Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Η αντλια γτ αποτελει προβλημα? Τι σημασια εχει οτι ειναι η ιδια? 

ότι να ναι γράφουν μου φαίνεται χωρίς να τις έχουν δοκιμάσει, μάλλον για την πλάκα εννοούσε ο φίλος την ήθελε μεγαλύτερη σε επιφάνεια.

1 ώρα πριν, Dennisbest είπε

Τα reviews που βλέπω είναι μία έτσι μία αλλιώς με την deepcool- σε άλλα την παρουσιάζουν κορυφαία και σε άλλα την έχουν στα ιδια με την arctic 360. Τα top dogs αυτή τη στιγμή είναι μάλλον EK nucleus 360, galahad trinity performance και phanteks glacier one t30 360. Θα ήθελα να τις δω απέναντι σε lt/ls720 και corsair h150i elite xt αλλά δεν υπάρχει κάποιο συγκριτικό που να τις έχει όλες.

ίδιες δεν είναι+-5 βαθμούς διαφορά έχουν και 20db παραπάνω που σε gaming σενάρια είναι πολλά, εγώ που δοκίμασα την LT520 88 βαθμούς έδειξε σε cinebench R23 με 13700Κ σε 32 βαθμούς θερμοκρασία δωματίου αλλά έκανε σαν αεροπλάνο,και σε gaming ήταν χειρότερη από Artic 360 -5 βαθμούς στον μισα decibel τόσο ενοχλητική ήταν στα αυτιά μου παρά την απόδοση σε cinebench που την έβγαλα και έβαλα την Artic 240 σε 2 ωρες ,άσε που τα φαν δεν δουλεύουν σωστά με custom curve στην cooler master LT 900,1600,2200 μόνο σε αυτές τις συχνότητες έπαιζαν στην μητρική μου MSI και από ότι διάβασα είχαν και άλλοι το ίδιο θέμα με MSI μητρικές και τις συγκεκριμένες υδροψυξεις της coolermaster. 

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

58 λεπτά πριν, Dennisbest είπε

Θεωρητικά για να εκμεταλευτείς το μεγαλύτερο ψυγείο θα έπρεπε να έχει περισσότερη ροή από και προς αυτό. Δεν ξέρω κατά πόσο efficient είναι η αντλία που χρησιμοποιούν , σίγουρα όμως έχει χαμηλές στροφές(2000) όταν ο ανταγωνισμός κινείται από 2700 έως και 4200 στην περίπτωση της trinity performance.

Νταξει οι στροφες δεν λενε ολη την αληθεια σημασια εχει το head presure  της καθε αντλιας. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Νταξει οι στροφες δεν λενε ολη την αληθεια σημασια εχει το head presure  της καθε αντλιας. 

νομίζω θα αλλάξει τους ανεμιστήρες της η Artic στις υδροψυξεις με τους P12 max , ίσως και με κάποιο fine tuning στην pump τον καινούργιο χρόνο.γιατι φτάσαμε 4 χρόνια και δεν έχουμε δεί κάποια αλλαγή, ίσως δεν θέλει κιόλας η εταιρεία για να μην ανέβει το κόστος αφού είναι πολύ προσιτή και αποτελεσματική ακόμη.

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, 33Bird33 είπε

Τυπικά πράγματα.. 2 μήνες πριν την κυκλοφορία νέων CPU...

 

https://wccftech.com/intel-cpus-witness-downfall-in-performance-after-downfall-vulnerability-mitigations-applied/

Ήδη με τα τελευταία bios χάλασε και το latency ελαφρώς προς το χειρότερο...οποτε μένει σε κάποια παλιά έκδοση καποιος και δεν ασχολείται με τα νεα bios...εκτός αν θέλει κάποιος να κουμπώσει 14th gen....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BabisTs είπε

Ήδη με τα τελευταία bios χάλασε και το latency ελαφρώς προς το χειρότερο...οποτε μένει σε κάποια παλιά έκδοση καποιος και δεν ασχολείται με τα νεα bios...εκτός αν θέλει κάποιος να κουμπώσει 14th gen....

εγώ δεν έχω περάσει τίποτα προς το παρόν, μόλις κυκλοφορήσουν τότε θα κάνω update το bio's.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, BabisTs είπε

Τα τελευταία bios είναι σάπια....δοκιμασμένα.....εγώ με το 1.3 είμαι στην msi....πολύ δυνατό και καλό. 

Εγώ στην Η4 είμαι στην Tomahawk, έχει βγάλει την Η7 για την καινούργια σειρά και ήταν χαλί μαύρο,και κυκλοφόρησαν μία Beta H81 , όταν πέσει στα χέρια μου ο 14700Κ τότε θα την περάσω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηδαμινές διαφορές και μάλιστα σε σενάριο τραβηγμένο απ' τα μαλλιά. 4090 σε 1080p και με dlss κιόλας. Σε πιο ρεαλιστικες καταστάσεις πρακτικά καμιά διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/08/2023 at 20:59, BabisTs said:

Ήδη με τα τελευταία bios χάλασε και το latency ελαφρώς προς το χειρότερο...οποτε μένει σε κάποια παλιά έκδοση καποιος και δεν ασχολείται με τα νεα bios...εκτός αν θέλει κάποιος να κουμπώσει 14th gen....

Από Alder Lake και πάνω δεν επειρεάζει το Downfall .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...