρκεστούμε στην θερμοκρασία δωματιού, κανα 10 ή 30 λεπτο στο cinebench και απο δίπλα ανοιχτό το HWinfo.

αν γνωρίζετε καποιο αλλό τρόπο σύγκρισης, καλοδεχούμενος..

96c 247watts μου έδειξε πού θεωρώ πολλά σε σχέση με την Artic Liquid Freezer ii 240 που συγκρινα που μου έδειξε 89 και 237watt με θερμοκρασία δωματίου 32 βαθμούς ,water cool power limit,πίνακες δεν συγκράτησα για να ανεβάσω γιατί το είχα ξεχάσει ότι είχαμε αυτή την συζήτηση πριν καιρό αλλά νομίζω φταίει ο μηχανισμός του backplate της Noctua πριν 3 ημέρες την δοκίμασα από περιέργεια και την έβγαλα από πάνω αμέσως,3 run απλά έκανα cinebench R23 οπότε+- 2 βαθμούς παραπάνω να έγραφε στο 10λεπτο run , οπότε ίσως έχει δίκιο στο βίντεο ο τύπος,και κάτι ακόμα, ακόμη και να έβαζα  undervolt στον επεξεργαστή -0.050, με την Noctua δεν έπεφταν οι θερμοκρασίες.

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, ICE-T said:

96c 247watts μου έδειξε πού θεωρώ πολλά σε σχέση με την Artic Liquid Freezer ii 240 που συγκρινα που μου έδειξε 89 και 237watt με θερμοκρασία δωματίου 32 βαθμούς ,water cool power limit,πίνακες δεν συγκράτησα για να ανεβάσω γιατί το είχα ξεχάσει ότι είχαμε αυτή την συζήτηση πριν καιρό αλλά νομίζω φταίει ο μηχανισμός του backplate της Noctua πριν 3 ημέρες την δοκίμασα από περιέργεια και την έβγαλα από πάνω αμέσως,3 run απλά έκανα cinebench R23 οπότε+- 2 βαθμούς παραπάνω να έγραφε στο 10λεπτο run , οπότε ίσως έχει δίκιο στο βίντεο ο τύπος,και κάτι ακόμα, ακόμη και να έβαζα  undervolt στον επεξεργαστή -0.050, με την Noctua δεν έπεφταν οι θερμοκρασίες.

αν θέλεις να ανεβάσω τιποτα ενημέρωσε, ισως βρω κανα 10 λεπτο το απογευμα, αλλα οχι με 32 βαθμους δωματιού γιατι δεν θα περάσω καλά 😛

undervolt για να σου πω θερμοκρασίες, δεν εχω δοκιμάσει ακόμα, ισως καποια στιγμή στο μέλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, prefuse είπε

αν θέλεις να ανεβάσω τιποτα ενημέρωσε, ισως βρω κανα 10 λεπτο το απογευμα, αλλα οχι με 32 βαθμους δωματιού γιατι δεν θα περάσω καλά 😛

undervolt για να σου πω θερμοκρασίες, δεν εχω δοκιμάσει ακόμα, ισως καποια στιγμή στο μέλλον.

δεν χρειάζεται, όντως δεν κάνει πλέον,και φαίνεται από την διαφορά στα watt που έγραψε σε σχέση με Artic 240,84,5 c μου είχε γράψει η deepcool 240 LT520 στον καύσωνα με 45 βαθμούς έξω αλλά η συγκεκριμένη κοπαναει ότι 360 ψυγείο κυκλοφορεί εκτός της Artic 360.

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, prefuse είπε

αν θέλεις να ανεβάσω τιποτα ενημέρωσε, ισως βρω κανα 10 λεπτο το απογευμα, αλλα οχι με 32 βαθμους δωματιού γιατι δεν θα περάσω καλά 😛

undervolt για να σου πω θερμοκρασίες, δεν εχω δοκιμάσει ακόμα, ισως καποια στιγμή στο μέλλον.

Asus μητρικη δεν εχεις?  Αν ναι βαλε απλα την επιλογη best case senario και θα ριξει μονο του την ταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, akoinonitos said:

Asus μητρικη δεν εχεις?  Αν ναι βαλε απλα την επιλογη best case senario και θα ριξει μονο του την ταση.

Ναι Asus proart Z790. Ευχαριστώ πολύ θα το δοκιμάσω.

Εντωμεταξυ μου ήρθε και το APC  ups που έχει το πρόγραμμα powerchute (αν και δεν το υποστηρίζουν πλέον) που μετράει πόσα W καταναλώνει το pc, οπότε ίσως δω και διάφορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, prefuse είπε

Ναι Asus proart Z790. Ευχαριστώ πολύ θα το δοκιμάσω.

Εντωμεταξυ μου ήρθε και το APC  ups που έχει το πρόγραμμα powerchute (αν και δεν το υποστηρίζουν πλέον) που μετράει πόσα W καταναλώνει το pc, οπότε ίσως δω και διάφορα.

θα το βρεις εδω

lmao1w6ypip61.png.ae7fb1b6eb660f236e22cf1ed019b1bc.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, akoinonitos said:

θα το βρεις εδω

lmao1w6ypip61.png.ae7fb1b6eb660f236e22cf1ed019b1bc.png

Done!

εχω ομως

Ai Overclock Tuner > Auto

ASUS MultiCore Enhancement > Enforce All Limits

θα το εχω λιγες μερες ετσι να δω κατανάλωση και μετα θα το ξαναγυρίσω στο auto να δω αν εχει διαφορά.

ευχαριστω

image_2023-08-26_151351609.png

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, prefuse είπε

Done!

εχω ομως

Ai Overclock Tuner > Auto

ASUS MultiCore Enhancement > Enforce All Limits

θα το εχω λιγες μερες ετσι να δω κατανάλωση και μετα θα το ξαναγυρίσω στο auto να δω αν εχει διαφορά.

ευχαριστω

image_2023-08-26_151351609.png

Φτιαξε τις μνημες ,βαλε xmp, τι συχνοτητα ειναι οι μνημες σου?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, akoinonitos said:

Φτιαξε τις μνημες ,βαλε xmp, τι συχνοτητα ειναι οι μνημες σου?

Δεν νομίζω να έχει ιδιαίτερο νόημα.

1) οι γρήγορες μνήμες δεν προσφέρουν την ιδιαίτερη απόδοση σε workstation, (σε αντίθεση με τα games) και προτιμάται η ποσότητα παρά οι γρήγορες. Ειδικά σε προγράμματα composition όπως fusion, after effects, nuke κ.α.

2) αν έχουμε 4 stick (που έχω) δεν μπορούν να κρατηθούν οι ταχύτητες και συνήθως πέφτουν στο base frequency. Συνήθως διαφημίζουν την overclock ταχύτητα που μπορούν να πάρουν και όχι το base frequency. Οι δικές μου έχουν base 4800 που είναι/ήταν το υψηλότερο την εποχή που τις πήρα.

Το 2 δεν ξέρω αν θα λυθεί ή λύθηκε και πλέον μπορούν να έχουν μεγαλύτερη ταχύτητα. Όσο καλυτερεύουν τα firmware των μητρικών τόσο θα μπορούν να υποστηρίζουν μεγαλύτερες ταχύτητες σε 4 dim.

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...